Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.02.2013, 14:50:27
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Laic vorbind, nu mi se pare normala impozitarea cultelor religioase asa cum nici veniturile ONG -urilor din cate stiu, nu sunt impozitate.
aș prefera impozitarea tuturor, bineînțeles că mă refer la activitățile economice, nu la donații.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.02.2013, 10:20:53
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Haide sa-ti spun si parerea mea.

1. Comunitatile bisericesti ortodoxe sunt foarte puternice.
Sunt foarte multi contribuitori la biserica. Sunt si biserici mai micute si mai izolate unde sunt probleme, dar nu sunt asa multe.

2. Bisericile care sunt in constructie nu au de rezolvat o problema de "viata si de moarte".
Daca nu dai bani la o biserica iar constructia respectiva se mai intarzie o zi sau 2 nu este o problema.

3. Daca nu dai bani la o familie care are nevoie acum de bani pentru a supravietui si pentru a trai, atunci este o problema de viata si moarte.

Eu personal donez mai rar bani la biserica. Donez cand este o nevoie mare si urgenta, si atunci cand nu sunt oameni in nevoie care trebuie ajutati.


Intai omul in nevoie si care sufera.
Dar caut oameni care efectiv sunt la capatul puterilor si ii ajut pe aceia.


4. Te sfatuiesc asa:
- sa ajuti mult pe cei in nevoi materiale; sunt biserici suficiente, nu stiu cat de mare este donatia ta incat sa ajute atat de mult;
- sunt fantastic de multi oameni cu probleme: facturi neplatite, nu au mancare, au copii de intretinut, sunt la capatul puterilor;
- ajuta fara sa te mustre constiinta; Dumnezeu primeste orice milostenie facuta, si nu bate pe cei care fac milosteni; problema este cand nu faci nu cand faci.

Vezi ca sunt multe familii cu copii in zilele de azi, familii cu datorii mari; ajuta-le pe acestea.

Sa stii ca Dumnezeu se ingrijeste si de Biserici. Este Dumnezeu pentru toate. Tot ce faci sa faci cu inima buna si fara indoiala.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.02.2013, 10:33:28
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
3. Un procent din ceea ce câștigăm trebuie să-i dăruim Bisericii Lui.
Din toate veniturile noastre, din tot ceea ce el ne-a ajutat să agonisim, Dumnezeu ne cere să-i dăruim Lui o măsură. Acești bani se duc la Casa Domnului, la Biserică. Câți bani, ce procent din salariul tău?
Atât cât hotărăști în inima ta. În vechea lege era 10%. Sper să nu te gândești că în legea cea nouă va fi mai puțin.

Asta este o invatatura protestanta gresita.
Sensul invataturii este de a justifica pentru clientii protestanti faptul ca trebuie sa "doneze" 10%, pentru ca Dumnezeu [b]cere[B/] ca sa-i dam Lui inapoi ce ne-a dat.

Vezi tu, desi scrii si lucruri bune, ai fundamente multe gresite.

Degeaba citezi din Vechiul Testament. Ti-as recomanda sa renunti la Vechiul Testament complet, pentru ca Hristos a dat ALTA INVATATURA, mai mare si mai buna si desavarsita.

Cand citezi din Vechiul Testament trebuie sa o faci PENTRU A INTARI invatatura lui HRistos, nicidecum pentru a-ti justifica faptul ca pastorii va cer bani.


Invatatura corecta pentru ORICE o da Hristos.
Iar Hristos ne-a spus asa:
1. Iubeste pe Dumnezeu si aproapele.
2. Iubeste-i pe toti si urmeaza exemplu samarineanului.
Astea sunt marile invataturi ale lui Hristos. Hristos nu vorbeste despre zeciuiala DELOC.

Hristos a desfiintat "formalismul si legea" care salbaticesc pe om. Legea de care zici tu salbaticeste pe om daca nu e inteleasa corect. De asta s-a desfiintat si s-a inlocuit cu o lege a inimii, in care constiinta ta, plina de Duh Sfant iti spune ce sa faci.

Apostolul Pavel spune clar sa ajutam bisericile, sa facem milostenie, sa facem colecte.


Dar Hristos a definit CONSTIINTA NOASTRA DREPT CRITERIU al actiunilor noastre.

Si de ce Constiinta? Pentru ca acum avem puterea Duhului SFant care intareste si lumineaza constiinta noastra.

Legea NOUA a lui Hristos este legea harului care intareste constiinta.

ASTA ESTE LEGEA NOUA A LUI HRISTOS pe care protestantii nu o inteleg.

Daca Hristos este in noi, atunci nu este Hristos si mintea si constiinta noastra?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.02.2013, 10:40:40
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Ceea ce am scris în postarea anterioară cred și practic. Și nu mi se pare a fi o mare jertfă. Zeci de milioane de creștini dăruiesc Bisericii astăzi (+)10% din venitul lor net . Dumnezeu se îngrijește ca ei să trăiască decent cu 90% ce le rămâne. Se poate. Este verificat.

Dacă creștinii ar dărui Biserici cu credincioșie și regularitate un procent hotărât de ei, Biserica poate împlini toată chemarea ei fără griji financiare.

Nu sunt foarte documentat dar am impresia că în VT 10% era dăruit preoților, leviților, templului. Nu împăratului. Cred că pentru împărat, oștire, edificii publice erau alte taxe.
Nu este in Noul Testament si in legea lui Hristos NICI UN FEL DE ARGUMENTARE pentru cei 10%.
Da-mi citatul in care Hristos spune clar: dati 10% bisericii.
Si vezi ca Hristos este LEGEA CEA NOUA si desavarasita.
Cei 10% din VT s-au desfiintat odata cu Hristos.
Hristos a dat legea sa la toate neamurile. Iar legea sa spune clar: constiinta omului este cea care decide. Iar constiinta omului, plina de duhul sfant, luminata si intarita, va decide corect.

