Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 04.04.2017, 19:18:50
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
oameni care fac miștouri că ce ne trebuie popii sau înjură, unii era să fie bătuți.

Dacă s-au dus preoți la paturile celor de la colectiv, au fost și rude de victime care i-au alungat după care urlau din toți bojocii că de ce nu vine P.F. Daniel acolo în mijlocul lumii să-și toarne cenșă în cap precum fariseul de Ioan Robu.

Adică de la patul concret al victimelor erau respinși, dar în văzul lumii și în fața camerelor Patriarhul trebuia să facă cum doreau ei pentru a hrăni satisfacția meschină a unora care nici nu erau direct implicați.

Mare și perversă este prefăcătoria lumii când vine vorba de misiunea preoților și a Bisericii, mai ales că unii nu suportă nici reverenda, nici barba la preoți și dau cu pietre în Biserică dar se întreabă unde sunt preoții.
adica dupa ce au dat cu pietre si au aruncat cu minciuni in tinerii aia frumosi din Colectiv si in familiile lor, si-au dat seama cei de la patriarhie cat de rau a fost pentru Biserica si s-au dus si ei acolo ai fi vrut sa fie bine primiti? in loc sa intelegeti raul irecuperabil facut atunci de Biserica tot voi aruncati cu injurii? Rusine!

si ce daca au fost batuti? ce daca erau batuti iarasi si iarasi si iarasi? trebuia sa se intoarca mereu, sa incerce sa educe masele, sa ajute Biserica lui Hristos, asta e rostul clerului in primul rand! nu canoane, nu dogma, nu numararea mereu si mereu a cohorte de sfinti care mai de care mai, nu mai zic cum... stati in turnul vostru acolo si va doare-n cot de mujic, asta e clerul ortodox.

noi avem voie sa va punem la indoiala orice vrem, barbile sau burtile sau mercedesurile, voi v-ati obligat in fata lui Dumnezeu sa aveti grija de Biserica Lui, asta inseamna ca in primul rand trebuie sa va grijiti de noi, oamenii, credinciosii. iar noi nu suntem toti la fel, unii suntem mai buni, altii mai rai, voi trebuie sa fiti langa noi toti.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 04.04.2017, 19:21:57
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 17:42:34.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 04.04.2017, 19:29:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
am citit acelasi interviu ...fiecare cat intelege....
Nu... fiecare ce vrea sa inteleaga. Asa cum ai inteles doar ce ai vrut si din mesajele pe care ti le-am adresat, cu argumente care contraziceau ceea ce spuneai. Eu mi-am facut datoria , ti-am spus care e adevarul. Sper ca ai inteles ce spune ortodoxia, cine leapada dreapta credinta si se converteste la o erezie devine apostat si eretic, pierzand mantuirea. Asta daca nu se intoarce in Biserica (Ortodoxa). Poate nu stii, dar pe forum mai sunt doua persoane care au trecut de la ortodoxie la catolicism si au redevenit apoi ortodocsi.
Spuneai intr-un mesaj de bun simt, dar nu prea e dovada de respect faptul ca intri pe un forum ortodox si incepi sa te lauzi ca lepezi ortodoxia aducand motive inventate si ponegrind Biserica Ortodoxa. Adica spui ca esti deranjata ca BO nu accepta tainele catolice, dar nu te deranjeaza si nu spui nimic cand catolicii spun ca ortodocsii ajung in Iad. Spui de probleme din ortodocsi, facundu-te ca nu stii de probleme cu pedofilia si altele din catolicism. Nimic din ce spui nu se sustine, mai bine spui ca tu nu ai inteles nimic din ortodoxie si nu esti vrednica de ea, si nu ca ortodoxia si Biserica nu ar fi vrednica de tine.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 04.04.2017, 19:34:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 17:42:06.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 04.04.2017, 19:45:42
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dacă s-ar fi pus cap la cap evenimentele, omulețul a fost acolo pentru o baie de mulțime, cel mai probabil printre victime nu erau oameni din cultul său, nu s-a anunțat nicăieri asta, felul cum a procedat în fața camerelor și oprobiul care a venit după pe B.O.R. care făcea eforturi la paturile victimelor și la casele rudelor nu în fața camerelor tv nu mă putea face să trag altă concluzie.
Era ca și cum liderul cultului scientologic vine să se prosterneze în doliu prin fața camerelor deși nu are victime din cultul lui, nu e direct implicat în situație, dar dă bine să fie pe sticlă.
Înțeleg, deci, că dumneavoastră știți că n-au fost victime de confesiune catolică, și știți că Biserica Catolică n-a făcut nimic altceva, în afara declarației "pe sticlă" a monseniorului Robu.

Pentru că, dacă nu ați avea această certitudine, sunt convins că nu v-ați îngădui, prin prisma principiilor moralei creștine, să aruncați în spațiul public cuvinte precum "omulețul", sau "fariseul".
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #106  
Vechi 04.04.2017, 19:49:36
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

[quote=catalin2;646177] Adica spui ca esti deranjata ca BO nu accepta tainele catolice, dar nu te deranjeaza si nu spui nimic cand catolicii spun ca ortodocsii ajung in Iad.QUOTE]

Adevărul este că nici BO și nici BC nu mai susțin că doar credincioșii lor pot să se mântuiască.

