Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.08.2014, 15:29:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exista situatii in care noi oamenii pur si simplu nu gasim un sens logic al suferintei. Si totusi, la Dumnezeu toate au un sens:

http://ortodox.md/articole/despre-ne...-lui-dumnezeu/
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.08.2014, 15:40:47
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Uitasem de astea

http://www.librariasophia.ro/carti-E...V-so-7424.html

http://www.librariasophia.ro/carti-D...V-so-1234.html

http://www.librariasophia.ro/carti-P...V-so-2275.html

http://www.librariasophia.ro/carti-G...V-so-3371.html

Pacatele parintilor se rasfrang asupra copiilor, de exemplu daca tata a fost un alcoolic, sau un drogat si copii pot deveni asta, ei mostenesc inclinatia spre acest pacat sau catre alte dependente, dar nu inseamna ca vor deveni la fel , aici sunt vorba de mai multi factori: situatia familiala, grupul de prieteni, scoala, biserica, educatia s.a.m.d
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.08.2014, 16:34:42
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Pentru noi, oamenii post-Decartes, logica a devenit un fel de zeu. Unul cu multe fețe, adaptabil la mintea fiecăruia, la logica personală.
Tindem ca urmare, în mod firesc, să considerăm sensul unui lucru ca pe ceva legat de logică.
Dacă nu e logic, nu e bun sau nu există.

Și totuși, realitatea arată că multe lucruri și sensuri sunt bune și există, deși scapă logicii noastre momentane - a unora dintre noi sau a tuturor împreună.
Bunăoară dogmele creștine: nu sunt logice, iar dacă ar fi nu s-ar mai odihni neliniștita minte omenească în limanul lor. Asta o confirmă experiența tainică și descoperirea Dumnezeiască. Și dimpotrivă, când crezi că ai "găsit" logica unei dogme tocmai atunci te afli cel mai departe de adevăr și de Adevăr, pentru că ai "închis" Necuprinsul în cămara minții și ai acoperit Lumina cu luminița, Oceanul cu picătura. Te situezi astfel în gândirea luciferică, cu tot calabalâcul mândriei și ignoranței personale. Cred că fiecare dintre noi a experimentat aceasta...

Cunoașterea nu se reduce la logică.
Creștinismul nu e logic, e nebunesc față de ceea ce numim îndeobște logic sau rațional. Raționalismul nu e compatibil cu sensul tainic și cu bogăția Ireductibilului, oricât de "luminat" ar fi el. Inutil să mai cităm pe toți cugetătorii creștini în legătură cu acest aspect fundamental. Sfântul Pavel punctează odată pentru totdeauna că propovăduirea lui Iisus Cel Răstignit și Înviat este nebunie pentru unii, sminteală pentru alții...

Tainele nu sunt logice ci, înaintînd înlăuntrul lor, viind în ele, descoperim lucruri precum acesta: vezi Răstignitul pe lemn și înțelegi, complet ilogic dar cu adâncul cutremurat al sufletului, mântuirea oamenilor, Iubirea lui Dumnezeu pentru noi, viață veșnică. Vezi înfrângere (într-un plan) și înțelegi victorie, izbândă definitivă în alt plan. Vezi moarte și înțelegi Viață. Nu-i așa că-i nebunesc și cam fără logică?

Când încercăm să elaborăm un sens al unui lucru, de pildă sensul suferinței, avem nevoie de harul Dumnezeiesc și de un anumit mod de așezare sufletească, nu de logică omenească. Iubirea lui Hristos dă sens în mod infinit mai roditor decât logica lui Ion. Să nu ne poticnim, așadar, de logică în căutarea sensului suferinței, că riscăm să ne învârtim în cerc la infinit...

A descoperi și trăi sensul nu înseamnă a face logică. Cocoțat doar pe calul logicii, făt-frumos face un salt, ce-i drept, însă unul nedeplin (nesalvator) către cer și astfel îl cam prinde și îl papă gheonoaia...:) Mai trebe ceva de aruncat peste umăr - un pieptene, o batistuță udată cu lacrimi și lavandă fină, o aripioară de furnicuță salvată de la înec, oleacă de lemne sparte pe la Maica Vineri etc.....

