Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1001  
Vechi 15.11.2012, 16:13:53
Postelnicu Postelnicu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Thumbs down Calendarul lui Cezar?

[quote=catalin2;481834]De fapt nimic din ce ma scris acolo nu e gresit, e posibil ca tu sa nu cunosti acele lucruri, cunoscute in ortodoxie.

Iti dau un singur argument, si cu asta trebuie sa fii si tu de acord ca am lamurit lucrurile.
Vechiul calendar era alcatuit de astronomi pe timpul lui Cezar. Noul calendar a fost alcatuit de astronomi pe timpul unui papa. Desi tinea de stiinta, unii au ajuns sa-l considere dogma si sa se rupa de Biserica."


Ce noroc cu noul învățător și cunoscător al ortodoxiei, care să lumineze cum stau lucrurile și cu calendarul vechi. Adicătelea, vezi Doamne, s-ar referi la vechiul calendar bisericesc, care "ținea de știință", fiind făcut de astronomii de pe timpul lui Cezar (Sosigene). Noul calendar gregorian ținea și el tot de "știință".

Ne-a cretinizat de tot știința asta, nu mai vedem nici măcar la nasul nostru, deși sunt lucruri ce se văd chiar și din sateliții geostaționari.

Ce calendare științifice se bâiguie aicea? Calendarul vechi bisericesc nu este creația lui Sosigene, ci al Sfinților Părinți:

Sf. Ipolit Romanul
Sf. Dionisie cel Mare,
Sf. Chiril Alexandrinul
Sf. Dionisie Exiguul,
Sf. Maxim Mărturisitorul
Sf. Andrei Criteanul,
Sf. Ioan Damaschin

http://www.scribd.com/doc/103815595/...le-lor-pascale

http://www.scribd.com/doc/47313088/C...83rturisitorul

Chiar și calendarul gregorian, tot motivație bisericească a avut, deși a adus argumente astronomice:

http://www.scribd.com/doc/45348788/C...-Ortodox%C4%83

Acu o să ne facă și "stiliști", dar, nu ne mai miră nimic, suntem în Post, și e timpul verzei (dar totuși... fără carne!)

Bine spunea proverbul: "Cizmare! Până la sanda!" (Ne sutor supra crepidam)

Și asta în cazul în care nu ar fi vorba de niscai provocări/provocatori, sperăm...
  #1002  
Vechi 15.11.2012, 16:16:37
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acum am inteles, esti doar un simpatizant, altfel mergi la biserica ortodoxa. Atunci e un lucru bun.
Iar n-ai înțeles! Un lucru mai bun ar fi dacă m-aș duce nu numa la biserica ortodoxă ci dacă m-aș duce de fiecare sărbătoare mai importantă pe la ei ca să-i iau drept exemplu căci Mângâietorul este asupra lor.

Tu ai înțeles că-s sectanți sau eretici când eu ți-am zis că-s sfinți și prooroci!

Deci tu înțelegi mereu, de frică, doar ceea ce te-a păcălit un nene rău negru ca o neghină și ascuns sub haină de biserică și care a fost seperiat și el că va vi dat afară și de aia a 'crezut' el și a dat mai departe știrea: că cică el împreună cu înscăunatul mamoniac al gLumii e bun și Dumnezeu e rău și că cică nu L-a trimis pe Fiul Său din mila Maicii la oameni.

Deci dacă tu nu vrei să pricepi ce scriu eu la modul sincer ci tu știi mai bine ce vrei să înțelegi căzând printre rânduri în patima ta eu nu te pot opri. Însă trebuie să te corectez mereu căci viclenia răutății nu te lasă în pace ca să stai liniștit, te pune să te ispitești.
  #1003  
Vechi 15.11.2012, 16:19:08
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acum am inteles, esti doar un simpatizant, altfel mergi la biserica ortodoxa. Atunci e un lucru bun.
Iar n-ai înțeles! Un lucru mai bun ar fi dacă m-aș duce nu numa la biserica ortodoxă ci dacă m-aș duce de fiecare sărbătoare mai importantă pe la ei ca să-i iau drept exemplu căci Mângâietorul este asupra lor și a bisericii lor.

Tu ai înțeles fie că-s sectanți sau eretici sau despărțiți sau fără ierarhie sau ce știu eu ce alte invenții când eu ți-am zis de ei că-s sfinți și prooroci!.. iar tu îmi bagi mereu neghinele și vicleniile și părerile tale ca și cum aș fi prieten eu cu ele.

