Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.01.2012, 01:04:08
metafora metafora is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2012
Mesaje: 4
Implicit Crezi în semne?

Nu, nu cred în semne, cred în Dumnezeu.
Problema e că unii se roagă toată viața pentru un semn, iar eu am primit prea multe.

Acum mai puțin de un an priveam de sus oamenii care credeau în Dumnezeu. "Uite-i și pe ăștia, le e frică de moarte și speră că ar mai fi ceva după" mă gândeam. În prezent situația s-a schimbat radical, iar acuma atitudinea mea față de oamenii ce au credință este de un adânc respect. "Ferice de cei ce n-au văzut, și au crezut". Fără a intra în detalii, eu sunt printre cei ce "au vazut".

Am păcate mari pentru care voi fi judecat. Ceea ce nu doresc însă este ca alții să sufere pentru păcatele mele.

Precum am spus și la început, nu cred în semne, dar unele sunt extrem de convingătoare. Concret, în decurs de câteva ore am întâlnit de două ori cifra de trei ori șase. Șase sute șaizeci și șase. 666. Prima oară am avut o bănuială destul de puternică privind motivul înâlnirii mele cu această cifră. Peste câteva ore însă, bănuiala s-a transformat în certitudine când cifra a apărut în legătură directă cu ceea ce bănuiam, și anume că o persoană vă avea mult de pătimit pentru păcatele mele. 666=diavolul. Personal nu mi-e frică de el, sau cel puțin așa îmi place să cred. Mi-e frică însă de ce i-ar putea face persoanei respective. Scuza-ti lipsa de detalii, însă ce vă povestesc acum sunt lucruri extrem de personale.

Întrebările mele ar fi următoarele:
Realizez că nu am nicio întrebare. Nu știu exact ce urmăresc făcând acest post, cred că mai mult vroiam să mă descarc, deși cred ca o spovedanie ar fi mai potrivită, a trecut ceva timp de la ultima.

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.01.2012, 10:13:49
alinamaria alinamaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Mesaje: 4
Implicit Re: Crezi in semne?

Nu exista semne!!! Doar fapte!!!... E cel mai crunt (si probabil bun) lucru pe care l-am invatat in anul ce-a trecut.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.01.2012, 11:18:02
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

O prietena foarte buna are o fetita. Cand fetita a implinit sase ani, a realizat o chestie inspaimantatoare: ziua ei e in 06.06 si a fost nascuta in anul 2000. In ziua cand a implinit sase ani, era deci 06.06.2006. Fetita avea semnul diavolului, cei trei sase fatali. Din fericire, acum fetita are 11 ani si jumatate si inca nu a dat niciun motiv de ingrijorare. Nu vorbeste in limbi ciudate, nici nu are devieri comportamentale si merge cu mama ei la biserica duminica. Nu stiu insa ce va fi cand va invata latina, in clasa a VIII-a sau cand va ajung la adolescenta si va incepe sa aiba certuri cu parintii si sa nu se mai poata trezi duminica dimineata sa mearga la biserica. Poate ca dezastrul va fi evitat, daca tot se sfarseste lumea anul acesta.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.01.2012, 12:57:31
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Unu la mana,cred ca e iarasi troll. Iar legat de subiect,si eu am 666 in buletin,care e problema? E doar un numar aleatoriu,ce treaba are cu lepadarea? Sa fim seriosi,ne purtam uneori si gandim ca un copil de 9 ani.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.01.2012, 13:01:25
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Unu la mana,cred ca e iarasi troll. Iar legat de subiect,si eu am 666 in buletin,care e problema? E doar un numar aleatoriu,ce treaba are cu lepadarea? Sa fim seriosi,ne purtam uneori si gandim ca un copil de 9 ani.
Ai grija, Raoul, cu buletinul acela al tau! Eu as incerca sa schimb ceva. Oricum se apropie ziua cand diavolul ne va tatua pe ceafa cu coduri de bare!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.01.2012, 13:10:07
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Ai grija, Raoul, cu buletinul acela al tau! Eu as incerca sa schimb ceva. Oricum se apropie ziua cand diavolul ne va tatua pe ceafa cu coduri de bare!
Hitman. :))))))
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.01.2012, 13:11:03
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Hitman. :))))))
Lucian, nu e amuzant! E tragic, chiar.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.01.2012, 13:27:12
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Lucian, nu e amuzant! E tragic, chiar.
E destul de amuzant. Daca "ne-am incarca" cu lumea profund despartita de Dumnezeu (oamenii chiar daca nu sunt in rai in totalitate, in viata de zi cu zi, asta iese in evidenta: rautatea) si pseudo-ortodoxismul, unde oamenii cer minuni, semne si credinta este "murdarita" de tot felul de superstitii, noi insine nefiind suficient de induhovniciti, am putea sa nu facem fata. Zambetul si glumele sunt bune din cand in cand. Asta e parerea mea cel putin.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.01.2012, 13:32:05
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
E destul de amuzant. Daca "ne-am incarca" cu lumea profund despartita de Dumnezeu (oamenii chiar daca nu sunt in rai in totalitate, in viata de zi cu zi, asta iese in evidenta: rautatea) si pseudo-ortodoxismul, unde oamenii cer minuni, semne si credinta este "murdarita" de tot felul de superstitii, noi insine nefiind suficient de induhovniciti, am putea sa nu facem fata. Zambetul si glumele sunt bune din cand in cand. Asta e parerea mea cel putin.
Sigur ca da, ai dreptate! Dar cand auzi de astfel de povesti cu cei trei monstri teribili - 6, 6 si 6 - si altele asemanatoare, e mai mult tragic decat comic, daca stai sa te gandesti ca mintea umana mai poate fi incetosata de legende si mituri macabre, pe care le ia ad literam si in jurul carora isi tese intreg sistemul de valori si principii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.01.2012, 13:45:17
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Sigur ca da, ai dreptate! Dar cand auzi de astfel de povesti cu cei trei monstri teribili - 6, 6 si 6 - si altele asemanatoare, e mai mult tragic decat comic, daca stai sa te gandesti ca mintea umana mai poate fi incetosata de legende si mituri macabre, pe care le ia ad literam si in jurul carora isi tese intreg sistemul de valori si principii.
Eu ii inteleg intr-o anumita masura pe acesti oameni. Este vorba despre nevoia fiecaruia de a fi special, de a fi in centrul atentiei. Stiu sunt unii care spun ca nu le place si unii care chiar reactioneaza "nefericit" cand sunt in centrul atentiei, dar nu pentru ca asta ar fi problema,ci pentru ca nu pot sa faca fata situatie. Atat. Dar toti am vrea sa fim "alesi". Sa avem o "misiune speciala" de la Dumnezeu. Si unii astfel cauta "semne". "Semnele" le arata ca sunt "alesi".
La fel se intampla si cu nevoie oamenilor de "fericire". Toti ne dorim diverse lucruri. E cineva care crede ca ceea ce isi doreste nu i se va implini (nu ma refer la ceea ce spune altora, sau siesi, ci la ce crede)? Nu.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 19:25:54
Sa vezi si sa nu crezi Mara2009 Nunta 11 15.09.2009 09:34:10
De ce crezi in Dumnezeu ? Tiberiu_Rusu Generalitati 145 04.05.2009 10:58:31
moartea patriarhului cu semne de intrebare body282004 Secte si culte 9 01.10.2008 17:45:03
semne silana Generalitati 77 04.08.2008 21:21:55