Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.05.2014, 00:55:01
2458386286 2458386286 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2014
Mesaje: 60
Implicit Osho Rajneesh Terorist Spiritual !

http://rutube.ru/video/f9192653fdf40...3333a76429425/

documentar despre fantasticul maestru Osho
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.05.2014, 01:03:59
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2458386286 Vezi mesajul
http://rutube.ru/video/f9192653fdf40...3333a76429425/

documentar despre fantasticul maestru Osho
Cred ca fantastic e prea putin spus!... E adevarat, barba il scoate foartre mult in evidenta!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.05.2014, 01:46:15
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Gheorgaki din Tibet și Părintele Paisie Aghioritul

Odată a venit în Sfântul Munte și umbla pe la mănăstiri un tânăr în vârstă de șaisprezece-șaptesprezece ani, pe care îl chema Gheorgaki. La vârsta de trei ani fusese dus de părinții lui la o mănăstire budistă din Tibet, înaintase mult în yoga și ajunsese un vrăjitor desăvârșit putând să cheme pe oricare diavol voia. Purta centura neagra și știa foarte bine karate. Cu puterea satanei făcea tot felul de demonstrații care pricinuiau uimire. Lovea cu mâna pietre mari și le sfărâma ca pe niște nuci. Putea să citească și cărți închise. Spărgea alune în palmă, arunca cojile, iar miezul rămânea lipit de mână.

Niște monahi l-au adus pe Gheorgaki la „Panaguda”, ca să fie ajutat de Stareț (de Cuviosul Paisie, n.n.). Când a ajuns acolo, l-a întrebat pe Stareț ce puteri are și ce minuni poate face. Atunci Starețul i-a răspuns că însuși nu are nici o putere și că toată puterea este a lui Dumnezeu.

Gheorgaki, vrând să-și arate puterea, și-a concentrat privirea spre o piatră mare care era la distanță și a făcut-o bucăți. Atunci Starețul a făcut semnul crucii pe o piatră mică și i-a spus să o spargă și pe aceea. El s-a concentrat, și-a făcut vrăjile lui, dar nu a reușit să o spargă. Văzând aceasta, a început să tremure, iar puterile demonice pe care credea că le stăpânea, neputând sparge piatra, s-au întors împotriva lui și l-au aruncat cu putere în cealaltă parte a răului. Starețul a mers și l-a găsit într-o stare jalnică.

Altădată, povestea Starețul, în timp ce discutam cu el, s-a ridicat deodată, mi-a prins mâinile și mi le-a întors la spate. „Să vină acum să te scape Hagi-efendi, dacă poate”, mi-a spus. Am simțit aceasta ca pe o hulă. Atunci mi-am tras puțin mâinile și l-am aruncat cât colo. După aceea a sărit în sus și a vrut sa mă lovească cu piciorul, dar piciorul lui s-a oprit lângă fața mea, ca și cum ar fi întâlnit o piedică nevăzută. M-a păzit Dumnezeu.

În acea noapte l-am oprit și l-am pus să doarmă în chilia mea. Dar diavolii l-au luat și l-au târât până jos în pârâu, unde l-au bătut pentru nereușita lui.

Dimineața a venit într-o stare jalnică, rănit, plin de spini și pământ și mi-a mărturisit: „M-a bătut satana pentru că nu am putut să te biruiesc”.

Starețul l-a convins pe Gheorgaki sa-i aducă toate cărțile lui de vrăjitorie și le-a ars. Apoi l-a ținut puțină vreme lângă el și l-a ajutat cât timp acela a făcut ascultare. După aceea Starețul, interesându-se să afle dacă Gheorgaki este botezat, a aflat chiar și biserica în care s-a săvârșit botezul lui. Gheorgaki cutremurat de puterea si harul Starețului, voia să devină monah, dar nu a putut.

Starețul folosea cazul lui Gheorgaki ca să arate cât de mare este înșelarea celor ce cred că toate religiile sunt egale, că toate cred în același Dumnezeu și că nu există nici o diferență între monahii tibetani și cei ortodocși.

(Fragment din Viața Cuviosului Paisie Aghioritul de Ieromonah Isaac, Ed. Evanghelismos)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.05.2014, 14:25:45
2458386286 2458386286 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2014
Mesaje: 60
Implicit

budiștii și yoghinii nu au nici o treabă cu puteri paranormale, și alte asemenea prostii.

Buddha nu a făcut nici o minune, Osho nici atât, ba chiar au explicat că interesați de chestiile astea sunt cei imaturi psihologic.

Obsedați de puteri, sunt creștinii. Ei afirmă că iisus invia morți, transforma pietre în pâini, apa în vin. Tot creștinismul are ca schelet credința că iisus era supranatural. Fără poveștile supranaturale, nimeni nu ar fi interesat de Iisus, de ce are el de spus, de invățătura lui.

