Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.05.2012, 20:49:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Asa ti s-a parut tie, nu inseamna ca e si adevarat.
Mihai numai de ecumenism nu poate fi suspectat!
Incep sa cred ca ai dezvoltat o usoara obsesie cu ecumenismul asta :)

Oamenii se exprima natural, chiar daca noua ni se pare prea ... erudit, prea intelectual pt. nivelul nostru, insa acela e nivelul lor, pentru ei totul e natural,n-are nicio legatura cu mandria.
Am scris ca mi s-a parut pentru ca intotdeauna incerc sa folosesc diplomatia. Dar nu mi s-a parut, mai ales ca am discutat si pe mesaje private, nu e greu sa observi la oricine ce conceptii are.
Dar de obicei ce le au nu isi dau seama ca le au in primul rand am observat ca nici nu inteleg ce inseamna conceptiile acestea ecumeniste. Aproape toti care le aveau au spus ca nu le au, desi la unii era mai mult decat evident. Cred ca toti de pe forum ar spune acum ca nu au conceptii ecumeniste, pentru ca nu inteleg ce sunt. Multi cred ca doar renuntarea la dogma, sincretismul inseamna ecumensim. Si tie ti-am scris de fiecare data cand sustineai o idee ecumenista, am vazut ca ai inceput sa le indrepti (de exemplu ai inteles ca BO spune ca nu exista Taine in afara ei). Asa trebuie sa faca fiecare ortodox, sa caute doar adevarul, iar daca era gresit ce credea sa isi insuseasca dreapta credinta.
Pe de alta parte ecumenismul propovaduieste punerea pe planul doi a adevarurilor de credinta, de aceea unii nu inteleg de ce se bate atata moneda pe aceasta credinta gresita. Pentru ca nu inteleg nici de ce sfintii luptau tot timpul cu ereziile, li se par exagerari.
Asadar, cum am mai spus, exista un ecumensim radical, de genul celui propovaduit de exemplu de Adriana3. Dar exista si un ecumenism mai moderat (neinsemnand ca nu e la fel de gresit), care spune ca crezi in ce spune Biserica, dar pe langa asta si ce spun alte culte, sa le consideri si pe ele apropiate. De exemplu, ca tot am discutat recent, la baza ecumensimului (ortodox) sta prezenta harului mantuitor si in afara BO, despre asta sper ca ai citit aici (pentru ca si in urma discutiei cu tine am deschis topicul): http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14964
In general tot ce infirma fraza din Crez, "Cred intru Una, Sfanta Soborniceasca si Apostoleasca Biserica", adica faptul ca ar fi mai multe biserici sau ca unii s-ar afla in Biserica desi nu fac parte din BO.

Legat de limbajul erudit, m-am exprimat lapidar (ca sa folosesc un termen in tema) si nu ai inteles exact ce spuneam. Mesaje mai deosebite si erudite au si Delia si tu si altii, dar nu folosesc fraze pretentioase, adaugand cuvinte academice care uneori nici nu sunt necesare. De aceea l-am dat exemplu doar pe HoratiuM. Tu crezi ca daca un savant se duce sa vorbeasca unor oameni obisnuiti le vorbeste ca sa nu inteleaga nimic, nu poate sa isi adapteze mesajul? Daca e ortodox cu atat mai mult, se fereste sa epateze.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.05.2012, 23:41:56
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Cătălin, dă-i tare nu te lăsa , mai cu viață, umflă bine textele cu frustrări și invidie, că sigur o să aduni numeroși susținători printre cei care îți seamănă .
Acum îmi dau seama că tu măsori mândria și smerenia oamenilor după ce tratație primești: dacă te laudă și te încurajează să te adâncești și mai tare în prostie, e smerit și 100% ortodox, dacă cumva te simți înghesuit în colțul măgarului de cineva care-ți arată locul pe care ar trebui să stai și te rănești la orgoliu din cauza asta, ai de-a face, cum altfel, cu un bolnav de mândrie și adept al ecumenismului.
