Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.10.2009, 10:54:31
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Unhappy Azi sunt suparata pe cele care fac avort !!!

Sunt suparata pe cele care au sansa sa faca un bebel ,si il omoara ! pe medicul care face avortul ! Nu sunt adepta sa torni la copilasi ,dc nu ii poti creste ! ar trebui mai multa educatie sexuala ! nu le inteleg pe cele care fac avort dupa avort ,si vorbesc de parca si-ar fi scos o masea !!! eu am plans cand o fata de 19 ani a facut alt avort ,desi ultima oara cand am vb cu ea a zis ca tine bebelul(are conditii materiale ffff bune ) ,apoi cand am intrebat cum evolueaza sarcina a zis : pai am avortat!!! sunt suparata... dc nu vrei copil baga-ti sterilet nebuno ,dar nu omori sufletel dupa sufletel ! impotriva avorturilor facute ca ai vrut sa te distrezi ar trebui luptat ,nu impotriva inseminarii artificiale sau FIV ! Doamne ce suparata sunt !!!

ochii... ei spun durerea prin care trece o femeie care nu poate fii mama! citeam pe http://www.crestinortodox.ro/ cu cata inversunare anumite persoane se bucura de faptul ca este interzisa inseminarea artificiala si FIV ! normal ,egoistii si fanaticii nu vor intelege niciodata !
eu ...si ca mine ,multe femei ,din pacate ...eu imi iubesc copilasul nenascut inca ...eu visez la ziua in care testul va arata 2 liniutze roz, la fatza sotului meu cand va afla vestea ...la cum va creste burtik mea,cum ii voi pune cantecele si povesti ...cum Maxi si NaNo vor mirosi burtika si eu le voi zice: mami aici se afla gandacelul care o sa va traga de urechi ! ...


mi dulce bebesito ,mama y papa ,Maxi y NaNo estan aqui,esperandote,ven !
Publicat de dodolina la 09
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.10.2009, 11:56:40
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit Si totusi se face...

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
Sunt suparata pe cele care au sansa sa faca un bebel ,si il omoara ! pe medicul care face avortul ! Nu sunt adepta sa torni la copilasi ,dc nu ii poti creste ! ar trebui mai multa educatie sexuala ! nu le inteleg pe cele care fac avort dupa avort ,si vorbesc de parca si-ar fi scos o masea !!! eu am plans cand o fata de 19 ani a facut alt avort ,desi ultima oara cand am vb cu ea a zis ca tine bebelul(are conditii materiale ffff bune ) ,apoi cand am intrebat cum evolueaza sarcina a zis : pai am avortat!!! sunt suparata... dc nu vrei copil baga-ti sterilet nebuno ,dar nu omori sufletel dupa sufletel ! impotriva avorturilor facute ca ai vrut sa te distrezi ar trebui luptat ,nu impotriva inseminarii artificiale sau FIV ! Doamne ce suparata sunt !!!

ochii... ei spun durerea prin care trece o femeie care nu poate fii mama! citeam pe http://www.crestinortodox.ro/ cu cata inversunare anumite persoane se bucura de faptul ca este interzisa inseminarea artificiala si FIV ! normal ,egoistii si fanaticii nu vor intelege niciodata !
eu ...si ca mine ,multe femei ,din pacate ...eu imi iubesc copilasul nenascut inca ...eu visez la ziua in care testul va arata 2 liniutze roz, la fatza sotului meu cand va afla vestea ...la cum va creste burtik mea,cum ii voi pune cantecele si povesti ...cum Maxi si NaNo vor mirosi burtika si eu le voi zice: mami aici se afla gandacelul care o sa va traga de urechi ! ...


mi dulce bebesito ,mama y papa ,Maxi y NaNo estan aqui,esperandote,ven !
Publicat de dodolina la 09
De exemplu, ProVita cu asta se ocupa, face si cursuri in licee( atat cat se poate fiindca nu sunt voluntari), face si lobby pe la forurile inalte, consiliaza si femeile care au facut avort, sustine financiar mamele ca sa nu avorteze etc.
O sa fiu un pic dura, dar trebuie spus:sunt n-spe topicuri deschise pe acest subiect si niciun voluntar nou la ProVita. Acolo e nevoie de noi, nu pe net!
Vizitati http://provitabucuresti.ro/ si http://www.vreausaaflu.ro si o sa vedeti ca se face ceva!
Si inca ceva, haideti sa uram pacatul si nu pe pacatos!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.10.2009, 13:09:29
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
Sunt suparata pe cele care au sansa sa faca un bebel ,si il omoara ! pe medicul care face avortul ! Nu sunt adepta sa torni la copilasi ,dc nu ii poti creste ! ar trebui mai multa educatie sexuala ! nu le inteleg pe cele care fac avort dupa avort ,si vorbesc de parca si-ar fi scos o masea !!! eu am plans cand o fata de 19 ani a facut alt avort ,desi ultima oara cand am vb cu ea a zis ca tine bebelul(are conditii materiale ffff bune ) ,apoi cand am intrebat cum evolueaza sarcina a zis : pai am avortat!!! sunt suparata... dc nu vrei copil baga-ti sterilet nebuno ,dar nu omori sufletel dupa sufletel ! impotriva avorturilor facute ca ai vrut sa te distrezi ar trebui luptat ,nu impotriva inseminarii artificiale sau FIV ! Doamne ce suparata sunt !!!
Sa-mi fie cu iertare, dar o astfel de gandire nu este sanatoasa. Cerem lui Dumnezeu sa ne daruiasca putere de a naste, dar cu o conditie: cat vrem noi: unul, doi... Dumnezeu cand daruieste viata, daruieste fara zgarcenie. Ne temem ca nu-i putem creste, pentru ca ne sprijinim in toate pe propriile puteri. Nu mai luam in discutie si puterea lui Dumnezeu, "care pe cele slabe, le face tari".

