Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.01.2010, 14:14:21
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Sa ajut macar un singur om! Cand spun "sa ajut" ma refer in adevaratul sens al cuvantului, adica nu sa-i dau un hamburger, o casa etc etc.... sa pot sa-i ofer ce nu-i poate oferi lumea aceasta!

Acest lucru s-ar putea sa-l intalnesti de multe ori in viata,depinde de tine daca ai sa-l recunosti,si ai sa te comporti ca atare.
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.01.2010, 15:16:15
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Ceea ce imi doresc este sa fie sanatatea in familie si nu numai la mine ci la toata lumea.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.01.2010, 19:29:21
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

sa fiu MAMA !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.01.2010, 01:46:06
alenealain alenealain is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit dorinta arzatoare

Eu mi-as dori, cum mai zicea cineva pe aici, sa iubesc iar daca nu reusesc asta,macar sa cred ca exista iubire cu adevarat,pentru ca inca nu sunt foarte convinsa de asta.Pana acum tot imi plimbam gandurile de colo colo,imi doream sa aflu cat mai multe, sa descopar ceva senzational, sa ajung un mare om de stiinta,sa realizez cine stie ce treburi fenomenale.Dar nu,cred ca singurul lucru care m-a surprins,emotionat,mai mult decat orice altceva pe lumea asta-au fost gesturile de afectiune intre oameni,solidaritatea umana,dragostea pentru familie,sau iubit(a)sau prieteni.Era si un citat,o vorba duhovniceasca-poate ma ajuta cineva si-mi spune cine a scris-o- ca poti sa ajungi in Rai si daca nu iubesti nu vei fi fericit.
Si ma refer la acea iubire curajoasa si jertfelnica,pana la capat.Am citit de ea in multe carti,am vazut pe ici pe colo franturi din ea,ce aduceau,aminteau de ea,dar probabil nu a fost nimic constant.pana acum,in ce ma priveste.insa mai e timp.

Ma bucur ca v-am gasit pe aici,mi-au placut subiectele propuse si, desi poate nu ma incadrez asa perfect in atmosfera religioasa,sa zicem,dar in unele privinte cred ca avem toti ceva in comun.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.02.2010, 13:34:36
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

M-am obsinuit sa vad numai pana la nivelul ochilor, asa ca nu mai vad zborul pasarilor. Imi doresc sa pot privi in sus, fara a avea dureri de gat.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.03.2010, 22:53:21
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

eu am 2 lucruri la care tin foarte mult sa le realizez,chiar daca multi imi spun ca la varsta mea nu ar trebui sa le vreau dar totusi tine de felul meu de a fi:sa realizez ceva in viata adica sa-mi fac o familie bazata pe iubirea izvorata din suflet cu un sot demn,curat,simplu,de casa,pe care sa il respect si sa ma respecte,sa-l iubesc si sa ma iubeasca alaturi de care sa-mi petrec toata viata si al doilea sa pot ajunge medic/asistenta si sa pot ajuta oamenii din jurul meu
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.03.2010, 11:30:31
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Pentru mine, cel mai important lucru in viata este sa-mi pastrez mintea limpede si sanatoasa, doar de la aceasta premiza pot decurge celelalte considerente fizice si spirituale.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.05.2010, 19:17:48
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Imi doresc sa fiu de folos celor din jur din pespectiva ortodoxa.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.05.2010, 19:53:09
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Abide with me

Motto:Abide with me; fast falls the eventide/The darkness deepens; Lord with me abide/
When other helpers fail and comforts flee/Help of the helpless, O abide with me.

In primul rand as dori ca Cel de Sus sa-mi dea putere in Credinta asa cum mi-a dat chiar si cand nu meritam asta.Din punctul meu de vedere nu as fi meritat niciodata.Mi-as dori sa-mi vad copii la casa lor daca si Cel de Sus considera ca merit asta.Si nu in ultimul rand mi-as dori sa apuc sa merg vreodata intr-un pelerinaj in Tara Sfanta.Ii multumesc Celui de Sus pentru tot ce mi-a dat pina acum si ii mai multumesc din tot sufletul pt ca a decis El ce a fost mai bine pentru mine in loc sa implineasca ceea ce ii solicitam eu.

Cel de Sus sa fie mereu in gandul si inima noastra a tuturor.

,,I fear no foe, with Thee at hand to bless/Ills have no weight, and tears no bitterness/
Where is death’s sting? Where, grave, thy victory?/I triumph still, if Thou abide with me"
http://www.youtube.com/watch?v=CA70XfCenLs
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.05.2010, 19:54:39
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Imparatia lui Dumnezeu pe pamant.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca dati de lucruri urate care va macina sufletul, ce faceti? cred_cu_adevarat Generalitati 22 12.01.2013 22:54:56
Cum aflu care este voia lui Dumnezeu in viata mea? Marcel_Ionut Generalitati 21 20.09.2012 01:23:18
Frumusetea naturii, un lucru de care nimeni nu se mai bucura? Simona-Marilena Generalitati 24 16.07.2012 21:12:01
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
care-i cel mai rau lucru...? victortiti89 Generalitati 3 03.06.2011 00:11:04