Te asigur că nici nu te băgam în seamă, dacă fariseismul pe care-l fluturi tu pe-aici n-ar fi nociv pentru Biserică și nu i-ar îndepărta pe alții de perspectiva convertirii.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.05.2012, 00:52:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Cătălin, dă-i tare nu te lăsa , mai cu viață, umflă bine textele cu frustrări și invidie, că sigur o să aduni numeroși susținători printre cei care îți seamănă .
Acum îmi dau seama că tu măsori mândria și smerenia oamenilor după ce tratație primești: dacă te laudă și te încurajează să te adâncești și mai tare în prostie, e smerit și 100% ortodox, dacă cumva te simți înghesuit în colțul măgarului de cineva care-ți arată locul pe care ar trebui să stai și te rănești la orgoliu din cauza asta, ai de-a face, cum altfel, cu un bolnav de mândrie și adept al ecumenismului.
Te asigur că nici nu te băgam în seamă, dacă fariseismul pe care-l fluturi tu pe-aici n-ar fi nociv pentru Biserică și nu i-ar îndepărta pe alții de perspectiva convertirii.
Mihai, stiu, tu ai inceput un razboi, din pacate nu iti dai seama ca nu cu mine, ci cu adevarul care nu se potriveste cu conceptiile tale. Si cum, probabil din mandrie, nu poti renunta la conceptiile tale orice s-ar intampla, mai bine te lupti cu adevarul si mai ales cu cel care il spune, indiferent ca sunt eu sau altii. La fel se intampla cu oricine care nu e in adevar, atunci cand il afla ori si-l insuseste si isi schimba conceptiile gresite, ori (de cele mai multe ori) alege sa lupte impotriva lui si impotriva oricui il spune.
Din pacate sub eruditie tu alegi sa adaugi si sudalme, invelite bineinteles tot in eruditie. Si folosesti aceleasi clisee folosite si de MariS si in general de ecumenisti (care de fapt au interpretarea exact inversa, gen fariseu, pietism). Tu ai atacat de fiecare data, eu doar am raspuns mesajelor tale. Nu tu mi-ai spus si mie (si vad ca si Deliei acelasi lucru) ca trebuie ca lauda sa fie ca ocara, dar atunci cand ti se atrage putin atentia sari ca ars. Mie mi-a sarit din ochi de la inceput motto-ul tau, cu ignoranta si prostia, mi se pare o dovada ca ii consideri asa pe unii. Nu spun ca nu am si eu mandrie, dar niciodata pana acum nu am avut vreun conflict cu cineva care avea dreapta credinta. Intotdeauna le-am avut cu cei ce nu o aveau si erau deranjati de ceea ce scriam si nu se potrivea cu ce credeau ei gresit. La fel s-a intamplat si in cazul tau, nimic nu ti-am zis, tu ai inceput cu atacurile doar din cauza a ceea ce scriam si tu credeai ca e gresit. Acum stii ca e adevarat, dar tot nu poti accepta adevarul.
Am mai intrebat, unde e invatatura ce o sustii, daca spui ca a mea e gresita? Eu am incercat sa dau intotdeauna citate, sa nu spun prea multe de la mine, dar invatatura ta de unde e? Eu ti-am spus ca poate Yannaras nu invata ce trebuie, tu vad ca te bazezi mai mult pe el. Ai mai dat un citat care de fapt spunea altceva si cam atat. Cu cine te lupti de fapt, cu sfintii?
Nu e nevoie sa iei nimic din ce am spus eu, doar citatele date. Sper ca bunul Dumnezeu sa te ajute sa vezi adevarul si sa renunti la lupta. Uite, din fericire vad ca unii au inceput sa gaseasca adevarul, desi aveau conceptii gresite, asta pe mine ma bucura.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.05.2012, 03:08:28
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Cătălin, dă-i tare nu te lăsa , mai cu viață, umflă bine textele cu frustrări și invidie, că sigur o să aduni numeroși susținători printre cei care îți seamănă .
