Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.02.2009, 13:04:59
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit Pizza de post...

Secretul unei pizza bune sta in pregatirea sosului de tomate.
In primul rand,o pizza reprezinta o mancare ce se poate pregati foarte rapid,asa ca este de preferabil sa cumparati blatul.
Se pregateste sosul astfel;se pune intr-o tigaita mica pe foc,doua linguri de bulion si doua linguri de rosii tocate(de conserva,de regula),apoi se pun doua linguri de ulei de masline,o lingurita rasa de zahar,un praf de sare,piper,busuioc si oregano.Se lasa pana incepe acest sos sa fiarba,apoi se da jos de pe foc.
Se pun pe blat cateva linguri de sos uniformizandu-se in sens circular,apoi se pun ciuperci taiate feliute,creveti(doar daca aveti)de preferabil mici,apoi se pun cateva masline(taiate,daca sunt mari,si intregi,daca sunt mici),se taie un ardei iute(dar sa fie neiute),adica de forma ardeiului iute,cum sunt aceia bulgaresti,se taie acesta rondele oblice foarte subtiri,se poate pune si cateva graunte de porumb fiert dulce..Se pune peste tot apoi,cascaval de post ras,dar ATENTIE!,nu orice cascaval din comert care scrie ca este de post,este intr-adevar de post.Uneori scrie ca un cascaval este de post,sau vegetal,dar acesta este de fapt un cascaval mixt,format din proteine din soia si din proteine din lapte.
Deci,la final se pune pizza pe o tava,se lasa la cuptor,dupa cum estimati ,cam 10-15 minute.
Pofta buna...in post!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.02.2009, 13:07:41
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Incercati porumb fiert calit in margarina,cu putina sare,sau pastai prefierti,cu putin usturoi si ceapa,sare si piper,fierte pana la prajire,pana scade toata apa si incep a se rumeni putin in margarina.Eu fac acestea langa friptura,dar fiind de post,pot fi asociate cu orice(bine-nteles,nu cu tocanite),ci mai degraba pe langa peste sau chiftelute...de post,bine-nteles.
Legumele,daca nu prea le agreati,incercati sa le fierbeti putin,le puneti sare,apoi le caliti in putina margarina.Sunt foarte bune!
multumesc ptr retete Ory....le-am scris in carnetel....dar mie nu-mi prea place margarina...crezi ca o pot in locui cu putin ulei?....
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.02.2009, 13:48:58
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Bine-nteles ca poate fi inlocuita cu putin ulei,insa margarina ai da o altfel de savoare.Dar uleiul este ok,sa fie mai putin decat ai fi pus margarina,fiindca este mai gras si mai consistent.De masline este si mai bun.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.02.2009, 13:56:16
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Bine-nteles ca poate fi inlocuita cu putin ulei,insa margarina ai da o altfel de savoare.Dar uleiul este ok,sa fie mai putin decat ai fi pus margarina,fiindca este mai gras si mai consistent.De masline este si mai bun.
multumesc mult.....margarina ....am citit undeva ....este prelucrata la temperaturi foarte inalte si este foarte greu metabolizata de catre organism....
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.02.2009, 14:11:41
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit Lasagna de post...

Cred ca toata lumea stie ca lasagna este o mancare de origine italiana,care se prepara indeosebi cu carne,eu am incercat sa prepar aceasta reteta si de post si mi-a iesit destul de bine.
In primul rand se pregateste un aluat simplu din faina,sare si apa,se intinde pana este destul de subtire,apoi se taie in bucati patrate de dimensiunea unei jumatati de foaie de caiet normal.Se pune apa la clocotit intr-o cratita mare,apoi se trec cate o foaie,sau chiar doua din acest aluat pentru a fierbe cateva minute(cam 2min,nu prea mult),astfel facandu-se toate foile,pentru o tava triunghiulara clasica,cam 10 foi de aluat.Foile fierte se pastreaza intinse independent pe un fund sau platou,pentru a nu se lipi intre ele.
Se face compozitia din ceapa taiata marunt care se pune la calit in ulei sau margarina,apoi se pune peste aceasta ciuperci tocate,un catel mic de usturoi,foarte putin zagar(un sfert de lingurita),se pune bulion,piper si oregano.Apoi,separat se pune la umflat in apa clocotita cu delikat,niste soia granule mici.Se pune aceasta soia umflata peste compozitia cu ciuperci si se mai lasa putin sa fiarba,compozitia trebuie sa aiba si putina apa,dar sa fie foarte scazuta si cremoasa,intr-un fel...omogena.
Se prepara separat sos beshamel(de regula se face cu unt si lapte),dar acum il putem face si doar cu margarina care am pus-o in prealabil la incins,apoi punem peste ea o lingura de faina si amestecam continuu,apoi putina apa si sare amestecand pana se formeaza o compozitie ca smantana,dar nu prea vartoasa.
Se unge tava cu margarina,apoi se aseaza pe ea un strat de aluat,format din doua,sau trei foi,peste acest aluat se pune compozitia cu ciuperci,cateva linguri cat sa acopere tot aluatul,apoi peste aceasta compozitie se rade din belsug cascaval de post,apoi se pune cateva linguri din sosul bechamel.Dupa aceia se pune iarasi un strat de foi de aluat,dupa care iarasi compozitie cu ciuperci si cascaval,dupa care sosul beshamel.In cele din urma se pune un strat de aluat iar deasupra doar cascaval ras.
Se pune cam o cana de apa in toata tava,dupa ce,in prealabil a fost intepata toata tava cu un bat de frigarui,intepata doar de cateva ori pe alocuri.Se acopera cu folie de aluminiu pentru a nu se intari aluatul de deasupra si se lasa la cuptor cam o jumatate de ora.Folia fiind si ea intepata pe alocuri.Inainte cu 10 minute de a fi scoasa din cuptor se poate lua folia de deasupra pentru o usoara rumenire.
Eu am facut si a iesit minunat.Pofta buna!
Stiu ca este o mancare migaloasa,dar,daca v-ati saturat de mancarurile traditionale,merita sa incercati....mai ales pentru musafirii ce postesc.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.02.2009, 14:26:21
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

