Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.02.2009, 13:37:30
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit Sfanta Cetate a Noului Ierusalim si cele 7 Trambitze

Am deschis acest topic pentru a se putea discuta aici cu buna credintza despre istoria noastra recenta... despre Apocalipsa care este in curs de desfashurare, despre Trambitzele (ingerii) Domnului shi invatzatura catre noi rumanii ori romanii ori Israelul cel Nou din creshtini-ortodocshi, shi catre creshtinii ortodocshi de pretutindeni shi catre totzi oamenii...

am pus acest topic aici pentru ca sa nu induca pe creshtini in eroare plasarea la topicul secte, ca un fenomen, caci nu e secta shi nici fenomen... caci Trambitzele nu sunt nici eretice, nici n-au facut rele... ci au fost dreptcredincioshi din BOR, oameni care au rabdat ce a venit shi a trecut shi mai vine peste tzara aceasta din cele 4 directzii shi mai ales din noi inshine...
  #2  
Vechi 13.02.2009, 14:03:10
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Poi scuza-ma dar eu nu cred ca fenomenul Noul Ierusalim de la pucioasa este materializarea apocalipsei pentru ca Domnul va veni precum fulgerul care strabate cerul, nu numai in Romania, cu ce e Romania mai aleasa decat alte tari? pentru numarul avorturilor pe care le facem? pentru abandonul copiilor sau batranilor? pentru consumul exagerat de alcool si violenta?

Dumnezeu e Dumnezeul Neamurilor, in Hristos nu mai exista nici iudeu, nici grec, nici roman

si insasi obsesia apocalipsei este o erezie, si faptul ca cei de la Noul Ierusalim adauga Sfintei Scripturi si Sfintei Traditii, o alta invatatura, e erezie, nu cred ca dumnezeu s-a revelat nush ce invataturi tocmai la pucioasa..e absurd
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #3  
Vechi 13.02.2009, 16:26:05
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Poi scuza-ma dar eu nu cred ca fenomenul Noul Ierusalim de la pucioasa este materializarea apocalipsei pentru ca Domnul va veni precum fulgerul care strabate cerul, nu numai in Romania, cu ce e Romania mai aleasa decat alte tari? pentru numarul avorturilor pe care le facem? pentru abandonul copiilor sau batranilor? pentru consumul exagerat de alcool si violenta?

Dumnezeu e Dumnezeul Neamurilor, in Hristos nu mai exista nici iudeu, nici grec, nici roman

si insasi obsesia apocalipsei este o erezie, si faptul ca cei de la Noul Ierusalim adauga Sfintei Scripturi si Sfintei Traditii, o alta invatatura, e erezie, nu cred ca dumnezeu s-a revelat nush ce invataturi tocmai la pucioasa..e absurd
shtii pentru ce te poticneshti? pentru ca unii lovesc shi "latra"...
dar nu e vorba de romani asha cum pricepi dumneata cu un natzionalism trufash ci e vorba de romani-creshtini ai Israelului cel Nou... deci vezi dumneata e vorba ca Noul Ierusalim este Romania... shi misiunea ei este sfanta printre neamuri... dar noi nu vedem rabdarea de 2000 de ani in slujba mantuirii ci au fost suficientzi 60-70 de ani ca sa ne shtearga memoria, sa ne formateze cu minciuna incat nici creshtinii-ortodocshi nu mai deosebesc minciuna de adevar ci cu minciuna luata drept adevar lovesc mereu in Trambitzele Domnului ca sa nu ia nimeni aminte la ele...

shi cine te-a invatzat ca Apocalipsa este eretica? cine te-a invatzat ca VT este Depashit? cine te-a Invatzat ca Domnul nu mai vine la copiii Lui in vremuri grele...

deci Iata, Domnul este cu noi in cele mai grele timpuri...

