Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.05.2012, 00:56:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Aoleu , il sperii de tot !
Mai , mai, mai , tinerete !
Mai domol Ana Maria !
Lasa, domnule, nu stii tu ca Templier e un cavaler inteligent si curajos si nu se sperie cu una, cu doua de postarea mea! :)


Eu voiam sa spun ca inainte de a invata cum / cat / se sa ne rugam, trebuie sa ne lamurim de ce / pentru ce ne rugam... ne rugam ca sa fim in comuniune cu Dumnezeu, nu ca sa bifam niste rugaciuni si sa fim multumiti ca ne-am facut pravila / datoria de bun crestin, si partea asta cred ca a si inteles-o, din ce povesteste.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.05.2012, 01:08:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
nu stii tu ca Templier e un cavaler inteligent si curajos si nu se sperie cu una, cu doua de postarea mea! :)


.
Da , ai dreptate , am uitat acest aspect . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.05.2012, 02:41:03
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Buna , as vrea niste sfaturi in legatura cu rugaciunea , seara in special ma rog , si de multe ori pare ca ma rog mai mult formal sau asa simt eu
Dar nu numai seara trebuie sa ne rugam,in sensul sa nu ne limitam la acele 10-15-20 de minute de rugaciune dinainte de culcare. Tot timpul sa ne rugam,cat de putin si cat de simplu. Cand te trezesti fa un semn al crucii macar,ziua mai rosteste "Doamne Iisuse Hristoase...",vezi un necajit pe strada,zi un "Doamne miluieste" si pentru el,cand iesi din casa fa o inchinaciune,zi un "Doamne ajuta-ma" macar,cand te intorci multumeste lui Dumnezeu ca ai ajuns inapoi bine s.a.m.d. Rugaciunea sa fie continua,si atunci "ritualul" de seara va conta prea putin (sau mai putin mai bine spus). Nu deznadajdui,lupta
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.05.2012, 11:58:35
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Buna , as vrea niste sfaturi in legatura cu rugaciunea , seara in special ma rog , si de multe ori pare ca ma rog mai mult formal sau asa simt eu spun rugaciunile principale:Tatal nostru , imparate ceresc cuvine -se cu adevarat , dar parca nu e de ajuns , nu simt , comunicarea indeajunsa cu Dumnezeu, uneori ma simt sec , de parca nici nu m-as fi rugat , simt ca Dumnezeu nici nu ma asculta .Mai citesc cateodata din Psaltire si sunt psalmi foarte frumosi , dar sunt unii in care il rogi pe Dumnezeu , sa-i nimiceasca pe dusmanii tai ,un lucru contradictoriu cu crestinismul , si asa nici Psaltirea nu ma prea satisface.Am citit de curand o carte despre pustnicii nevazuti ai Athosului , si m-am minunat de puterea de concentrare la rugaciune, si de rugaciunea neincetata a acelor oameni sfinti , ceea ce cred ca eu nu voi putea ajunge niciodata , la macar o sutime cat ei , in practicarea rugaciunii

Ce rugaciuni sa spun , si cum sa ma rog, ceva sfaturi? Multumesc
- cu umilinta,
- fara sa judeci pe nimeni (inclusiv pe tine),
- cu rabdare (rostind cat mai des, chiar neincetat rugaciunea "Doamne Iisuse, sau avand permanent constiinta prezentei lui Dumnezeu; la inceput, sa nu ai pretentii la o rugaciune calitativa. Roaga-te cum poti, nu are importanta felul. Rugaciunea curata este un dar al Duhului Sfant.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.05.2012, 13:24:13
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=a3DfstwS6nQ
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.05.2012, 14:23:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up Un sfat " autorizat " : Parintele Arsenie Papacioc

Ne spuneti un cuvânt despre rugăciune? - Intâi, ce trebuie spus e că se vorbeste prea mult despre rugăciune. Ăsta-i un lucru care nu trebuie vorbit, ci trebuie făcut. Stă în firea si în puterea oricui să priceapă lucrul ăsta.
Eu personal nu sunt pentru rugaciunea de tipic. Aceea are folosul ei aparte, mai ales disciplinar. Omul nu trebuie să fie tipicar. Trebuie să fie tipicar ca procedeu, în ce priveste dorinta de a se înduhovnici. Nu avem numaidecât nevoie de o rugăciune de tipic. Avem nevoie de o prezentă continuă a inimii, această stare continuă de dragoste, de relatie cu Dumnezeu, asta este esenta rugăciunii. Pentru că si o tăcere adâncă înseamnă o rugăciune adâncă. Si o rugăciune adâncă înseamnă o tăcere adâncă.
Dacă faci rugăciunea asta care e obligatorie, o poti face.Dar dacă se face o rugaciune din aceasta după tipic, după ce se termină, omul se consideră achitat de obligatia rugăciunii din inimă si se retrage fără nimic de la ceea ce ar trebui să-l tină prezent. Adică sunt mai mult pentru o continuă tresărire duhovnicească. De aceea mă faceti să spun că orice clipă poate sa fie un timp si orice suspinare poate să fie o rugăciune. Suspinarea nu se face asa: “Uf!“, ci o faci lui Dumnezeu, ca plecând din adânc spre El.Asa ni se va arăta. Căci El nu se arată unei minti ascutiteNu tot cel ce zice “Doamne, Doamne va intra în împărătia Mea!Ci numai cel care are inima curată, cel care are inima spre El, continuu.
Deci, o viată continuă de prezentă duhovnicească înseamnă un om mai înduhovnicit. dacă te rogi, esti mereu prezentRugăciunea să zicem – tipicală poti lesne să o termini într-o jumătate de ceas, un ceas, dar pe urmă?
Vedeti, nu trebuie renuntat la ele, dar să nu fie singura treabă duhovnicească, singura rugăciune. Dacă ai citit un Paraclis e foarte bine, sau ceea ce mai ai de citit. Dar ceea ce, de fapt, trebuie adus la cunostintă, pentru a se întelege, pentru că lucrul ăsta e mai putin discutat, e [prezenta inimii continuă.[Si te rogi. Pentru că se rugau sfintii si stăteau în genunchi până se făcea dimineată si apărea soarele. Si la răsărit tot în genunchi erau.
Asta nu înseamnă că noi, nefiind ca ei, nu trebuie să ne rugăm. Dar era o stare de continuă prezentă.
- Părinte, rugăciunea neîncetată poate fi trăită de oricine?
- Intr-o măsură oarecare toată lumea poate. Pentru că întrebarea în sine despre rugăciune sau discutia despre rugăciune este neavenită, pentru că se rationalizează lucrurile. Oricine vrea să dobândească rugăciunea, să tacă si să zică. O rugăciune adâncă e o tăcere adâncă.
Se constată o limpezire imediată, o scăpare de ispite, căci se cere ajutorul Stăpânului cerului si al pământului. Trebuie să se obisnuiască lumea cu gândul că Dumnezeu guvernează si face orice pentru om.Fără de Mine nu puteti face nimic“. Mai mult: “Nu se miscă fir de păr fără voia Mea.” Vă dati seama cât de mult ne apără.
Tineti-vă de Biserică, dragii mei! Si puteti să ziceti rugăciunea aceasta a mintii din inima. Este puterea numelui aceea care ne ajută atât de mult. Oriunde veti fi, oriunde veti avea necaz, rugati-vă, nu vă descurajati.
Iubiti mult! Hristos vă porunceste!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.05.2012, 02:08:03
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Următoarele mici trucuri vă vor ajuta mult:
-poziția optimă de rugăciune este poziția în genunchi. Nu toată lumea cunoaște în mod corect această poziție. "În genunchi" nu înseamnă cu fundul sprijinit de glezne, ci înseamnă că trupul descrie o literă "L", în care inflexiunea "L-ului" este dată de genunchi. Cu alte cuvinte, coapsele trebuie să fie verticale, iar trunchiul drept (sau imperceptibil înclinat înainte). La început, nu veți rezista în asemenea poziție mai mult de 5 minute, dar repede veți descoperi că este OK.
-mâinile trebuie să fie în contact deplin una cu alte, împreunate în dreptul pieptului.
-începeți prin devoțiunea Sfintei Cruci "În numele Tatălui...".
-apoi, timp de cel puțin un minut, NU vă rugați, ci vă "adunați gândurile". Nu poți să treci de la un film sau o lectură direct la rugăciune, nu poți să te arunci în genunchi și să te rogi cu adevărat, ci mintea noastră are nevoie de o ieșire din preocupările de până atunci și de a se pregăti puțin pentru preocupări de alt ordin.
-în același sens, ajută liniștea. Domnul nostru adesea s-a rugat pe munte. În întuneric. În izolare. Singur în grădină. Dacă El a simțit această nevoie, cu atât mai mult o simțim noi.
-Începeți cu o rugăciune ca să....vă rugați cum trebuie. Are și rugăciunea nevoie de "epicleza" ei. Apostolii i-au cerut lui Cristos să îi învețe cum să se roage. Să facem la fel. Să spunem: "Duhule Sfânt, eu vreau să mă rog, dar nu prea pot. Fii bun, iubitorule de oameni, și ajută-mă să mă rog cum trebuie!"
-În continuare ascultați de ce vă dictează vocea lăuntrică din inimă. De regulă, mie îmi spune să încep cu un "Tatăl nostru" și pe urmă să mă rog cu intenția specifică.
-Nu uitați să spuneți, din când în când, și rugăciuni cu intenția specifică a laudei sau a mulțumirii. Amintiți-vă de cei zece leproși: oare nu toți zece s-au vindecat ? Fiți asemenea aceluia care îi mulțumește Domnului, și nu asemenea celor nouă de care nu a mai auzit nimic.
-La sfârșit, dacă e vorba de rugăciune de cerere, lăsați-o deschisă. Nu fiți imperativ, lăsați-L pe Domnul să facă așa cum El știe mai bine.
-Nu uitați să-i mulțumiți și îngerului dv gardian și sfântului dv protector. Ei vă inspiră și vă poartă de grijă, sunt asistenții urcușului dv.