Deci tu înțelegi mereu, de frică, doar ceea ce te-a păcălit un nene rău negru ca o neghină și ascuns sub haină de biserică și care a fost seperiat și el că va vi dat afară și de aia a 'crezut' el și a dat mai departe știrea: că cică el împreună cu înscăunatul mamoniac al gLumii e bun și Dumnezeu e rău și că cică nu L-a trimis pe Fiul Său din mila Maicii la oameni.

Deci dacă tu nu vrei să pricepi ce scriu eu la modul sincer ci tu știi mai bine ce vrei să înțelegi căzând printre rânduri în patima ta eu nu te pot opri. Însă trebuie să te corectez mereu căci viclenia răutății nu te lasă în pace ca să stai liniștit, te pune să te ispitești.

Îmi cer iertare pentru repetarea mesajului, dar mi-a făcut figura netul, căci prima oară postase deși se blocase iar când am mai dat odată a postat din nou.

(O fi întărit Dumnezeu în stilul Său cu Adevărat Adevărat zic vouă, deci Amin.)

Last edited by vsovivivi; 15.11.2012 at 16:45:22.
  #1004  
Vechi 15.11.2012, 17:19:16
Postelnicu Postelnicu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit !!!

@LgMihail

Dragă Mihaile!

În momentul în care ți se dă o asemenea replică:

"Noi ca ortodocsi alegem intotdeauna sa credem adevarul, iar Sfanta Scriptura nu se contrazice, doar daca avem noi intentia de a arata asta. Am explicat citatul din Iosua Navi. Un singur exemplu, cel mai heliocentrist, om de stiinta, va spune ca soarele rasare, desi nu e corect pentru el, ci ca pamantul se invarte. I al doilea rand, aceea nu e o revelatie de la Domnul, e doar ce spune Iosua Navi, care era om, stia stiinta din acele vremuri. In Facerea avem revelatie, nu ce credea Moise."

...deja s-a aprins un bec de alarmă, o fi evadat cineva de undeva? (Probabil ar trebui să ne sfătuim și cu ceva specialiști în aceste deranjamente, săracii oameni poate c[ nu au chiar așa o mare vină)

Să-i lăsăm în plata Domnului, dar putem desigur spre zidirea celorlați să mai retușăm, chit că ar trebui să sară în ochi aceste nebunii!

Iosua Navi și revelația:
http://www.scribd.com/doc/102958694/...i#outer_page_2

Sfântul Iustin Martirul: „Acesta, după ce a fost numit Iisus (Iosua), și după ce a primit putere de la Duhul Sfânt, a făcut ca soarele să stea pe loc.”

Tertulian: „Credem noi că Iisus fiul lui Navi, când se lupta cu amoreii, a dejunat în acea zi în care a poruncit înseși stihiilor să stea la strajă? – (un om care) să fim încredințați că era o pereche a soarelui, stăruind la fel de multă vreme în împlinirea datoriei”

Sfântul Ambrozie cel Mare: „Așa om a fost, mare în minunile pe care le-a făcut cu credința, mare și în biruințele sale. Lucrările lui Moise au fost mai înalte, ale lui (Iisus al lui Navi) au adus mai mari reușite.
Fiecare din aceștia cu ajutorul harului dumnezeiesc s-au ridicat deasupra tuturor măsurilor omenești. Unul a poruncit mării iar celălalt cerului.”

Sfântul Ioan Gură de Aur: „Luați aminte cât prețuiește acest drept... Dar prietenul lui Dumnezeu a poruncit zidirilor Prietenului său.. Pentru ce? Numele lui Iosua [Iisus], a fost un tip. Pentru aceasta, și chiar pentru acest nume, zidirea i s-a închinat. Și atunci ce? Nu au mai fost oameni numiți Iisus? [ba da]; dar acesta a fost numit astfel pentru faptele sale, căci se numea Osea. Deci i s-a schimbat numele: a fost o predicție și o proorocire.”

