Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.01.2011, 17:23:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu e obligatoriu sa nimeresti din prima un duhovnic care ti se potriveste. Pentru ce sa-ti schimbi religia daca poti sa gasesti un alt preot ortodox caruia sa i te spovedesti? In momentul in care ai gasit omul care te face sa te simti in largul tau, duhovniceste vorbind, ramai la el si mantuiti-va impreuna.
Problema e alta ! Se caută "Religii permisive " ! Auzi unde am ajuns, și cât de parșiv lucrează diavolul ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.01.2011, 17:47:29
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit Cine stie ce este spovedania?!

Am citit postarea din deschidere si in felul acesta m-au napadit mai multe ginduri si gusturi legate de noi oamenii, de dumnezeire si de duhovnici .
Noi oamenii, vesnic il scoatem dator si nedrept pe D.zeu gasindu-i lui sau slujitorulilor Lui tot felul de pacate si de neajunsuri . Niciodata insa nu vrem sa stam si sa judecam profumd si indelungat la cine este si ce vrea sa fie dumnezeirea si cine suntem noi , care este rostul sau indatoririle noastre si ce vrem in acest context .
Este adevarat ca tot timpul exista o recomandare cum ca duhovnicul trebuie sa fie intr-o arecare asemanare, similitudine, dorinte si trairi (evident scara de amplitudine difera dintre cei doi) cu ucenicul sau , cu fiul sau duhiovnicesc .
Subiectul a mai fost discutat pe acest forum si s-au dat si exemplele de rigoare . Asa de exemplu se stie ca pina aproape de batrinete(adica pina sa ii inmoaie neputinta trupului) gheronul Cleopa sau Arsenie Boca sau Papacioc erau duhovnici f. pretentiosi si cereau multicel ucenicului (ma repet : fiului duhovnicesc)adica multa nevointa de pravila individuala si viata cit mai corecta in duh si adevar. In schimb parintele Paisie Olaru , care era mult mai putin aspru , era mai ingaduitor si mai iertator si mai trecator cu vederea si mai cu rabdare pina ce te curatai de patimi si de marile pacate .
Pt. o asemenea situatie parintele Rafail Noica a fost intrebat despre ai cui ucenici s-au mintuit, cei ai lui Paisie Olaru sau ceilalti . Schimnicul a raspuns ca si pe linga un parinte dar si pe linga ceilalti s-au mintuit fii duhovnicesti numai ca pe linga unii s-au mintuit un gen de fii (mai nevoitori, ei insisi mai aspri, mai dornici de viata riguroasa si care au ajuns pe anumite locuri in rai) iar pe linga ceilalti alt gen si apucind alt fel de locuri in rai (mai molicei, mai gingasi, mai putin rezistenti la infrinari de orice fel, mai putin bataiosi in lupta cu pacatul, s.a.m.d.).
Insusi parintele Rafail Noica spunea : eu nu te primesc la mine ca fiu duhovnicesc daca nu faci pravila serioasa (conforma cu virsta si cu puterile ei, precum si cu starea de sanatate) si nu lupti tare pt. mintuire . Daca nu voiesti sa te nevoiesti, te duci la altii . Clar , scurt si f. explicit .