Acum îmi dau seama că tu măsori mândria și smerenia oamenilor după ce tratație primești: dacă te laudă și te încurajează să te adâncești și mai tare în prostie, e smerit și 100% ortodox, dacă cumva te simți înghesuit în colțul măgarului de cineva care-ți arată locul pe care ar trebui să stai și te rănești la orgoliu din cauza asta, ai de-a face, cum altfel, cu un bolnav de mândrie și adept al ecumenismului.
Te asigur că nici nu te băgam în seamă, dacă fariseismul pe care-l fluturi tu pe-aici n-ar fi nociv pentru Biserică și nu i-ar îndepărta pe alții de perspectiva convertirii.
Domnule, urit lucru faci ! De fiecare data simti nevoia sa fi in duel cu cineva si sa fi deosebit de caustic , ca sa nu zic badaran.
Accesele de eruditie pe care le afisezi inteleg ca nu au decit un rol de fata morgana, ca in rest...
Poate ca nu ti-ai dat seama pina acum : procedezi exact precum critici pe altii : cind te impiedica accesele de eruditie te faci tot un lapte si o miere cu cei care te sustin . Cu ceilalti ... imi este jena sa mai continui .
Spunea la un moment dat Creanga : linguseala este hrana prostilor, dar uneori si desteptii isi inmoaie buzele in ea !
La ce iti folosesc cunostintele multe ? Ca sa te impiedice in orice aluna de pe caldarim ?
Daca nu esti de acord cu o idee, o parere , poti posta varianta in care crezi sau pe care o susti, fara a o mai lungi cu buseli impardonabile .
Sau te poti abtine si fara sa postezi daca nu esti de acord cu cineva !
Am vazut ca mai ai si varianta compatimitoare, in care precum un tatuca ti se fringe inima de iubirea aproapelui si incepi sa-l compatimesti
Urit lucru faci FRATE !
Ar mai fi de amintit si altele dar deocamdata prefer sa mai observ inedita-ti postura de apologet al BO contemporane , eliberata de traditionalismul inchistat, de viata stricta in cadrul canoanelor , de anacronismul si rigoarea lor,de confundarea/confruntarea ierarhilor cu postura de "magister dixit", de o alta nevoie de liberatate decit cea traditionala si o alta intelegere, creatoare, eliberata de orice, a ortodoxiei .

Intelege cum vrei postarea mea !Libertatea este garantata de la Hristos incoace . Inclusiv placa cu frustrari, amagiri, anacronisme, tensiuni interioare , drame sentimentalreligioase si alte machiavelicuri o poti reafisa !
Dar cred ca este tare bine sa te maturizezi si sa incerci incet-incet sa-ti revizuiesti stilul .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.05.2012, 07:48:10
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Zaharia, n-ai nimerit-o nici de data asta!
Mai bine citește cu atenție despre ce s-a discutat în postările anterioare și ai să observi că l-am încurajat pe analistul meu Cătălin, să se străduie mai mult că, uite, talibanii se adună ca muștele la miere, și găsește cu siguranță galerie la aberațiile lui.
Pentru că, preocupat probabil să-ți plasezi săgețile veninoase cât mai aproape de țintă, ai omis faptul că subiectul topicului de față era deviat către o controversă asupra opiniilor mele, o treabă care nu merită atâta osteneală.
Cât despre lucruri urâte, caustice și bădărane, revizuiește-ți postările mai mult sau mai puțin recente, și socotește singur dacă ești în măsură să reproșezi altcuiva niște defecte de relaționare atât de respingătoare.
