Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #561  
Vechi 01.09.2012, 20:31:48
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de editheraven Vezi mesajul
cum atunci nu-l mișcă nici prezența lunii sau a soarelui când e deasupra sau când e interpus pământul între satelit și soare sau lună?

Satelitii sunt controlati de pe pamant in functie de datele primite privind orbita deviata a satelitului de carte atractia lunii, soarelui, diferentei de raza a terrei etc. Vezi, deci, este influentata traiectoria care este voit geostatica calculata astfel incat forta centrifuga sa fie egala cu actractia gravitationala.
ei au impresia că un satelit geostationar este ca un pietroi aruncat pe orbita.

Last edited by Dumitru73; 01.09.2012 at 23:21:58.
  #562  
Vechi 02.09.2012, 00:24:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Dvs. credeti in existenta satelitilor geostationari si imponderabilitatea la bordul lor? Daca da, cum de credeti? Daca nu, ce valoare poate avea demonstratia pe care ati aplaudat-o?
Există sateliți, doar că modul lor de funcționare nu cred că este cel făcut public. Nu stau nemișcați în imponderabilitate, ci sînt menținuți la o anumită altitudine într-o stare de echilibru aparent de către o sursă de energie neconvențională sau "orbitează" deasupra Terrei propulsați de aceeași energie. Cu alte cuvinte, tehnologia de la bordul lor este mult superioară celei prezentate publicului.

Ceea ce susțineți voi, că au fost lansați pe orbită și acolo traiectoria le este ajustată prin metode de genul fîs-fîs, adică hai să ne jucăm de-a conservarea impulsului funcție de poziția zilnică a Lunii și a Soarelui - păi asta e o explicație fantastico-ridicolă pe care eu unul n-o s-o înghit. Cum de altfel nici așa-zisa decolare fîîîîîîîîs a modulelor selenare n-o s-o cred în veci și pururi, domnule Tartaruga...

Dumneata ți-ai pus vreodată problema funcționării acestor sateliți cu o precizie și o fiabilitate suficient de mari ca să poată furniza date corecte despre poziția unui navigator de pe Pămînt? Și aici mă refer la aparate GPS pentru publicul larg, care au o precizie de ordinul metrilor sau chiar mai proastă, nu la cele folosite în sistemul militar.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #563  
Vechi 02.09.2012, 00:37:04
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
funcție de poziția zilnică a Lunii și a Soarelui

Care de altfel variaza pe o cuba inchisia si repetitiva si destul de precis de aproximat pentru a face aceste ajustari in timp real.
  #564  
Vechi 02.09.2012, 03:02:55
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Există sateliți, doar că modul lor de funcționare nu cred că este cel făcut public. Nu stau nemișcați în imponderabilitate, ci sînt menținuți la o anumită altitudine într-o stare de echilibru aparent de către o sursă de energie neconvențională sau "orbitează" deasupra Terrei propulsați de aceeași energie. Cu alte cuvinte, tehnologia de la bordul lor este mult superioară celei prezentate publicului.

Ceea ce susțineți voi, că au fost lansați pe orbită și acolo traiectoria le este ajustată prin metode de genul fîs-fîs, adică hai să ne jucăm de-a conservarea impulsului funcție de poziția zilnică a Lunii și a Soarelui - păi asta e o explicație fantastico-ridicolă pe care eu unul n-o s-o înghit. Cum de altfel nici așa-zisa decolare fîîîîîîîîs a modulelor selenare n-o s-o cred în veci și pururi, domnule Tartaruga...

Dumneata ți-ai pus vreodată problema funcționării acestor sateliți cu o precizie și o fiabilitate suficient de mari ca să poată furniza date corecte despre poziția unui navigator de pe Pămînt? Și aici mă refer la aparate GPS pentru publicul larg, care au o precizie de ordinul metrilor sau chiar mai proastă, nu la cele folosite în sistemul militar.
Normal ca nu se spun publicului larg asa cum multe secrete nu se spun. Dvs. aveti idee cate tari au butonul rosu? Off topic.

Revenind, eu am ramas cu o alta nedumerire: cum a putut un pusti de la noi sa miste satelitul americanilor jucandu-se pe net? Sau a fost doar o gluma autohtona?

Iar o alta nedumerire: dvs. ati verificat personal toate notiunile pe care le folositi pentru a vedea ca asa este? Ca de exemplu ce se intampla la poli sau la ecuator? Daca nu, cum stabiliti pana in ce punct ii credeti pe ceilalti in informatiile ce vi le dau si de unde nu ii mai credeti?
  #565  
Vechi 02.09.2012, 03:08:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Există sateliți, doar că modul lor de funcționare nu cred că este cel făcut public. Nu stau nemișcați în imponderabilitate, ci sînt menținuți la o anumită altitudine într-o stare de echilibru aparent de către o sursă de energie neconvențională sau "orbitează" deasupra Terrei propulsați de aceeași energie. Cu alte cuvinte, tehnologia de la bordul lor este mult superioară celei prezentate publicului.
Adica tehnologie OZN ceva..

