Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.10.2011, 13:43:20
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
Bine ca aceasta procedura nu are o pseudomotivatie biblica. Cu Martorii m-am lamurit, n-are nicio legatura interdictia alimentara de la evrei cu transfuzia de sange, e doar o interpretare grosolana a Scripturii, o conceptie proprie.

Ai2: daca nu poti da vina pe "religie", vad ca nu comentezi nimic. Cei care refuza resuscitarea nu o fac din considerente religioase, deci pe ei cine ii omoara? Mai exista si alte proceduri controversate, doar exista suficienta libertate de gandire si de constiinta.

Last edited by ioanna; 05.10.2011 at 14:23:47.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.10.2011, 20:52:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
exista suficienta libertate de gandire si de constiinta.
Tocmai în virtutea libertății de gândire și de conștiință, părerea mea este că nu trebuie să aruncăm cu noroi în cei care refuză transfuzia sau oricare alte proceduri. Este, la urma urmei, un exercițiu de libertate. Nu m-am supărat niciodată pe niciun pacient care a refuzat vreun tratament. Medicii propun și informează, pacienții lor sunt liberi să aleagă alternativa de tratament, inclusiv alternativa de a nu se trata. E un aspect de bază al eticii medicale.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.10.2011, 21:50:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Acum, daca e sa ne luam dupa Drepturile omului, exista si dreptul la viata, la siguranta...

Parca a propus cineva o lege, in urma acestui eveniment.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.10.2011, 22:26:15
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ai2: daca nu poti da vina pe "religie", vad ca nu comentezi nimic.
Pana la urma suntem pe un forum religios. Ce vina am eu ca religia are atat de putine parti bune?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.10.2011, 22:30:08
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Mai exista si alte proceduri controversate, doar exista suficienta libertate de gandire si de constiinta.
Mai putin acolo unde intervine religia! Cand vine vorba de eutanasie sau avort, libertatea se termina acolo unde scade profitul popilor.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.10.2011, 22:44:02
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Tocmai în virtutea libertății de gândire și de conștiință, părerea mea este că nu trebuie să aruncăm cu noroi în cei care refuză transfuzia sau oricare alte proceduri. Este, la urma urmei, un exercițiu de libertate. Nu m-am supărat niciodată pe niciun pacient care a refuzat vreun tratament. Medicii propun și informează, pacienții lor sunt liberi să aleagă alternativa de tratament, inclusiv alternativa de a nu se trata. E un aspect de bază al eticii medicale.
Suna frumos, pacat ca oamenii (se) mint cu nerusinare si dezinvoltura. Aici includ si medicii si pacientii. Informare pur si simplu, nu exista. Medicul si pacientul sunt oameni. Adica parerile lor nu sunt impartiale si bazate doar pe dovezi. Exista interese, exista credinte, exista dorinte samd. Toate altereaza informatia.
Problema informarii pacientului este una cat se poate de delicata. Cati doctori isi informeaza pacientii despre riscurile unei radiografii? Cati pacienti ar mai face radiografii daca ar sti care sunt riscurile? Cati medici ar fi concediati/reprofilati daca pacientii n-ar mai face radiografii? Cati medici n-ar mai fi in stare sa dea un diagnostic fara radiografii? Ce s-ar intampla cu pacientii care au refuzat radiografiile? Sunt pacientii capabili sa ia deciziile corecte chiar si in urma unei informari corecte?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.10.2011, 22:45:17
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
A murit... Restul e no comment! Lipsa de educatie este cea mai rea plaga
Lipsa de educatie sau religia? Sau amandoua amestecate?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.09.2016, 20:20:58
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Asa e la iehovisti, asa a fost mereu. Nu inteleg de ce atata mirare.
Daca ai citit carti despre ,,primii crestini,, si motivele persecutiilor lor , sa-mi spui de ce uneori romanii ca sa-i incerce pe crestini fortau pe unii sa manance carnati cu sange, si de ce erau considerati primii crestini o ,,secta iudaica,, apatrida.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.09.2016, 21:44:38
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Daca ai citit carti despre ,,primii crestini,, si motivele persecutiilor lor , sa-mi spui de ce uneori romanii ca sa-i incerce pe crestini fortau pe unii sa manance carnati cu sange, si de ce erau considerati primii crestini o ,,secta iudaica,, apatrida.
Sunt sigur ca Sfantul Apostol Stefan a fost delapidat pentru ca a refuzat sa manance carnati in sange (si nu pentru ca il marturisea pe Hristos).
Lasand la o parte gluma... Sangele de pe mancarea data crestinilor din primele secole era sangele animalelor jertifte in numele idolilor - acesta este motivul pentru care crestinii refuzau mancarea (stropita) cu sange... si nu din cauza ca friptura nu era bine facuta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.09.2016, 00:12:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Daca ai citit carti despre ,,primii crestini,, si motivele persecutiilor lor , sa-mi spui de ce uneori romanii ca sa-i incerce pe crestini fortau pe unii sa manance carnati cu sange, si de ce erau considerati primii crestini o ,,secta iudaica,, apatrida.

Lasa ma iehovistule fanteziile.
Criminalilor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.09.2016 at 00:18:42.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Donati sange! Dia20_diana Umanitare 77 08.07.2016 09:04:10
Grupe de sange! SHOTO Din Vechiul Testament 75 13.07.2012 11:29:45
Doneaza sange ! Meritoriu Stiri, actualitati, anunturi 14 17.01.2012 19:03:41
Despre picaturile de sange varsate de IisusHristos Daneza Stiri, actualitati, anunturi 2 07.12.2007 12:25:41