Spor la rugăciune !
Foarte eficienta ''reteta'' ta , sa i spunem asa , multumesc mult!
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.05.2012, 02:27:39
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Salutare.

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Draga Templier,

Ia spune tu, de ce vrei sa te rogi? Care e motivatia ta? Vrei sa ii ceri niste lucruri lui Dumnezeu, vrei sa dobandesti o anumita tehnica, vrei sa ajungi la o anumita inaltime duhovniceasca, o faci ca sa iti ierte pacatele...?

Unde te rogi tu? Acasa sau/si la la biserica?

In ceea ce priveste psaltirea si problema ta, vezi ca e un topic recent deschis, citeste acolo postarile Deliei despre "dusmanii pe care sa ii nimiceasca Dumnezeu" si vei vedea ca acestia sunt, de fapt, diavolii, nu X si Y pe care ii cunosti tu si care iti doresc raul.
Buna, mentionez ca nu ma rog lui Dumnezeu pentru a-mi da bunuri materiale sau lucruri lumesti decat foarte foarte rar , asta o fac doar oamenii ortodocsi doar cu numele care il vad pe Dumnezeu ca pe un tonomat in care bagi banu si iei ce vrei .Ma rog pt inlaturarea raului si a gandurilor rele din viata mea si nu numai , si sa ma faca un om mai bun, sa fac voia Lui .Nu uit sa i multumesc ca m-am nascut in aceasta lume si pt multe lucruri cu care m-a inzestrat , ca am o familie, o viata, si-i multumesc , pt universul pe care l-a creat atat de perfect.
Ma rog si pt iertarea anumitor pacate , si da ,vreau sa ajung la o oarecare inaltime duhovniceasca chiar daca nu sunt foarte inaintat in varsta , si nu mi prea place sa ma rog in biserica deoarece nu merg foarte des , o spun cu parere de rau , cel mai linistit ma simt in camera mea , singur , un loc in care nu ma priveste nimeni.

La faza cu Psaltirea cred ca regele David tinand lupte impotriva celorlalte popoare inamice ,filistenii , fenicienii, se ruga lui Dumnezeu pt distrugerea lor , nu a demonilor , parerea mea , aici se mai si poate interpreta .
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)

Last edited by Templier Knight; 19.05.2012 at 02:31:57.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.05.2012, 23:51:54
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ne spuneti un cuvânt despre rugăciune? - Intâi, ce trebuie spus e că se vorbeste prea mult despre rugăciune. Ăsta-i un lucru care nu trebuie vorbit, ci trebuie făcut. Stă în firea si în puterea oricui să priceapă lucrul ăsta.
Eu personal nu sunt pentru rugaciunea de tipic. Aceea are folosul ei aparte, mai ales disciplinar. Omul nu trebuie să fie tipicar. Trebuie să fie tipicar ca procedeu, în ce priveste dorinta de a se înduhovnici. Nu avem numaidecât nevoie de o rugăciune de tipic. Avem nevoie de o prezentă continuă a inimii, această stare continuă de dragoste, de relatie cu Dumnezeu, asta este esenta rugăciunii. Pentru că si o tăcere adâncă înseamnă o rugăciune adâncă. Si o rugăciune adâncă înseamnă o tăcere adâncă.
Dacă faci rugăciunea asta care e obligatorie, o poti face.Dar dacă se face o rugaciune din aceasta după tipic, după ce se termină, omul se consideră achitat de obligatia rugăciunii din inimă si se retrage fără nimic de la ceea ce ar trebui să-l tină prezent. Adică sunt mai mult pentru o continuă tresărire duhovnicească. De aceea mă faceti să spun că orice clipă poate sa fie un timp si orice suspinare poate să fie o rugăciune. Suspinarea nu se face asa: “Uf!“, ci o faci lui Dumnezeu, ca plecând din adânc spre El.Asa ni se va arăta. Căci El nu se arată unei minti ascutiteNu tot cel ce zice “Doamne, Doamne va intra în împărătia Mea!Ci numai cel care are inima curată, cel care are inima spre El, continuu.
Deci, o viată continuă de prezentă duhovnicească înseamnă un om mai înduhovnicit. dacă te rogi, esti mereu prezentRugăciunea să zicem – tipicală poti lesne să o termini într-o jumătate de ceas, un ceas, dar pe urmă?
Vedeti, nu trebuie renuntat la ele, dar să nu fie singura treabă duhovnicească, singura rugăciune. Dacă ai citit un Paraclis e foarte bine, sau ceea ce mai ai de citit. Dar ceea ce, de fapt, trebuie adus la cunostintă, pentru a se întelege, pentru că lucrul ăsta e mai putin discutat, e [prezenta inimii continuă.[Si te rogi. Pentru că se rugau sfintii si stăteau în genunchi până se făcea dimineată si apărea soarele. Si la răsărit tot în genunchi erau.
Asta nu înseamnă că noi, nefiind ca ei, nu trebuie să ne rugăm. Dar era o stare de continuă prezentă.
- Părinte, rugăciunea neîncetată poate fi trăită de oricine?
- Intr-o măsură oarecare toată lumea poate. Pentru că întrebarea în sine despre rugăciune sau discutia despre rugăciune este neavenită, pentru că se rationalizează lucrurile. Oricine vrea să dobândească rugăciunea, să tacă si să zică. O rugăciune adâncă e o tăcere adâncă.
Se constată o limpezire imediată, o scăpare de ispite, căci se cere ajutorul Stăpânului cerului si al pământului. Trebuie să se obisnuiască lumea cu gândul că Dumnezeu guvernează si face orice pentru om.Fără de Mine nu puteti face nimic“. Mai mult: “Nu se miscă fir de păr fără voia Mea.” Vă dati seama cât de mult ne apără.
Tineti-vă de Biserică, dragii mei! Si puteti să ziceti rugăciunea aceasta a mintii din inima. Este puterea numelui aceea care ne ajută atât de mult. Oriunde veti fi, oriunde veti avea necaz, rugati-vă, nu vă descurajati.
Iubiti mult! Hristos vă porunceste!
Genial ! Scuze dar nu am gasit alt cuvint .
Rugaciunea continua nu este un tipic ,o regula. Ci izvoraste singura din inima plina de dragoste pentru Dumnezeu,si recunoscatoare pentru toate bucuriile care i s-au dat.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.05.2012, 00:35:42
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Buna , as vrea niste sfaturi in legatura cu rugaciunea , seara in special ma rog , si de multe ori pare ca ma rog mai mult formal sau asa simt eu spun rugaciunile principale:Tatal nostru , imparate ceresc cuvine -se cu adevarat , dar parca nu e de ajuns , nu simt , comunicarea indeajunsa cu Dumnezeu, uneori ma simt sec , de parca nici nu m-as fi rugat , simt ca Dumnezeu nici nu ma asculta .Mai citesc cateodata din Psaltire si sunt psalmi foarte frumosi , dar sunt unii in care il rogi pe Dumnezeu , sa-i nimiceasca pe dusmanii tai ,un lucru contradictoriu cu crestinismul , si asa nici Psaltirea nu ma prea satisface.Am citit de curand o carte despre pustnicii nevazuti ai Athosului , si m-am minunat de puterea de concentrare la rugaciune, si de rugaciunea neincetata a acelor oameni sfinti , ceea ce cred ca eu nu voi putea ajunge niciodata , la macar o sutime cat ei , in practicarea rugaciunii