...am uitat sa spun ca trebuie tapetata tava pe fund si cu faina,sau de preferabil sa fie antiaderenta,fiindca se va lipi aluatul de ea.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #37  
Vechi 23.02.2009, 19:49:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Salată de fasole

1/2 kg fasole boabe, 3 ardei grași , 15 măsline , o legătură ceapă verde sau o ceapă uscată, o cescuță ulei, zeamă de lămâie sau oțet.
Fasolea se fierbe foarte bine apoi se scurge de apă. Se pune intr-un castron. Ardeii se coc, se curăță de coajă și se taie mărunt. Se adaugă peste fasolea răcită. Se pun măslinele, ceapa tăiată mărunt, uleiul, sarea și zeama de lămâie. Se potrivește după gust. Când nu este post, peste boabele de fasole fiartă se răstoarnă conținutul unei conserve de pește in ulei , se adaugă ceapa tocată, zeama de lămâie după gust, se potrivește de sare, se pot pune și măslinele. Este o salată excelentă. Poftă bună !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.02.2009, 20:53:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ardei umpluți cu orez și ciuperci

Ingrediente : Ardei grași, 1 cană orez cu bobul mare, 1/2 kg morcovi, 2 cepe, 400g ciuperci tocate mărunt, pătrunjel verde tocat, cimbru, 300ml ulei, 100g pastă de tomate, piper și sare după gust.
Ardeii grași se taie la cotor și se scot semințele, se spală bine. Se curăță , se spală și se taie ceapa julien. Morcovii se curătă , se spală și se dau pe răzătoarea mică. Intr-un vas se pune 300ml ulei ; se pune vasul la foc. Când uleiul s-a incins, se pun ceapa și morcovii și se amestecă timp de 15 minute ; se adaugă, apoi, orezul spălat, bulionul și condimentele, se lasă la foc circa 15 minute, amestecându-se continuu. Se lasă la răcit. Se adaugă pătrunjelul tocat mărunt. Se pun apoi ciupercile tăiate mărunt și se lasă la foc 10 minute. Ardeii se umplu cu această compozitie și intr-o tigaie se rumenesc puțin, pe toate părțile , unul câte unul. Se așează apoi intr-un vas cu partea deschisă in sus, se pune apă până la nivelul lor și se lasă la fiert. Poftă bună ! << Rețetă oferită de o colegă de serviciu >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 27.02.2009, 21:24:12
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mere în foaie de plăcintă
-o foaie de plăcintă din comerț
-1.5 Kg mere mai dulci curățate de coajă și tăiate felii (bineânțeles fără cotor)
-stafide zahăr trei linguri(se poate și fără),margarină două,trei linguri.
Se unge tava de la aragaz cu margarină,se impart foile în șase ,se pune o cantitate dorită de mere(eu pun căt mai multe,stafide și puțină margarină(nu pun zahăr dar,cine vrea pune),se rulează și se pune în tavă.
Facem aceasta până ce se termină și foile și merele.
Ungem dasupra cu margarină topită și puțin zahăr pentru a se rumeni.
Punem la cuptor. Este coaptă atunci cănd merele sunt moi.
Este de post,este dietetică și mai ales, bună.
Dacă o faceți seara consumați-o a doua zi căci foaia se inmoaie.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 28.02.2009, 10:17:50
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Iata ce am pregatit azi, printre altele:



O reteta cu grad de dificultate scazut... pur si simplu un amestec de legume calite:
vinete,cartofi, gogosari, ardei gras verde, dovlecel, usturoi verde,ceapa si patrunjel.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 22:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 20:56:37
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 08:44:57