Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 05.06.2010, 18:54:04
vasinec65
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Textul invocat de tine se refera la
Revezi la ce problema am raspuns cand am postat acele versetele (textul). Era vorba despre mijlocirea intre Dumnezeu si oamenii.

P.S. Din cate observ, din ultimele tale postari, eviti sa fii pe subiect si incerci sa vii cu postari de umplutura. Daca tot vrei sa-l ajuti pe "colaps", vino tu cu un singur verset din epistolele Sfintilor Apostoli, in care este macar pomenita Maria (mama Domnului Iisus Hristos). Caci despre ea era vorba (fiind "numita" mijlocitoare intre oameni si Dumnezeu - contrar a ceea ce ne invata Sfintii Apostoli).
Reply With Quote
  #102  
Vechi 05.06.2010, 18:58:40
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec65 Vezi mesajul
Revezi la ce problema am raspuns cand am postat acele versetele (textul). Era vorba despre mijlocirea intre Dumnezeu si oamenii.

P.S. Din cate observ, din ultimele tale postari, eviti sa fii pe subiect si incerci sa vii cu postari de umplutura. Daca tot vrei sa-l ajuti pe "colaps", vino tu cu un singur verset din epistolele Sfintilor Apostoli, in care este macar pomenita Maria (mama Domnului Iisus Hristos). Caci despre ea era vorba (fiind "numita" mijlocitoare intre oameni si Dumnezeu - contrar a ceea ce ne invata Sfintii Apostoli).
Stiu despre ce era vorba! Faptul ca Maica Domnului este mijlocitoare intre om si Dumnezeu rezulta clar la Nunta din Cana Galileii si din clipa in care Hristos O incredinteaza Sfantului Apostol Ioan cand se afla pe Cruce!

Oricum pentru tine tot nu e clar si nici nu imi mai bat capul cu cei care O necinstesc pe Cea care inca mai tine lumea cu lacrimile si rugaciunile curate inaintea Fiului Ei!
Reply With Quote
  #103  
Vechi 05.06.2010, 19:17:39
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec65 Vezi mesajul
Revezi la ce problema am raspuns cand am postat acele versetele (textul). Era vorba despre mijlocirea intre Dumnezeu si oamenii.

P.S. Din cate observ, din ultimele tale postari, eviti sa fii pe subiect si incerci sa vii cu postari de umplutura. Daca tot vrei sa-l ajuti pe "colaps", vino tu cu un singur verset din epistolele Sfintilor Apostoli, in care este macar pomenita Maria (mama Domnului Iisus Hristos). Caci despre ea era vorba (fiind "numita" mijlocitoare intre oameni si Dumnezeu - contrar a ceea ce ne invata Sfintii Apostoli).
Dom'le, esti amuzant. Inteleg foarte bine situatia, nu am nevoie de un sectant care sa incerce sa ma convinga de ale lui interpretari biblice.

Eu ma retrag din aceasta discutie, dat fiind faptul ca nu se va ajunge nicaieri. Cand intra sectantul pe un forum ortodox nu prea se poate discuta normal.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #104  
Vechi 05.06.2010, 19:24:28
vasinec65
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Stiu despre ce era vorba! Faptul ca Maica Domnului este mijlocitoare intre om si Dumnezeu rezulta clar la Nunta din Cana Galileii
Se pare ca Sfintii Apostoli nu au inteles corect ceea ce pentru tine era clar. Cand Apostolul Pavel spune ca "singurul mijlocitor intre Dumnezeu si oameni este Hristos", inseamna ca nu a cunostea ce s-a intamplat la nunta din Cana.

La nunta din Cana, Maria (mama Domnului Hristos) a incercat, pentru prima si ultima data sa mijloceasca. Dar, dupa cuvintele Domnului Hristos, ea a inteles ca nu este bine ce facea si ne-a lasat singura ei invatatura:Faceti orice vã va spune.

Sfantul Ioan Gura de Aur are o omilie referitoare chiar la acest aspect al amestecului Mariei in treburile Domnului Iisus Hristos. Cauta omilia Sfantului Ioana Gura de Aur, la Ioan 2:4. Citeste-o, chiar daca nu o sa-ti placa ce spune acest Sfant Parinte.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 05.06.2010, 19:30:05
vasinec65
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul

Eu ma retrag din aceasta discutie,
De ce sa te retragi? Promit sa nu folosesc nici un citat din Biblia "sectara". Voi veni cu versete numai din Biblia sinodala, fara sa fac prea multe comentarii. Nici asa nu este bine? Ti-e teama de Scriptura?
Reply With Quote
  #106  
Vechi 05.06.2010, 19:30:19
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec65 Vezi mesajul
Se pare ca Sfintii Apostoli nu au inteles corect ceea ce pentru tine era clar. Cand Apostolul Pavel spune ca "singurul mijlocitor intre Dumnezeu si oameni este Hristos", inseamna ca nu a cunostea ce s-a intamplat la nunta din Cana.

