Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 30.11.2011, 18:18:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
De fapt nu e tocmai amuzant, ci chiar trist. Ne lasam antrenati intr-o flecareala din care nimeni nu invata absolut nimic. Ca sa dezvolti acum, in acesti ani, acest subiect infantil, mie mi se pare o ispitire de doi bani in care nici macar un copil nu mai poate cadea, in timp ce la alte subiecte unde e greu de descifrat inselarea, suntem reticenti si prevazatori. Eu cred ca in general, motivul pentru care intram pe aici ar trebui sa fie dorinta de a invata ceva nou si util, sau poate de a ajuta pe altii cu o vorba buna...
O minciună repetată suficient de des și de mult poate ajunge să treacă drept adevăr. Este posibil acest scenariu la scară planetară, prin mijloace mass-media timp de jumate de secol.

Aici vreau să discut cu voi dacă acest lucru este sau nu posibil. Dacă veți demonstra că nu, subiectul va fi închis și eu voi fi lămurit definitiv. Deci aștept probe clare, nu replici de genul "nu ești întreg la minte" sau "subiect infantil".
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #62  
Vechi 30.11.2011, 18:21:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
daca esti sincer cu tine, fa o cautare obiectiva.
Asta și intenționez, de aia ți-am dat linkul de pe wikipedia care conține și contraargumentul la acel experiment. Iar lui Raoul i-am dat linkul cu expediția în jurul Antarcticii... :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #63  
Vechi 30.11.2011, 18:24:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
pana la urma are forma de disc sau de patrat?
ca acum vine vsovivi sa ne vorbeasca de colturile pamantului :)
În afara rotundului discului, adică în afara marelui Zid de Gheață nu se știe ce este. Poate că patru Puteri cerești care veghează la cele patru colțuri (ce-or fi și alea), ca în imaginea a doua. Tot ce-i posibil.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #64  
Vechi 30.11.2011, 18:29:49
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Asta și intenționez, de aia ți-am dat linkul de pe wikipedia care conține și contraargumentul la acel experiment. Iar lui Raoul i-am dat linkul cu expediția în jurul Antarcticii... :)
am intrat pe site, dar mi-e inutil pentru ca este in engleza :D
  #65  
Vechi 30.11.2011, 18:34:02
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
În afara rotundului discului, adică în afara marelui Zid de Gheață nu se știe ce este. Poate că patru Puteri cerești care veghează la cele patru colțuri (ce-or fi și alea), ca în imaginea a doua. Tot ce-i posibil.
concluzia, intermediara, pe care o pot trage eu acum, este ca Dumnezeu a facut Pamantul plat, dar a pus si niste legi mai ciudate ale fizicii, care nu au alt scop decat sa ne induca in eroare si sa credem ca este sferic.
dar nu inteleg care ar fi scopul lui Dumnezeu in acest caz ...

e ca teoria aia care spune ca Pamantul este tanar, dar Dumnezeu l-a facut sa para batran ...
  #66  
Vechi 30.11.2011, 18:58:18
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ștefane,

Nu confunda rotundul cu sfericul. Privește cu luare aminte imaginea din prima postare a acestui thread, unde vei găsi un Pămînt rotund și plat în același timp. :) Mai exact ca un disc sau cilindru cu înălțime mică.

Deci cine contrazice Biblia?!
mda...Luca 17, 34- 36: “Va spun ca in noaptea aceea, doi insi vor fi in acelasi pat, unul va fi luat si altul va fi lasat. Doua femei vor macina impreuna: una va fi luata si alta va fi lasata. Doi barbati vor fi la camp: unul va fi luat si altul va fi lasat.”
Aparent, cuvintele Mantuitorului nu ne spun nimic cu privire la subiectul de care ne ocupam. Si totusi, privind mai atent continutul textului, vom observa ceva interesant. Aducand in discutie momentul revenirii Sale pe pamant, Mantuitorul aminteste trei activitati umane care se desfoasoara in acelasi moment:
- odihna prin somn, care apartine noptii
- macinatul cerealelor, care in Orient se face dimineata devreme, pe racoare
- lucrul la camp, activitate ce se desfasoara in cursul zilei
Domnul vorbeste despre “noaptea aceea” in care unii oameni vor dormi, altii vor macina grane ( deci pentru ei este dimineata devreme ), iar altii vor lucra la camp, fiind zi. Avem aici un indiciu cu privire la faptul ca Pamantul este rotund.
Doamne ajuta!
  #67  
Vechi 30.11.2011, 19:02:55
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Asta și intenționez, de aia ți-am dat linkul de pe wikipedia care conține și contraargumentul la acel experiment. Iar lui Raoul i-am dat linkul cu expediția în jurul Antarcticii... :)
Si cati km le-a dat? Mai mult decat in jurul Ecuatorului?? Ma indoiesc!

PS de ce oare Dumnezeu a facut Luna rotunda,Soarele,stelele,absolut tot ce se vede,numai Pamantul l-a "pocit" putin?
  #68  
Vechi 30.11.2011, 19:03:43
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
mda...Luca 17, 34- 36: “Va spun ca in noaptea aceea, doi insi vor fi in acelasi pat, unul va fi luat si altul va fi lasat. Doua femei vor macina impreuna: una va fi luata si alta va fi lasata. Doi barbati vor fi la camp: unul va fi luat si altul va fi lasat.”
Aparent, cuvintele Mantuitorului nu ne spun nimic cu privire la subiectul de care ne ocupam. Si totusi, privind mai atent continutul textului, vom observa ceva interesant. Aducand in discutie momentul revenirii Sale pe pamant, Mantuitorul aminteste trei activitati umane care se desfoasoara in acelasi moment:
- odihna prin somn, care apartine noptii
- macinatul cerealelor, care in Orient se face dimineata devreme, pe racoare
- lucrul la camp, activitate ce se desfasoara in cursul zilei
Domnul vorbeste despre “noaptea aceea” in care unii oameni vor dormi, altii vor macina grane ( deci pentru ei este dimineata devreme ), iar altii vor lucra la camp, fiind zi. Avem aici un indiciu cu privire la faptul ca Pamantul este rotund.
Doamne ajuta!
bun argumentul. nu m-am gadit la el.
sper sa nu iti raspunda vsovivi, ca iar imi face creierul prastie.
il astept pe florin.
  #69  
Vechi 30.11.2011, 19:05:46
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si cati km le-a dat? Mai mult decat in jurul Ecuatorului?? Ma indoiesc!

PS de ce oare Dumnezeu a facut Luna rotunda,Soarele,stelele,absolut tot ce se vede,numai Pamantul l-a "pocit" putin?
probabil ca toate sunt plate
  #70  
Vechi 30.11.2011, 22:07:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
mda...Luca 17, 34- 36: “Va spun ca in noaptea aceea, doi insi vor fi in acelasi pat, unul va fi luat si altul va fi lasat. Doua femei vor macina impreuna: una va fi luata si alta va fi lasata. Doi barbati vor fi la camp: unul va fi luat si altul va fi lasat.”
Aparent, cuvintele Mantuitorului nu ne spun nimic cu privire la subiectul de care ne ocupam. Si totusi, privind mai atent continutul textului, vom observa ceva interesant. Aducand in discutie momentul revenirii Sale pe pamant, Mantuitorul aminteste trei activitati umane care se desfoasoara in acelasi moment:
- odihna prin somn, care apartine noptii
- macinatul cerealelor, care in Orient se face dimineata devreme, pe racoare
- lucrul la camp, activitate ce se desfasoara in cursul zilei
Domnul vorbeste despre “noaptea aceea” in care unii oameni vor dormi, altii vor macina grane ( deci pentru ei este dimineata devreme ), iar altii vor lucra la camp, fiind zi. Avem aici un indiciu cu privire la faptul ca Pamantul este rotund.
Doamne ajuta!
Dacă te-ai fi uitat pe http://www.theflatearthsociety.org/f...?topic=11211.0 , ai fi înțeles modelul pe care ei îl susțin. Acolo scrie clar cum sînt posibile ziua și noaptea, sezoanele, eclipsele, mareele, gravitația șamd.

Eu mă consider un om rațional. Am cunoștințe în America și în Australia, unde e zi dacă la noi e noapte pentru cîteva ore cel puțin.

Mi-ai amintit de evenimentul ispitirii Lui Hristos de către tatăl minciunii. Zice acolo că l-a dus într-un loc înalt de unde i-a arătat toate împărățiile lumii. Cum ar fi posibilă treaba asta dacă Pămîntul ar fi sferic?

Noapte bună. Pentru voi, că eu la 0:00 intru în schimbul de noapte, deci voi lucra cînd voi veți dormi...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Curcubeu sferic la mormant la Pr. Arsenie Boca au_relian Pelerinaje la locuri Sfinte 26 30.12.2011 21:17:05
Rugaciune pentru bolnavul care nu poate dormi bettykalazar Intrebari utilizatori 3 25.06.2011 10:42:05
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu ? question Generalitati 27 09.08.2008 17:24:43