Citat:
Ceea ce susțineți voi, că au fost lansați pe orbită și acolo traiectoria le este ajustată prin metode de genul fîs-fîs, adică hai să ne jucăm de-a conservarea impulsului funcție de poziția zilnică a Lunii și a Soarelui - păi asta e o explicație fantastico-ridicolă pe care eu unul n-o s-o înghit.
Sunt sigur ca tehnologia ozn -ista e mult mai usor de inghitit.

Pentru cine nu stie fizica, categoric, realitatea e in formule care dau dureri de cap, fantezia doar fantezie si atat.

Citat:
Cum de altfel nici așa-zisa decolare fîîîîîîîîs a modulelor selenare n-o s-o cred în veci și pururi, domnule Tartaruga...
Pai nu zice nimeni sa crezi, studiaza putina fizica si chimie si vezi daca se poate sau nu.


Citat:
Dumneata ți-ai pus vreodată problema funcționării acestor sateliți cu o precizie și o fiabilitate suficient de mari ca să poată furniza date corecte despre poziția unui navigator de pe Pămînt? Și aici mă refer la aparate GPS pentru publicul larg, care au o precizie de ordinul metrilor sau chiar mai proastă, nu la cele folosite în sistemul militar.
Nu sa "ti-o pui" e important ci sa studiezi.
Adica sa pui mana pe manuale respective de fizica si vezi care e treaba.

Ca sa-ti alege cvasi-arbitrar o credinta pe baza de "feeling" - e la indemana oricui.

Dar ghici ce, "feeling" -ul nu stie fizica, in schimb corpul purtator da - sper sa nu constanti asta la modul practic cel mai dureros.
  #566  
Vechi 02.09.2012, 03:12:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
crezi că vor ține cont de asta?
Au tinut - ca a aparut si explicatia: au tehnologie SF :)

Nu s-ar obosi sa calculeze (ca nici nu se pricep) influenta atractiei lunii asupra traiectoriei satelitului, sa vada in ce masura e corectabila cu un motor "onboard".
  #567  
Vechi 02.09.2012, 03:33:46
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Eu am o intrebare mai simpla: in modelul plan, de unde incepe pamantul (de la ce tara) si unde se sfarseste? Din SUA pana in China se zboara traversand Pacificul sau se traverseaza Atlanticul si toate continentele pana in China? Sau se poate zbura pe partea cealalta a pamantului dar se tine secret? Sau ambele fete sunt locuite? Caz in care ce tara unde? Cum arata dispozitia tarilor pe acest pamant plan? Si este plan patrat sau dreptunghiular sau rotund sau romboid sau cum?
  #568  
Vechi 02.09.2012, 08:31:43
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Stai. Raspunsul era ca : aparatele de trasare a traiectoriei sunt au functionarea special deformata si traiectoria este special deviata astfel incat , de fapt, ceea ce pare o calatorie in linie dreapta , de exemplu, in jurul ecuatorului este, de fapt, o calatorie pe un cerc cu centrul in polul nord, Asa se explica si imposibilitatea gasirii peretelui de gheata din jurul terrei.
  #569  
Vechi 02.09.2012, 10:19:11
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de editheraven Vezi mesajul
Stai. Raspunsul era ca : aparatele de trasare a traiectoriei sunt au functionarea special deformata si traiectoria este special deviata astfel incat , de fapt, ceea ce pare o calatorie in linie dreapta , de exemplu, in jurul ecuatorului este, de fapt, o calatorie pe un cerc cu centrul in polul nord, Asa se explica si imposibilitatea gasirii peretelui de gheata din jurul terrei.
La ce perete de gheata te referi? Si ce ai vrut sa spui? Ca pilotii nu prea isi dau seama pe unde zboara? Ideea era ca, daca de la noi pana in China se zboara traversand tot continentul asiatic in timp ce din SUA se ajunge invers, traversand Pacificul, atunci pamantul nu poate fi decat rotund. Se poate traversa si pe uscat + apa, nu-i musai prin aer, si la acelasi lucru se ajunge.
  #570  
Vechi 02.09.2012, 10:43:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sunt explicatii (aparent) rationale pana la un punct, la un moment dat apare si teoria conspiratiei impinse la absurd si atunci iti dai seama ca ceva scapara pe undeva..
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 18:23:24
Curcubeu sferic la mormant la Pr. Arsenie Boca au_relian Pelerinaje la locuri Sfinte 26 30.12.2011 22:17:05
Rugaciune pentru bolnavul care nu poate dormi bettykalazar Intrebari utilizatori 3 25.06.2011 11:42:05
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 11:36:14
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu ? question Generalitati 27 09.08.2008 18:24:43