Last edited by Ioan_Cezar; 13.08.2014 at 15:07:39.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.08.2014, 21:03:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bianca1994 Vezi mesajul
Vreti sa spuneti ca boala copiilor vine ca o pedeapsa data pentru pacatele parintilor ?Eu cred ca asta ar fi o mare nedreptate din partea lui Dumnezeu ,asta inseamna ca il vedeti pe Dumnezeu ca un razbunator,dar se stie ca iubirea lui Dumnezeu fata de faptura Sa covarseste iubirea oricarui parinte pentru copilul sau .
Ati mai spus ca bolile se mostenesc pe linie genetica.Nu ma pricep la acest domeniu,stiu ca unele boli se mostenesc,dar nu cred ca si cele letale(cum ar fi cancerul)Asta iar ar fi o mare nedreptate,caci nimeni nu alege familia in care se naste.
Ati mai spus si ca femeia aceea a suferit mai mult decat un bolnav de leucemie.Serios?Suferinta ei a fost provocata de alegerile ei ,putea pur si simplu sa se desparta de sotul infidel,pe cand chinurile bolii nu cred ca ar putea fi exmprimate.Putini crestini isi pastreaza nadejdea si chiar credinta in Dumnezeu in acele momente.
Mda,intradevar am spus,am tot spus si iar am spus mai apoi...

Tu il vezi pe Dumnezeu ca pe un razbunator,te rog nu-mi pune vorbe straine in gura!
Cum adica sa-L vad ca pe un razbunator daca strabunii mei au dus o viata destrabalata si au stricat banca genetica a familionului prin pacatele lor de toate felurile?
Daca nu cunosti unele domenii sau altele atunci citeste intai si pregateste-te si apoi deschide threaduri de discutii in care sa faci negari de toate genurile.
Mai citeste despre cancer,mai informeaza-te chiar daca nu lucrezi in domeniul medical,asa pur informativ.

Nu inteleg de ce privesti ca pe o nedreptate faptul ca ai aparut intr-o familie care sa zicem are predispozitie spre afectiuni de circulatie...??
Si mai ales de ce este o nedreptate facuta de Dumnezeu?Depinde ce asteptari ai tu de la viata,pt ce scop crezi ca ai aparut aici etc...


Celebra actrita Angelina Jolie a ajuns la inlaturarea totala a sanilor dupa ce anul trecut i-a dat prin cap sa faca niste investigatii genetice sa vada daca mosteneste pe linie materna aceiasi bola crutatoare care a luat-o pe mama ei(cancer ovarian). Astfel a descoperit ca este "pozitiva"pt gena care produce cancerul de san(dar o mutatie a acestei gene poate produce si cancerul ovarian).

Cat priveste matusa mea...te rog s-o lasi sa se odihneasca in pace! Nu-mi veni cu tot felul de povete moderniste de schimbare in ceea ce ce o priveste;eu nu am dat exemplul ca sa-i tulbur memoria intr-o conversatie virtuala cu oameni pe care nu-i cunosc ci doar sa tragem impreuna niste concluzii.

Chiar crezi ca divortul de un barbat infidel lasa numai fericire si zambet in sufletul tau? Ca iti rezolva toate problemele existentiale?
Cunosc doamne divortate care numai fericite nu sunt!
Eu nu fac apologia divortului ci a fidelitatii;tocmai ca vreau sa pun accent pe raul pe care il facem altora tradandu-le dragostea,ranindu-i de moarte,aducandu-i pana la anularea fiintei.
Divortul nu face nimic,nu-ti aduce inapoi increderea de sine,nu te face din nou un om fericit ci doar te desparte de omul care ti-a produs raul.Dar raul este deja facut,esti deja vatamat iar refacerea este grea si dureroasa.

