Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.09.2010, 00:30:27
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Existenta lui Iisus Hristos este atestata istoric.
Ai perfecta dreptate....exista cateva marturii in acest sens care nu pot fi contestate.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Iar daca citesti marturiile medicului grec Sotirios Crotos, iti dispare orice indoiala. Desi era un renumit medic din vremea Mantuitorului, ajunge sa-i fie ucenic si unul dintre cei 70 de apostoli. Minunile lui Iisus Hristos il uimesc peste masura si hotaraste sa afle secretul acestora, desi era un medic de mare incredere, apreciat si de catre oficialitatile romane. Marturiile lui sunt fascinante si in deplina concordanta cu Evangheliile din Noul Testament.

Referitor la aceasta carte...in literatura religioasa, eu ceva mai SeFe (ca sa nu se inteleaga ca am vrut sa scriu sfant dar prescurtat SF) n-am reusit sa gasesc si sa citesc...chiar ma mira ca unii cred ca cele relatate de acest medic au fost adevarate...probabil nu ati citit si nu ati studiat indeajuns de bine Noul Testament, ca sa puteti afirma asa ceva...in fine.

Din pct meu de vedere este absolut imaginatia autorului dezvoltata pe anumite scene Nou Testamentare...asemenatoare sunt si cartile: "Baraba", "Iudita", "Pescarul"

Totusi eu le recomand pe toate pentru lectura...sunt carti in care puteti observa o alta viziune imaginara asupra unui moment, personaj sau tema Nou Testamentara...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.09.2010, 20:12:02
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,andreicozia

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
De ce oare este atit de esential sa ai credinta?
Ea trebuie sa ocupe un anumit spatiu in mintea ta alaturi de verificari si certitudini.
De ce oare credinta intra cu bocancii, da cu coatele si prin filtrul religiei elimina brutal si sinistru dorinta omului pentru verificari si certitudini..in general senzoriale. Oare suntem NUMAI niste vite de dus la taiere?

De ce nu trebuie SA SUFLAM IN FRONT? de ce NU AVEM VOIE SA AVEM MARTURII?...dar din alea personale!!!
De ce ne bazam doar pe marturiile unor ALTOR oameni nu a noastra personala asa cum bine stim ca oamenii fabuleaza si mint aproape mereu, poate numai cind dorm nu o fac.

Avem o mare problema!

De ce oare Hristos se lasa asteptat?
Oare pacatuiesc ca intreb?....nu prea cred!
andrei,credinta izvoraste din dragoste iar dragostea este piatra de temelie a lui dumnezeu.ca sa fim alaturi de dumnezeu ne trebuie dragoste,iar noi oamenii nu prea suntem capabili de asa ceva.
un verset din biblie spune in felul urmator:cercetati scripturile,deci dumnezeu nu vede in noi niste vite.
referitor la marturii:de ce sunt acceptate mult mai usor teoriile oamenilor de stiinta?sunt mai credibile?au fost ei la inceputuri?au aceste teorii samanta de adevar absolut?
nu hristos se lasa asteptat ci noi oamenii nu suntem pregatiti sa-l primim,noi intarziem venirea lui.
orice intrebare este permisa,daaar nu te astepta ca oamenii sa-ti dea toate raspunsurile.
si aprepo,citeste biblia si vei vedea ca se vorbeste de credinta in dumnezeu nu de religii.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.09.2010, 02:46:14
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Mantuitorul a spus, "cereti si vi se va da", dar stim cu totii ca foarte putini primesc ce cer de la Dumnezeu. De ce a mintit Mantuitorul?
Motto:,,Iisus i-a zis:Eu sunt Calea, Adevărul și Viața.Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine."(Ioan 14:6)

De-a lungul timpului, am crezut ca citind diferite opinii, cat mai variate,de la credinciosi din cat mai multe religii/credinte/confesiuni,voi afla cat mai multe lucruri pe anumite apecte,voi intelege mai bine anumite mecanisme ale gandirii umane si voi fi mai putin surprins in fata unor realitati.M-am inselat crancen.Inca ma uit precum curca-n lemne si ma intreb in ce masura am reusit pina acum sa inteleg corect anumite aspecte din mentalitatea umana.I shall keep God out of it...spunea Darwin in film.
Ciudat cum cuvintele lui isi gasesc ecou peste timp unde te astepti mai putin si intr-o forma la care nici macar Darwin nu se gandise.