Și când zic creștini , mă refer la o anumită categorie a celor imaturi psihologic. Nu mă refer neapărat la cei care aparțin creștinismului. și dacă sunt budiști, sau musulmani sau yoghini, sau afirmă că au citit osho, mintea lor e aceeași, dacă sunt cu gandul la puteri, povești prin care să se simtă superiori.

Pentru că oamenii au fost ținuți slabi, au fost săpați, exploatați, ei sunt foarte interesați de puteri paranormale, astrologie, chestii supranaturale, strigoi, mântuire, Rai. Toate astea au rolul de a umple un anumit gol din psihologia lor. Pentru că nu au fost lăsați să crească natural, precum floare.

Chiar și iisus zice priviți florile pe câmp, ele nu se gândesc la ziua de mâine, trăiesc prezentul, din plin. Sunt mai luminoase decât însuși Solomon.

Practică creștinii această învățătură? Această învățătură e esența însăși. Nu e nici creștină, nici budistă, nici yoghină, e universală.

E exact ce vorbește Echart Tolle, Buddha, Osho, toți și maeștrii zen. E spusă perfect de Iisus, dar creștinii nu de asta au nevoie, au nevoie de consolări psihologice. că vor fi mântuiți, că sunt singurii aleși, etc.


De aceea peste tot puteți găsi guru care promit puteri paranormale, vindecări miraculoase, astrologii, ghiceli în palmă, și tot felu de chestii supranaturale. Oamenii sunt foarte atrași, și sunt foarte ușor de exploatat.

Câți creștini ar mai fi interesați de iisus, fără puterile lui paranormale?
Asta ce arată? Că nu de iisus sunt interesați, ci de puteri, să se simtă puternici, superiori, tari de tot.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.05.2014, 14:41:44
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2458386286 Vezi mesajul

Chiar și Iisus zice priviți florile pe câmp, ele nu se gândesc la ziua de mâine, trăiesc prezentul, din plin. Sunt mai luminoase decât însuși Solomon.
Ceea ce îți amintești este din Evanghelia după Matei, cap. 6:
Citat:
26. Priviti la pasarile cerului, ca nu seamana, nici nu secera, nici nu aduna in jitnite, si Tatal vostru Cel ceresc le hraneste. Oare nu sunteti voi cu mult mai presus decat ele?
Înțelesul nu este, însă, „a trăi prezentul, din plin”, el fiind dat în continuare, tot de Mântuitorul:
Citat:
33. Cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu si dreptatea Lui si toate acestea se vor adauga voua.
Iar creștinul cu asta se ocupă, dar numai dacă Îl ia în serios pe Dumnezeu. Este adevărat că nu prea facem asta. Deci problema nu este credința creștină, ci faptul că noi nu o trăim cum trebuie.
Iar pentru a o trăi nu de Osho avem nevoie, cred că înțelegi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.05.2014, 14:45:44
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2458386286 Vezi mesajul
Obsedați de puteri, sunt creștinii. Ei afirmă că iisus invia morți, transforma pietre în pâini, apa în vin. Tot creștinismul are ca schelet credința că iisus era supranatural. Fără poveștile supranaturale, nimeni nu ar fi interesat de Iisus, de ce are el de spus, de invățătura lui.
Vezi că deja-deja o iei rău pe arătură.
N-ai decât să joci țonțoroiul în pătrățica ta cât vrei, da'-ți dau un sfat: fără să-L hulești pe Dumnezeu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.05.2014, 14:52:41
2458386286 2458386286 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2014
Mesaje: 60
Implicit

"Iar pentru a o trăi nu de Osho avem nevoie, cred că înțelegi. "

Da, pentru a trăi nu de osho, nu de iisus, nu de altcineva ai nevoie. Ai totul în tine.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.05.2014, 15:20:53
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2458386286 Vezi mesajul
"Iar pentru a o trăi nu de Osho avem nevoie, cred că înțelegi. "

Da, pentru a trăi nu de osho, nu de iisus, nu de altcineva ai nevoie. Ai totul în tine.
Daa...conceptul ca omul este propriu sau dumnezeu.
Stim acest concept.Este conceptul cultelor, miscarile pagane.
Ezoterism, yoghism, si cate si mai cate care slavesc femeia cu barba.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.05.2014, 02:34:38
2458386286 2458386286 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2014
Mesaje: 60
Implicit

Evanghelia după Luca

Cap. 17

"21. Și nici nu vor zice: Iat-o aici sau acolo. Căci, iată, împărăția lui Dumnezeu este înăuntrul vostru."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.05.2014, 03:03:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cred ca fantastic e prea putin spus!... E adevarat, barba il scoate foartre mult in evidenta!...
E o ironie, nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde