Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.03.2011, 00:47:42
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
E dureros cand omul e foarte preocupat de sfarsitul lumii, dar nu mai are in vedere propriul sfarsit. Sfintii Parinti spun ca gandul la moarte ne e foarte folositor, intrucat poate trezi in suflet pocainta.

In rugaciunea dinainte de culcare, spunem: "Stapane, Iubitorule de oameni, au doara nu-mi va fi acest pat groapa? Sau inca vei mai lumina cu ziua neputinciosul meu suflet? Iata, groapa imi zace in fata si iata, moartea imi sta inainte. De Judecata Ta, Doamne, ma tem, iar a face rau nu mai contenesc!"
Este foarte adevarat.
Insa ma gandesc cateodata ca gandul ciontinuu la moarte poate insemna si o incercare de a evada de responsabilitati. Suintem aici sa facem ceea ce ne cere Dumnezeu. El stie cand ne va lua la El. Ar fi bine sa ne gaseasca cu manecile suflecate.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.03.2011, 22:11:03
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Insa ma gandesc cateodata ca gandul ciontinuu la moarte poate insemna si o incercare de a evada de responsabilitati. Suintem aici sa facem ceea ce ne cere Dumnezeu. El stie cand ne va lua la El. Ar fi bine sa ne gaseasca cu manecile suflecate.
Poate ca nu ne epuizeaza atat incercarile din timpul vietii, cat fuga de ele. Multi gresesc vazand in moarte eliberarea de necazuri, ignorand chemarea lui Hristos: Veniți la Mine toți cei osteniți și împovărați și Eu vă voi odihni pe voi.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.03.2011, 10:47:57
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Moartea este un sfarsit necesar, pentru un nou "inceput"...Important este modul in care ne surprinde ea....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pedeapsa cu moartea marinel 07 Intrebari utilizatori 40 22.03.2011 01:45:29
Un alt mod de a alege moartea costel Generalitati 29 24.02.2011 18:24:10
Moartea clinica alexdu Generalitati 5 03.09.2010 18:38:53
Moartea clinica rafella Generalitati 4 08.06.2010 20:37:16
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 08:32:19