Deci spuneam ca este adevarat ca trebuie sa existe o arecare afinitate sufleteasca intre duhovnic si ucenic dar aceasta conditie este aleatorie si nu capitala .
Spuneam ca noi ortodocsii de nenumarate ori ne rafuim in sufletul nostru cu D.zeu si ii gasim vina pt. toate relele facute de noi . Asa de exemplu , daca mamica te cearta pt. ca te scarpini in nas sau la fund sau casti fara a pune mina la gura ori ca vorbesti in jargon cu adultii , asta facuta in mod public, nici nu te sinchisesti . Dar daca un preot te mustra clar, nominal pe tine ca tulburi rinduiala din timpul slujbei ori ca nu esti atent la slujba ori ca te fitii, vorbesti, etc, etc, orice, orice ... mama ce te mai superi si ce de greseli ii gasesti preotului si si lui D.zeu ca ingaduie asemenea preoti , s.a.m.d. !
Daca profesoara la scola te face albie de porci cind te preinde ca nu ai invata si iti si da o nota de 2 sau 3 , pai te doare crestine drept in cot . Dar daca te duci la duhovnic si ii spui pacatele si el incepe sa sape adinc si tot mai adinc sa vada de unde este isvorul lor si te pune apoi la canon serios si nu te impartaseste vreo 4-5 ani ... mama ce te enerveaza si cum ti se pare ca este zbir si capsoman si ca nu are nici un pic de talent psihologic ori ca habar nu are de pedagogie dar mai ales si mai ales ca nu tine cont ca lucreaza cu oameni. Pai cu oameni lucreaza duhovnicul sau cu pacate , in primul rind !
Ia sa ne gindim putin la situatia cind ne este bolnav trupul ! Mergem la doctor si in primul rind cautam unul cit mai bun, bun rau de tot , ca sa ne lecuiasca . Apoi ne lasam in seama lui si tot ce ne zice aia si facem si cu tot ceea ce ne mustra nici nu ne deranjeaza , rabdam orice . Poate sa ne bruscheze ca se grabeste , ori ca avem obiceiuri gresite si de aceea ne imbolnavim , ca suntem bolnavi de nesimtire pt. ca nu ne prezentam preventiv la consulting medical, s.a.m.d. Rabdam orice si de multe ori fara a cirti !
Cind insa ne imbolnavim sufleteste , datorita pacatelor, atunci nici nu descoperim bine duhovnicul potrivit si incepem sa punem conditii : sa fie asa si asa , sa nu-mi zica asa si asa, sa nu ma intrebe intimitati asa si asa, sa nu ma rusineze voit cautind sa sape cit mai mult dupa pacat ci sa se multumeasca cu ce ii spun eu , sa nu ma puna la canon si mai ales sa nu cumva sa indrasneasca sa nu ma impartaseasca pt. ca il las balta (auzi acolo, cica eu il las balta pe el !) si ma duc la altul care chiar daca ii spun ca am avortat acum 2 saptamini el imi spune sa nu mai fac asa ceva , ca ma iarta deoarece Hristos este dragoste oarba si iarta orice facem noi neconditionat si ma impartaseste si uite, gata totul se lamureste si cu duhovnicii acestia !

Eu personal am asista(adica am asteptat sa se termine spovedania) intro minastire la spovedania a doi soti in virsta de 34 ani , care nu se spovedisera nici o data si a durat 9 ore pina au iesit . Voi fratilor credeti ca a fost o marturisire de mintuiala sau ca s-a stat la o sueta ?

Revenind ,rareori se intimpla ca si crestinul , mai ales cel incepator, sa mearga din proprie dorinta (neconstrins) la spovedit , sa-si puna inima in mina duhovnicului marturisind tot, tot, tot, ce a facut (adica sa fie f. pregatit pt. spovedanie), sa se caiasca cu adevarat de pacatele sale si ca urmare a adevaratei cainte sa inceteze sa mai faca asemenea lucruri, si sa primeasca cu bucurie canonul si constient fiind ca acesta si numai acesta este medicamentul cel mai potrivit pt. a-si vindeca sufletul.
De obicei omul face cam cum il taie capul si de acolo in colo numai D.zeu cu mila daca mai traieste sau nu , daca o rupe cu pacatul sau nu, daca voieste sa se primeneasca si sa treaca prin baia celui de al doilea botez ca astfel renascut curat sa inceapa o noua viata . De cele mai multe ori se lasa cu nemultumire, delasare , recadere in aceleasi pacate si se finalizeaza totul cu nemultumirea asupra duhovnicului si cu cuvinte de genu :,, bai, daca era asta un duhovnic asa cum zice lumea ca este pai stia sa se poarte cu mine si sa ma scape de pacate si de suferinta , dar este si el un popa ca toti hotii astia care zic ca sunt slujitorii lui D.zeu. Pai si D.zeu , daca este D.zeu nu vede cum procedeaza astia ? Nu au tact, nu au maniere, nu ma iarta, nu au rabdare, auzi, cica sa o rup eu brusc cu pacatul !"