Omule,Mtcrysty17,poate nu este vina ta ca nu ai inteles corect cele spuse dar sa-L acuzam pe Mantuitor de minciuna,sau macar sa rostim asa ceva,sau macar sa gandim asa ceva,fie si pentru o fractiune de secunda, este ultima si deplina limita a nebunie noastre umane fara leac,ce intrece pina si blasfemia.Ne punem singuri pe directia Iadului.Inseamna ca tot sacrificiul Lui a fost inutil.Daca atat,ma refer la noi toti sau la toti care au citit aceea intrebare si nu au spus nimic,am reusit sa intelegem,daca atat de jos am picat incat sa nu spunem nimic la aceea intrebare si la acel acest ,,rationament"atunci putem putem,linistiti,sa ii strangem mana lui Darwin si sa confirmam ca a avut dreptate cu privire la originea noastra.

Mtcrystay17,hai sa nu lasam lucrurile asa,nu va fi bine pentru nici unul dintre noi.Un duhovnic ortodox,am vazut ca esti ortodox,te va lamuri la modul competent,dar in drum spre el,poti citi atat cele spuse de catre Sf.Ioan Gura de Aur cat si cele spuse,in continuare,de Sf.Teofan Zavoratul(am zis sa gasesc pentru tine surse ortodoxe):

,,Domnul a dat o rugăciune de obște pentru toți, cuprinzând în eatoate nevoile noastre duhovnicești și trupești, lăuntrice și din afară, veșnice și vremelnice. Dar fiindcă într-o singură rugăciune nu poți înșira toate lucrurile pentru care ajungi în această viață să te rogi lui Dumnezeu, după rugăciunea cea de obște a dat un îndreptar pentru atunci când vrem să cerem un anume lucru: ,,Ceretiși vi se va da; căutati și veti găsi; bateti și vi se va deschide”. În biserica lui Dumnezeu așa se și face: creștinii se roagă împreună pentru nevoile obștești, dar fiecare în parte înfătișează lui Dumnezeu nevoile și trebuintele sale.

Pentru un singur lucru trebuie să ne îngrijim: ca atunci când stăm la rugăciune, fie că suntem acasă ori în biserică, la noi în suflet să fie rugăciune adevărată, adevărată întoarcere și suire a minții noastre către Dumnezeu.Fiecare să facă asta așa cum știe.Nu sta ca o statuie și nu bălmăji rugăciunile ca o mașină muzicală întoarsă cu cheița.Poți să stai solemn și să mormăi cât vrei dacă mintea îți hoinărești și inima ți-e plină de cugetări deșarte.

Dacă tot te-ai sculat la rugăciune, ce te costă să-ti iei cu tine și mintea împreună cu inima? Și ia-le, chiar de se vor împotrivi. Atunci se va înfiripa o rugăciune adevărată, ce va atrage mila lui Dumnezeu și făgăduința făcută rugăciunii de către Dumnezeu -,,cereti și vi se va da” –se va împlini.Adeseori, Dumnezeu nu dă fiindcă nu vede o cerere, ci numai oameni care stau ca și cum ar cere.(Tâlcuiri din Sfânta Scriptură pentru fiecare zi din an – Sf. Teofan Zăvorâtul,Editura Sophia, Buc. 1999, colecția Părinți Ruși)

Daca vei privi dilema ta fie si strict din punct de vedere stiintific,matematic,pe modelul teoriei lui Georg Cantor,vei vedea ca>asa cum a spus cineva extrem de inspirat: ,,Posibilitatile eternitatii sunt inepuizabile.Nu intrebati cand.Cerul este dincolo de timp".

Toate cele bune

Last edited by Scotianul; 18.09.2010 at 04:50:30.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.09.2010, 04:15:22
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Angry salut codano

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
andrei,credinta izvoraste din dragoste iar dragostea este piatra de temelie a lui dumnezeu.ca sa fim alaturi de dumnezeu ne trebuie dragoste,iar noi oamenii nu prea suntem capabili de asa ceva.
un verset din biblie spune in felul urmator:cercetati scripturile,deci dumnezeu nu vede in noi niste vite.
referitor la marturii:de ce sunt acceptate mult mai usor teoriile oamenilor de stiinta?sunt mai credibile?au fost ei la inceputuri?au aceste teorii samanta de adevar absolut?
nu hristos se lasa asteptat ci noi oamenii nu suntem pregatiti sa-l primim,noi intarziem venirea lui.
orice intrebare este permisa,daaar nu te astepta ca oamenii sa-ti dea toate raspunsurile.
si aprepo,citeste biblia si vei vedea ca se vorbeste de credinta in dumnezeu nu de religii.
Credinta izvoraste din dragoste?... ce te face sa crezi acest lucru? Ai vre-o dovada? vre-o demonstratie clara, practica ca este asa( dar nu ma lua cu Iisus ...a facut si a dres) vreau din viata ta o demonstratie a acestei ipoteze...si da, codano, demonstratiile clare si nu inchipuite ale oricui sunt mult mai usor de acceptat. Fii sincera daca vrei sa mai comunicam!!!

