Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.01.2010, 16:28:07
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

andrei25
De ce nu vorbesti nici tu de virtuti?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.01.2010, 17:22:51
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
andrei25
De ce nu vorbesti nici tu de virtuti?
Iustin, omul care-si arata virtutile, ingroapa bine in inima sa patimile. Cel care-si arata patimile, ingroapa bine in inima sa virtutile. Cand am sa am virtuti, am sa vorbesc de ele. Pana atunci vorbesc de ce ma stapaneste. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.01.2010, 18:00:28
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
omul care-si arata virtutile, ingroapa bine in inima sa patimile. Cel care-si arata patimile, ingroapa bine in inima sa virtutile. Cand am sa am virtuti, am sa vorbesc de ele. Pana atunci vorbesc de ce ma stapaneste. Doamne ajuta!
:) de al nostru
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.01.2010, 19:16:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
:) de al nostru
Consens general . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.01.2010, 19:50:19
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Cel mai mult in viata cotidiana mi-ar trebui virtutea:
Iertarii-care inseamna sa ierti din toata inima pe cel ce iti aduce atingere
Infranarii-mai ales a limbii
Netinerea raului -mai ales in suflet
Barbatia -in intelesul duhovnicesc
Dragostea -ca corolar al tuturor virtutilor
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.01.2010, 20:02:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Cel mai mult in viata cotidiana mi-ar trebui virtutea:
Iertarii-care inseamna sa ierti din toata inima pe cel ce iti aduce atingere
Infranarii-mai ales a limbii
Netinerea raului -mai ales in suflet
Barbatia -in intelesul duhovnicesc
Dragostea -ca corolar al tuturor virtutilor
Da, dar : rabdarea si cumpatarea , sunt vitale pentru dobandirea celorlalte ! Nu ? Putem fara RABDARE si CUMPATARE ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.01.2010, 20:33:09
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ..

Pentru mine cea mai grea virtute de dobandit mi se pare a fi dreapta socoteala.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.01.2010, 21:51:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Priveliștea nedretăților lumii acesteia nu trebuie să ne descurajeze

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Pentru mine cea mai grea virtute de dobandit mi se pare a fi dreapta socoteala.
Sfântul Ioan Gură de Aur spunea despre dreapta socoteală : "Când auzi zicându-se că biserica aceea < a apus > , că alta este în < derivă > că una este pradă relelor fără leac, că aceasta are pastor nevrednic, cealaltă drept conducător un om îndoelnic, mâhniți-vă. . . Căci nu se pot suferi asemenea lucruri fără îndurare. Mâhniți-vă, dar puneți întristării liman, în împrejurările când noi înșine ne aflăm în greșeală. . ."
Se cade nouă, celor ce râvnim liniștea , să deosebim și să despărțim cu luare aminte și cu înțelepciune virtuțile și păcatele, și să aflăm pe care virtute trebuie să o cultivăm când sunt de față părinții și frații și pe care s-o lucrăm când suntem singuri. Trebuie să mai știm care este virtutea primă , care a doua, a treia , și care patimă este sufletească sau trupească, și care virtute ne răpește mândria, mintea, din care se ivește lăcomia pântecului. Asta ne îndeamnă Sfinții Părinți . <<Suntem datori să curățim gândurile, precum și orice înălțare ce ar crește împotriva cunoștinței lui Dumnezeu >> ( Isaia Pustnicul ) . Iată ce ne îndeamnă Părintele Arsenie Boca : "Căci simpla gândire la bine și chiar simpla voință de a face binele, fără trecerea deasă - și aceea o vreme regulată - la facerea binelui, nu numai că e departe de a realiza această armńie, unitate și siguranță, ci , dimpotrivă , trezește opoziția tendințelor contrare. Un om de teorie se știe că e un om slab, măcinat de contradicții interne, mereu sporite prin reflexiunea care nu trece la fapte. De abia fapta aruncă o decizie în cumpăna acestor balansuri și care, mai ales prin repetare, aduce definitiv câștig la cauza tendințelor bune. Nu degeaba virtutea înseamnă etimologic bărbăție. Ea a adus o soluție bărbătească a vieții". Toată fapta bună trebuie s-o conducă dreapta credință în Iisus Hristos și dreapta socoteală sau cumpăna dreaptă , cum o numește Părintele Cleopa. Dumnezeiasca Scriptură zice : "Nu te abate nici la dreapta nici la stânga. Calea de mijloc este calea împărătească". << O credință fără dreapta socoteală se numește fanatică>> , tot Părintele Cleopa ne-o spune. De aceea am făcut și eu la rându-mi ceva mai sus la cumpătare. Fără ea credința o ia într-o parte, se răstoarnă , cum bine accentua Părintele Cleopa într o învățătură de a lui. Fără dreapta socoteală , cumpătare, echilibru și alte asemenea, navigăm în derivă fără a avea o țintă anume , și rău este !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.01.2010, 22:05:06
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Smile

cristiboss56 sa iti fac un compliment
ai inceput cu "Sfântul Ioan Gură de Aur spunea ,si apoi ghilimele
Si am citit si am tot citit,pina ce la un moment dat apare Arsenie Boca
Hopa ,zic,ce cauta parintele Arsenie Boca in anii 1000 .Nu observasem cand ai inchis citatul sfantului Ioan ,asa ca am crezut ca spusele tale sunt ale lui.
:))
Nu vb de continutul mesajului ca ma cam depaseste
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.01.2010, 22:13:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
cristiboss56 sa iti fac un compliment
ai inceput cu "Sfântul Ioan Gură de Aur spunea ,si apoi ghilimele
Si am citit si am tot citit,pina ce la un moment dat apare Arsenie Boca
Hopa ,zic,ce cauta parintele Arsenie Boca in anii 1000 .Nu observasem cand ai inchis citatul sfantului Ioan ,asa ca am crezut ca spusele tale sunt ale lui.
:))
Nu vb de continutul mesajului ca ma cam depaseste
Nu te subestima, il citesti odata , de doua ori , si-ti garantez ca vei patrunde intelesul . Sincer te admir pentru perseverenta ta in a lamuri anumite aspecte si a le deslusi mai ales cu sufletul si apoi cu mintea .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Violenta cotidiana Eugen7 Morala Crestina 2 24.10.2012 20:59:52
Legatura ce le uneste pe virtuti intre ele patinina34 Generalitati 8 28.06.2011 23:36:00
Libertatea fata de patimi e posibila in aceasta viata ioan-eugen Intrebari utilizatori 4 16.03.2010 11:14:19
Virtuti-Patimi OvidiuO Pocainta 0 16.12.2008 18:46:42
despre patimi Anonima36 Generalitati 11 28.12.2007 21:57:17