Cam atat,nu trebuie neaparat sa-mi raspunzi la asta,nu simt nevoia sa discut in contradictoriu cu nimeni,desi cam asta se face zilnic pe forumul orthodox!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.08.2014, 22:51:28
Bianca1994 Bianca1994 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.10.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mda,intradevar am spus,am tot spus si iar am spus mai apoi...

Tu il vezi pe Dumnezeu ca pe un razbunator,te rog nu-mi pune vorbe straine in gura!
Cum adica sa-L vad ca pe un razbunator daca strabunii mei au dus o viata destrabalata si au stricat banca genetica a familionului prin pacatele lor de toate felurile?
Daca nu cunosti unele domenii sau altele atunci citeste intai si pregateste-te si apoi deschide threaduri de discutii in care sa faci negari de toate genurile.
Mai citeste despre cancer,mai informeaza-te chiar daca nu lucrezi in domeniul medical,asa pur informativ.

Nu inteleg de ce privesti ca pe o nedreptate faptul ca ai aparut intr-o familie care sa zicem are predispozitie spre afectiuni de circulatie...??
Si mai ales de ce este o nedreptate facuta de Dumnezeu?Depinde ce asteptari ai tu de la viata,pt ce scop crezi ca ai aparut aici etc...


Celebra actrita Angelina Jolie a ajuns la inlaturarea totala a sanilor dupa ce anul trecut i-a dat prin cap sa faca niste investigatii genetice sa vada daca mosteneste pe linie materna aceiasi bola crutatoare care a luat-o pe mama ei(cancer ovarian). Astfel a descoperit ca este "pozitiva"pt gena care produce cancerul de san(dar o mutatie a acestei gene poate produce si cancerul ovarian).

Cat priveste matusa mea...te rog s-o lasi sa se odihneasca in pace! Nu-mi veni cu tot felul de povete moderniste de schimbare in ceea ce ce o priveste;eu nu am dat exemplul ca sa-i tulbur memoria intr-o conversatie virtuala cu oameni pe care nu-i cunosc ci doar sa tragem impreuna niste concluzii.

Chiar crezi ca divortul de un barbat infidel lasa numai fericire si zambet in sufletul tau? Ca iti rezolva toate problemele existentiale?
Cunosc doamne divortate care numai fericite nu sunt!
Eu nu fac apologia divortului ci a fidelitatii;tocmai ca vreau sa pun accent pe raul pe care il facem altora tradandu-le dragostea,ranindu-i de moarte,aducandu-i pana la anularea fiintei.
Divortul nu face nimic,nu-ti aduce inapoi increderea de sine,nu te face din nou un om fericit ci doar te desparte de omul care ti-a produs raul.Dar raul este deja facut,esti deja vatamat iar refacerea este grea si dureroasa.