Ce rugaciuni sa spun , si cum sa ma rog, ceva sfaturi? Multumesc
Buna!

Imi dau si eu cu parerea, sper sa iti fie de ajutor ...:)
Pot sa iti spun cum si cand ma rog eu....

In Bibile, referitor la intrebarea ta, am gasit ca raspuns rugaciunea Tatal Nostru si sfatul lui Iisus de a nu insira cuvinte multe si fara sens. Prin urmare, eu incerc sa spun ceea ce gandesc. Cum insa nu sunt o vorbitoare talentata, folosesc parti din rugaciuni pe care le-am invatat cand eram mai mica (insa nu ma folosesc neaparat in fiecare zi aceleasi parti).

Ma rog cu siguranta dimineata si seara:
-Dimineata Ii multumesc lui Dumnezeu pentru ca mi-a daruit odihna si pentru ca imi ofera inca o zi si Il rog sa imi trimita Duhul Sau sa ma calauzeasca astfel incat sa fac voia Sa. Sa ma fereasca de la a pacatui si sa ma invete astfel incat sa cresc pe plan spiritual. Sa imi deschida mintea si inima ca sa vad nevoile celor din jurul meu si sa le raspund cu dragoste. Sa ma pazeasca de a spune sau a face lucruri prin care as lua numele Sau in desert. Sa ma apere de toate relele (de exempul, daca trebuiea sa conduc masina, Il rog sa o conduca El) si sa aiba grija de toate nevoile mele si de sanatatea mea.
- Seara Ii multumesc pentru lucrurile in care am simtit ajutorul Lui in ziua respectiva (de exemplu: ca nu am facut accident; ca am reusit sa nu ma enervez sau sa raspund urat atunci cand am fost provocata; ca mi-a trecut rapid durerea de cap, etc.) si Il rog sa imi ierte pacatele (si mentionez nominal fiecare pacat pe care mi-l amintesc) si sa ma ajute sa nu le mai fac. Il mai rog sa imi ierte si pacatele pe care le-am facut fara sa constientizez acest lucru si sa ma ajute sa cresc spiritual astfel incat sa nu mai pacatuiesc. Il mai rog sa imi dea somn cu pace si netulburat.
- In afara de aceste lucruri pentru care ma rog in fiecare zi, ma mai rog in timpul zilei, sau chiar ca un adaos la rugaciunea de dimineata sau de seara, pentru prieteni si familie, sefi si colegi de servici, si alte cunostinte - pentru fiecare, nominal, in functie de nevoile pe care acestia le au la un moment dat. Ma mai rog cand am o problema pe care stiu ca numai daca ma las condusa de Duhul lui Dumnezeu o pot rezolva pe placul Sau - cum ar fi atunci cand simt impulsul de a pacatui. Si ma mai rog cand am nevoie de ceva material sau de sanatate etc. Practic, incerc sa depind in totalitate de Dumnezeu (chiar daca sunt o persoana care are o incredere in sine foarte dezvoltata). Incerc sa renunt la "eu" si sa fac voia Lui. Si ma rog si pentru asta.

Nu stiu daca te ajuta exemplele date de mine. Ideea e ca, nespunand poezii pe de rost, ci rugandu-ma pentru lucruri care ma preocupa, imi e usor sa ma concentrez si ... mie mi se pare ca e .... aproape ca si cum ai vorbi cu un prieten. Unul important ce ii drept!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare