Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.03.2011, 07:45:09
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ce spui tu aici, nu sunt prieteni adevarati.SUNT OAMENI ADEVARATI.Si le doresc din suflet,sa le dea Dumnezeu pe masura bunatatii si iubirii din inima lor!
Si uite oamenii astia adevarati or fi si ei prietenii cuiva,nu?Daca cel pe care l-au ajutat este si el OM ADEVARAT nu crezi ca s-a legat o prietenie pe viata?Numai ca sunt din ce in ce mai rare la asta chiar ca-ti dau dreptate.Uite acuma si eu vroiam sa-ti pun aici o floare da nu stiu cum sa fac.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.03.2011, 08:09:04
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Unhappy

Prieteni? Atat de multa lume si cat de putini oameni.........................
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.03.2011, 15:34:31
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
Uite acuma si eu vroiam sa-ti pun aici o floare da nu stiu cum sa fac.
Esti un dragut,multumesc,deja am primit-o,pentru ca gestul conteaza,intentia si gandul frumos.

PS- cand scrii, ai in dreapta lista cu emoticoanele si nu stii cum sa pui trandafirul sau nu ai lista?In primul caz, pui cursorul unde doresti trandafirul si apoi il cauti in lista din dreapta si dai un click pe el si gata, e la locul dorit.In al doilea caz, trebuie sa-ti faci setarile din "Optiunile utilizatorului".Daca nu te descurci,scrie-mi pe privat si-ti voi explica .
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.03.2011, 19:51:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu nu am emoticonul dar stiu formula :))
Tastez : apoi 53 si la urma:
Merge
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.03.2011, 20:33:00
nico.dia nico.dia is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.06.2008
Mesaje: 38
Implicit Doamne ajuta!

[quote=mirela1990;279746]Cu totii avem prietene, prieteni dragi carora le trimitem ganduri bune, de incurajare uneori sau doar cate o vorba care sa le aduca zambetul pe buze.
Ma gandeam sa scriem aici cateva din ele, ganduri, vorbe sau povestioare care provin din suflet pentru dragii nostri prieteni.[/
Frumoasa tema.Prietenia este un diamant slefuit in cristal ,ce face ca sufletul sa straluceasca in toata splentoarea lui Nimic nu se compara cu o prietenie adevarata.Sa stii ca poti pune baza pe cineva.,nu conteaza ora minuntul din zi si din noapte,kilometri distanta,ca are sau nu bani ,Acela este un adevarat priieten.O calitate rarisima in zile trairii noastre ,
Reply With Quote
  #36  
Vechi 19.03.2011, 21:53:01
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Despre prieteni…

In paginile anterioare…’am exemplificat’
Si poate, mai am ceva de zis.Sa ne imprietenim si cu propriul suflet, sa ne cunoastem si mai bine, sa ne putem ierta, iertandu-i neputintele(inimii noastre), ....si sa avem curaj!!!
Doamne-Ajuta!
http://www.youtube.com/watch?v=7cd6WjczNtc
Reply With Quote
  #37  
Vechi 19.03.2011, 22:04:14
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela1990 Vezi mesajul
Cu totii avem prietene, prieteni dragi carora le trimitem ganduri bune, de incurajare uneori sau doar cate o vorba care sa le aduca zambetul pe buze.
Ma gandeam sa scriem aici cateva din ele, ganduri, vorbe sau povestioare care provin din suflet pentru dragii nostri prieteni.
"Prieten nu este cel care plinge impreuna cu tine ,ci cel care te face sa nu mai ...PLINGI!",teoretic;practic,vorba lu' Vadim Tudor:"prietenii mei,niste dusmani deghizati",cu alte cuvinte ,lupi imbracati in piei de...oaie.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 19.03.2011, 22:28:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge inima

Prietenia adevarata si de nezdruncinat creste odata cu desavarsira si virtutea impreunate a doi prieteni ; odata format , nodul sau nu mai poate fi rupt nici de multimea dorintelor , nici de lupta vointelor contrare , spune Sfantul Ioan Casian .Prietenia consta in consensul si supunerea reciproca a vointelor . " Ce este bun si ce este frumos , decat numai a locui fratii impreuna " , spunea atat de simplu si frumos David in psalmul 132 . Vointa , scopul , idealul comun - iata ce face posibila harisma prieteniei . In fine sa nu uitam ca un prieten adevarat iti stie slabiciunile , dar iti arata calitatile , iti simte temerile , dar iti intareste credinta , iti cunoaste ingrijorarile , dar iti elibereaza sufletul unoaste defectele , dar iti sublineaza posibilitatile de vindecare . Cea mai scurta definitie a prieteniei , dar care spune extrem de mult , la Aristotel am gasit si mi-a placut enorm :" Prietenia inseamna un suflet in doua trupuri " . . . , prietenia sfarseste acolo unde incepe neancrederea . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.03.2011, 00:56:32
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Nu am citate din Biblie de scris despre prietenie,dar am sa dau un exemplu de un prieten pe care toti ar fi dorit sa-l fi cunoscut.Acel om era de o bunatate extraordinara,nu judeca pe nimeni niciodata,nu se plangea de nimeni,desi a avut o viata grea de mic,cu parinti recasatoriti si crescut de o bunica care il batea numai pentru ca semana cu tatal lui.Desi bolnav isi asumase raspunderea de a ajuta material doi prieteni din copilarie,le ducea mancare de doua ori pe saptamana,ii ducea la spital,si toate astea avand familie de care se ocupa.Ajuns in ultimul stadiu al unei boli incurabile care a avansat fulgerator nu s-a gandit la sine ca se stinge, ci spunea ca atunci cand el nu va mai fi prietenii sai vor ramane fara sprijin.
Fericit acel om, fericita tu ca l-ai cunoscut.
Minunat, minunat, model de crestin, un schivnic in plin oras! Un Invingator! Un minunat Invingator!
Slava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.03.2011, 01:07:40
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
un prieten adevarat iti stie slabiciunile , dar iti arata calitatile , iti simte temerile , dar iti intareste credinta , iti cunoaste ingrijorarile , dar iti elibereaza sufletul unoaste defectele , dar iti sublineaza posibilitatile de vindecare .
Si nu mai e decat un pas pana la Ingerul Pazitor.
In definitiv, curentul e acelasi: dragostea, mereu dezinteresata iubire dumnezeiasca. Cata forta au acesti oameni! Ce lepadare de sine... Ce mir izvoraste din ei...
Unora li se revarsa din inima, firesc precum apa din izvor.
Fericiti acestia si cei din preajma lor!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Prietenie ovidiu b. Generalitati 30 14.05.2012 15:50:55
Renuntarea la prietenie IonelaC Generalitati 20 23.06.2011 19:54:32
cu dragoste si prietenie catalin_ Secte si culte 20 21.05.2010 15:13:33
prietenie aida975 Umanitare 10 14.02.2010 03:12:08
Despre prietenie si dragoste 14carol06 Generalitati 17 16.02.2009 00:22:45