Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 13.12.2012, 13:03:28
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bizantina Vezi mesajul
Cine stie ce or fi zis parintii, dar dumneata ai inteles ce ai vrut !
urmarea acestui pacat este Iadul in chinuri, asta o poate spune orice duhovnic.
No, mie cel putin asa m-o invatat preotul la Biserica si eu asa respect invatatura Bisericii noastre. Si gasim scris si in cartile de invatatura, nu mai vorbesc de Scripturile Sfinte!
Nu am interpretat deloc ce am vrut. Asta au spus.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 13.12.2012, 13:05:41
bizantina's Avatar
bizantina bizantina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Nu am interpretat deloc ce am vrut. Asta au spus.
Ce au spus? ca nu e pacat sa intretii relatii in afara casatoriei? NU CRED!
Reply With Quote
  #133  
Vechi 13.12.2012, 13:07:07
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Andra
Vezi ca bizantina incearca sa-ti bage vina pe gat. Cel mai bine e sa mergi cu reportofonul la un preot si sa-l inregistrezi sau sa gasesti asfel de inregistrari pe internet ca sa dai exemple concrete de preoti care pot gresi.

Nu ii mai raspunde ca sa nu-ti faci rau asa... fara rost...!

"Chiar nu poti sa intelegi ca asta mi s-a spus de catre doi preoti? E doar o relatare. "

Face apel la o regula de pe acest forum. Cred ca e mai prudent sa nu te pui cu anumiti oameni deoarece pentru ei nu conteaza motivele afirmatiilor facute de tine atata timp cat au gasit pretextul "regulamentar" ca sa te "inghesuie"!

Unii oameni provoaca pentru ca apoi sa aiba ce condamna.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 13.12.2012, 13:09:37
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bizantina Vezi mesajul
Ce au spus? ca nu e pacat sa intretii relatii in afara casatoriei? NU CRED!
Vrei sa-ti dau un exemplu concret si scandalos din punct de vedere crestin fara sa existe riscul sa ma mai ameninti cu adminii?

Daca nu vrei asta, macar nu mai pune intrebari in urma carora poti avea raspunsuri concrete pe care sa le poti folosi iarasi ca pretext sa faci reclamatie la admini...
Reply With Quote
  #135  
Vechi 13.12.2012, 13:12:04
bizantina's Avatar
bizantina bizantina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Vrei sa-ti dau un exemplu concret si scandalos din punct de vedere crestin fara sa existe riscul sa ma mai ameninti cu adminii?

Daca nu vrei asta, macar nu mai pune intrebari in urma carora poti avea raspunsuri concrete in urma carora poti gasi pretextul sa faci reclamatie la admini...
Nu ma intereseaza exemplele dumitale, care nici nu esti crestin ortodox!

probabil tu si Andra va cunoasteti si in realitate, sunteti neoprotestanti cred, penticostali.

Numai acolo se invata ca sexul premarital nu este pacat!

Invatatura crestin-ortodoxa este bazata pe Scripturi si nu admite asa ceva!
Fecioria trebuie pastrata.
Nu va convine, nu va certati cu mine.
Buna ziua!
Reply With Quote
  #136  
Vechi 13.12.2012, 13:13:56
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bizantina Vezi mesajul
Nu ma intereseaza exemplele dumitale, care nici nu esti crestin ortodox!

probabil tu si Andra va cunoasteti si in realitate, sunteti neoprotestanti cred, penticostali.

Numai acolo se invata ca sexul premarital nu este pacat!

Invatatura crestin-ortodoxa este bazata pe Scripturi si nu admite asa ceva!
Fecioria trebuie pastrata.
Nu va convine, nu va certati cu mine.
Buna ziua!
Ma mir ca n-ai zis ca suntem iubiti, amanti ceva de genul asta. Ar trebui sa te apuci sa scrii o carte. Ai o imaginatie debordanta. Din cate vad ai doua realitati in cap. Realitatea noastra si extensia ta.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 13.12.2012, 13:16:23
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

"bizantina", lasa-i in pace, vor primi plata pentru nerusinarea si pacatul lor, de la Cel Drept,....nu are rost sa te amarasti tu acum, facandu-ti inima rea degeaba...ei stiu foarte bine invataturile bisericii noastre, dar nu vor sa le respecte, fiind razvratiti si iubind pacatul...
Reply With Quote
  #138  
Vechi 13.12.2012, 13:19:06
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stau si ma intreb cum de bizantina si cosmin urs vin cam in "echipa" pe acest forum si au cam acelas stil de a posta.

