Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.05.2009, 13:40:17
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit A murit si tataitza meu ,Constantin

nu stiu cum sa fac fata durerii,nu am constientizat moartea asa cum o fac acum ...ma rog Tie Doamne pentru sufletul lui ,si Iti multumesc ca l-ai scutit de suferinta ,caci aparatele care il tineau in viata ,il oboseau si chinuiau atat de mult ! il astept pe sotul meu sa vina de la o imbalsamare pe care a trebuit sa o faca ,si plecam spre tine tataie! nu vreau sa vb cu nimeni din familie ,nu pot sa vb ,de aceea scriu si eu aici,sa imi alin suferinta . Ma doare sufletul ...Cum sa fac sa accept moartea in viata mea ? Sotul meu traieste cu ea in fiecare zi ,o simte langa el si nu e asa afectat,eu de nu pot Doamne sa fiu asa ? Va rog oameni buni ,rugati-va pentru tataia meu ,si pt mine sa ma ajute D-zeu sa depasesc momentul ,sa accept moartea! Multumesc!
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.05.2009, 14:29:25
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Dumnezeu sa il ierte si sa-i faca parte de odihna cu sfintii.Este greu sa faci fata unor astfel de momente insa eu nadajduiesc ca se va afla stind drept la judecata asemeni unui sejar caci aceeia mor in picioare . gandeste-te ca acum sa odihnit si a aflat usurare multa caci sa mutat din viata si de pe pamint la cer. Noi toti suntem alaturi de voi in aceste momente cu sufletul si il rugam pe Domnul sa ii faca parte de odihna si pe voi sa va mangie cu al sau har si sa va intareasca!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.05.2009, 14:40:26
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Sa iti spun o poveste! Era odata o familie care la un moment dat a primit vizita unui strain care le -a dat o icoana in grija si el a plecat departe.tare s-au bucurat de acea icoana si au ingrijto sau rugat la ea si au apris candela la acea icoana . dar la un moment da a revenit strainul si le-a cerut icoana inapoi. Acel strain nu e altul decat Bunul Dumnezeu care va dat o icoana in persoana celui care a adormit acum intru Domnul.Dar ea tebuie sa se intoarca acum la Dumnezeu si sa locuiasca de acum in locasurile ceresti iar de acolo de sus va privi spre voi cu aceasi dragoste ca pana acum .Voi sa- tineti amintirea vesnica de acum inainte la fel si pomenirea ca sa plece linistit din aceasta lume zbucimata iar la vreme cuvenita va ve-ti reintalnii cu el si bucuria voastra va fi atunci deplina.Inca odata ma rog ca Bunul Dumnezeu sa va dea pace si liniste in suflele fratiilor voastre !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.05.2009, 03:05:01
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
nu stiu cum sa fac fata durerii,nu am constientizat moartea asa cum o fac acum ...ma rog Tie Doamne pentru sufletul lui ,si Iti multumesc ca l-ai scutit de suferinta ,caci aparatele care il tineau in viata ,il oboseau si chinuiau atat de mult ! il astept pe sotul meu sa vina de la o imbalsamare pe care a trebuit sa o faca ,si plecam spre tine tataie! nu vreau sa vb cu nimeni din familie ,nu pot sa vb ,de aceea scriu si eu aici,sa imi alin suferinta . Ma doare sufletul ...Cum sa fac sa accept moartea in viata mea ? Sotul meu traieste cu ea in fiecare zi ,o simte langa el si nu e asa afectat,eu de nu pot Doamne sa fiu asa ? Va rog oameni buni ,rugati-va pentru tataia meu ,si pt mine sa ma ajute D-zeu sa depasesc momentul ,sa accept moartea! Multumesc!
Dumnezeu sa te linisteasca Elena draga, sa-ti linisteasca sufletul.

Este greu, nu e usor, insa trebuie sa intelegi ca toti vom ajunge acolo odata. Este in legea firii.

Roaga-te mult.

Dar in primul rand, cauta un duhovnic, sa-ti randuiasca niste rugaciuni pentru tine.

Sincere condoaleante!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.05.2009, 15:27:21
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Post Dumnezeu sa-l ierte !

Dumnezeu sa-l odihneasca cu toti sfinti,si tie Elena multa putere sa poti face tot ce trebuie ,cu multa rugaciune caci iti va fi mai usor.
Ma voi voi ruga pentru tataitu tau si pentru tine caci stiu ce inseamna sa pierzi pe cineva drag dar cu rugaciunile tuturor de aici sigur vei putea trece mai usor peste aceasta imensa durere.
Nici nu ai idee cat de mult te va ajuta asta,datorita lor celor de pe forum am putut trece si face totu mai usor la moartea mamei dupa ce imi pierdusem intai varu de 33 de ani,sinucis,anu asta unchiu.
Doamne ajuta Elena Violeta.
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.05.2009, 20:32:35
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte.

