Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.04.2009, 02:30:10
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila?

Care este poziția BOR față de persoanele care fac doar cununuia civila? Am înțeles că dacă faci doar cunuia civilă, BOR nu consideră că cele două persoane care s-au căsătorit sunt căsătorite, deoarece nu s-au unit religios. Adevărat sau fals?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.08.2010, 18:52:12
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Prin Taina Casatoriei cei doi devin un singur trup. Aceasta unire introduce barbatul si femeia intr-o noua lume, cea a unui singur trup. Indraznesc sa spun ca e o noua creatie, iar aceasta noua creatie nu trebuie sa se limiteze doar la slujba cununiei, ci trebuie sa dureze si sa se dezvolte pe intregul parcurs al vietii persoanelor vizate.

Iata de ce biserica nu accepta doar casatoria civilia si ii opreste pe cei ce traiesc in afara casatoriei de la impartasire.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.08.2010, 13:26:28
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Articolul de pe site, e folositor in aceasta privinta:
Concubinajul sau dragostea neasumata
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.08.2010, 13:37:25
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

După cum îi spune și numele este doar cununie civilă, nu are nici o legătură cu Biserica Ortodoxă sau cu oricare alta. Ce poziție poate avea Biserica? Nu consideră cununia civilă înlocuitoare a cununiei religioase. Nici măcar divorțul pronunțat în instanță, în Biserică nu are nici o valoare, până nu este consfințit de Biserică. Am înțeles că pentru aceasta este o rânduială specifică (Biserica Ortodoxă).
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.05.2011, 22:31:59
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Prin Taina Casatoriei cei doi devin un singur trup. Aceasta unire introduce barbatul si femeia intr-o noua lume, cea a unui singur trup. Indraznesc sa spun ca e o noua creatie, iar aceasta noua creatie nu trebuie sa se limiteze doar la slujba cununiei, ci trebuie sa dureze si sa se dezvolte pe intregul parcurs al vietii persoanelor vizate.

Iata de ce biserica nu accepta doar casatoria civilia si ii opreste pe cei ce traiesc in afara casatoriei de la impartasire.
Cunoastem pozitia Bisericii in legatura cu actul de la Starea Civila.Stim ca Biserica nu accepta doar casatoria civila.Intreb insa:de ce Biserica nu accepta DOAR CASATORIA RELIGIOASA?
de ce intreb? vrind sa cunun 2 sarmani,lipiti pamintului,care-au DORIT aceasta CUNUNIE RELIGIOASA(in simplitatea lor!!!),m-am lovit de refuzul preotului -si nu-i singurul!!-,care ne-a solicitat ACTE la STAREA CIVILA!Cum,i-am zis,parinte,vine omu la Hristos si tu-l trimiti la PRIMAR?...
Am purces la drum si-am gasit un alt preot ,mai putin riguros,si,i-am increstinat,cum se zice,da...gustul amar ramine.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.05.2011, 23:13:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ivanacristescu Vezi mesajul
Cunoastem pozitia Bisericii in legatura cu actul de la Starea Civila.Stim ca Biserica nu accepta doar casatoria civila.Intreb insa:de ce Biserica nu accepta DOAR CASATORIA RELIGIOASA?
de ce intreb? vrind sa cunun 2 sarmani,lipiti pamintului,care-au DORIT aceasta CUNUNIE RELIGIOASA(in simplitatea lor!!!),m-am lovit de refuzul preotului -si nu-i singurul!!-,care ne-a solicitat ACTE la STAREA CIVILA!Cum,i-am zis,parinte,vine omu la Hristos si tu-l trimiti la PRIMAR?...
Am purces la drum si-am gasit un alt preot ,mai putin riguros,si,i-am increstinat,cum se zice,da...gustul amar ramine.
Si care ar putea fi motivul pentru care ar trebui acceptata efectuata religioasa fara cea civila?

Mi se pare un gest de ipocrizie similar cu concubinajul, adica te iubesc dar nu vreau acte ca cine stie, daca divortam lucrurile se complica.

Preotul in cauza nu cumva a devenit "mai putin riguros" cu un mic stimulent material?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.08.2011, 21:21:52
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si care ar putea fi motivul pentru care ar trebui acceptata efectuata religioasa fara cea civila?

Mi se pare un gest de ipocrizie similar cu concubinajul, adica te iubesc dar nu vreau acte ca cine stie, daca divortam lucrurile se complica.

Preotul in cauza nu cumva a devenit "mai putin riguros" cu un mic stimulent material?
Senior Alin B,
nu fii ingrijorat!,nu s-a nascut preotul acela caruia sa-i "aplic"(eu) un stimulent material pentru oficierea unui botez sau a unei cununii.Iar daca de la inaltimea senioriei tale,nu stii ca ,inca,mai sint destui saraci pe lumea asta ,si ca inca mai sint,in secolul XXl,persoane fara identitate(in sensul de act justificator,buletin ,CI adica),te asigur,cu toata seriozitatea ca ,da,exista.Era vorba despre o pereche de aurolaci,care si-au dorit sa-si oficializeze in Biserica relatia lor,si m-au rugat sa-i cunun.Nu era vb despre nicio ipocrizie,pt simplu motiv ca oamenii habar nu au ce inseamna aia ipocrizie.Vorbeam de un caz cu totul special...
Dar...uite asa am eu ghinion!!!,mi s-a intimplat sa fiu ,acum 2 ani ,la o Manastire,si staretul sa ma roage sa botez niste gemeni,care nu erau botezati,si de care el,staretul stia acest lucru ,deoarece mama lor era o cersetoare ,la poarta manastirii,traind din mila pelerinilor si din larghetea inimii preotilor.Afla ca, desi staretul programase botezul,s-a gasit un cabotin de calugar -care avea un cuvint GREU de spus(!!??) in acea manastire- sa se opuna cu incrincenare increstinarii pruncilor ,pe motiv ca :"daca sint cumva botezati..." Inutil i-am adus ca argument PRAVILA...Despre "lasati copii sa vina la MINE" ,se pare ca nici nu auzise domnul-calugar...Evident ca ,pina la urma i-am botezat,dar dupa ce ne-am facut un CAR de nervi si dupa ce m-am disputat ore in sir ,inclusiv cu exarhul (si el prezent prin zona,asa ca sa fie tacimul complet!!!)...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.08.2011, 23:14:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ivanacristescu Vezi mesajul
Senior Alin B,
nu fii ingrijorat!,nu s-a nascut preotul acela caruia sa-i "aplic"(eu) un stimulent material pentru oficierea unui botez sau a unei cununii.Iar daca de la inaltimea senioriei tale,nu stii ca ,inca,mai sint destui saraci pe lumea asta ,si ca inca mai sint,in secolul XXl,persoane fara identitate(in sensul de act justificator,buletin ,CI adica),te asigur,cu toata seriozitatea ca ,da,exista.Era vorba despre o pereche de aurolaci,care si-au dorit sa-si oficializeze in Biserica relatia lor,si m-au rugat sa-i cunun.Nu era vb despre nicio ipocrizie,pt simplu motiv ca oamenii habar nu au ce inseamna aia ipocrizie.Vorbeam de un caz cu totul special...
Dar...uite asa am eu ghinion!!!,mi s-a intimplat sa fiu ,acum 2 ani ,la o Manastire,si staretul sa ma roage sa botez niste gemeni,care nu erau botezati,si de care el,staretul stia acest lucru ,deoarece mama lor era o cersetoare ,la poarta manastirii,traind din mila pelerinilor si din larghetea inimii preotilor.Afla ca, desi staretul programase botezul,s-a gasit un cabotin de calugar -care avea un cuvint GREU de spus(!!??) in acea manastire- sa se opuna cu incrincenare increstinarii pruncilor ,pe motiv ca :"daca sint cumva botezati..." Inutil i-am adus ca argument PRAVILA...Despre "lasati copii sa vina la MINE" ,se pare ca nici nu auzise domnul-calugar...Evident ca ,pina la urma i-am botezat,dar dupa ce ne-am facut un CAR de nervi si dupa ce m-am disputat ore in sir ,inclusiv cu exarhul (si el prezent prin zona,asa ca sa fie tacimul complet!!!)...
1. Aurolaci sau nu puteau sa-si faca acte.
Nu e atat de complicat si le-ar fi folosit pe viitor, daca nu cumva vor sa ramana tot aurolaci caz in care notiunea de familie este cam superflua pentru ei.
Ca si nash, asta ar trebui sa fie prioritatea, nu prezenta grabnica in Biserica si pe urma lasati in plata Domnului.

Cei care se casatoresc religios fara casatorie civila sunt la fel ca cei care nu se casatoresc nici civil nici religios de teama unor eventuale responsabilitati sau lucruri care nu se mai pot desface atat de usor cat s-au desfacut.

Daca cei doar casatoriti civil fata de Biserica traiesc in concubinaj, cam la fel si cu cei care sunt casatoriti strict religios, fata de societate e tot un soi de concubinaj fara obligatii, oricare dintre ei isi poate intr-o buna zi lua talpasita fara sa fie tras la raspundere de nimeni pentru nimic.

2. Respectivul calugar avea dreptate, daca erau deja botezati, nu mai pot fi botezati inca o data, BOTEZUL NU se repeta, este o chestiune foarte serioasa.

Last edited by AlinB; 16.08.2011 at 23:33:38.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.08.2011, 19:34:09
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si care ar putea fi motivul pentru care ar trebui acceptata efectuata religioasa fara cea civila?

Mi se pare un gest de ipocrizie similar cu concubinajul, adica te iubesc dar nu vreau acte ca cine stie, daca divortam lucrurile se complica.

Preotul in cauza nu cumva a devenit "mai putin riguros" cu un mic stimulent material?
amice

De ce iti trebuie acte , in fata lui Dumnezeu ?????? hmmmm ....
multa iubire
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.08.2011, 19:38:27
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
amice

De ce iti trebuie acte , in fata lui Dumnezeu ?????? hmmmm ....
multa iubire
Sunt reguli clare astea: certificat de naștere la botez, certificat de căsătorie la cununie și (logic) certificat de deces la final.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tiganii. Care este atitudinea noastra fata de ei? romandragut Generalitati 291 20.12.2013 08:33:02
Care-i necazul vietii Dvs ,in clipa de fata?..... lavinia40 Generalitati 279 24.03.2013 20:18:47
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 17:55:07
Ce asteapta o fata care vrea sa se casatoreasca de Ioan_Ciobota Generalitati 42 28.07.2007 02:13:20