Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.05.2010, 15:08:56
PuiMicGeorgiana's Avatar
PuiMicGeorgiana PuiMicGeorgiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.02.2008
Mesaje: 56
Wink Sfanta Treime

[SIZE=2]Nadezdea mea este Tatal, scaparea mea este Fiul, acoperamantul meu este Duhul Sfant Sfanta Treime slava Tie!Luni este hramul biserici mele de aici Am doua bisericute de suflet:); http://www.sfantatreimepit.ro/index1.html (Blog-ul bisericutei mele de aici(Pit) :-*
[/SIZE]
__________________
Fericiti sunt cei nefericiti Pr Horia In curand cu ajorul Pr Horia voi avea o carte cu poeziile mele.:):)
Doua dintre blog-urile mele;
http://puiut.wordpress.com/ Poeziile mele,
http://georgiana-speranta.blogspot.com/ Cate odata sa putem invinge avem nevoie de ajutor
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.05.2010, 17:39:29
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sarbatoarea Pogorarii Duhului Sfant nu este inchinata doar Duhului Sfant. Dupa foarte multi teologi, avand in vedere cantarile de la Vecernie, aceasta sarbatoare este inchinata Sfintei Treimi, iar Lunea Rusalilor este inchinata Duhului Sfant.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.05.2010, 18:29:27
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PuiMicGeorgiana Vezi mesajul
[SIZE=2]Nadezdea mea este Tatal, scaparea mea este Fiul, acoperamantul meu este Duhul Sfant Sfanta Treime slava Tie!Luni este hramul biserici mele de aici Am doua bisericute de suflet:); http://www.sfantatreimepit.ro/index1.html (Blog-ul bisericutei mele de aici(Pit) :-*
[/SIZE]
este foarte frumos site-ul!!! BRAVO
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.06.2014, 23:58:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sărbătoarea Sfintei Treimi



Sărbătoarea Sfintei Treimi este cinstită în Biserica Ortodoxă în Lunea după sărbătoarea Pogorârii Duhului Sfânt. Sfânta Treime este cinstită de către creștinii ortodocși, anul acesta, la 24 iunie. Învățătura despre Sfânta Treime constituie dogma principală în Biserica Ortodoxă. Prin ea înțelegem pe Dumnezeu cel Unul în ființă și întreit în persoane: Dumnezeu -Tatăl, Dumnezeu - Fiul și Dumnezeu - Duhul Sfânt.
Toate actele mântuitoare din istoria lumii au fost lucrate de către Preasfânta Treime, a spus părintele profesor Ștefan Buchiu, decanul Facultății de “Teologie Justinian Patriarhul” din Capitală, pentru Radio TRINITAS: „Biserica preamărește pe însăși Preasfânta Treime, arătând prin aceasta că lucrarea de mântuire a lumii săvârșită de Hristos Domnul și Mântuitorul s-a împlinit prin trimiterea Duhului Sfânt, iar prin aceste acte mântuitoare a lucrat întreaga Sfânta Treime tot așa cum la crearea lumii întreaga Sfânta Treime a fost lucrătoare, căci toate le face și le înnoiește Tatăl prin Fiul în Duhul Sfânt”.
De asemenea părintele profesor Ștefan Buchiu, a arătat că Preasfânta Treime se află la începutul existenței lumii a cărei cauză este, dar se va afla și la desăvârșirea finală sau nașterea din nou a lumii atunci când Biserica „va intra definitiv în Împărăția Preasfintei Treimi”.
În sec. XII această sărbătoare nu era încă generalizata nici în Apus, ea fiind stabilita definitiv în Apus abia la 1334.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Treime: 1=3 Va_iubesc Despre Sfanta Scriptura 56 24.10.2022 23:56:35
De ce Sfanta Treime si nu Sfanta Patrime sau mai mult ? nesperatu Dogmatica 46 23.01.2013 17:02:52
Trinitatea sau Sfanta Treime chujo30 Intrebari utilizatori 0 21.03.2011 17:56:13
Sfanta Treime Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 2 13.12.2010 18:50:55
Despre SFANTA TREIME ARHANGHELUL Despre Sfanta Scriptura 19 21.07.2009 20:42:28