Eu stiu ca increderea izvoraste din dragoste dar credinta?
Ce intelegi tu prin credinta? si cum legi manifestarea credintei de iubire? o spui oare doar pentru ca asa ai fost indoctrinata sau chiar intelegi si ai verificari a acestei corelare intre cele doua?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.09.2010, 06:57:37
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Credinta izvoraste din dragoste?... ce te face sa crezi acest lucru? Ai vre-o dovada? vre-o demonstratie clara, practica ca este asa( dar nu ma lua cu Iisus ...a facut si a dres) vreau din viata ta o demonstratie a acestei ipoteze...si da, codano, demonstratiile clare si nu inchipuite ale oricui sunt mult mai usor de acceptat. Fii sincera daca vrei sa mai comunicam!!!

Eu stiu ca increderea izvoraste din dragoste dar credinta?
Ce intelegi tu prin credinta? si cum legi manifestarea credintei de iubire? o spui oare doar pentru ca asa ai fost indoctrinata sau chiar intelegi si ai verificari a acestei corelare intre cele doua?
De cele mai multe ori, credinta izvoraste din suferinta-este temeinica, de nezdruncinat!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.09.2010, 09:04:54
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

La mine suferinta mi-a amplificat credinta, m-a schimbat. dar pana la urma tot suferinta mi-a alungat credinta si nadejdea astfel incat am ramas gol pe dinauntru.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.09.2010, 11:16:45
Lucian_craciunescu Lucian_craciunescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Lucian_craciunescu
Implicit "Fericiti cei ce n-au vazut!"

"Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut!"
Am fost la o sedinta de cateheza si chiar din prima ora n-i s-a demonstrat logic existanta lui Dumnezeu. Ne-a intrebat asa: "Ce credeti ca se intampla cu un corp uman care se prabuseste de la 2000m cu o viteza de 80m/s?"
Bineinteles noi am raspuns ca "se face praf si pulbere."
Poetul Sandu Tudor, pasionat de pilotaj, s-a prabusit de la 2000m cu tot cu avion. In cadere s-a rugat la Maica Domnului si a scapat doar cu cateva zgaraieturi. Apoi s-a calugarit si a scris Acatistul Rugului Aprins al Maicii Domnului.
Ce alta dovada mai trebuie, ca Dumnezeu exista, ca Iisus exista, ca Maica Domnului exista?

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
"Cred Doamne,ajuta necredintei mele "
"Adu mana ta Tomo,si pune-o in coasta Mea,si nu fii necredincios ci credincios"
Se vede ca Domnul nu a respins pe cei care se indoiesc de El.Atunci,pe vremea sa, era orcum mai greu sa te indoiesti de El,caci Il vedeai,si vedeai minunile Sale
Si eu am adesea indoilei .Iar a te indoi ,ce inseamna, decat a nu crede in existenta Lui?
V-as ruga sa imi spuneti ce argumente de natura logica aveti pentru a crede in Iisus Hristos ?
Si inclusiv ce argumente de natura duhovniceasca,de traire,dincolo de logica,va provoaca credinta in El ?

P.S. Cei mai avansati in ale credintei sa ma iertati daca vin cu o intrebare asa 'de baza',dar cred ca poate ajuta multora care sunt mai incepatori
__________________
"Iubeste si fa ce vrei!"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.09.2010, 14:21:35
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Credința nu e ceva ce aștepți să-ți vină, e ceva ce cultivi și păzești.

Iar necredința nu e o căutare a adevărului ci o blocare la niște gânduri superficiale.

Necredința apare la cei ce nu au dus luptă de păstare a minții curate, la cei care nu se roagă permanent. Fiindcă dacă duci viață de luptă cu gânduirle, de trezvie, cunoști mecanismul gândurilor înșelătoare și observi că necredința e doar un gând, un gând puternic la cei neștiutori, care pune stăpânire pe ei fără să-și dea seama.

De aceea a zis Mântuitorul "Privegheați și vă rugați ca să nu intrați în ispită", știind că mintea neadunată e pradă a tot felul de primejdii pierzătoare de suflet.


