Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.02.2007, 18:51:23
nicolae.lucian nicolae.lucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2007
Mesaje: 7
Implicit

Salut!

Vreau sa pun cateva intrebari despre casatorie unei absolvente de teologie. Este cineva asa printre voi ? Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.02.2007, 19:27:38
mariablanca mariablanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae.lucian
Salut !

Vreau sa discut cu o absolventa de teologie despre casatorie. Este cineva asa printre voi ?
ma numesc Maria si am absolvit facultatea de teologie, sectia asistenta sociala.daca te pot ajuta , ma poti contacta
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.02.2007, 19:40:26
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae.lucian
Salut !

Vreau sa discut cu o absolventa de teologie despre casatorie. Este cineva asa printre voi ?
Am si eu doua intrebari, ca sunt din fire curioasa:

1. Daca vrei sa afli diferite aspecte legate de casatorie, de ce vrei sa discuti numai cu o absolventa de Teologie si nu si cu un absolvent?

2. Daca te intereseaza sa intri intr-o relatie de prietenie cu o femeie, de ce te intereseaza diplomele? Cei mai profunzi oameni pe care i-am intalnit nu aveau Facultatea de Teologie, dar totusi erau cu adevarat teologi. O parere personala: uita-te la inima omului, nu la diplomele lui! Cu inima omului ramai vesnic, diplomele sunt hartii de pus pe foc...nici macar nu fac prea multa caldura. :D

Elena...neabsolventa de Teologie

Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.02.2007, 15:59:19
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

de ce esti asa de interesat de acest lucru?tu nu ai facut teologia nu-i asa? te intreb pt ca studentii din teologie in general nu cauta fetele din aceeasi facultate, iar fetele din teologie nu au o parere tocmai buna despre ei. de ce ti se pare ca fetele care au facut teologia sunt deosebite de celelalte?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.02.2007, 16:13:20
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Offff repede ati mai sarit cu gura :p:p:p
Poate vrea si el sa testeze o teoloaga si voi il intimidati acum :))

maya trebuie sa-ti dau dreptate dar nu 100% adica in general baietii CAUTA sa se insoare cu fete din teologie (sau cel putin asa era pe vremea mea)...fetele insa intotdeauna au avut o parere mai putin favorabila teologilor ,iar eu pt ca sunt si fata si pt ca am terminat si teologia,desi nu sunt o feminista convinsa, sunt intr-u totul de acord cu fetele in aceasta situatie :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.02.2007, 16:27:56
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

si eu la fel. pot spune ca la inceput interesul este manifestat de ambele parti. dar acest interes se schimba repede in dezinteres total.atat din partea fetelor, cat si a baietilor.daca inainte cuplurile care se formau in fac majoritatea ajungeau si la starea civila, acum mai rar.de ce? parerile sunt impartite si cred ca si tu stii asta,de vreme ce ai terminat aceeasi fac.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.02.2007, 16:30:17
nicolae.lucian nicolae.lucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2007
Mesaje: 7
Implicit

Vad ca ba mi se reproseaza discret , ba mi se ia apararea ! Si pt. ce ? Pt. ca am vrut doar sa DISCUT doar despre o anumita problema cu o persoana care poate poseda , spre deosebire de altele , anumite cunostinte mai specifice , profesionale.De ce cu o fata ? Fiind baiat , poate asa imi reusesc discutiile cel mai bine.

Si acum ca sa polemizez cu Clausemi : ce mai poate insemna in acest context termenul "feminista" , dupa cum l-ai folosit tu ? La ce sa ma gandesc in aceasta situatie?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.02.2007, 16:42:22
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

imi cer scuze daca te-a suparat ce am postat.:)dar eram curioasa.sunt putini cei care se intereseaza de"fete din teologie".:dozingoff:
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.02.2007, 16:42:31
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
fetele insa intotdeauna au avut o parere mai putin favorabila teologilor ,iar eu pt ca sunt si fata si pt ca am terminat si teologia,desi nu sunt o feminista convinsa, sunt intr-u totul de acord cu fetele in aceasta situatie :)
care-i faza? nu din teologi se trag preotii?:D
si eu numai lucruri rele aud de teologi, da atunci nu inteleg: nu exista preoti buni si ca oameni? sau se schimba asa brusc, odata cu hirotonirea..nu prea cred asa ceva, come on!
chiar nu inteleg
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.02.2007, 16:42:35
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nicolae.lucian
Simplu...sa te gandesti ca sunt obiectiva in aprecieri si daca acum am dat dreptate fetelor nu am facut-o pt ca sunt solidara ci pt ca am trait 4 ani in acea facultate si mult mai multi ani in biserica si am intalnit ffff multi baieti viitori preoti si ffff multi preoti de diverse categorii de varsta care erau tangentiali cu drumul pe care si l-au ales...iar in atare situatii permanent ma gandeam :"vai de nevasta ce si-o va lua-o" sau " vai de nevasta lui"...depinde de la caz la caz....adica daca era in curs sa devina preot sau chiar era preot...la turma pe care urma sa o pastoreasca nu mai ajungeam sa ma gandesc,era indeajuns ca ma gandeam la biata familie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Studentii la teologie-exemple negative printre studenti E_my Preotia (Hirotonia) 32 25.05.2010 13:38:30
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29