Sa nu uiti sa-i treci numele in pomelnicul pentru adormiti, numele lui si al tuturor celor pe care i-ai cunoscut si au murit cu nadejdea invierii.

Recomand cat de des a se plati 40 de liturghii pentru cei morti.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.05.2009, 21:40:08
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
Va rog oameni buni ,rugati-va pentru tataia meu ,si pt mine sa ma ajute D-zeu sa depasesc momentul ...
Dumnezeu sa-l ierte, am sa-l trec si eu maine pe pomelnic.

Iar tie, Violeta, iti doresc sa-ti regasesti linistea interioara, sa crezi ca Dumnezeu ne da toate cele bune si de folos, chiar si atunci cand ne rupe de aceasta lume!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.05.2009, 03:15:50
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Dumnezeu sa-l ierte!

Draga Elena, starea ta este normala in asemena imprejurari, insa gandeste-te ca toti vom merge pe acest drum, important este sa constientizam, daca santem pregatiti pentru cele vesnice.
Sa nu uiti niciodata sa-l treci pe pomelnic la rubrica "adormiti", mare putere au cele 40 de liturghii si parastasele pentru cei plecati de langa noi.
Aprinde o lumanare, fa milostenie si daca cunosti vreun om sarac care nu are cine sa-l pomeneasca, mare pomana iti faci cu acel suflet. Asta se cheama milostenie duhovniceasca. Este mai mare decat aceea cand ii dai o haina sau ceva de mancare unui om sarman, fiindca il ajuti dincolo, in vesnicie.
Bunul Dumnezeu sa te intareasca in acest mare necaz!
Iar pe tataita sa-l aseze in randul celor drepti si sa-l ierte !
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.05.2009, 13:07:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
...fa milostenie si daca cunosti vreun om sarac care nu are cine sa-l pomeneasca, mare pomana iti faci cu acel suflet. Asta se cheama milostenie duhovniceasca. Este mai mare decat aceea cand ii dai o haina sau ceva de mancare unui om sarman, fiindca il ajuti dincolo, in vesnicie.
Bravo, asta da sfat bun pentru a-i ajuta pe cei plecati dintre noi. Fara pomeni formale si praznice la care sunt invitati familia si vecinii. A ajuta pe cei sarmani si flamanzi si orfani si batrani - asta milostenie placuta lui Dumnezeu, pentru folosul tatalui tau.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.05.2009, 14:04:06
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Hristos a Inviat!

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
nu stiu cum sa fac fata durerii,nu am constientizat moartea asa cum o fac acum ...ma rog Tie Doamne pentru sufletul lui ,si Iti multumesc ca l-ai scutit de suferinta ,caci aparatele care il tineau in viata ,il oboseau si chinuiau atat de mult ! il astept pe sotul meu sa vina de la o imbalsamare pe care a trebuit sa o faca ,si plecam spre tine tataie! nu vreau sa vb cu nimeni din familie ,nu pot sa vb ,de aceea scriu si eu aici,sa imi alin suferinta . Ma doare sufletul ...Cum sa fac sa accept moartea in viata mea ? Sotul meu traieste cu ea in fiecare zi ,o simte langa el si nu e asa afectat,eu de nu pot Doamne sa fiu asa ? Va rog oameni buni ,rugati-va pentru tataia meu ,si pt mine sa ma ajute D-zeu sa depasesc momentul ,sa accept moartea! Multumesc!
__________________________________________________ __________________________

Violeta draga,

Condoleante! Gasim putere nesecata in noi, prin rugaciune, cu ajutorul celor ceresti, sa trecem astfel de momente de grea incercare sufleteasca! Offff, offfff ! E greu, e cumplit de greu si alinarea vine in timp, pe indelete... In sufletul tau "tataitza" va ramane viu, iar vremea te va ajuta sa te obisnuiesti cu absenta lui fizica.
Domnului sa ne rugam si sa facem milostenie cat putem pentru sufletele celor plecati. "Daruind vei dobandi", spunea Parintele Nicolae de la Rohia! Cand oferim cuiva un cat de mic de mic ajutor o facem pentru Hristos rugandu-L sa ocroteasca sufletele celor plecati dintre noi.
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Constantin Iulian VladCat Resurse ortodoxe on-line 8 01.10.2012 23:18:36
Constantin cel Mare catalinabalhui Generalitati 9 29.05.2011 19:43:19
A murit Marin Constantin dobrin7m Generalitati 6 03.01.2011 23:28:58
O rugaciune ptr tatal meu Constantin alinutza109 Umanitare 15 07.12.2010 19:03:37
A murit Jean Constantin - Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca maria32 Stiri, actualitati, anunturi 24 31.05.2010 15:08:00