Așa cum Catehismul Bisericii Catolice arată că și cei din alte credințe se pot mântui, și poziția recentă a Bisericii Ortodoxe este că și cei ce nu fac parte din BO se pot mântui, cu toate că, în trecut, ambele biserici și-au arogat monopolul raiului.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #107  
Vechi 04.04.2017, 19:52:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 17:41:44.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 04.04.2017, 19:54:47
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
La acel moment de maximă intensitate nu a zis nimeni nimic negativ despre tinerii de la Colectiv, a fost o încercare de intoxicare cu un site care s-a șters după ce s-a lansat veninul în presă în care chipurile un preot îi acuza pe acei tineri.
Acel preot nefiind nimeni.
ba da, dar nu mai vreau sa-mi amintesc. eu am copilarit in zona, am facut gimnaziul si liceul la creanga, obisnuiam sa sarim gardul la popi sa furam corcoduse si caise si sa ne jucam in ruine, cei de la seminar sareau gardul ca sa joace fotbal la noi. chiar in seara aia tot ce era in institut trebuia sa iasa imediat, asa cum au iesit asistentele si infirmierele de la bucur, tot ce era in institut trebuia sa fie acolo, sa ajute cu orice, cu un cuvant bun, sa fie aproape de oameni, sa fie acolo!!!



Citat:
Ușor e să bați omul și după să-l întrebi ce are, oricum B.O.R. se ocupă cu catehizarea, catehizarea nu e doar o schemă abstractă de liniuțe cum au diferite secte.
Voi ăștia dacă nu vedeți creștini și preoți scuipați și bătuți ați fi în stare să scoateți concluzia că nu mai sunt vremuri misionare.
Mulți sunteți dornici de sânge și asta nu este de la Dumnezeu.
io sunt un om pasnic, detest grobianismul, am facut un pic de box cu maestrul calistrat cutov, nu lovesc niciodata un om cazut, fizic sau moral. un preot trebuie sa aiba si chemarea asta, sa fie gata s-o ia pe carca de la cativa barbari, dar sa ajute un suflet nevinovat, daca stie ca are nevoie.


Citat:
Dacă tu ai impresia că preotul e un chelner sau milogul tău pe care-l scuipi și-l trimiți la colț când nu ai chef de el și eventual îi arunci ceva oase pe jos, nu înseamnă că nu vă veți osândi pentru comportamentul câinesc.
Obligația asta la care faci mențiune e tot cuprinsă în niște canoane, ce să vezi și alte adunări și entități care se cred creștine au niște bariere/canoane față de care nu trec, dar tu dai doar în bisericile ortodoxe.
Și preoții nu au doar obligații, așa că dacă ai pretenția ca preotul să-și respecte obligația asumată canonic ar trebui să aplici și celelalte canoane, atlfel nu mai fă referire la ceva ce nu respecți/ nu te interesează.
e urata exprimarea ta si-mi pare rau ca ai formulat asa. de ce crezi ca-mi pasa ce fac altii? ma doare-n cot, ma intereseaza numai ce face Biserica Ortodoxa. orice-ati zice si orice-ati pseudoargumenta, eu, asa pacatos cum sunt, sunt egalul vostru! nici tu si nici altul de aici nu este mai bun ortodox decat mine, nu noi hotaram asta, nu noi judecam asta, intelegeti si nu ne mai priviti de sus, pe mine si pe alti cativa.
tot vorbiti de canoane, nu uitati ca fara oameni nu ar mai fi nicio biserica...
Reply With Quote
  #109  
Vechi 04.04.2017, 19:57:59
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Probabil te referi la convertirile fortate ale unor popoare la catolicsm, inclusiv convertirile sub presiune ale tuturor ortodocsilor din tarile cu conducere catolica.
Convertiri forțate, precum a slavilor ?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Spre deosebire de catolicism ortodoxia nu e persuasiva si nu forteaza pe nimeni.
Spre deosebire de ortodoxie catolicismul a luat în serios porunca Domnului și a încercat să facă misiune pe tot pâmântul.

Pe de altă parte, ai dreptate când spui că ortodoxia nu e persuasivă. Poate că nu știi ce înseamnă a fi persuasiv (adică a avea putere de convingere), dar asta e altă discuție....

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dar tu ai devenit catolic dupa ce ai fost ateu, asa cum ai spus, deci fara sa stii ceva despre ortodoxie inainte de convertire.
Poate că ai puțină ținere de minte, pentru că ți-am mai spus cu ani în urmă că am știut mai multe despre catolicism și ortodoxie decât știu marea majoritate a credincioșilor ortodocși și catolici....

Dar, după logica ta, tu, devenind ortodox după ce ai fost practicant de paranormal, știi mult mai puțin despre catolicism decât știam eu despre ortodoxie.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Poate din neadevarurile pe care le spuneau greco-catolicii despre ortodoxie, pentru ca ai spus ca determinant pentru convertire a fost ce s-a intamplat cu greco-catolicii.
Iarăși arăți că ai slabă ținere de minte. Domnul Dragomir avea argumentul ăsta.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #110  
Vechi 04.04.2017, 20:00:45
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dacă erau victime din cult ar fi menționat pe căi oficiale, de altfel ce rost mai avea apariția pe sticlă dacă celelalte lucruri făcute s-ar fi realizat în taină la locul efectiv al celor aflați în situație ?
Spune Hristos urlați-vă doliul și faceți gesturi pe la colțuri ? că așa a fost efectiv gestul.
Încă odată vă întreb: știți cu certitudine ?

Sau calomniați în spațiul public, în virtutea unor bănuieli ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Răspunde