Aș prefera să mă certe altcineva pentru excesele mele, nu dumneata, de preferință o persoană care să nu practice jocuri de manipulare fățarnice cu persoane aflate în dificultate. Nu mă convinge în niciun caz să-mi îndrept greșelile un Gregorian Bivolaru travestit într-un guru ortodoxist, gata oricând să învețe doamnele și domnișoarele derutate cum să treacă de la o rătăcire de-a stânga, la una de-a dreapta.
Restul caracterizărilor tale le consider o simple descrieri a unor lucruri văzute printr-un binoclu ideologic întors, operație în care nu mai e atât de important ce trebuie să vezi, cât să întorci musai binoclul ca să le vezi deformate. Cred că nu ți-ar strica să reînveți să privești realitatea cu ochii tăi naturali și să vorbești cinstit despre ceea ce vezi și nu concepțiile tale gata falsificate, proiectate din oficiu asupra realității.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 21.05.2012 at 08:03:11.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.05.2012, 08:57:13
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cred ca toti de pe forum ar spune acum ca nu au conceptii ecumeniste, pentru ca nu inteleg ce sunt.
Acelasi lucru il poti spune despre conceptiile fundamentaliste. Nimeni n-ar recunoaste ca le are, pentru ca nu intelege ce sunt, cu toate ca le afiseaza, crezand ca pot astfel stopa efortul ecumenismului de refacere a unitatii,insa genul lor de atitudine ingreuneaza in primul rand efortul pastrarii unitatii din interiorul Bisericii, nu din afara ei. Ce e deranjant pe forum e ca atunci cand omul iese din tipar,cand formuleaza intr-o alta maniera invatatura Bisericii, fara a-i schimba fondul, e suspectat rapid de conceptii ecumeniste, in loc sa se aiba in vedere ca afirmarea dreptei credinte nu se face in detrimentul echilibrului si a deschiderii iubitoare fata de lume. Se pune prea mare accentul pe litera formularii, in detrimentul fondului, inducandu-se fortat o incompatibilitate intre ortodoxie si dialog, orice tentativa de dialog interconfesional sau de recunoasterea unor puncte comune fiind suspectata de sincretism.

Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.05.2012, 09:00:20
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation ce lucru minunat

este atunci cind locuiesc fratii impreuna,si se delecteaza neincetat cu: psalmi si cintece de lauda, lui Dumnezeu cel atotputernic.

Slava Domnului sa coboare peste voi si sa uitati tot raul.Amin.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.05.2012, 09:14:15
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Unii oameni se ridica atat de sus ca pana si duhul blandetii ii invidiaza.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.05.2012, 09:56:28
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
.................................................. ..............................................
Aș prefera să mă certe altcineva pentru excesele mele, nu dumneata, de preferință o persoană care să nu practice jocuri de manipulare fățarnice cu persoane aflate în dificultate. Nu mă convinge în niciun caz să-mi îndrept greșelile un Gregorian Bivolaru travestit într-un guru ortodoxist, gata oricând să învețe doamnele și domnișoarele derutate cum să treacă de la o rătăcire de-a stânga, la una de-a dreapta.
Bine frate , fie tie dupa cuvintul tau !
Sa te certe pe tine Domnul pt. ceea ce faci rau !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.05.2012, 09:58:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu cred ca este loc pentru toti aici,pe forum. Ii citim cu placere si pe eruditi,si pe caustici,si pe pacifisti sau agramati(mai greu cu acestia din urma,dar in fine).Este loc,bineveniti sunt toti ca la Biserica,fiecare in felul lui si in gradul lui spiritualicesc.
Fiti va rog ingaduitori unii cu altii!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Internet sau internat? Daniel777 Generalitati 12 03.01.2011 17:11:43
ce mai citim pe internet ? preot_gabriel Generalitati 2 21.02.2010 23:01:59
Umor pe internet phradmon Generalitati 6 01.09.2008 08:49:46
mobile internet pavel92 Generalitati 1 26.11.2007 00:44:54