La nunta din Cana, Maria (mama Domnului Hristos) a incercat, pentru prima si ultima data sa mijloceasca. Dar, dupa cuvintele Domnului Hristos, ea a inteles ca nu este bine ce facea si ne-a lasat singura ei invatatura:Faceti orice vã va spune.

Sfantul Ioan Gura de Aur are o omilie referitoare chiar la acest aspect al amestecului Mariei in treburile Domnului Iisus Hristos. Cauta omilia Sfantului Ioana Gura de Aur, la Ioan 2:4. Citeste-o, chiar daca nu o sa-ti placa ce spune acest Sfant Parinte.
Continua propozitia daca tot te dai sectantul luminat la minte:
"singurul mijlocitor intre Dumnezeu si oameni este Hristos" si mijlocitori intre oameni si Hristos sunt sfintii si Maica Domnului.

Nu-i chiar asa de greu de inteles.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 05.06.2010, 19:31:00
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec65 Vezi mesajul
De ce sa te retragi? Promit sa nu folosesc nici un citat din Biblia "sectara". Voi veni cu versete numai din Biblia sinodala, fara sa fac prea multe comentarii. Nici asa nu este bine? Ti-e teama de Scriptura?
Pentru ca este complet inutila. Prefer sa-mi petrec timpul facand altceva folositor decat sa stau sa vorbesc cu mobila.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 05.06.2010, 19:32:25
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec65 Vezi mesajul
Se pare ca Sfintii Apostoli nu au inteles corect ceea ce pentru tine era clar. Cand Apostolul Pavel spune ca "singurul mijlocitor intre Dumnezeu si oameni este Hristos", inseamna ca nu a cunostea ce s-a intamplat la nunta din Cana.

La nunta din Cana, Maria (mama Domnului Hristos) a incercat, pentru prima si ultima data sa mijloceasca. Dar, dupa cuvintele Domnului Hristos, ea a inteles ca nu este bine ce facea si ne-a lasat singura ei invatatura:Faceti orice vã va spune.

Sfantul Ioan Gura de Aur are o omilie referitoare chiar la acest aspect al amestecului Mariei in treburile Domnului Iisus Hristos. Cauta omilia Sfantului Ioana Gura de Aur, la Ioan 2:4. Citeste-o, chiar daca nu o sa-ti placa ce spune acest Sfant Parinte.
Observ ca tot dupa mintea ta interpretezi si nici nu imi mai bat capul sa te conving ca lucrurile stau altfel pentru ca nu are rost! Deja ai niste idei bine fixate si nu vad pentru ce dai lectii pe un forum ortodox caci nu ai sa gasesti adepti pe aici De unde stii ca Maica Domnului "a incercat pentru prima si ultima data sa mijloceasca?" Ma indoiesc ca ai vorbit cu Ea!
Cat despre Sfantul Ioan Gura de Aur sunt convinsa ca iar interpretezi gresit cuvintele scrise si daca vrei sa ma convingi ca nu e asa da-mi linkul acelei Omilii la care faci referinta...
Reply With Quote
  #109  
Vechi 05.06.2010, 19:35:21
vasinec65
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Continua propozitia daca tot te dai sectantul luminat la minte:
"singurul mijlocitor intre Dumnezeu si oameni este Hristos" si mijlocitori intre oameni si Hristos sunt sfintii si Maica Domnului.

Nu-i chiar asa de greu de inteles.
Continuarea propozitiei este ceea ce scrie in Scriptura (nu adaugirile tale). Iar Sfantul Apostol nu a scris absolut nimic despre Maica Domnului (in nici una din epistolele sale).

Te-am rugat sa vii cu un singur verset din epistolele Sfintilor Apostoli, in care se spune ceva despre Maica Domnului. Este asa greu? Nu are nimeni nevoie de adaugirile tale. Te crezi mai plin de Duh decat Sfintii Apostoli, de-ti permiti sa-i completezi?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 05.06.2010, 19:37:58
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit vasinec65

La urma urmei ce te deranjeaza asa mult faptul ca ortodocsii O cinstesc pe Maica Domnului?!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cartile lui Charles Diehl si alte citate sophia Resurse ortodoxe on-line 7 08.04.2014 01:34:51
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 17:37:10
Cartile oracol cu ingeri, un pacat? AlinaEM Generalitati 38 14.03.2011 08:39:51
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 01:00:06
Se schimba cartile de identitate Capy Generalitati 21 06.05.2008 18:59:20