Din toate aceste motive ne invata parintii biserici ca nici atunci cind ne rugam pt. a gasi un duhovnic potrivit noua sa nu spunem in rugaciune : ,, doamne , da-mi si mie un duhovnic pe sufletul meu " ci sa ne rugam asa :,, doamne, ajuta-mi sa ma gaseasca si pe mine un duhovnic potrivit mie ca sa ma pot mintui !"
In relatia duhovnic-ucenic conditiile nu i se pun duhovnicului , cum de altfel nu i se pune nici doctorului, nici profesorului , nici sefului de la serviciu , nici parintilor , nici sotului ci ucenicului care voieste sa intre in viata adevarata si caruia i se cere ascultare neconditionata . Ascultind astfel , ne invata batrinii bisericii, ca chiar daca s-ar intimpla ca duhovnicul sa dea un sfat gresit D.zeu intoarce situatia in asa fel incit pina la urma totul iese bine , pt. rugaciunile duhovnicului si pt. ascultarea fiului duhovnicesc !

Dar toate aceste adevaruri nu scuteste desigur duhovnicii de neintrerupta nevointa in perfectionarea harismei duhovnicesti prin rugaciune si cunoasterea teologiei cit mai multa si mai bine in mod continuu precum si a firii omului !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 14.01.2011 at 18:00:00.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.01.2011, 16:31:04
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În acest caz, trebuie să se spovedească din nou, amintind toate păcatele mărturisite deja, plus acela ascuns, plus faptul că s-au spovedit ascunzând păcate.
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Ati inteles gresit, dl Mihnea Dragomir nu a spus ceea ce sustineti.
E mai clar acum, nutucutu?
Ortodocsii spovedesc doar pacatele repetate, cum subliniaza si Cristian, precum si cele uitate sau facute dupa ultima spovedanie.
De aceea e indicat sa urmam ceea ce ne cere Biserica careia ii apartinem.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.01.2011, 21:32:47
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
E mai clar acum, nutucutu?
Ortodocsii spovedesc doar pacatele repetate, cum subliniaza si Cristian, precum si cele uitate sau facute dupa ultima spovedanie.
De aceea e indicat sa urmam ceea ce ne cere Biserica careia ii apartinem.
Domnul Dragomir se referea la spovedaniile invalide, adica atunci cand cel ce se spovedeste omite unul sau mai multe pacate de moarte cu buna stiinta, din rusine sau mai stiu eu ce motiv. Atunci trebuie repetata spovedania cu toate pacatele spuse atunci, plus cel ascuns, plus cel de de a fi ascuns un pacat, plus, eventual, de impartasire cu nevrednicie. Situatia este alta cand pur si simplu ai uitat un pacat. Sau nu ai stiut ca un anumit lucru e pacat.


Cat despre fata care s-a sinucis dupa spovedanie, parerea mea este ca nu din cauza spovedaniei, sau a ce i-a spus preotul, s-a sinucis. Poate din slabiciune de moment, poate din lipsa de credinta, si poate ca da, lipsa de tact din partea preotului sa fi intarit starea de slabiciune sau necredinta.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.01.2011, 23:21:38
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Domnul Dragomir se referea la spovedaniile invalide, adica atunci cand cel ce se spovedeste omite unul sau mai multe pacate de moarte cu buna stiinta, din rusine sau mai stiu eu ce motiv. Atunci trebuie repetata spovedania cu toate pacatele spuse atunci, plus cel ascuns, plus cel de de a fi ascuns un pacat, plus, eventual, de impartasire cu nevrednicie. Situatia este alta cand pur si simplu ai uitat un pacat. Sau nu ai stiut ca un anumit lucru e pacat.


Cat despre fata care s-a sinucis dupa spovedanie, parerea mea este ca nu din cauza spovedaniei, sau a ce i-a spus preotul, s-a sinucis. Poate din slabiciune de moment, poate din lipsa de credinta, si poate ca da, lipsa de tact din partea preotului sa fi intarit starea de slabiciune sau necredinta.
Nu a fost greu de inteles ce a spus domnul Dragomir; dar asta e valabil la catolici, nu?
Nu am auzit de repetare a spovedaniei pentru ca a fost incompleta. Intotdeauna e incompleta, ca de aceea ne rugam pentru pacatele stiute si nestiute... Cate pacate nu facem fara sa stim ca sunt pacate!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.01.2011, 15:37:59
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Implicit Concluzii

Lume draga,
Nu am deschis acest topic, ca sa se judece pe aici membrii intre ei (cu atat mai putin sa se certe).
Vroiam doar sa atrag atentia ca deseori se fac greseli legate de spovedanie. Si pe masura ce anii trec vad tot mai multa superficialitate din partea clerului. Tot mai adesea ii vad la extreme.

Si cred ca nu este saptamana sa nu dau de cineva care a avut o experienta neplacuta din cauza acestor atitudini. Nu am judecat pe nimeni, dar am vrut sa arat si ranile in speranta ca incet incet ne vom indura sa le vindecam.

Evident ca atunci cand cunosc pe cineva care s-a lepadat de Biserica, de Dumnezeu fac tot ce pot sa il ajuta sa isi revina. Si nu dispretiuesc spovedania, din contra. Doar ca nu pot nega realitatea din jurul meu.

Am citit parerile tuturor, le-am inteles, si le multumesc pentru interventie.
Si parerea mea (am zis sa o las pentru mai la urma) este ca fiecare dintre noi, nu doar preotii (dar si ei, mai ales) avem datoria sa fim mai atenti la cei din jurul nostru, la problemele lor, la modul in care vad ei viata, si sa facem tot posibilul si sa nu-i lasam sa cada in deznadejde.
Sa le spunem ce inseamna Spovedania, de ispitele ce pot veni inainte si dupa, si cel mai important de dragostea lui Dumnezeu.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.02.2011, 19:15:10
ursulianu cristian ursulianu cristian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Mesaje: 12
Implicit Doamne ajuta

daca vreti ca preotul sa va acorde mai mult timp pt spovedanie merge-ti atunci cand nu e post si nu o sa m-ai fie asa dpe graba.
cred ca fiecare preot s-ar bucura
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.09.2011, 23:32:00
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Adeseori am auzit/vazut inclusiv aici pe forum sfaturi generice date unor oameni deznadajduiti si foarte ispititi.
Printre ele cel mai des este: du-te si te spovesdeste.
Dar apoi am aflat cazuri destul de grave.
O fetita din gimnaziu la sfatul acesta dat de profa de religie, dupa ce s-a spovedit s-a sinucis la scurt timp. Stiam cu totii ca are probleme in familie si ca ducea o viata dupa cum dictau revistele pentru fete, si ca era foarte frustrata. Dar ce i-ar fi putut spune parintele (caci era un parinte bun) sa o determine sa faca astfel de gest?
Altii dupa o spovedanie nu au mai calcat pragul bisericii toata viata lor, si unii dintre ei au trecut la alte religii mai permisive, iar altii desi se spovedesc in continuare nu spun tot, ci doar ce le convine, apoi se lauda altora, ca au facut si aia dar la parintele nu i-au spus ca sa nu se supere pe ei.

Ma gandeam: oare nu de multe ori spovedania prea in graba, fara a cunoaste realmente omul?
Si nu tot de atatea ori omului i se dau verdicte aspre, fara sa i se arate, fara sa i se explice de ce nu e bine ce face, fara sa i se aminteasca ca Dumnezeu il iubeste cu adevarat si il iarta.
Nu ar trebui acordat mai mult timp cunoasterii omului inainte de spovedanie?
Nu ar trebui sa i se faca o scurta cateheza a iubirii inainte de a-l lua la rost? (mai ales daca pana in acel moment nu a avut contact cu Dumnezeu si cu Biserica)
Cineva cand se duce la spovedit trebuie sa fie gata sa spovedeasca toate pacatele pe care si le aminteste (si daca din greseala/uitare a zis ceva gresit, sau a uitat ceva,sa rectifice la a doua spovedanie) si trebuie sa fie mai ales dispus sa accepte mustrarea. Pai daca ii zici pacate, doar n-ai vrea preotul sa-ti zica "bravo, mai fa!", logic ca trebuie sa te certe, sa-ti explice cum e bine si de ce ai gresit, sa te indrume,etc.

