Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.07.2011, 00:45:50
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit SF.Maslu cu un singur preot?

La noi la biserica datorita faptului ca nu poate veni un alt preot (LUME PUTINA ,DISTANTA MARE ...),se face Sf. MASLU cu un singur preot.Am citit ca nu e bine sa judeci ce face preotul dar ma intreb daca si la alte biserici se procedeaza la fel?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.07.2011, 00:54:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Din punct de vedere al harului pe care il are, si un singur preot poate savarsi Sfantul Maslu. Exista insa randuiala pastrata din traditie ca sa fie cel putin doi preoti la savarsirea acestei Sfinte Taine si este bine sa se pastreze aceasta traditie. Asa indica si cartea care contine randuiala acestei slujbe, Molitfelnicul.
http://www.parohiamacin4.org/maslu.htm

Parintele meu slujeste de obicei singur in biserica, dar pentru a face maslul, mai invita un preot-doi. Stiu ca odata i-a promis un preot ca vine si nu a mai venit si era vizibil suparat, dar tot a trebuit sa savarseasca maslul de unul singur, ca lumea venise special pentru asta...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.07.2011, 01:08:47
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Daca e bine sau nu, eu nu stiu. Am participat la astfel de slujbe multe vineri la rand, dar de doua saptamani am renuntat, nu fiindca nu as avea incredere. Nu judec si nu comentez. Odata, parintele s-a simtit parca dator sa dea o explicatie despre acest lucru, desi nu cred ca i-a cerut cineva. Spunea ca a citit ca in cazuri de exceptie se poate face si cu un singur preot, iar el tocmai de acel amanunt se agata in fiecare vineri. Este un preot extrem de ostenitor si sincer n-am mai vazut atata vointa la nici un preot de mir pana acum. Practic este in biserica mai tot timpul si nu rateaza nici o vecernie. (Odata - cautand pe cineva - l-am surprins facand slujba numai el cu dascalul). In noaptea de Anul Nou, biserica lui a devenit aproape neincapatoare, fiindca i s-a dus vestea din anii anteriori, ca va tine slujba speciala (apartin de aceasta parohie desi biserica mea de suflet, ca si duhovnicul, au ramas acelea la care mergeam cu ani in urma, cand locuiam in alta zona). Totusi, in privinta Sf. Maslu, mie mi se pare ca se exagereaza un pic si ca exceptia a devenit regula, mai ales ca nu vine nici dascalul...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.07.2011, 01:34:03
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Daca e bine sau nu, eu nu stiu. Am participat la astfel de slujbe multe vineri la rand, dar de doua saptamani am renuntat, nu fiindca nu as avea incredere. Nu judec si nu comentez. Odata, parintele s-a simtit parca dator sa dea o explicatie despre acest lucru, desi nu cred ca i-a cerut cineva. Spunea ca a citit ca in cazuri de exceptie se poate face si cu un singur preot, iar el tocmai de acel amanunt se agata in fiecare vineri. Este un preot extrem de ostenitor si sincer n-am mai vazut atata vointa la nici un preot de mir pana acum. Practic este in biserica mai tot timpul si nu rateaza nici o vecernie. (Odata - cautand pe cineva - l-am surprins facand slujba numai el cu dascalul). In noaptea de Anul Nou, biserica lui a devenit aproape neincapatoare, fiindca i s-a dus vestea din anii anteriori, ca va tine slujba speciala (apartin de aceasta parohie desi biserica mea de suflet, ca si duhovnicul, au ramas acelea la care mergeam cu ani in urma, cand locuiam in alta zona). Totusi, in privinta Sf. Maslu, mie mi se pare ca se exagereaza un pic si ca exceptia a devenit regula, mai ales ca nu vine nici dascalul...
Cred ca ti.ai raspuns singura la intrebare Anisoara..in cazul in care urmatorul sat e departe sau e iarna sau celalalt preot e batran,bolnav ce e de facut?Cred ca trebuie sa te bucuri ca face parintele slujba.Uite noi multi de la oras avem biserici cu cate 7 preoti,dar nu mergem.....la ce folos?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.07.2011, 03:27:11
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Mda sinteti niste rasfatati in Romania cu atitia preoti acolo si pe alese ce sa mai zicem noi cei de afara ne multumim cu ce avem un singur preot da si facem maslu parintele ne da pe rind sa citim cite un Apostol si eu cred ca e primit Maslu si asa.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.07.2011, 00:16:19
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Mda sinteti niste rasfatati in Romania cu atitia preoti acolo si pe alese ce sa mai zicem noi cei de afara ne multumim cu ce avem un singur preot da si facem maslu parintele ne da pe rind sa citim cite un Apostol si eu cred ca e primit Maslu si asa.
Doamne, cata dreptate ai! Si cat de patrunzator trebuie sa fie daca va implica si pe voi... E adevarat ca ar trebui sa ne simtim rasfatati, dar eu mai sus ma refeream la un fel de abuz, daca mi se permite sa spun asta. In general preotii dela noi se inteleg foarte bine si nu exista conflicte intre ei decat daca sunt interiorizate (pizma, rautatea etc). Cand esti singur si nu ai la cine apela, Dumnezeu te ajuta si te intelege (vezi cazul vostru). Dar cand bisericile sunt atat de numeroase, nu se poate sa nu-ti gasesti un confrate cu care ti se pare ca esti mai pe aceeasi lungime de unda (de parca la Dumnezeu trebuie sa schimbi frecventa...) si sa puneti umarul impreuna. A prefera sa faci in fiecare vineri Sf. Maslu de unul singur, fara macar din cand in cand sa vrei sa te mai ajute cineva, seamana putin a egoism ( Doamne - iarta-ma!).
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.07.2011, 00:37:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Dar cand bisericile sunt atat de numeroase, nu se poate sa nu-ti gasesti un confrate cu care ti se pare ca esti mai pe aceeasi lungime de unda
Nu cred că este necesar să fii "pe aceeași lungime de undă" ca să concelebrezi Maslul cu un frate preot.
Eu, dacă aș fi preot, aș căuta anume să săvârșesc slujba cu un confrate cu care nu mă înțeleg. Eu l-aș unge pe el, el pe mine, ca să ne vindecăm.

