Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.08.2010, 19:32:38
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
el.
Cum poate fi convins un fumător care, totuși, este sau vrea să fie pe calea credinței, să renunțe la acest obicei?
Nu e o obicei, e dependenta de nicotina.
O solutie ar fi sa citeasca "In sfarsit nefumator" de Allen Carr, dupa o cautare pe google veti gasi un site de unde se poate descarca.
Sugestie ptr cine vrea sa o citesca: sa se duca cu cartea la un xerox ca sa fie printata pentru ca din fata calculatorului nu prea se poate citi.

P.S. Dupa parerea mea, cartea lui Allen Carr e mult mai eficienta decat campanii cu sloganul "Fumatul ucide".
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*

Last edited by florinbrasov0; 22.08.2010 at 19:35:39.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.08.2010, 23:33:51
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Nu e o obicei, e dependenta de nicotina.
O solutie ar fi sa citeasca "In sfarsit nefumator" de Allen Carr, dupa o cautare pe google veti gasi un site de unde se poate descarca.
Sugestie ptr cine vrea sa o citesca: sa se duca cu cartea la un xerox ca sa fie printata pentru ca din fata calculatorului nu prea se poate citi.

P.S. Dupa parerea mea, cartea lui Allen Carr e mult mai eficienta decat campanii cu sloganul "Fumatul ucide".
Citind acest mesaj am căutat cartea și am citit deja 75 din cele 182 de pagini. Mi se pare foarte utilă nu doar fumătorilor ci și nefumătorilor (eu nefiind fumător), fiindcă explică că e vorba de fapt de spălare pe creier (combinată cu dependența chimică), de o capcană psihologică și asta se aplică și altor dependențe și chiar păcate (de altfel autorul are și alte cărți legate de dependența de alcool și altele). Cartea are multe secrete și trebuie citită cu atenție și complet fiindcă secretele se revelează pe întreg parcursul cărții. O poți recomanda prietenilor sau o poți citit tu ca să fi de folos cunoștințelor fumătoare.


Adresa cărții pe Scribd, unde poate fi citită sau descărcată:
http://www.scribd.com/doc/6032006/Al...rsit-nefumator


Articolul de pe Wikipedia despre autor, merită citit:
http://en.wikipedia.org/wiki/Allen_Carr
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.08.2010, 23:37:04
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Nu mai fumez de 9 luni..:).Sper sa nu mai fumez nici-odata.Fumam aproximativ 2 pachete pe zi,si am facut asta aproximativ 8 ani.Am decis ca 29 de ani este varsta numai buna pentru a renunta la fumat.Cel mai mult conteaza sa vrei sa nu mai fumezi.Daca nu te poti lasa de tigari inseamna ca nu vrei pur si simplu.Meditatia cresitina si rugaciunile obisnuite care le fac seara ma ajuta sa fiu determinat pentru ca spectrul revenirii bantuie uneori.Fumatul nu este o nenorocire indusa,este un viciu avut in cunostinta de cauza si suntem total vinovati pentru ceea ce riscam sa patim din cauza lui.Cred ca a da vina pe draci,greutati,anturaj sau ori-ce alt-ceva denota un caracter de genul"nu eu nenea"..Daca nu crezi ca ai destula putere..mergi la un preot,fa-ti un inventar al constiintei si a ce ti se poate intampla daca ai sa continui si nu mai fuma.Nu exista o reteta,pentru ca nu exista o reteta pentru a face ceea ce trebuie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.08.2010, 23:41:56
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
poți recomanda prietenilor sau o poți citit tu ca să fii de folos cunoștințelor fumătoare.
Aici e greul, în a-i convinge pe fumători să citească această carte...
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.08.2010, 23:52:44
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Am uitat să spun că e cel mai citit autor pe acest domeniu, că în mai multe țări cărțile lui sunt cele mai vândute titluri nebeletristice din orice domeniu și că metoda lui e radical diferită de celelalte și se numește Calea Ușoară (așa se cheamă cartea în engleză și lanțul de clinici pe care l-a creat).


Deși sunt multe cărți care promit același lucru, cred că aceasta chiar oferă ceva și aș putea spune că e chiar o carte parțial duhovnicească, arătând că eliberarea de patimi ține de cunoașterea de sine și de scăparea din mrejele iluziilor.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.08.2010, 00:05:56
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Singura problema reala pe care o ridica cartea lui este faptul ca, dupa ce s-a lasat de fumat, dupa ce a scris cartea, dupa ce s-a umplut de bani din vanzarea ei, a murit.... de cancer la plamani.... La aproape 20 de ani dupa ce se lasase de fumat....
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.08.2010, 00:12:00
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Singura problema reala pe care o ridica cartea lui este faptul ca, dupa ce s-a lasat de fumat, dupa ce a scris cartea, dupa ce s-a umplut de bani din vanzarea ei, a murit.... de cancer la plamani.... La aproape 20 de ani dupa ce se lasase de fumat....
Pentru asta nu e de vină cartea ci faptul că fumase atât de mult. În carte spune câtă fericire, încredere în sine i-a adus lăsarea de fumat și eu compar această fericire cu fericirea victoriei asupra patimilor pe care o simt Sfinții. Cred că cei care citesc cartea se vor convinge că e într-adevăr ceva deosebit.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.08.2010, 00:12:03
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Singura problema reala pe care o ridica cartea lui este faptul ca, dupa ce s-a lasat de fumat, dupa ce a scris cartea, dupa ce s-a umplut de bani din vanzarea ei, a murit.... de cancer la plamani.... La aproape 20 de ani dupa ce se lasase de fumat....
E foarte trist daca doar asta ai inteles din acea carte.
Daca a murit de cancel la plamani asta nu inseamna ca nu a reusit sa-si dea seama cum functioneaza mecanismul acestei patimi si sa-l explice si altora.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.08.2010, 00:18:22
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Da, e trist. De fapt, nici n-am citit cartea. Cineva mi-a recomandat-o, am dat un google dupa autor si am descoperit aceast informatie, ca autorul celei mai vandute si laudate carti despre cum sa nu mai fumezi a facut cancer la plamani....

Pe de alta parte, daca cineva se lasa de fumat cu ajutorul acestei carti, foarte bine.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.08.2010, 00:21:23
Mar1vs Mar1vs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Piatra Neamt
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 17
Implicit

Boala sau lipsa de discernamant??
Mai intai lipsa de discernamant... cand te apuci. Apoi: dependenta. Poti s-o numesti si boala. Dependenta si parere de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fumatul si Impartasania Don_Juan Impartasania (Taina Euharistiei) 194 29.04.2012 14:58:35
Fumatul din narghilea e pacat? Stefan500 Generalitati 36 28.08.2011 15:01:30
fumatul marius.b. Generalitati 29 17.08.2011 20:08:11
Fumatul CojocariPavel Intrebari utilizatori 16 18.03.2010 17:49:57
epilepsia: o boala obisnuita sau o boala demonica? pacifistul Generalitati 4 18.05.2008 21:24:49