nu-tzi fie teama sa cautzi Calea-Adevarul ca sa ajungi candva la Viatza shi sa fi laudat de Domnul cand va veni ca un fur... shi sa-tzi primeshti rasplata cea buna, shi nu ceea ce or sa patzeasca cele cinci fecioare neintzelepte... patimashe... mincinoase... fariseice... fatzarnice... necredincioase... inshelatoare... rele.... marshave... suficiente... shi impodobite cu toate relele ce decurg din dracul mandriei shi al imbuibarii shi neascultarii....

deci timpurile Apocaliptice sunt de pe vremea parintelui Iosif Trifa Trambitza nr.1, iar Hristos-Duhul a sosit in 1938 la Vladimireshti la Trambitza nr.4...

dar sfarshitul s-a produs in 1992, caci de atunci a inceput Sfarshitul, caci Domnul vazand pierzarea omului, din mila pentru el, Trimis de Tatal a frant acest veac pe la mijloc... dupa 7500 de ani de la intemeierea lumii, de la creatzie, de la Adam sau de la cadere shi alungarea din Rai... nu shtiu exact...

deci vezi dumneata? Trambitzele au sunat despre Adevar... dar Calea-Adevarul nu a fost primit in gLume... ca nu cumva oile sa ajunga la pashune shi sa aiba Viatza... veshnica, intru Dumnezeu.
  #4  
Vechi 13.02.2009, 16:32:24
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

"romani-creshtini ai Israelului cel Nou... deci vezi dumneata e vorba ca Noul Ierusalim este Romania.."

Atea-s aberatii, cu ce suntem noi romanii mai presus si pana una alta Noul Ierusalim e imparatia cerurilor acolo in cer nu pe Pamant

miroase a secta toata treaba,

Ce legatura are iosif Trifa cu Noul ierusalim?
Iosif Trifa a dorit doar o revigorare a credintei poporului care ajunsese la formalism
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #5  
Vechi 13.02.2009, 16:53:55
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
"romani-creshtini ai Israelului cel Nou... deci vezi dumneata e vorba ca Noul Ierusalim este Romania.."

Atea-s aberatii, cu ce suntem noi romanii mai presus si pana una alta Noul Ierusalim e imparatia cerurilor acolo in cer nu pe Pamant

miroase a secta toata treaba,

Ce legatura are iosif Trifa cu Noul ierusalim?
Iosif Trifa a dorit doar o revigorare a credintei poporului care ajunsese la formalism
poi sigur ca are, shi nu e doar in ceruri, sau dumneata nu te rogi, "...Precum in Cer asha shi pe Pamant..." ? deci vezi dumneata Dumnezeu nu minte shi asha a shi facut mereu, Precum in Cer Asha shi pe Pamant...

cine spune ca suntem mai presus in sensul trufiei?

eu spun ca e vorba de rabdare, de robie, de sfintzii din aceste pamanturi, de rugaciunile de la noi... de moashtele care cer de la dumnezeu indurare pentru noi...

pentru astea shi pentru multe manastiri shi oameni smeritzi shi pentru blandul popror shi primitor al Roamniei... de asta ne-a ales Dumnezeu...

iar dumneata vrei sa spui ca a ales rau? shi inca alege Ierusalimul... deci spui ca n-ar trebui sa faca ceea ce face? sau dumneata crezi ca Domnul e shi el eretic... shi sectant... nu-i ashea?

poi nu cu cei necredincioshi shi indoielnici shi mofturoshi shi nemultzumitzi ishi va duce planul la Bun sfarshit ci cu cei cu credintza shi rabdatori shi credincioshi pana la sfarshit shi cu dragoste nefatzarnica pe care nu o calca in picioare ca sa ajunga creshtinii nishte lepadaturi... cu aceia care au auzit ce a zis parintele Cleopa intr-un filmuletz:

"Rabdare, rabdare, rabdare, rabdare... shi iairashi rabdare, rabdare...."

pe aceia va intra Domnul in Ierusalimul cel Nou al Slavei shi nu al Patimilor...

deci vezi Dumnezeu vrea sa ne cinsteasca shi dumneata ai vrea sa credem ca suntem nishte lepre? ca suntem gunoiul europei? ca suntem trufashi daca vedem shi credem Adevarul?

cine v-a invatzat sa va auto-batjocuritzi? nici sa va mandritzi dar nici sa va mintzitzi shi sa va batetzi joc unii de altzii ca Domnul mereu ne-a scos din mocirla shi nu ne-a invatzat ca sa ne mocirlim shi sa ne murdarim haina sfanta cu petrol... ajungand ca nishte bombe cu ceas, ca nishte scaietzi bombe cu ceas, oricand gata sa arda shi sa imprashtie virujul.
  #6  
Vechi 13.02.2009, 17:07:04
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
poi sigur ca are, shi nu e doar in ceruri, sau dumneata nu te rogi, "...Precum in Cer asha shi pe Pamant..." ? deci vezi dumneata Dumnezeu nu minte shi asha a shi facut mereu, Precum in Cer Asha shi pe Pamant...

cine spune ca suntem mai presus in sensul trufiei?

eu spun ca e vorba de rabdare, de robie, de sfintzii din aceste pamanturi, de rugaciunile de la noi... de moashtele care cer de la dumnezeu indurare pentru noi...

pentru astea shi pentru multe manastiri shi oameni smeritzi shi pentru blandul popror shi primitor al Roamniei... de asta ne-a ales Dumnezeu...

iar dumneata vrei sa spui ca a ales rau? shi inca alege Ierusalimul... deci spui ca n-ar trebui sa faca ceea ce face? sau dumneata crezi ca Domnul e shi el eretic... shi sectant... nu-i ashea?

poi nu cu cei necredincioshi shi indoielnici shi mofturoshi shi nemultzumitzi ishi va duce planul la Bun sfarshit ci cu cei cu credintza shi rabdatori shi credincioshi pana la sfarshit shi cu dragoste nefatzarnica pe care nu o calca in picioare ca sa ajunga creshtinii nishte lepadaturi... cu aceia care au auzit ce a zis parintele Cleopa intr-un filmuletz:

"Rabdare, rabdare, rabdare, rabdare... shi iairashi rabdare, rabdare...."

pe aceia va intra Domnul in Ierusalimul cel Nou al Slavei shi nu al Patimilor...

deci vezi Dumnezeu vrea sa ne cinsteasca shi dumneata ai vrea sa credem ca suntem nishte lepre? ca suntem gunoiul europei? ca suntem trufashi daca vedem shi credem Adevarul?

cine v-a invatzat sa va auto-batjocuritzi? nici sa va mandritzi dar nici sa va mintzitzi shi sa va batetzi joc unii de altzii ca Domnul mereu ne-a scos din mocirla shi nu ne-a invatzat ca sa ne mocirlim shi sa ne murdarim haina sfanta cu petrol... ajungand ca nishte bombe cu ceas, ca nishte scaietzi bombe cu ceas, oricand gata sa arda shi sa imprashtie virujul.

Nu cred ca Dumnezeu e eretic, dar nu cred ca Dumnezeu mai are trebuinta de un popor ales, Hristos a impacat lumea cu Tatal, Evanghelia trebuie propovaduita la toate neamurile, in rugaciune cerem sa se faca Voia Domnului si pe pamant la fel ca in cer nu sa pice imparatia cerurilor pe pamant numa martorii lui Iehova au astfel de doctrine cu imparatia pamanteasca

si..la ce folos pentru Evanghelie si mantuire sa exista undeva intr-un neinsemnat punct de pe glob o cetate cu un nume atat de pretentios "Noul Ierusalim" care este scopul acestei organizatii? obsesia apocalipsei?
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #7  
Vechi 13.02.2009, 17:28:49
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Nu cred ca Dumnezeu e eretic, dar nu cred ca Dumnezeu mai are trebuinta de un popor ales, Hristos a impacat lumea cu Tatal, Evanghelia trebuie propovaduita la toate neamurile, in rugaciune cerem sa se faca Voia Domnului si pe pamant la fel ca in cer nu sa pice imparatia cerurilor pe pamant numa martorii lui Iehova au astfel de doctrine cu imparatia pamanteasca

si..la ce folos pentru Evanghelie si mantuire sa exista undeva intr-un neinsemnat punct de pe glob o cetate cu un nume atat de pretentios "Noul Ierusalim" care este scopul acestei organizatii? obsesia apocalipsei?
domnule sigur ca Imparatzia Cerurilor nu vine in chip vazut... adica intronarea pe pamant a unei tzari, a unei puteri pamantene, asha cum spun sectantzii ori jidovii... dar totushi...

