Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.05.2011, 14:01:25
victortiti89 victortiti89 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 57
Implicit mi-am adus aminte de...

Am vazut pe National Geographic de ...Biserica Canabisului....cine vrea sa fie membru,trebuie sa ii placa canabisul si sa fumeze regulat.Ei spun ca aceasta planta este copacul vietii si este datoria lor sa il protejeze si cultive.Am vazut in clip ca mai toti erau deja high...si cica se predica doar din laptop,
http://video.nationalgeographic.com/...-cannabis.html
Aici vedeti mai bine despre ce e vorba:))...e in engleza,dar nu e prea complicat de inteles ce spun:)..
ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.05.2011, 14:17:39
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Evident, nu este o biserica propriu-zisa, ci doar un grup de oameni care incearca sa forteze limitele exceptiilor de la lege care se fac pentru multe culte religioase prin tarile occidentale.

Sunt multi fumatori de cannabis pe lumea asta si in cele mai multe tari sunt persecutati de lege. Au format aceasta "biserica" pentru ca, pana la urma, oricine se poate asocia intr-o organizatie care sa ceara, mai apoi, statutul de cult religios. Au si o doctrina care cere adeptilor sa prizeze canabis - ei mizeaza pe faptul ca daca autoritatile vor cauta sa aplice legea, vreo curte, pe undeva, va declara legea neconstitutionala, deoarece ii impiedica pe adeptii acestei biserici sa execute ritualurile proprii cultului.

In SUA, unele comunitati de indieni au o dispensa din partea statului pentru utilizarea unor plante si substante (altminteri interzise) in ritualurile lor religioase. Si cei cu Church of Cannabis se intreaba: daca pentru altii se pot face exceptii, pentru noi de ce nu se pot face?

In Romania, statul nu permite existenta cultelor care "nu respecta legea", deci e putin probabil ca o filiala locala a acestei "biserici" sa apara, cu toate ca fumatori de canabis sunt multi.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.05.2011, 14:19:41
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Si rog pe oricine s-ar trezi sa vorbeasca impotriva canabisului pe acest thread sa se abtina, macar pana la o documentare sumara.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa luam aminte! Legionarul Generalitati 0 07.01.2011 23:30:43
Brîul Maicii Domnului adus in Romania Iustin32 Generalitati 0 16.05.2008 11:01:12
De luat aminte Laurentiu Generalitati 10 12.06.2007 23:13:15
Dumnezeu cred ca m-a adus in acest forum silviadobre Stiri, actualitati, anunturi 11 10.10.2006 13:29:50
Aducere-aminte... silverstar Generalitati 0 11.09.2006 08:54:03