Moise: "Moise este cel care a scris cartea aceasta (Facerea!). Moise, acel bărbat vestit, despre care Scriptura a dat mărturie că era plăcut lui Dumnezeu încă de pe când era copil la sân (Ieșire II, 2. Fapte VII, 20)... ). Și acolo, lăsând la o parte toate celelalte îndeletniciri, vreme de patruzeci de ani s-a ocupat cu contemplarea existențelor. Când era de optzeci de ani, a văzut pe Dumnezeu (Ieșire XXXIII, 11), atât cât este cu putință unui om să-L vadă; dar, mai bine spus, atât cât nimeni nu L-a putut vedea, după cum dă mărturie însuși Dumnezeu: “Dacă va fi între voi vreun profet al Domnului, în vedenie Mă voi face cunoscut lui și în somn voi grăi cu el; nu tot așa am grăit și cu slujitorul Meu Moise, care este credincios în toată casa Mea; cu el grăiesc gură către gură, la arătare și aievea, iar nu în ghicituri” (Num. 12, 6-8). Așadar, Moise, care a fost învrednicit la fel cu îngerii, să vadă pe Dumnezeu față către față, el ne istorisește cele pe care le-a auzit de la Dumnezeu. Să ascultăm, dar, cuvintele adevărului, grăite “nu în cuvinte de înduplecare ale înțelepciunii omenești” (1 Cor. 2, 4), ci “în cuvintele de învățătură ale Duhului” (1 Cor. 2, 13), care nu au scopul să aducă laudă de la cei ce le ascultă, ci mântuire celor ce sunt instruiți de ele.”

Doamne miluiește și apără!
  #1005  
Vechi 15.11.2012, 17:32:47
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In cazul facerii nu e acelasi lucru, pentru ca acolo avem Revelatia de la Domnul, nu intelepciunea filozofilor antici.
Este stiut faptul ca filosofii greci au luat o foarte mare parte din cunoastere de la evrei. Sfintii Parinti din primele veacuri atesta lucrul acesta in scris amintind o multime de aspecte, mai ales pe cele stiintifice ale vremii. Iarta-ma, dar tu talcuiesti selectiv. Da, uneori Sfintii mentioneaza ca asa ziceau si elinii, dar alteori nu. Cand un Sfant Parinte iti zice: "elementul X s-a facut in ziua cutare", de ce o face? Ca sa se afle in treaba? Apoi ceea ce face el de fapt reprezinta includerea stiintei vechi in dogma, atunci cand amesteca revelatia cu stiinta paganilor => gresesc lamentabil! Inseamna ca din punctul asta de vedere talcuirile lor sunt gresite. Atunci ne intrebam: in care alte puncte mai pot fi gresite? Si stii ce iese? Iese ca atat Petru s-a inselat cand a afirmat ca talcuirea se face de catre Sfinti si mai iese si ca sectarii pot talcui cum vor, ca nu exista un etalon real in talcuiri.

Apoi Facerea este argumentul PRINCIPAL pentru geocentrism. Spune foarte clar - si iti tot repet - ca Dumnezeu A PUS LUMINATORII PE TARIA CERULUI, deci NU in mijloc. Taria a fost facuta ca un "invelis" al Pamantului, despre care Parintii spun ca este totul de la sol pana la marginile universului. E logic sa fie asa devreme ce Pamantul era deja in ziua 1, taria apare in ziua 2, iar restul corpurilor ceresti (inclusiv soarele) in ziua 4!!!

Tu cum poti talcui astea? Tocmai DE ASTA Sfintii Parinti au ales ACEA cosmologie care se verifica prin Facere, caci iti amintesc: ERAU MULTE MODELE SI PE ATUNCI.

Si unde mai pui ca pana si heliocentrismul a aparut inainte de Hristos, la Aristarh? De ce Sfintii nu l-au luat pe acela?!



Acum cu totii luati aminte, de sunteti intru credinta, iar nu intru inselare:
Ca si caracter al revelatiei, Biblia este absoluta sau relativa? (nu ma refer la SolaScriptura sectarilor)

Daca Biblia a fost talcuita ATUNCI potrivit stiintei de atunci, iar ACUM poate fi talcuita (diferit) potrivit stiintei de acum, inseamna ca Scripturile se inteleg in functie de stiinta => sunt relative.

Dar daca Scriptura este de la Dumnezeu revelata, inseamna ca este absoluta in invatatura ei. De altfel exista in mahomedism (si au mai fost si alte secte eretice) ideea ca Dumnezeu se poate "razgandi"... Dar asta a fost data anatemei! Deci, daca Scriptura este absoluta si ea se talcuieste in Biserica, de catre sfinti (Sf. Ap. Petru), atunci talcuirile vechi sunt corecte, cu toata "greutatea" lor.