Fac apel la admini ca sa verifice daca folosesc sau nu aceeasi legatura de internet. (Am mai remarcat situatia cu astfel de provocatori.)
Reply With Quote
  #139  
Vechi 13.12.2012, 13:20:45
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
, fiind razvratiti si iubind pacatul...
Exact asta e cauza, o alta explicatie nici nu puteai aduce! Felicitari!
Reply With Quote
  #140  
Vechi 13.12.2012, 13:22:58
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Buna seara,

Va rog frumos sa-mi spuneti cum este posibil-adica prin ce mijloace (in viziunea dumneavoastra) ca in ziua de astazi cineva care doreste sa-si mentina curatia trupeasca pana la cununia religioasa sa si reuseasca? Spun asta intrucat astazi mass-media(internet, ziare, reviste) ne indoapa cu ,,sexul pana la casatorie'' si concubinaj cu idei de potrivire sexuala si probleme de nepotrivire. Cum se poate trece cu bine acest hop pana la casatorie, mentinandu-te curat trupeste? Totodata se doreste a-l cunoaste cat mai bine pe viitorul partener de viata, astfel incat atunci cand spui ,,da'' in fata preotului sa fii convins(sau ma rog, aproape convins, poate nu suntem in stare sa garantam 100% pentru nici un om) ca ai facut alegerea potrivita? Ce trebuie facut ca sa poti sa-l cunosti pe celalalt cat mai bine, in cat mai multe aspecte ale vietii, sa vezi cum se poarta in diverse situatii, daca este un sprijin real pentru tine la greutati sau daca din contra da bir cu fugiitii, daca te respecta, daca te ajuta la treburile casnice, fara a ,,testa patul'' inainte de casatorie? Mai ales in condtiile in care si parintii tai sunt de parerea lumii de azi ca nu e bine sa ramai virgin pana la casatorie si tinand cont de faptul ca nu esti intr-o tara de religie ortodoxa si nu ai biserica ortodoxa in orasul in care locuiesti. Mi se pare o bariera greu de trecut(fiind implicata si atractia aia fizica), mai ales ca implica si co-operarea celuilalt. Ca degeaba vrei tu, daca el nu vrea si va despartiti in loc sa urmati impreuna calea curatiei pana la casatoriei. Pentru o posibila viitoare intrebare: nu am prieten, deci nu va ganditi ca ma indrept spre casatorie. Intrebam doar ca principiu, pentru ca ma preocupa multe lucruri din diverse domenii. Multumesc calduros celor ce imi vor da raspuns spre folos.
Iti zic parerea mea. Te duci la eventualul tip care iti zice ca vrea sa fie cu tine si-i zici ceva de genu: eu sunt o persoana care merg duminica de duminica la biserica, cred in Dumenzeu si vreau sa merg pe caile Lui, nu-mi plac discotecile si modul de distractie promovat in ziua de azi la canalele tv si radio. Printre astea mai este si abstinenta de la poftele trupesti etc..dupa care il duci de minuta la biserica si vezi cat rezista acolo ( sfatul asta la mai dat cineva mai inainte) dupa asta rezultatul o sa se iveasca de la sine. A da si multa , multa rabdare...
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pana cand? tigerAvalo9 Generalitati 107 12.10.2013 23:16:38
Curatia maria55 Maslul 13 13.04.2011 14:10:35
unirea trupeasca-rugaciune Anna Nunta 8 18.08.2009 17:04:37
Despre curatia inimii ancah Generalitati 4 15.08.2007 01:11:11