Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.11.2008, 23:17:08
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Viata lui Iisus ,cum vi se pare filmul ,stiti mai multe despre el?

am gasit un film interesant,poate ca e cunoscut,dar mi se paare cam vechi,cand este facut ? Nu stiti? Pe youtube sunt multe parti,cred ca 11 ,sunt pe parti,fiecare parte are vreo 8-9 minute.Este despre viata lui Iisus...mie unul imi place sa vad filme religioase cu intamplari din Biblie,ma linisteste si ma face sa Il iubesc si mai mult pe Dumnezeu si sa cred ca Dumnezeu ne iubeste si mai mult pe noi.

Partea 1

http://www.youtube.com/results?searc...s&search_type=
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.11.2008, 13:13:25
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Am vazut filmul de foarte multe ori, l-a dat si la Tv, l-am vazut si cand umblam prin adunarile neo-protestante, este un film bun, bine realizat si pe intelesul celor simpli, filmul "Iisus din Nazaret" este mai bine realizat in ceea ce priveste rigorile cinematografiei, dar Viata lui isus e mai simplu, stui despre filmul asta ca a fost tradus in foarte foarte multe limbi, a ajuns sa fie urmarit de milioane de persoane deoarece neo-protestantii s-au folosit de el pt evanghelizarile pe cre le faceau, mai stiu ca relatarea din film este facuta dupa Evanghelia dupa Luca,
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.11.2008, 17:11:27
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Dar cand este facut filmul?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.11.2008, 18:44:13
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

In anul 1977.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.11.2008, 19:26:05
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

[quote=danyel;99380]Am vazut filmul de foarte multe ori, l-a dat si la Tv, l-am vazut si cand umblam prin adunarile neo-protestante, este un film bun, bine realizat si pe intelesul celor simpli, filmul "Iisus din Nazaret" este mai bine realizat in ceea ce priveste rigorile cinematografiei, dar Viata lui isus e mai simplu, stui despre filmul asta ca a fost tradus in foarte foarte multe limbi, a ajuns sa fie urmarit de milioane de persoane deoarece neo-protestantii s-au folosit de el pt evanghelizarile pe cre le faceau, mai stiu ca relatarea din film este facuta dupa Evanghelia dupa Luca,[/quot


Filmul ala de care ziceai -Isus din Nazaret- pot sa il vad undeva pe internet? De ce este mai bun? este mai corect din punct de vedere religios?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.11.2008, 09:01:40
PLMA PLMA is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Mesaje: 11
Exclamation Viata lui IIsus,cum vi se pare filmul,stiti mai multe despre el!

Numai TATAL SI MAMA LUI, IL INTELEG PE IISUS!... in rest numai pareri! NIVELUL DE CONSTIINTA A UMANITATII NU A PERMIS SI NU PERMITE...INTELEGEREA MISTERULUI VIETII FIULUI LUI DUMNEZEU PE PAMANT! E cale foarte grea, PENTRU A AJUNGE LA ILUMINARE! Iar ILUMINAREA, IMPLICA ATINGEREA PERFECTIUNII PRIN TRANSFIGURARE, OBTINAND STAREA DE DUMNEZEIRE!
INRI=IGNE NITRIUM RENOVATUR INTEGRA=
INTREAGA NATURA ESTE REINNOITA DE FOC!
Prin FOC SI PARA, TREBUIE SA TREACA "OMUL" PENTRU A INTELEGE PE FIUL LUI DUMNEZEU!
Deunazi, un preot m-a intrebat care este parerea mea despre Profetul Musulmanilor...si despre faptul ca a avut 13 sotii! Raspunsul meu a fost: se stie ca profetul a forst inspirat de ARHANGHELUL GABRIEL si a fost analfabet...el nu a scris nimic...altii au facut-o! Fiecare exprima intr-un fel sau altul ce ii convine functie de cum poate intelege evenimentele! ADEVARUL...NU POATE FI SCRIS SAU MANIFESTAT! De aceea nici IIsus nu a scris! CONTINUU, TOTUL SE TRANSFORMA!...deci si ADEVARUL UNUI MOMENT DAT!...
Ganditi-va, cate razboaie au creat cele scrise! ADEVARUL ESTE DOAR IN INIMA, SUFLET SI MINTE, INSUFLAT DE SFANTUL SPIRIT/DUH... NU PE hartie sau in filme!
Doresc tuturor, LUMINA, IUBIRE, INTELEPCIUNE, VOINTA, FORTA DIVINA, AMIN.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.11.2008, 09:25:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ce adevar mai este acela , ce se schimba in tim la un moment dat ? Prin cea ce spui, pui la indoiala adevarul din Sfanta scriptura ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.11.2008, 10:01:37
PLMA PLMA is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Mesaje: 11
Exclamation Viata lui IIsus, cum vi se pare filmul,stiti mai multe despre el?

Eu cred numai in ENERGIA UNIVERSALA INFINIT INTELIGENTA CREATOARE, IUBITOARE, numita de noi pamantenii DUMNEZEU TATAL (TOTUL) si cam atat! FIUL TATALUI, RECUNOSCUT DE CRESTINISM, IISUS CHRISTOS, NU A SCRIS!...iar "oamenii" au creat deshert si i-au pus numele de PACE! (SOLITUDINEM FECERUNT, PACEM APPELUNT) prezenta stare a Terrei, este dovada!
Doresc tuturor, LUMINA, IUBIRE, INTELEPCIUNE, VOINTA, FORTA DIVINA! AMIN.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.11.2008, 10:10:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PLMA Vezi mesajul
Eu cred numai in ENERGIA UNIVERSALA INFINIT INTELIGENTA CREATOARE, IUBITOARE, numita de noi pamantenii DUMNEZEU TATAL (TOTUL) si cam atat! FIUL TATALUI, RECUNOSCUT DE CRESTINISM, IISUS CHRISTOS, NU A SCRIS!...iar "oamenii" au creat deshert si i-au pus numele de PACE! (SOLITUDINEM FECERUNT, PACEM APPELUNT) prezenta stare a Terrei, este dovada!
Doresc tuturor, LUMINA, IUBIRE, INTELEPCIUNE, VOINTA, FORTA DIVINA! AMIN.
Nu stiu daca ai fost atent, dar ai accesat un site crestin ORTODOX !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.11.2008, 17:14:15
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Filmul ala de care ziceai -Isus din Nazaret- pot sa il vad undeva pe internet? De ce este mai bun? este mai corect din punct de vedere religios?[/quote]


Pe Youtube o sa gasesti segvente si din Iisus din Nazaret da nu- sunt subtitrate, este mai bun din punct de vedere al realizarii artistice, nu din punct de vedere religios,filmul "Iisus din Nazaret" pare mai intelectual, "Viata lui Isus " este facut intr-o maniera mai neo-protestanta
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce stiti despre?.. candles in the wind Generalitati 0 23.10.2011 18:03:34
De unde stiti voi precis ce si cum vrea Dumnezeu la situatii concrete de viata? sophia Biserica Ortodoxa Romana 114 19.01.2011 02:22:11
Cei 17 ani lipsa din viata lui Iisus RedTears Generalitati 37 24.01.2010 20:26:37
Iranienii au facut un film despre viata lui Iisus Dia20_diana Stiri, actualitati, anunturi 24 30.11.2008 23:17:17
Ce stiti despre... quasar Generalitati 2 27.01.2008 14:01:36