De asta ducem noi lipsa? De educatie sexuala? Sigur nu. Dar ce sa facem, ne dorim sa fim vanati si sa vanam. Si ne mai intrebam de ce sunt oamenii atat de reci unii fata de altii.

Nu uita, poate ca Dumnezeu stie ca ai mai multa putere sa cresti un copil al altuia. Asa ca daca vei indemna la sterilet, exista riscul sa fii lipsita toata viata de copil. Nu vreau sa te supar, vreau doar sa-ti spun ca nu avem dreptul sa ne impotrivim vietii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.10.2009, 13:12:08
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
nu avem dreptul sa ne impotrivim vietii.
prin abstinenta nu te impotrivesti vietii?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.10.2009, 13:33:03
Bautar's Avatar
Bautar Bautar is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Banat
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bautar
Implicit

Cu siguranta sunt femei care nu constientizeaza ce pacat mare este un avort,ma refer la fete tinere,sa nu imi fie luat in nume de rau.Dar sunt femei care poate involuntar au ajuns sa faca avort si sunt care se caiesc amarnic pentru acest pacat.
Si asa cum spune Madalina ,sa uram pacatul ci nu pacatosul.
__________________
MAICUTA SFANTA PAZESTE-MA SUB ACOPERAMANTUL TAU.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.10.2009, 13:51:25
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bautar Vezi mesajul
Cu siguranta sunt femei care nu constientizeaza ce pacat mare este un avort,ma refer la fete tinere,sa nu imi fie luat in nume de rau.Dar sunt femei care poate involuntar au ajuns sa faca avort si sunt care se caiesc amarnic pentru acest pacat.
Si asa cum spune Madalina ,sa uram pacatul ci nu pacatosul.
Aveti dreptate cei care spuneti ca nu trebuie sa judecam persoanele.

Bautar, ce vrei sa spui prin 'involuntar'? Daca este avort spontan nu este vina femeii, oricum, si nu are de ce se cai. Bineinteles sufera, se intristeaza, dar nu este pacat.
Poate te refereai la cele care se lasa convinse de altii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.10.2009, 14:38:40
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
prin abstinenta nu te impotrivesti vietii?
Dupa invatatura crestin -ortodoxa ,abstinenta nu este un pacat atata timp cat tu prin asta cauti sa placi lui Dumnezeu,deci te infranezi de la acest lucru pentru desavarsire,cei care doresc o viata ingereasca inca de aici de pe pamant.Deci aici se pune in discutie o jertfa bineplacuta lui Dumnezeu,o lupta cu trupul care indemna mai mereu la pacat.Daca vorbim de abstinenta de frica sa nu avem copii si ca nu om avea cu ce sa-i crestem,atunci vorbim de un mare pacat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.10.2009, 15:12:15
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
prin abstinenta nu te impotrivesti vietii?
Abstinenta nu inseamna crima,este o diferanta de la cer la pamant.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.10.2009, 15:16:35
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Abstinenta nu inseamna crima,este o diferanta de la cer la pamant.
Serios? :)
Era doar un raspuns la propozitia categorica cum ca nu avem dreptul sa ne impotrivim vietii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.10.2009, 15:24:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

topcat, pentru un om care crede in Dunezeu, abstinenta nu este o lupta impotriva vietii, dimpotriva, e o cale spre transfigurarea vietii. Discutam de pe registre diferite, asa ca incearca macar sa accepti ca lumea nu e doar ceea ce se vede prin ochii tai.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cele mai sarace tari din Europa sunt cele crestine(ortodoxe) cocacoc Generalitati 70 15.10.2010 13:10:26
Ce sunt cele 7 plansuri roman2010 Generalitati 3 13.07.2010 19:53:35
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 11:36:14
(Cum) sunt informate femeile inainte de avort? andreicosmovici Generalitati 10 11.08.2008 09:29:04