Nu a zis oare Sf. Antonie cel Mare ca in vremurile din urma toate se vor intoarce cu susul in jos, iar cei ce vor zice adevarul celor vechi vor fi numiti nebuni, pe cand - zice Sfantul - nebuni vor fi aceia ce-i vor desconsidera?

Luati aminte sa nu fiti nebuni, altminteri graiesc - eu nevrednicul - ca si Psalmistul David: "Cei nebuni, inteleptiti-va odata!"
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
  #1006  
Vechi 15.11.2012, 17:37:59
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Iar n-ai înțeles! Un lucru mai bun ar fi dacă m-aș duce nu numa la biserica ortodoxă ci dacă m-aș duce de fiecare sărbătoare mai importantă pe la ei ca să-i iau drept exemplu căci Mângâietorul este asupra lor și a bisericii lor.

Tu ai înțeles fie că-s sectanți sau eretici sau despărțiți sau fără ierarhie sau ce știu eu ce alte invenții când eu ți-am zis de ei că-s sfinți și prooroci!.. iar tu îmi bagi mereu neghinele și vicleniile și părerile tale ca și cum aș fi prieten eu cu ele.

Deci tu înțelegi mereu, de frică, doar ceea ce te-a păcălit un nene rău negru ca o neghină și ascuns sub haină de biserică și care a fost seperiat și el că va vi dat afară și de aia a 'crezut' el și a dat mai departe știrea: că cică el împreună cu înscăunatul mamoniac al gLumii e bun și Dumnezeu e rău și că cică nu L-a trimis pe Fiul Său din mila Maicii la oameni.

Deci dacă tu nu vrei să pricepi ce scriu eu la modul sincer ci tu știi mai bine ce vrei să înțelegi căzând printre rânduri în patima ta eu nu te pot opri. Însă trebuie să te corectez mereu căci viclenia răutății nu te lasă în pace ca să stai liniștit, te pune să te ispitești.

Îmi cer iertare pentru repetarea mesajului, dar mi-a făcut figura netul, căci prima oară postase deși se blocase iar când am mai dat odată a postat din nou.

(O fi întărit Dumnezeu în stilul Său cu Adevărat Adevărat zic vouă, deci Amin.)
Mai lasa-ma cu toti ereticii tai! Ce fac nebunii de la pucioasa? Si-au facut o alta biblie si invata tot felul de prostii pe care nici un Sfant Parinte si nici o Scriptura nu le graiesc.

Din Scripturi am invatat ca:

"De va veni si inger din cer si va va invata ALTCEVA decat v-am predanisit noi, anatema sa fie!" (Sfantul Apostol Pavel)

De nu stau in ascultare, sunt schismatici!
Daca umbla dupa prozeliti, schismatici fiind, sunt sectari!
Daca se abat de la invatatura crestina primita de la apostoli si de la parinti, sunt eretici!

Eretic este si cel ce are partasie cu asemenea oameni!

Caci "prooroci mincinosi se vor scula"!
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
  #1007  
Vechi 15.11.2012, 18:42:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Postelnicu Vezi mesajul
...deja s-a aprins un bec de alarmă, o fi evadat cineva de undeva? (Probabil ar trebui să ne sfătuim și cu ceva specialiști în aceste deranjamente, săracii oameni poate c[ nu au chiar așa o mare vină)

Să-i lăsăm în plata Domnului, dar putem desigur spre zidirea celorlați să mai retușăm, chit că ar trebui să sară în ochi aceste nebunii!
Se pare ca ai inceput sa devii agresiv, ca tot intrebai de duh, sper ca nu o sa spui ca acesta ar fi un duh ortodox.
Incerci sa iti impui cu agresivitate parerile tale, care nu sunt impartasite de BO, ci de cativa ortodocsi, pr. Badulescu si adeptii sai.
Ca ce spun eu e corect si tu nu stii despre ce e vorba, iata interpretarea ortodoxa chiar de la Parintele Serafim. Tu pana acum ai expus doar propria interpretare a sfintilor, luata dupa Pr. Badulescu.

Parintele Serafim Rose: "Neindoielnic, cunoasterea oferita de stiintele naturale este una mereu supusa revizuirii, datorita noilor descoperiri facute prin observatie si experiment; asa se face ca in ea se pot afla greseli, chiar in scrierile Sfantului Vasile cel Mare sau ale altor Parinti, tot asa cum se afla greseli in lucrarile oricui scrie despre fapte stiintifice. Astfel de greseli nu micsoreaza in nici un fel valoarea generala a unor lucrari precum Hexaimeronul, unde faptele stiintifice nu sunt folosite decat ca ilustrari ale unor principii care provin nu din cunoasterea naturii, ci din descoperire dumnezeiasca. In privinta cunoasterii REALITATILOR naturii, lucrarile stiintifice moderne sunt, desigur, superioare partii ” stiintifice ” a Hexaimeronului si a altor lucrari similare ale Sfintilor Parinti, fiind intemeiate pe observatii mai precise ale naturii. Iata SINGURUL ASPECT in care stiinta se poate spune ca este superioara ori ” depaseste ” scrierile Sfintilor Parinti; dar la Sfintii Parinti acest aspect este pur conjunctural fata de restul invataturilor teologice si morale."
P.S. Pentru ca ai adoptat un ton agresiv o sa sistez dialogul cu tine, doar daca vei dori sa vorbesti ca un ortodox.
  #1008  
Vechi 15.11.2012, 18:47:16
Postelnicu Postelnicu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Exclamation Post

Fraților, poate este mai de folos a pune capăt aici disputelor, ce a fost de spus s-a spus, ce s-a mărturisit, s-a mărturisit, iar în urmă ne paște o mare dezbinare, plăcută vrăjmașului.

Să ne iertăm deci unii pre alții și să ne rugăm, să postim, să ne spovedim și împărtășim, și să nădăjduim că Domnul ne va lumina pe toți cu al Său har și a Sa iubire de oameni. Amin!

Last edited by Postelnicu; 15.11.2012 at 18:50:59.
  #1009  
Vechi 15.11.2012, 19:14:12
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Postelnicu Vezi mesajul
@LgMihail

Dragă Mihaile!

În momentul în care ți se dă o asemenea replică:

"Noi ca ortodocsi alegem intotdeauna sa credem adevarul, iar Sfanta Scriptura nu se contrazice, doar daca avem noi intentia de a arata asta. Am explicat citatul din Iosua Navi. Un singur exemplu, cel mai heliocentrist, om de stiinta, va spune ca soarele rasare, desi nu e corect pentru el, ci ca pamantul se invarte. I al doilea rand, aceea nu e o revelatie de la Domnul, e doar ce spune Iosua Navi, care era om, stia stiinta din acele vremuri. In Facerea avem revelatie, nu ce credea Moise."

...deja s-a aprins un bec de alarmă, o fi evadat cineva de undeva? (Probabil ar trebui să ne sfătuim și cu ceva specialiști în aceste deranjamente, săracii oameni poate c[ nu au chiar așa o mare vină)

Să-i lăsăm în plata Domnului, dar putem desigur spre zidirea celorlați să mai retușăm, chit că ar trebui să sară în ochi aceste nebunii!

Iosua Navi și revelația:
http://www.scribd.com/doc/102958694/...i#outer_page_2

Sfântul Iustin Martirul: „Acesta, după ce a fost numit Iisus (Iosua), și după ce a primit putere de la Duhul Sfânt, a făcut ca soarele să stea pe loc.”

Tertulian: „Credem noi că Iisus fiul lui Navi, când se lupta cu amoreii, a dejunat în acea zi în care a poruncit înseși stihiilor să stea la strajă? – (un om care) să fim încredințați că era o pereche a soarelui, stăruind la fel de multă vreme în împlinirea datoriei”

Sfântul Ambrozie cel Mare: „Așa om a fost, mare în minunile pe care le-a făcut cu credința, mare și în biruințele sale. Lucrările lui Moise au fost mai înalte, ale lui (Iisus al lui Navi) au adus mai mari reușite.
Fiecare din aceștia cu ajutorul harului dumnezeiesc s-au ridicat deasupra tuturor măsurilor omenești. Unul a poruncit mării iar celălalt cerului.”

Sfântul Ioan Gură de Aur: „Luați aminte cât prețuiește acest drept... Dar prietenul lui Dumnezeu a poruncit zidirilor Prietenului său.. Pentru ce? Numele lui Iosua [Iisus], a fost un tip. Pentru aceasta, și chiar pentru acest nume, zidirea i s-a închinat. Și atunci ce? Nu au mai fost oameni numiți Iisus? [ba da]; dar acesta a fost numit astfel pentru faptele sale, căci se numea Osea. Deci i s-a schimbat numele: a fost o predicție și o proorocire.”

Moise: "Moise este cel care a scris cartea aceasta (Facerea!). Moise, acel bărbat vestit, despre care Scriptura a dat mărturie că era plăcut lui Dumnezeu încă de pe când era copil la sân (Ieșire II, 2. Fapte VII, 20)... ). Și acolo, lăsând la o parte toate celelalte îndeletniciri, vreme de patruzeci de ani s-a ocupat cu contemplarea existențelor. Când era de optzeci de ani, a văzut pe Dumnezeu (Ieșire XXXIII, 11), atât cât este cu putință unui om să-L vadă; dar, mai bine spus, atât cât nimeni nu L-a putut vedea, după cum dă mărturie însuși Dumnezeu: “Dacă va fi între voi vreun profet al Domnului, în vedenie Mă voi face cunoscut lui și în somn voi grăi cu el; nu tot așa am grăit și cu slujitorul Meu Moise, care este credincios în toată casa Mea; cu el grăiesc gură către gură, la arătare și aievea, iar nu în ghicituri” (Num. 12, 6-8). Așadar, Moise, care a fost învrednicit la fel cu îngerii, să vadă pe Dumnezeu față către față, el ne istorisește cele pe care le-a auzit de la Dumnezeu. Să ascultăm, dar, cuvintele adevărului, grăite “nu în cuvinte de înduplecare ale înțelepciunii omenești” (1 Cor. 2, 4), ci “în cuvintele de învățătură ale Duhului” (1 Cor. 2, 13), care nu au scopul să aducă laudă de la cei ce le ascultă, ci mântuire celor ce sunt instruiți de ele.”

Doamne miluiește și apără!
Se pare ca obsedatii mistici, fanii popei badulescu dan, au o obsesie in a cataloga sanitatea mintala a altora, avand ca reper desigur urat-mirositoarea lor credinta marcionit-stilistoida. Cine zice, ala e! Nu sunt prieten cu nici unul din cei doi, Vsovivivivi, si Catalin, am avut chiar dispute aprige, dar pana la statutul uman, care NU a fost pus in discutie. Totata stima pentru ferventul ortodox brasovean, care desi uneori pare prea preocupat de o lupta impotriva ecumenismului, tine dreapta masura in cele duhovnicesti.
Cu toata sinceritatea: pe vremea regretatului Leonid Ilici Brejnev, misticii retrograzi si fanatici ca voi ar fi ajuns intr-un spital de psihiatrie al KGB, cu "duhovnic" cu tot. Si sincer, daca as fi fost traitor acolo si atunci, v-as fi denuntat ca dusmani ai poporului si mistici reactionari si retrograzi cu o placere imensa.
Sa-i intorc inutilului Lgmihail "complimentul": nu, voi sunteti cei care nu aveti o treaba cu crestinismul real. Animalele legionare au meritat-o. Martirii ortodocsi si catolici, nu. (Spun "animale" findca v-ati logat si inceput sa atacati toti trei deodata, in aceeasi seara, ca o haita de maidanezi).
Cer scuze d-lui admin pentru stil, dar oridecite ori geocentristii (sau e unul, cu mai multe ID-uri?) intra pe forum, improasca cu insulte la adresa sanatatii mintale si cu mizerii mistice, mucegait de arhaice. Fiintele astea nu pot discuta pe un ton lipsit de insulte, caracterizari ad hominem si afirmatii stupid de categorice?!?! Asa au facut si anul trecut.
  #1010  
Vechi 15.11.2012, 19:24:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Postelnicu Vezi mesajul
Fraților, poate este mai de folos a pune capăt aici disputelor, ce a fost de spus s-a spus, ce s-a mărturisit, s-a mărturisit, iar în urmă ne paște o mare dezbinare, plăcută vrăjmașului.

Să ne iertăm deci unii pre alții și să ne rugăm, să postim, să ne spovedim și împărtășim, și să nădăjduim că Domnul ne va lumina pe toți cu al Său har și a Sa iubire de oameni. Amin!
E in regula acum.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Curcubeu sferic la mormant la Pr. Arsenie Boca au_relian Pelerinaje la locuri Sfinte 26 30.12.2011 21:17:05
Rugaciune pentru bolnavul care nu poate dormi bettykalazar Intrebari utilizatori 3 25.06.2011 10:42:05
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu ? question Generalitati 27 09.08.2008 17:24:43