Imparatzia Cerurilor cea Tainica shi ascunsa... totushi nu este o himera...

shi nu vad pentru ce credetzi voi ca totzi ereticii, sectantzii gandesc prost, fac toate prost shi rau shi numai noi suntem buni shi dreptzi shi de ce ma rog mocirlim pe unii cu ce fac altzii? de ce ar trebui sa dea socoteala cei din Noul Ierusalim, sfanta Cetate, ca shi Cetatea de la Recea, cu ce zic sau fac penticostalii sau martorii sau adventishtii...

poi fiecare are mintea ei... la secte ma refer... nedeplinatatzile ei...

dar nu inseamna ca tot ce fac e stramb, ci sunt mult lucruri pe care ei le fac asha ca in ortodoxie... iar noi nu le mai facem ca le fac ei shi credem ca nu e bine sa le facem pentru ca-s de la eretici... poi ei le-au luat de la noi, le fac strmb shi noi nu le mai facem deloc, poi nu noi greshim mai mult ca le-am lasat de tot?

dar revenind la sf. Cetate a Noului Ierusalim, de ce ar trebui sa dea ei socoteala de ce fac Martorii lui Iehova ori penticostalii? sau voi osanditzi pe unii cu altzii asha fara pic de decentza shi discernamant? poi daca Domnul cand a fost chemat sa judece pe cineva a intrebat : "Cine M-a pus pe Mine mai mare peste voi?" in sensul ca s-a smerit sa judece shi acolo era vorba de eresuri mari shi multe, caci ereu multe partide evreieshti care rastalmaceau scripturile, shi nu i-a osandit, ci doar i-a mustrat shi dojenit cu duhul blandetzii shi cu Cale-Adevar... ca sa-i aduca la Viatza... deci daca Domnul nu a judecat, atunci ma intreb cine eshti dumneata sau eu ca sa jucam mereu meciurile de juniori judecatori shi sa avocatzim lucrurile ca sa primim semne ori minuni...

poi fiecare se poate pune la punct... asha cum a spus parintele Arsenie Papacioc, shi a intrebat acela care-i lua interviu, cum?

shi parintele intai shi-a facut Cruce...

deci asha s-a pus la punct.
  #8  
Vechi 13.02.2009, 17:34:00
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit D-ului VSOVI

nu-tzi fie teama sa cautzi Calea-Adevarul ca sa ajungi candva la Viatza
shi sa fie laudat de Domnul cand va veni ca un fur..
deci vezi dumneata? Trambitzele au sunat despre Adevar... dar Calea-Adevarul nu a fost primit in gLume... ca nu cumva oile sa ajunga la pashune shi sa aiba Viatza... veshnica, intru Dumnezeu. [SIZE=2] deci vezi Dumnezeu vrea sa ne cinsteasca shi dumneata ai vrea sa credem ca suntem nishte lepre? ca suntem gunoiul europei? ca suntem trufashi daca vedem shi credem Adevarul?
Ma voi adesa la pers .a- III-a pl , pt ca asa vorbiti si dumneavoastra cu noi .[/SIZE]
Mi-as dori sa ajung la Viata ..sunt convinsa ca am gasit Calea -Adevarul prin Domnul IISUS HRISTOS ....spuneti-mi (pe scurt ca sa inteleg ) ..cu ce ma va ajuta in drumul meu spre mantuire Trambitele de la Pucioasa ? ...
  #9  
Vechi 13.02.2009, 18:18:07
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
nu-tzi fie teama sa cautzi Calea-Adevarul ca sa ajungi candva la Viatza
shi sa fie laudat de Domnul cand va veni ca un fur..
deci vezi dumneata? Trambitzele au sunat despre Adevar... dar Calea-Adevarul nu a fost primit in gLume... ca nu cumva oile sa ajunga la pashune shi sa aiba Viatza... veshnica, intru Dumnezeu. [SIZE=2]deci vezi Dumnezeu vrea sa ne cinsteasca shi dumneata ai vrea sa credem ca suntem nishte lepre? ca suntem gunoiul europei? ca suntem trufashi daca vedem shi credem Adevarul?[/SIZE]
[SIZE=2]Ma voi adesa la pers .a- III-a pl , pt ca asa vorbiti si dumneavoastra cu noi .[/SIZE]
Mi-as dori sa ajung la Viata ..sunt convinsa ca am gasit Calea -Adevarul prin Domnul IISUS HRISTOS ....spuneti-mi (pe scurt ca sa inteleg ) ..cu ce ma va ajuta in drumul meu spre mantuire Trambitele de la Pucioasa ? ...
poi nu sunt de la Pucioasa toate ci numai a 6-a shi a 7-a care continua Trambitzarea, dar Trambitzele sunt de Recea, de la Vladimireshti, de la Prislop, de la Maglavit si de la Cimitirul Sibiului (pr Iosif Trifa) ...

deci asha te ajuta caci luand pilda vietzii lor in trairea Calea-Adevarului venit de sus de la Dumnezeu, de la sfanta Treime, in timpurile cele grele care au fost shi sunt peste noi shi mai vin, poate ai sa pricepi cata rabdare itzi trebuie shi cum ai putea ca sa ajungi shi dumneata sa intri in Viatza...

caci pentru noi au Trambitzat ca sa luam aminte...

asha cum spune indemnul Voievodului Cerului, cele 7 Tunete ale Fulgerului:
«Sa stam bine si cu frica si cu luare aminte,
caci Domnul cuvinteaza peste pamânt si Se vesteste întru venirea Sa».

deci ne ajuta la intarirea credintzei credincioase a noastre... gata sa se prapadeasca la prima neascultare, caci moartea vine "oridecate ori... onuia dintre aceshtia mici (o cirtutza, o iotutza, draga shi plinita)... ai Mei... nu le-atzi facut... Mie nu mi le-atzi facut..."

deci folosul este invierea... duhovniceasca dar shi sufleteasca fara a distruge olul care este neputincius in timp ce Duhul este osarduitor...

deci vom afla impreuna raspunsul la intrebarea ta atat de grea...

caci eu fac asha ca shi copacul pe care l-a lovit parintele Cleopa cu toigaul... incerc sa tac shi sa prind radacini in pamant sfant. Caci l-a intrebat staretzul? ei, ce tzi-a raspuns copacul? ninica a zis tanarul ucenic Cleopa... -ei vezi asha trebuie sa fie shi creshtinul, tu sa-l batzi, sa-l intrebi cu toiagul sa-l batzi, shi el sa taca...

nu suntem noi ca ei...
  #10  
Vechi 13.02.2009, 18:42:12
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si iata cum, vsovi, ai deschis topicul pentru o discutie cu buna credinta, insa inevitabil s-a ajuns la altceva.

Esti de mult timp pe acest forum, nu ti-a fost de ajuns pana acum sa cunosti parerea majoritatii membrilor acestui forum despre Pucioasa si evenimentele ce inconjoara acest oras, astfel incat sa nu creezi artificial inca o disputa? Exista deja un topic despre asta, nu cred ca era nevoie de inca unul.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minune, Filmul despre Lumina Sfanta de la Ierusalim Ion Pop Generalitati 3 01.08.2011 21:24:58
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 06.05.2011 00:34:45
Sfanta Lumina de la Ierusalim FLORINUTA Intrebari utilizatori 0 20.03.2010 18:03:23
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 18:56:11