Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.11.2016, 14:31:11
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit Psihologie - întrebări

La sugestia lui Cristiboss, care inițiase pe un alt topic o tematică referitoare la psihologie, deschid aici un posibil dialog pe tema psihologiei.
Aștept întrebări, cărora le voi răspunde în limitele cunoștințelor mele teoretice și practice, despre psihologie.
Dorința mea e să ne lămurim cât de cât ce e cu psihologia asta, dincolo de exagerările frecvente care fie supralicitează psihologia, fie o minimalizează și chiar o demonizează.
Acolo unde nu voi ști ce răspuns să dau, voi preciza aceasta.
Unde voi scrie propria mea opinie, iarăși voi preciza.
Nu vreau să conving pe nimeni de nimic, vreau doar să răspund, în calitatea mea de psiholog, celor care au cu adevărat dorința să afle unele lucruri despre psihologi și psihologie.
Sunt conștient că voi avea de furcă, mai mereu, cu tot felul de percepții străine de ceea ce este, de fapt, psihologia. Cu ajutorul lui Dumnezeu, voi aduce, poate, o oarecare corectură acestor lentile strâmbe sau, măcar, voi lansa o alternativă posibilă.
Rog pe toți cei care au o experiență concretă cu psihologii și psihologia, să aducă mărturie, fie că e "de bine" sau "de rău", ca să ne lămurim împreună.
P.S. Oricine are cunoștințe autentice de psihologie (nu habarnism, nici chestii de popularizare) poate prelua, desigur, inițiativa. Nu doresc să conduc topicul. Doar m-am oferit să răspund unor întrebări și, dacă sunt și alții în măsură să o facă, atunci cu atât mai bine!

Last edited by ioan67; 21.11.2016 at 22:06:30.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.11.2016, 16:31:33
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Ioan, iti multumesc ca ai deschis acest topic.
Voi reveni cu marturia mea. Acum am simtit nevoia doar sa iti multumesc!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.11.2016, 18:56:15
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am o intrebare:

Care este limita dintre fenomene psihologice si fenomene spirituale? Cu alte cuvinte, care este punctul in care ceva nu mai poate fi descris prin prisma psihologiei, ci numai prin prisma religiei/spiritualitatii? Sau invers?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.11.2016, 22:10:08
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Am o intrebare:

Care este limita dintre fenomene psihologice si fenomene spirituale? Cu alte cuvinte, care este punctul in care ceva nu mai poate fi descris prin prisma psihologiei, ci numai prin prisma religiei/spiritualitatii? Sau invers?
Mamă dragă, ai ridicat ștacheta prea sus, din prima.
Întrebarea mi se pare excelentă. Dar cred că a picat puțin cam devreme..:)
Poți să accepți, deocamdată, că pur și simplu... nu știu ce să zic?
Iertare!....:)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.11.2016, 22:15:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

În ce fel și în ce măsură Psihologia poate fi o slujitoare a Bisericii?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.11.2016, 22:19:59
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Mamă dragă, ai ridicat ștacheta prea sus, din prima.
Întrebarea mi se pare excelentă. Dar cred că a picat puțin cam devreme..:)
Poți să accepți, deocamdată, că pur și simplu... nu știu ce să zic?
Iertare!....:)
E ok, nu e nici o graba :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.11.2016, 23:00:13
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
În ce fel și în ce măsură Psihologia poate fi o slujitoare a Bisericii?
Psihologia nu poate sluji Bisericii, un pshiholog da. Modul cum omul mânuiște știința poate fi sau nu slujitor Bisericii. Știința în sine nu este rea, în cazul de față psihologia. Majoritatea preoților, fără să știe sau fără să vrea, ajung prin experineță să fie și psihologi.

Ioane, clona1 a luat cuvântul. Dacă am spus prostii dă-mi un reset. :))
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.11.2016, 23:20:00
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
În ce fel și în ce măsură Psihologia poate fi o slujitoare a Bisericii?
Toate cunoștințele despre om și despre întreaga Creație pot fi de folos Bisericii.
Așa cum albina culege nectarul florilor indiferent de lucrurile nefolositoare care sunt în jurul florii, așa și Biserica poate alege ceea ce îi este de folos din cunoștințele oamenilor.
Sunt de folos și tâmplarii și șoferii și doctorii și comercianții și cântăreții și bucătarii, pentru Biserică. Fiecare poate avea un lucru folositor de făcut, pentru oameni și pentru viață, iar prin asta slujește Bisericii.
În mod specific, psihologia oferă unele cunoștințe despre psihicul omenesc, despre comportament, despre tulburările sufletești, despre dezvoltarea și regresul unui om etc.
Aceste cunoștințe pot fi folosite, însă, spre folosul omului sau împotriva lui. Ca orice altă cunoaștere, dealtfel.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.11.2016, 23:41:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Psihologia nu poate sluji Bisericii, un pshiholog da. Modul cum omul mânuiște știința poate fi sau nu slujitor Bisericii. Știința în sine nu este rea, în cazul de față psihologia. Majoritatea preoților, fără să știe sau fără să vrea, ajung prin experineță să fie și psihologi.

Ioane, clona1 a luat cuvântul. Dacă am spus prostii dă-mi un reset. :))
Nu sunt puțini preoți care urmează si psihologia , o fi bine , o fi rău, nu pot sa ma pronunț categoric momentan :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.11.2016, 23:45:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Sunt de folos și tâmplarii și șoferii și doctorii și comercianții și cântăreții și bucătarii, pentru Biserică.
Si încă cum , mai ales in timpurile noastre . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare