Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 06.10.2011, 09:24:55
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Laura, spui ca au iesit romanii in numar mic in strada si asta te-a deranjat. Daca nu si-au facut auzita vocea, inseamna ca majoritatea romanilor sunt de acord cu ele, nu le percep la modul in care tu si unii clerici le-ati perceput, au vazut partea pozitiva si au inteles necesitatea folosirii lor. Poate (de fapt sigur) e de vina si campania anti-cip promovata de unele medii clericale, modul in care au facut-o.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 06.10.2011, 09:26:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
deja sunt obligatorii vaccinuri din ce in ce mai des.
În România nu este obligatoriu NICIUN vaccin. Nici măcar unul singur.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #183  
Vechi 06.10.2011, 09:30:17
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Laura, spui ca au iesit romanii in numar mic in strada si asta te-a deranjat. Daca nu si-au facut auzita vocea, inseamna ca majoritatea romanilor sunt de acord cu ele, nu le percep la modul in care tu si unii clerici le-ati perceput, au vazut partea pozitiva si au inteles necesitatea folosirii lor. Poate (de fapt sigur) e de vina si campania anti-cip promovata de unele medii clericale, modul in care au facut-o.
Tot tu spui : "daca cineva are alta opinie nu inseamna ca e prost,inapoiat sau mai stiu eu cum. e chiar asa de greu sa accepti ca altii au alte pareri ?" Valabil si pentru cei care au o alta parere legata de cip, deci trebuie sa accepti ca romanii nu au iesit in nr. mare in strada, pentru ca au o opinie diferita, sau nu i-a interesat, iar asta nu-i face prosti, inapoiati sau mai putini crestini decat altii. Daca ar fi fost impotriva, sigur ieseau. Nu exista o parere unitara in randul mirenilor, asa cum nu exista una in randul clerului, ceea ce inseamna ca echivalarea cip-ului cu 666 nu e un adevar absolut, e doar o speculatie, un adevar relativ.

Last edited by ioanna; 06.10.2011 at 10:01:27.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 06.10.2011, 13:12:31
Nenumitul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit



Last edited by Nenumitul; 18.11.2011 at 14:00:00.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 06.10.2011, 19:32:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nenumitul Vezi mesajul
Cam multe vezi tu. Cu cuvintele „sincere compasiuni” ne arăți foarte clar ce înseamnă sinceritate pentru tine.

De folosirea Psalmilor pentru a-l osândi pe interlocutorul tău nici nu aș vrea să vorbesc; spun doar că mă sperie cu câtă ușurință și indiferență citezi din Sfintele Scripturi. Ce înseamnă sfânt pentru tine?

Te sfătuiesc să fii atentă să nu o iei pe o cale foarte greșită. Cu sinceritate adevărată.
In legatura cu mesajul tau, te asigur ca tin seama de sfaturile date.

M-a suparat faptul ca interlocutorul meu i-a numit sectari pe cei care considera ca cipul este neindicat. Accept orice alt tip de jignire, dar asta nu.

Am incercat anterior o atitudine mai smerita, conform Noului Testament, si dumnealui n-a inteles ca si el ar trebui sa procedeze la fel. Asa ca i-am aplicat ,,Vechiul Testament".

Last edited by antoniap; 06.10.2011 at 19:34:55.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 04.11.2011, 17:18:23
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cat ne va costa reorganizarea Romaniei, calculata de PSD. Tara in care actele nu vor mai fi valabile
Reply With Quote
  #187  
Vechi 04.11.2011, 18:50:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
In legatura cu mesajul tau, te asigur ca tin seama de sfaturile date.

M-a suparat faptul ca interlocutorul meu i-a numit sectari pe cei care considera ca cipul este neindicat. Accept orice alt tip de jignire, dar asta nu.

Am incercat anterior o atitudine mai smerita, conform Noului Testament, si dumnealui n-a inteles ca si el ar trebui sa procedeze la fel. Asa ca i-am aplicat ,,Vechiul Testament".
Fara doar si poate sunt sectari.
Fobia lor este inspirata de la sectari, manifestarile lor sunt de sectari, perspectiva asupra Scripturii (Apocalipsei in special) este sectara, dat fiind si ca in marea majoritate, Bisericile Ortodoxa nu si-a insusit latura mistico-religioasa a isteriei lor, cu exceptia singulara a Bisericii Ortodoxe Grecesti unde problematica a mers mana in mana cu fobia nationalista anti-UE, fobie care cum s-a vazut a fost total nefondata si chiar ipocrita, grecii profitand se pare, cel mai mult din statutul de membru UE.

Faptul ca "te-ai suparat" nu-ti da dreptul sa folosesti Scriptura pe post de par.
Apropo, si asta face parte din atitudinile sectare.

Last edited by AlinB; 04.11.2011 at 18:52:45.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 04.11.2011, 18:58:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Nu vreau sa intelegeti gresit. Nu sunt impotriva medicinei. Articolele pe care vi le-am prezentata,mai ales cele de pe APOLOGETICUM: Ortodoxie, neam si tara, sunt scrise de medici si oameni de stiinta crestini. Problema este ca reactiile adverse din cauza vaccinurilor sunt din ce in ce mai dese in ultimii ani. Nu e anormal sa vaccinezi copilul de 2-3,dar deja sunt obligatorii vaccinuri din ce in ce mai des. Ceea ce am vrut sa scot in evidenta e faptul ca, se poate f.bine ca copii sa fie imbolnaviti intentionat prin vaccinurile acestea care sunt f. multe. Chiar nu poate trai omul fara sa se vaccineze ptr. fiecare boala existenta pe glob? Mai ales vaccinarea bebelusilor mi se pare exagerata. Da copii inainte mureau de anumite epidemii.La fel si acum,cu tot cu vaccinuri.
1. Le place sa se numeasca "medici crestini". Eu cred ca sunt oameni cu probleme.
Am avut discutii cam cu toti acei "medici crestini" si pot sa afirm asta cu certitudine, chiar si numai din trendul discutiei, respectivii abordand atitudini de la infatuare la infantilism.

2. Ai habar macar cate "boli exista pe glob?"
Vaccinurile se fac doar pentru cca 10 boli care sunt mai periculoase si frevente, pentru care pana nu de mult erau epidemii in care cu adevarat mureau oameni sau mureau mutilati pe viata.
Poti oferi cifre concrete despre oameni care au murit de la vaccinuri?
Eu nu cred.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 04.11.2011, 20:07:26
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Question un ciocan in cip?

am si eu o intrebare.daca la un moment dat in viitorul apropiat ne-am trezii cu buletin cu cip,nu am putea sa-i dam una la cip sa-l facem praf?gen un ciocan,un camp elctromagnetic,ceva?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 04.11.2011, 20:50:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
am si eu o intrebare.daca la un moment dat in viitorul apropiat ne-am trezii cu buletin cu cip,nu am putea sa-i dam una la cip sa-l facem praf?gen un ciocan,un camp elctromagnetic,ceva?
Nu conteaza, ai pus mana pe el, scrie numele tau pe el, gata..te-ai contaminat de Satana.
Nu exista cale de intoarcere.

Citat din invatatura sectarilor nostri "ortodocsi".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hotararea B.O.R in ceea ce priveste pasapoartele biometrice dorinastoica14 Stiri, actualitati, anunturi 477 11.10.2010 12:09:52
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Pasapoartele biometrice nu vor fi obligatorii mihailt Stiri, actualitati, anunturi 2 27.06.2009 02:43:09
Sunt pasapoartele biometrice o lucrare diabolica? moro.d Stiri, actualitati, anunturi 6 05.02.2009 23:45:44