Cam atat,nu trebuie neaparat sa-mi raspunzi la asta,nu simt nevoia sa discut in contradictoriu cu nimeni,desi cam asta se face zilnic pe forumul orthodox!
Nu cred ca ar trebui sa va simtiti ofensata pentru o simpla discutie in contradictoriu.Am sa tin cont de sfatul dv si o sa ma documentez,dar nu cred ca o sa ajung la concluzia ca boala este o pedeapsa divina.Nu am vrut sa o denigrez pe matusa dv,am vrut sa va spun ca ati afirmat in mod eronat ca suferintele dumneaei au fost mai mari decat ale unui bolnav de leucemie.
Si ,in ultimul rand, am deschis acest topic pentru a-mi clarifica anumite framantari,nu pentru a ma certa cu cineva cum spuneti ca se obisnuieste pe aici.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.08.2014, 23:07:41
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bianca1994 Vezi mesajul
Nu cred ca ar trebui sa va simtiti ofensata pentru o simpla discutie in contradictoriu.Am sa tin cont de sfatul dv si o sa ma documentez,dar nu cred ca o sa ajung la concluzia ca boala este o pedeapsa divina.Nu am vrut sa o denigrez pe matusa dv,am vrut sa va spun ca ati afirmat in mod eronat ca suferintele dumneaei au fost mai mari decat ale unui bolnav de leucemie.
Si ,in ultimul rand, am deschis acest topic pentru a-mi clarifica anumite framantari,nu pentru a ma certa cu cineva cum spuneti ca se obisnuieste pe aici.
Initial am gandit: Ce sa inteleaga un copil de 20 de ani? Gresit.
Si cineva de 20 de ani, si cineva de 40 va intelege ce trebuie atunci cand fa renunta sa Ii aplice logica umana lui Dumnezeu. Cand vom invata ca Dumnezeu este mai presus de fire, nu ii vom mai aplica cele ale firii. Cand ne vom da in voia lui, cand vom face voia lui vom putea incepe sa intelege randuiala Sa pentru lume.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.08.2014, 00:21:25
Bianca1994 Bianca1994 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.10.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Initial am gandit: Ce sa inteleaga un copil de 20 de ani? Gresit.
Si cineva de 20 de ani, si cineva de 40 va intelege ce trebuie atunci cand fa renunta sa Ii aplice logica umana lui Dumnezeu. Cand vom invata ca Dumnezeu este mai presus de fire, nu ii vom mai aplica cele ale firii. Cand ne vom da in voia lui, cand vom face voia lui vom putea incepe sa intelege randuiala Sa pentru lume.
Aveti dreptate,si eu am impresia ca iscodesc tainele lui Dumnezeu ,asa cum mi-a aratat si antoniap prin pilda pe care mi-a dat-o exemplu.Din raspunsurile pe care le-am primit am inteles ca nu trebuie sa ma bazez pe logica pentru a afla raspunsuri.Dar atunci cum sa fac ?Ce sa fac cu aceste framantari si mai ales,cum sa le raspund celor care imi ridica aceste intrebari care ii pot face sa cada in ateism sau sa carteasca impotriva lui Dumnezeu ? Pentru mine aceste intrebari raman simple framantari ,dar pentru altii ele pot fi distrugatoare de suflet.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.08.2014, 00:48:13
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Poate găsiți ceva folositor și aici:
https://www.google.ro/search?q=taina...K4L4yQPwx4HgBA
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.08.2014, 15:58:26
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Numeroase accepțiuni pentru cuvântul "sens": http://dexonline.ro/definitie/sens
Lexical, logic, matematic, lingvistic, semiotic etc.

Constat însă că lipsește un înțeles al termenului: cel ontologic.

Care este sensul ontologic al suferinței? Cel dincolo de Dex.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.08.2014, 17:03:08
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bianca1994 Vezi mesajul
Vreti sa spuneti ca boala copiilor vine ca o pedeapsa data pentru pacatele parintilor ?Eu cred ca asta ar fi o mare nedreptate din partea lui Dumnezeu ,asta inseamna ca il vedeti pe Dumnezeu ca un razbunator,dar se stie ca iubirea lui Dumnezeu fata de faptura Sa covarseste iubirea oricarui parinte pentru copilul sau .
Ati mai spus ca bolile se mostenesc pe linie genetica.Nu ma pricep la acest domeniu,stiu ca unele boli se mostenesc,dar nu cred ca si cele letale(cum ar fi cancerul)Asta iar ar fi o mare nedreptate,caci nimeni nu alege familia in care se naste.
Ati mai spus si ca femeia aceea a suferit mai mult decat un bolnav de leucemie.Serios?Suferinta ei a fost provocata de alegerile ei ,putea pur si simplu sa se desparta de sotul infidel,pe cand chinurile bolii nu cred ca ar putea fi exmprimate.Putini crestini isi pastreaza nadejdea si chiar credinta in Dumnezeu in acele momente.
Dumnezeu nu pedepseste ,ci actiunile Lui au un rol pedagogic.
Atunci cand am copilul grav bolnav pot sa ma gandesc ca am gresit undeva si copilul plateste pt pacatele mele.
Suferinta copilului este pt parinte mai mare decat daca ar suferi el.
In cazul de accidente putem presupune ca prin pacatele noastre am izgonit pe ingerul pazitor trimis de Dumnezeu sa ne apere.In Psaltire scrie ,cititi psalmul 90 ,dar gasiti referinte de acest fel si in alti psalmi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare