Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.12.2010, 12:44:41
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Cunoasterea lui Dumnezeu prin creatia Sa. Altfel spus, constatarea si contemplarea ratiunilor sadite de El in creatie, a "logicii" lui Dumnezeu. Din aceasta perspectiva, existenta lui Dumnezeu nu mai este un postulat sau o simpla ipoteza, ci o evidenta.
Mai ... asta numesti tu logica?
Nu uita ca tocmai datorita incercarii omului de a-l cunoaste pe Dumnezeu prin creatie a ajuns la necredinta.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.12.2010, 12:46:28
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Haide-ți, acum nu mai vreți să-mi demonstrați că nu cred în Dumnezeu? V-ați dat seama că nu puteți citi gândurile omului?
Cata logica ... cata putere de deductie ...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.12.2010, 12:47:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Domnul meu, eu, personal, nu mă tem de pedeapsă, fie ea și divină. Iubirea lui Dumnezeu este mult prea mare decât aș putea duce. Și îmi doresc prea mult să urc, chiar dacă mi-am făcut parte de un "urcuș sinuos".
Și referitor la ce am scris mai sus, nu frica mă motivează, ci rușinea de-a nu putea acționa potrivit darurilor multe cu care Dumnezeu m-a înzestrat.
Noi nu discutam cazuri individuale. Noi vorbim despre constiinte colective.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.12.2010, 12:52:46
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Nu mă prind în pariu, fiindcă nu am nevoie de acest raționament pentru a fi creștin. Pascal a formulat acest pariu pentru cei ca tine, atei / falși atei / căldicei. Pentru voi se pune problema de-a te "prinde".
Eu nu am de ce sa ma prind.
Pentru ca acest pariu este ilogic, ca tot se vorbeste despre logica aici.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.12.2010, 12:55:53
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Noi nu discutam cazuri individuale. Noi vorbim despre constiinte colective.
Nici cei temători de Dumnezeu, nici cei ce se apropie cu dragoste și firesc de El, nu sunt cazuri particulare.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.12.2010, 12:57:56
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Mai ... asta numesti tu logica?
Nu uita ca tocmai datorita incercarii omului de a-l cunoaste pe Dumnezeu prin creatie a ajuns la necredinta.
Nu discutam in aceeasi termeni. Eu fac referire la starea actuala a lumii, dupa caderea in pacat, cand lumea a devenit oarecum opaca pentru om. Dar, chiar si acum, creatia nu inceteaza a ne vorbi despre Dumnezeu, ca si Biblia. Insa daca nu stim sa citim, sau nu intelegem cele ce citim, macar sa luam seama cu smerenie la invatatura Bisericii.

Este o diferenta majora intre felul in care un ateu sau un agnostic se raporteaza la Dumnezeu si un crestin. Existenta Sa primilor le de gandit, insa, celui din urma, ii da mai ales "de trait".

Last edited by Marius22; 21.12.2010 at 13:00:03.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.12.2010, 12:59:51
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Noi nu discutam cazuri individuale.
Noi vorbim despre constiinte colective.
Cazurile individuale sunt reprezentative, spun și eu, pentru un tip de convingere / atitudine.

Conștiințe colective? De când există vreo conștiință colectivă în afara spiritului de turmă? Aparții unui colectiv (comunități), fiindcă indivizi (oameni) cu același specific (convingeri, idei, afinități etc.) sunt înglobați într-un gen / specie. Prin indivizi se definește, totuși colectivitatea (comunitatea), nu colectivitatea definește individul (altfel, o să discutăm despre comunism, fascism, ...patul lui Procust și alte -isme, în nici un caz, despre creștinul ortodox). Și apoi, mântuirea e individuală...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.12.2010, 12:59:51
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Nici cei temători de Dumnezeu, nici cei ce se apropie cu dragoste și firesc de El, nu sunt cazuri particulare.
Nu ...
Ai incercat sa argumentezi aducandu-te ca exemplu. Asta nu e un caz particular?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.12.2010, 13:01:51
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Nu discutam in aceeasi termeni. Eu fac referire la starea actuala a lumii, dupa caderea in pacat, cand lumea a devenit oarecum opaca pentru om. Dar, chiar si acum, creatia nu inceteaza a ne vorbi despre Dumnezeu, ca si Biblia. Insa daca nu stim sa citim, sau nu intelegem cele ce citim, macar sa luam seama cu smerenie la invatatura Bisericii.

Este o diferenta majora intre felul in care un ateu sau un agnostic se raporteaza la Dumnezeu si un crestin. Existenta Sa primilor le de gandit, insa, celui din urma, ii da mai ales "de trait".
Cum ne vorbeste creatia?
Nu uita ca acest subiect ar trebui sa trateze logica si ilogica
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.12.2010, 14:36:00
Dona_Maya Dona_Maya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Si care este logica in aceasta incercare de demonstrare logica a ilogicii noastre?
Nu este logica.Este ILUZIA ca e logica.
Reply With Quote
Răspunde