Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.02.2009, 13:50:22
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Și pentrcă am promis că voi mai posta pe acest topic iată că o voi face și azi când voi scrie o rețetă pe care a-ți putea să o încercați în prima săptămână din postul Paștelui.Estew indicată celor care au probleme grave de sănătate,persoanelor supraponderale trecute de 5o de ani .
Am primit-o pe messinger și v-o scriu și vouă pate cineva se va folosi.
Regim macrobiotic Ohsawa pentru eliminarea toxinelor și autovindecare
- o cană de grâu nedecorticat(se găsește în piață)
- o cană orez,3 linguri hrișcă.și o cană de mei(la mag de prod. naturiste)
- 1 linguriță sare rasă,7 căni apă
- se mai poate adăuga un morcov ras,stafide,miez de nucă prăjit,sâmburi de dovleac uscate frunze de mărar sau pătrunjel verde
Se spală grâul bine,hrișca și meiul și se pune de seara cu apă călduță la înmuiat .
Dimineața se fierbe la foc mic 3o min.
După 15 min se adaugă orezul.
După ce scade la nivelul comp. se ia de pe foc și se mai lasă jumătate de oră(acoperit cu un capac)
Această compoziție se consumă într-o zi timp de 1o zile(dar este suficient și o săptămână.
Se mestecă indelung înainte de a înghiți.Nu se bea apă ci doar ceai.
pentru cine nu este bolnav ceai verde în care s-au fiert o mână de stafide(este f.plăcut)pe care le punem în compoziția de mai sus sau le consumăm.
Voi mai reveni cu, câteva amănunte.
Perioada acestui regim este bine să fie o per.de rugăciune de aceeia am scris că acei care puteți și aveți nevoie să o încercați în prima săptămână din post.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 22:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 20:56:37
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 08:44:57