Omul care nu se roagă ajunge la o raționalizare excesivă și înșelătoare, care-l face să creadă că e obiectiv dacă stă și-și pune tot felul de întrebări dar în realitate el nu poate percepe corect realitatea fiindcă bazându-te pe propriile-ți puteri (intelectuale) nu poți ajunge decât la rezultate nesemnificative și la înșelare.

Deci cel care vrea cu adevărat să stea în adevăr nu trebuie să o facă îndoindu-se și punându-și tot felul de întrebări fiindcă astfel nu poate primi decât propriile răspunzunsuri, adică ceea ce deja știe și nu-i e de folos.

Calea este de se adresa lui Dumnezeu prin rugăciune, de a se încredința Lui și aștepta călăuzirea Lui spre acea religie sau ideologie adevărată.

Și așa vor descoperi cine este Adevărul, vor înțelege de ce Cineva acum 2000 de ani a spus Eu sunt Adevărul și celelalte lucruri de o profunzime neegalată pe plan filozofic dar mai ales dătătoare de viață.


Necredința e doar un blocaj mental stupid, care te separă nu doar de Izvorul Vieții ci și de dezvoltarea personală. Credința duce la o elevare intelectuală și spirituală în timp ce necredincioșii rămân la un nivel primitiv și de fapt necredința le și roade puterile sufletești, făcându-i să putrezească sufletește înainte de moarte.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.09.2010, 14:46:33
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,andreicozia

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Credinta izvoraste din dragoste?... ce te face sa crezi acest lucru? Ai vre-o dovada? vre-o demonstratie clara, practica ca este asa( dar nu ma lua cu Iisus ...a facut si a dres) vreau din viata ta o demonstratie a acestei ipoteze...si da, codano, demonstratiile clare si nu inchipuite ale oricui sunt mult mai usor de acceptat. Fii sincera daca vrei sa mai comunicam!!!

Eu stiu ca increderea izvoraste din dragoste dar credinta?
Ce intelegi tu prin credinta? si cum legi manifestarea credintei de iubire? o spui oare doar pentru ca asa ai fost indoctrinata sau chiar intelegi si ai verificari a acestei corelare intre cele doua?
in primul rand, tin sa te anunt ca sunt sincer si nu sunt indoctrinat, iar ca sa fiu in ton cu tine,intreb si eu:
-de unde stii ca increderea izvoraste din dragoste,si ce este dragostea?
-ai verificat personal toate teoriile stiintifice, de crezi in ele?
tot ceea ce crezi tu, are valoare de lege sau se mai poate discuta?
in final, daca mai doresti sa comunici cu mine este alegerea ta, dar,sper ca nu cer prea mult,anunta-ma.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.09.2010, 20:22:05
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian_craciunescu Vezi mesajul
"Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut!"
Am fost la o sedinta de cateheza si chiar din prima ora n-i s-a demonstrat logic existanta lui Dumnezeu. Ne-a intrebat asa: "Ce credeti ca se intampla cu un corp uman care se prabuseste de la 2000m cu o viteza de 80m/s?"
Bineinteles noi am raspuns ca "se face praf si pulbere."
Poetul Sandu Tudor, pasionat de pilotaj, s-a prabusit de la 2000m cu tot cu avion. In cadere s-a rugat la Maica Domnului si a scapat doar cu cateva zgaraieturi. Apoi s-a calugarit si a scris Acatistul Rugului Aprins al Maicii Domnului.
Ce alta dovada mai trebuie, ca Dumnezeu exista, ca Iisus exista, ca Maica Domnului exista?
Da, de acord ca rugaciunea ajuta si ea insa nu asta ar trebui folosita ca dovada deoarece stim foarte bine ca exista mii de cazuri in care victimele diverselor accidente au scapat ca prin minune fara rugaciuni. Uite la Hitler de cite ori a scapat de atentate( ca o contra-dovada extrema)
Deci sunt necesare alte dovezi! pentru a elimina posibilitatea inchipuirii mintii care este o aiureala care vine clar din ideea mincinoasa a omului in general, ca EL OMUL, ar avea puteri supranaturale si ca ceea ce cere i se da,... ca ar fi el ceva special!

Last edited by andreicozia; 18.09.2010 at 20:32:03.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele Lui Iisus Hristos Sebastiana Din Noul Testament 9 26.07.2013 22:08:19
Numele lui Iisus Hristos androneo Generalitati 2 09.01.2012 13:27:11
De ce a plans Iisus Hristos ? Marin56 Intrebari utilizatori 8 23.06.2011 10:26:43
Credinta in Iisus Hristos! Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 39 24.03.2011 23:16:30
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 22:30:22