Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.10.2010, 13:57:22
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unpaharcuapa Vezi mesajul
Parerea BO este foarte clara atata timp cat ea a fost scoasa din circuit.Aceasta rugaciune a fost scoasa de noul patriarh Daniel ca sunt facaturi ale necuratului.Eu nu vreau sa judec BO ca sunt un om umil si necunoscator insa la o opinie am dreptul.Asa s-a intamplat si acu 2000 de ani cand cei "inalti"nu l-au luat in seama pe Fiul Domnului.Eu nu doresc sa filozofez acum dar stiu ca minuni au fost multe de-a lungul timpului.Nu sunt o cunoscatoare a tot din religie dar aceste minuni nu tin cont de paturile sociale ci de sufletul din tine.Pe mine nu BO m-a facut sa CRED ci rugaciunile spuse seara cand eram un copil,ci dorinta de a cunoaste lumea Lui Dumnezeu,ci simplu fapt ca noi nu suntem singuri si la voia intamplarii.Doamne Ajuta.
Părerea BO nu este deloc clară că doar și eu fac parte din BO, chiar dacă sunt mirean mai mult sau mai puțin păcătos (mult deochii gLumii și puțin de ochii mei), deci eu continui să-mi susțin părerea... ortodoxă.

Iar că nu s-a mai tipărit în ultima vreme asta nu înseamnă absolut nimic... căci pentru orice tipăritură trebuie să ai un motiv, un fond de bani... nu poți trage concluzii superstițioase că, cică, nu s-a mai tipărit deci iată e clar: sunt făcături ale necuratului...

Iar patriarhul nu are putere sinodală... ci e doar întâiul stătător ales prin vot de ceilalți apostoli ai Domnului... el poate să aibă o părere ortodoxă și un vot exact la fel ca și ceilalți apostoli... dacă se discută așa ceva și se hotărăște judecarea acestui caz de ''abatere'' canonică... în care se face apel la foarte ''competența'' întietății în ale judaisisimul creștinesc și în ale rugăciunilor și viselor.

Argumentul meu, întietatea mea, întietetea competentă a mea ca să țiu de argument numai pentru că e al meu sau că apără burta... lăcomia altuia... care cică e și a mea, ca un fel de fond comun... hărnicuțucuțu'. Păi eu țiu seama de argumnetele înțelepciunii și simplității... deci nu văd nimic rău iar ce au văzut alții am arătat mai sus că se înșală amarnic... nu că n-ar avea mici greșeli... dar până la alea mici apar alea mari... prin ispitochihulul unuia sau altuia...

Cam asta, deci nu vă lăsați păcăliți căci aia vi se fură: nejudecata Domnului, a aproapelui și în general a oricui...

Feriți-vă de curiozitatea desfrânatei judecătoare jidoavce care face pui sadici ai fărădelegii răzbunându-se pe țânțari și înghițind camile... HĂRNUICUȚUCUȚU'

Așa că:

Bună dimineața! care trece prin gaura acului, nelărgită...

...și Doamne ajută! Cu vise și fără vise... cu tot... Dar problema este că visele de la cel rău sunt cusute cu ață albă și foarte subțire... e ispita de a cădea în pofta străină, în judecată și a crede în superstițeu, e ca o artă. Ce artă? Ceartă! Adică artă marțială și joială... căci dacă e marți e Belgia... și știți voi cine postea marți și joi, fariseul, anul ăsta marți și la anul joi... pe programul doioioioi...oioi mai posti altădată...

Adică cum se zice corect: doi oi moi sau două ouă mouă?

Sau cum se zice corect: pană de căprioară la pălărie sau pe pălărie?

E greu de dat răspunsul... atunci când nu crezi în Visul Maicii Domnului și nu ai pavăză Talismanul mereu cu tine care să te apere de orice rău.

Dar parcă știu răspunsul vostru: Două ouă nouă! De aia, căci voi purtați nu pană de căprioară la pălărie sau pe pălărie ci musai numai pană de corban! Căci așa e tradiția: ''Corb la corb nu-și scoate cojochii.''.

Last edited by vsovivi; 08.10.2010 at 14:19:52.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Visul Maicii Domnului diana66 Intrebari utilizatori 6 06.01.2013 21:15:02
Slava maicii domnului patricia2006 Generalitati 6 05.07.2012 16:21:19
iconita Maicii Domnului loredana Intamplari adevarate 8 25.09.2010 14:03:34
Psaltirea Maicii Domnului Daniela87 Rugaciuni 42 04.03.2010 12:51:39
Adormirea Maicii Domnului partenie Diverse Sarbatori 20 15.08.2009 21:19:08