Spovedania se face in graba doar daca asa vrea cel ce se spovedeste. Trebuie sa il anunti pe preot daca ai multe de spus, astfel, daca nu are timp sa te asculta atunci, sa-ti spuna cand sa vii, sau sa fragmentati spovedania in cateva zile.

Doamne ajuta!

P.S.- daca simti ca cearta preotului te-ar putea impedica sa spui anumite pacate, zi-i adevarul. Spune-i sincer, "parinte, am de zis niste pacate despre care stiu ce implicatii au, dar mi-e atat de rusine si de greu sa le zic incat va rog sa ma lasati sa le zic fara sa ma intrerupeti, si daca vreti sa ma certati, certati-ma la urma pt ele." Fii sincer pur si simplu... e mai usor asa.

Last edited by crestinOrtodoxa; 05.09.2011 at 23:59:24.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.09.2011, 23:11:07
alex.petrisor alex.petrisor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Adeseori am auzit/vazut inclusiv aici pe forum sfaturi generice date unor oameni deznadajduiti si foarte ispititi.
Printre ele cel mai des este: du-te si te spovesdeste.
Dar apoi am aflat cazuri destul de grave.
O fetita din gimnaziu la sfatul acesta dat de profa de religie, dupa ce s-a spovedit s-a sinucis la scurt timp. Stiam cu totii ca are probleme in familie si ca ducea o viata dupa cum dictau revistele pentru fete, si ca era foarte frustrata. Dar ce i-ar fi putut spune parintele (caci era un parinte bun) sa o determine sa faca astfel de gest?
Altii dupa o spovedanie nu au mai calcat pragul bisericii toata viata lor, si unii dintre ei au trecut la alte religii mai permisive, iar altii desi se spovedesc in continuare nu spun tot, ci doar ce le convine, apoi se lauda altora, ca au facut si aia dar la parintele nu i-au spus ca sa nu se supere pe ei.

Ma gandeam: oare nu de multe ori spovedania prea in graba, fara a cunoaste realmente omul?
Si nu tot de atatea ori omului i se dau verdicte aspre, fara sa i se arate, fara sa i se explice de ce nu e bine ce face, fara sa i se aminteasca ca Dumnezeu il iubeste cu adevarat si il iarta.
Nu ar trebui acordat mai mult timp cunoasterii omului inainte de spovedanie?
Nu ar trebui sa i se faca o scurta cateheza a iubirii inainte de a-l lua la rost? (mai ales daca pana in acel moment nu a avut contact cu Dumnezeu si cu Biserica)
Problema aceasta este extraordinar de important de rezolvat.
Asa e.
Ai dreptate la tot ce spui.
Sa ne rugam pentru toti.
Te imbratisez.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.09.2011, 10:57:41
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit Intrebare

Ce trebue sa facem cand ne e rusine sa mergem la spovedanie, cand ne gandim ca sigur n-o sa il gasim pe preot disponibil, ca o sa ne amane pe alta data, ca vrea sa "ne dea cu flit", sa scape de noi, ca nu suntem printre enoriasii lui favoriti, ca poate il plictisim cu problemele noastre, care nu sunt asa grave ca ale altora, ca poate ocupam timpul care ar fi putut fi folosit in scopul mantuirii altcuiva?

Last edited by fallen; 21.09.2011 at 11:06:04.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedania anisoara Generalitati 28 23.02.2013 09:58:11
spovedania... myself00 Generalitati 2 24.06.2012 23:58:59
Spovedania Sf.Asteapta Generalitati 2 03.07.2010 15:04:45
Spovedania Ioana-Andreea Secte si culte 0 06.04.2010 21:55:39
Spovedania arlechino Preotul 49 22.11.2008 22:04:18