Și dimpotrivă, dacă ar fi vorba de un mers la bere, aș declina politicos invitația cuiva cu care "nu sunt pe aceeași lungime de undă".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.07.2011, 01:31:58
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu cred că este necesar să fii "pe aceeași lungime de undă" ca să concelebrezi Maslul cu un frate preot.
Eu, dacă aș fi preot, aș căuta anume să săvârșesc slujba cu un confrate cu care nu mă înțeleg. Eu l-aș unge pe el, el pe mine, ca să ne vindecăm.

Și dimpotrivă, dacă ar fi vorba de un mers la bere, aș declina politicos invitația cuiva cu care "nu sunt pe aceeași lungime de undă".
Nu te contrazic, domnul meu, dar ce-ar fi sa cladesc si eu rationamente zicand: eu, daca n-as fi preot...? Este un pic (macar un pic) nepotrivita aceasta abordare a fratiei tale, mai ales ca permanent dai dovada de o inteleapta asezare teologica. Nu ai de unde sa stii (deoarece nu esti preot) deci nu poti strecura ideea ca stii cum este (ca ai cunostinta), decat daca fortezi! Eu nu as sluji alaturi de un preot cu care nu ma inteleg fiindca nu ar mai fi slujire curata. Daca totusi suntem "obligati" sa o facem, mai intai i-as cere sa ma ierte fiindca sigur i-am gresit cu ceva. Daca ma iarta, voi sluji cu un frate preot cu care ma inteleg ("sunt pe aceeași lungime de undă"), daca nu ma iarta, nu slujesc si merg la duhovnic sa ma spovedesc neintarziat! Apoi iar ii cer iertare! Fac asta pana ajung sa ma inteleg cu el.

@On-topic
In baza preotiei lucratoare orice preot poate savarsi Taina Sfantului Maslu si singur, asa cum s-a mai spus, dupa randuiala si regula prezentata si in Molitfelnic. Nu poate fi ingradita lucrarea harului preotiei pe motiv ca trebuie sa fie "doua sau trei haruri!!!" care sa se combine si sa faca lucrarea Sfantului Maslu! Sfanta Traditie stabileste insa o norma care trebuie respectata intotdeauna cand nu exista impedimente neimputabile slabiciunii duhovnicesti.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.07.2011, 01:44:41
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim, Pr. Gheorghe, pentru explicatie.
Dar atunci ma intreb de ce se spune ca trebuie sa fie cel putin doi preoti?
De unde provine aceasta idee?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.07.2011, 02:20:13
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dar atunci ma intreb de ce se spune ca trebuie sa fie cel putin doi preoti?
De unde provine aceasta idee?
Baza acestei randuieli sta in cuvantul Sfantului apostol Iacov, care zice in Epistola sa, in Capitolul 5:
Citat:
13. Este vreunul dintre voi în suferință? Să se roage. Este cineva cu inimă bună? Să cânte psalmi.
14. Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoții Bisericii și să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului.
15. Și rugăciunea credinței va mântui pe cel bolnav și Domnul îl va ridica, și de va fi făcut păcate se vor ierta lui.
Pluralul folosit (sublinierea imi apartine) arata necesitatea ca aceasta rugaciune sa fie facuta de mai multi preoti.

Iar despre exceptie, iata ce scrie intr-o nota de subsol din Pidalion:

Citat:
Cu acest chip este iertat a se face și Sfântul Evheleon (adică sfințirea untului de lemn sau Maslu) în oarecare sate și locuri ale Bulgariei, ori și în alte eparhii (provincii), nu numai de către trei preoți, ci și de către doi, și de unul pentru lipsa preoților, care este în locul acela, pentru nevoie. Mai bine dar este a se săvârși Taina și de un singur preot, decât a se lipsi cu totul desăvârșit creștinii cei de acolo, și mai ales bolnavii, și prin acestea a se lipsi de iertarea păcatelor lor, care acesta o hotărăște acelora. Pentru că dacă un singur preot săvârșește toate celelalte Taine, și mai mari decât sfințirea untului de lemn, pentru ce și numai singur dumnezeiescul Evheleon, să nu poată a-l săvârși? Aceea însă ce o zice dumnezeiescul Iacov „Să cheme pe preoții Bisericii” se înțelege de vor fi, dar nu și nefiind, nici aflându-se acolo. Căci nevoia canoanelor și legilor nu se supune, până când ea este nevoie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma simt singur... Sanduu Generalitati 204 31.07.2016 18:46:44
cand unul din parinti ramane singur Carine Generalitati 15 27.08.2011 18:52:52
O singura turma si un singur pastor! Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 4 16.02.2011 12:10:51
Isus cu un singur ''i'' Templier Knight Generalitati 63 12.12.2010 14:20:27
Unul singur vindecator - DOMNUL, MANTUITORUL LapetiteMoc Maslul 0 05.05.2009 14:51:14