Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.02.2006, 16:15:25
raludra
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ce este ingerul? ce misiune are? de ce se zice ca exista cel rau si cel bun?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.02.2006, 16:22:59
raludra
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

a, si de unde pot afla mai multe despre inger?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.02.2006, 19:01:32
victorian_radu victorian_radu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2006
Mesaje: 2
Implicit


Daca te referi la Ingerul Pazitor, el are misiunea de a ne apara, indruma, ajuta, a se ruga pentru noi. Cu toate acestea el nu va influenta deciziile omului care e lasat liber sa aleaga intre bine si rau. Este mereu langa noi mahnindu-se pentru pacatele noastre sau bucurandu-se pentru faptele care ar putea sa ne apropie de mantuire. La judecata de apoi, el va incerca sa-L induplece pe Mantuitor pentru cel pe care l-a avut sub ocrotire.
Cel rau este cel a carui prezenta o simtim tot mai accentuat in noi cand nu ne impotrivim si asta deoarece raul este cel mai usor de facut, iar noi suntem inclinati sa ascultam sfaturile acestuia decat cele aducatoare de lumina ale Ingerului Pazitor, dar un pic mai greu de urmat, insa nu imposibil.
Mai multe cred ca poti afla citind scrierile Sfintilor Parinti, din slujbele Bisericii si intreband un duhovnic sau un parinte.

Dumnezeu sa te calauzeasca.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.07.2007, 17:20:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ingerii sunt creati de Dumnezeu din nimic, nu din ceva preexistent si nici din fiinta Lui. Pentru originea ingerilor putem lua in considerare urmatoarele versete: "Numai Tu esti Domn si numai Tu ai facut cerurile, cerurile cerurilor si toata ostirea lor, pamantul si toate cele de pe el" (Num., 9, 6) ; "Pentru ca in Acesta (Fiul) au fost facute toate, cele din ceruri si cele de pe pamant, cele vazute si cele nevazute, fie Tronuri, fie Domnii, fie Capetenii, fie Stapaniri. Toate s-au facut prin El si pentru El" (Col. 1,16). Despre timpul crearii ingerilor, Sfanta Scriptura nu ne spune nimic precis, totusi ingerii existau in ziua a patra, caci atunci cand s-au facut stelele, ei laudau pe Dumnezeu (Iov, 38, 7). Ingerii sunt circumscrisi, astfel, atunci cand sunt in cer nu sunt pe pamant si cand sunt trimisi de Dumnezeu pe pamant nu raman si in cer. Dionisie Pseudo-Areopagitul invata ca ierarhia cereasca se compune din noua cete ingeresti, grupate in trei trepte sau clase. In prima treapta, care este cea mai inalta, sunt Tronurile, Heruvimii si Serafimii. A doua treapta cuprinde : Stapaniile, Domniile si Puterile, iar treapta a treia cuprinde : Incepatoriile, Arhanghelii si Ingerii. Cu nume individuale nu cunoastem decat trei ingeri : pe Arhanghelii Mihail (Dan., 10, 13, 21) si Gavriil (Luca, 1, 19, 26; Dan., 8, 16; 9, 21) si pe Rafail (Tob., 3, 16 , 5, 4).
Biserica nu a formulat o invatatura oficiala cu privire la caderea ingerilor. Insa, se poate determina cu siguranta ca aceasta a avut loc inainte de inceputul istoriei umane, daca se are in vedere ca de la crearea ingerilor pana la caderea unora a trebuit sa treaca un oarecare timp si ca diavolul a aparut ca ispititor al celor dintai oameni, deci, cazuse inainte de a fi fost creat omul.
Voi reveni si cu alte informatii.


Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.07.2007, 12:06:21
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Draga Raludra,cred ca mai multe poti afla din cartea intitulata "Despre ingeri",a lui Andrei Plesu.Parerea mea este ca le cuprinde pe toate.Vorbeste despre ingeri dpdv religios si dpdv stiintific.Mie mi-a placut...
" Ingerul e instanta care te mentine viu, ferindu-te de toata molima sufleteasca si trupeasca"
"Ingerul e prototipul omului sau , omul e ecoul ingerului sau"
"Limbajul ingerului are mai degraba morfologia adierii:e vantul care te racoreste,boarea care oxigeneaza,aerul intremator al respiratiei firesti..."
"Nu gonflatia interioara, nu suficienta iresponsabila sunt rezultatul terapiei ingeresti, ci tocmai pacea,echilibrul sufletesc,gandirea pozitiva"
Sper sa-ti placa!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.07.2007, 12:18:05
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Un text din lucrarea "Despre ingeri" a lui Andrei Plesu: "Ingerii tac, asa cum stiu sa taca, in genere, naturile slujitoare. Tacerea lor e forma suprema a "ascultarii", semnul radical al smereniei disponibile, asteptarea intensa a poruncii dumnezeiesti. Ceea ce "se aude" in tacerea aceasta e o maxima receptivitate fata de voia altuia. Calugarii care se straduiesc sa imite moravurile ingerilor nu sunt niciodata mai aproape de tel decat atunci cand tac."Caci tacerea celor curati este rugaciune...", spune Sf. Isaac Sirul.
Despre ce vorbeste tacerea unui inger? "Despre tacerea dumnezeiasca" - spune Dionisie. Adica despre tacerea care se afla dincolo de Cuvantul Lui, in tenebra supra-evidenta a plenitudinii Sale. Or, singurul mod de a indica tacerea este tacerea insasi, tacerea atenta, orientata, harnica. Fiindca exista specii ale tacerii care nu au nimic de a face cu tacerea ingerului: tacerea obosita, stupoarea, inexpresivitatea, evaziunea, nesimtirea, lenea. Pe scurt, tacerea in care n-a locuit niciodata nici macar o farama de cuvant. Dimpotriva, tacerea ingerului e plina de gest si de aluzie. Uneori e insotita de un suras, ca tacerea aceea formidabila, aproape echivoca, de pe chipul ingerului care, in finalul unui film de Pasolini, priveste mormantul gol al lui Iisus. Tacerea ingerului vorbeste despre dumnezeiasca tacere a mormantului gol. Si despre vidul impenetrabil, atotcuprinzator, al Celui inviat, care transforma moartea in vacuitate. Tacerea ingerilor este o tacere eminamente faptuitoare. Ei ni se adreseaza, fara cuvinte, prin actiunea lor, prin evenimente, intamplari si experiente."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.07.2007, 21:33:44
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

daca te intereseaza neaparat sa sti mai multe despre ingeri,eu am o carte scrisa de maica alexandra,nu cred ca este cunoscuta la noi,foarte amanuntita despre acest subiect.singura modalitate ca sa ti-o pot trimite este sa fac poza la fiecare pagina si sa ti-o trimit pe mail:D...deci spune-mi daca o vrei neaparat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.07.2009, 12:48:45
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Ingerul pazitor este ceva, din ce in ce mai mult, neluat in seama.
Mult pierdem din aceasta lipsa de legatura constientizata cu ingerul randuit de Domnul fiecaruia dintre noi.

Cum am putea fi ajutati de o persoana pe care nu o vedem, nu o simtit, nu o cunoastem, cu care nu comunicam ?!
Se cade sa ne re-imprietenim cu ingerul nostru pazitor.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.07.2009, 13:01:09
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Ingerul pazitor este ceva, din ce in ce mai mult, neluat in seama.
Mult pierdem din aceasta lipsa de legatura constientizata cu ingerul randuit de Domnul fiecaruia dintre noi.

Cum am putea fi ajutati de o persoana pe care nu o vedem, nu o simtit, nu o cunoastem, cu care nu comunicam ?!
Se cade sa ne re-imprietenim cu ingerul nostru pazitor.
Tin minte rugaciunea pe care o ziceam cand eram mica "inger, ingerasul meu", atat de mult mi-a placut ca am zis-o pana la vreo 14 ani :D
De asemenea credeam ca vorbesc cu ingerasul, care imi 'spunea' tot timpul sa nu imi supar parintii, sa recunosc cand mint, sa imi cer iertare etc... dar mai tarziu mi-am dat seama ca de fapt era constiinta mea. Oricum mi-a ramas in minte inocenta aia a copilariei, cand dupa fiecare boacana ma certa ingerul si imi dadea instructiuni ce trebuie sa fac ca sa repar greseala :)
Acum nu ma mai cearta, pentru ca nu-l mai aud eu
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.07.2009, 19:23:06
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raludra Vezi mesajul
a, si de unde pot afla mai multe despre inger?
Poti afla citind de ex. "Sufletul dupa moarte", de Pr. Serafim Rose.

Ingerul este o fiinta rationala, fara trup. Ingerii sunt de 2 feluri, buni si rai (diavoli). Cei rai au fost si ei buni candva, dar au cazut.

Acum toti ingerii sunt "inghetati" in decizia pe care au luat-o, de a fi buni sau rai. Adica cei buni vor fi buni pentru eternitate, nemaiputand deveni rai, iar cei rai vor fi rai pentru eternitate, nemaiputand deveni buni.

La fel vom deveni si noi dupa moarte, daca murim buni vom sta in Rai pentru eternitate, altfel...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O alta mamica de inger... flavia31 Botezul 18 21.02.2011 16:50:12
Inger sau demon? :) pisi Generalitati 6 02.05.2009 21:25:23
Sfantul Inger Pazitor Saurian Intamplari adevarate 12 21.11.2008 17:23:55
va rog rugati-va pentru un inger alinafat78 Umanitare 11 07.12.2007 22:29:48