Cei 10% pe care ii invoca protestantii au in spate o argumentare menita sa ofere pastorilor sprijinul material necesar pentru misiune.
Nu este o argumentare reala, nu are nici un fundament in Noul Testament.
Daca se aplica in legea cea veche, in legea cea noua nu mai are fundament.
Legea cea noua spune clar: daca iti spune constiinta sa-ti dai averea, atunci da-o. Daca iti spune sa faci milostenie, fa milostenie. Daca nu, nu.

Daca un om are salariu de 10 milioane, si este singura sursa de venit, nu este bicisnicie sa-i ceri sa dea 1 milion de la gura copilasului de 1 an pe care il are?


Citat:
Dumnezeu se îngrijește ca ei să trăiască decent cu 90% ce le rămâne. Se poate. Este verificat.
Daca Hristos nu a pus botnita Apostolilor cand le era foame si mancau boabe de grau, de ce puneti voi botnita oamenilor care au 10 milioane de lei salariu unic in casa, si de ce le luati 1 milion de la gura copiilor?

Se poate, este verificat? Ce gluma buna. Orbi care invata pe altii despre "calea cea dreapta".
Reply With Quote
  #35  
Vechi 14.02.2013, 12:17:04
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Cei 10% din VT s-au desfiintat odata cu Hristos.
Amară constatare...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.02.2013, 12:42:23
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patrunjeluldigital Vezi mesajul
Amară constatare...
Gresesti aici.

Implinirea formala a legii vechi are consecinte grele si gresite; cei care dadeau 10% la templu ajunsesera sa se considere drepti, si considerau ca erau mai buni decat ceilalti - a se vedea si exemplul fariseului si al vamesului, in care fariseul, dintr-o implinire oarba a legii avea impresia ca daca da din legumele sale la templu face mare lucru si ca lucrul asta il face "drept" si mai bun decat altii.

Hristos a eliminat aceasta posibilitate de a gandi formal, si de a avea impresia ca daca dam 1 kilogram de legume la templu am facut mare lucru.

Hristos ne-a arata clar care este sensul milei, si al datoriei: dragostea si binele fata de aproapele, care nu trebuie puse la limita de 10%.


Vamesul Zaheu a dat jumatate din averea lui saracilor.
Samarineanul a facut dragoste cu cel cazut intre talhari.
Vaduva a dat 2 bani, toti banii ei.


Iubirea de aproape, facuta la procentul la care te lasa inima, este cea care ne face "drepti".
Unii au de la Dumnezeu bogatii mari pe pamant si sunt datori sa ajute dupa puterea lor.
Unii nu au nimic, iar acestora le este necesar ajutorul celor bogati.

Hristos ne-a invatat sa folosim capul si inima, si sa ne uitam cu atentie in jur, sa vedem ce trebuie facut.


La judecata de apoi Hristos va intreba: "ai dat de mancare, de baut celor in nevoie? ai imbracat pe cei bolnavi? ai dat medicamente celor bolnavi?... ".

Nu va intreba "ai dat 10%?"

Hristos vrea sa gandim corect si sa ne ajutam intre noi, si sa rupem acest formalism al implinirii unei datorii formale. Noi suntem oameni, nu suntem legi seci care se aplica formal.


Hristos ne-a invatat sa fim destepti, sa inlegem ca suntem oameni, si ca trebuie sa ne tratam intre noi ca niste oameni, si ca sensul tuturor lucrurilor este omul si apropierea lui de Dumnezeu.


Si daca pe o insula pustie Dumnezeu nu primeste de la tine rugaciunea pe care o faci daca nu dai 10%?


Inca o data repet: pastorii au avut nevoie de bani pentru misiunea lor; pentru acest lucru au scos pasajul cu 10% din Vechiul Testament si il propovaduiesc de dimineata pana seara, motivand ca "asa vrea Dumnezeu".
Reply With Quote
  #37  
Vechi 14.02.2013, 12:58:03
patrunjeluldigital patrunjeluldigital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2011
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Gresesti aici.
Nu m-ai înțeles. Mai citește-ți o dată propoziția și vezi cât de monstruos sună.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 19.02.2013, 14:44:42
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca ai fi avut de gand sa faci o fapta buna ai fi facut-o deja, de fapt ai vrut sa creezi ideea unei opozitii intre cele doua cauze - o chestie tipic atee.
Nu cred ca se creaza ideea unei opozitii, ci e vorba de prioritare. Ce e mai urgent: sa dam banii pentru construirea unei biserici, sau sa ajutam o familie nevoiasa.
Chiar eu am fost solicitata zilele acestea, sa donez o suma unei biserici in constructie din Republica Sud-Africana. Am raspuns ca nu pot acum, intrucat am o familie cu 5 copii, cu mama bolnava si tatal fara serviciu, care au mai mare nevoie de acesti bani. Consider ca este prioritar sa ajut o familie, care fara ajutorul meu poate nu are ce manca sau ce imbraca. Constructia unei biserici se face de-a lungul mai multor ani, ceea ce imi da putin timp pentru a strange o suma adecvata.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 21.03.2013, 23:21:28
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Sunt de acord cu ce ai zis.
Reply With Quote
Răspunde