Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.08.2016, 23:31:00
ionut_saracu ionut_saracu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2016
Mesaje: 26
Implicit Bacul,o cursa a vietii lunga

Eu personal am urat toate materiile scolii.Da,eram lenes doar ca eu nu am copiat ca ceilalti la testele de cultura generala.Imi amintesc vremea cand stateam cu capul aplecat la ora de fizica nu pentru ca eram extenuat ci pentru ca imi era frica sa nu provoc o confruntare intre mine si profesor.Asa am stat din cls a 7a pana intr-a 8 a.Acum in ultimile mele clipe trebuie sa aleg intre chimie,biologie si fizica.
La biologie si chimie sunt praf iar la fizica stau bine doar la capitolul electricitate.
La mecanica nu prea am inteles de ce N e forta normala de sus si de ce G e forta care ar cantari un corp,adica tine greutatea lui de ceva.
Termodinamica si optica sunt capitole peste puterile mele.De-abia daca am inteles eu ce e cu transformarile acelea+de ce oglinda se reflecta pe ceva.
Daca ma rog in fiecare zi voi lua bacul?Ce trebuie sa fac ca sa iau bacul?
As da orice ca sa iau bacul.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.08.2016, 23:35:48
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

De ce ții neapărat să iei bacalaureatul?
Poate viața ta ar fi mai ușoară dacă te-ai orienta către o meserie pe care s-o înveți și s-o practici cu plăcere.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.08.2016, 23:37:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Facultate??
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.08.2016, 23:42:13
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut_saracu Vezi mesajul
Ce trebuie sa fac ca sa iau bacul?
As da orice ca sa iau bacul.
Contacteaza-ma! .....:)))
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.08.2016, 23:42:55
ionut_saracu ionut_saracu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2016
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
De ce ții neapărat să iei bacalaureatul?
Poate viața ta ar fi mai ușoară dacă te-ai orienta către o meserie pe care s-o înveți și s-o practici cu plăcere.
Nu am de ales dintre a fi streetboy si de a fi mare afacerist.Parintii mei au optat pentru aceasta directie,eu nu o pot schimba.Am incercat sa le explic parintilor ca sunt praf la toate cele 3 materii dar ei nu m-au crezut.Mi-au dat o bataie dura cand am vrut sa le marturisesc asta.Stiu ca puteam alege si o scoala profesionala doar ca parintii mei nu au vrut sa am un salariu mizerabil.Si pentru asta eu trebuie sa contribui si la activitatile extrascolare,sa ma duc la un concurs pe care eu il dispretuiesc.Asta este contra vointei mele.
Mi-au mai spus si ca daca o sa iau bacalaureatul voi avea un job bine platit.
Bine platit in entry level?Acolo unde toti angajati aceia sunt viermii societatii sau cum ii numiti si voi pleava societatii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.08.2016, 23:46:09
ionut_saracu ionut_saracu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2016
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Facultate??
Discutam despre bac,nu are nicio legatura cu facultatea.Nici eu nu stiu daca vreau sa dau la o facultate sau nu dar parintii ma forteaza sa ma duc la orice facultate doar pentru avea un salariu bun.
Salariu bun in limbajul lor ar fi egal tot cu entry level...De ce?Pentru ca nu am experienta in niciun domeniu.As face orice altceva decat sa ma asez pe un scaun la un supermarket sa scanez produse alimentare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.08.2016, 23:48:18
ionut_saracu ionut_saracu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2016
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Contacteaza-ma! .....:)))
Ce mai incurajare e si asta...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.08.2016, 23:49:31
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Iti spun pentru ultima oara: contacteaza-ma.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.08.2016, 23:54:14
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut_saracu Vezi mesajul
Mi-au mai spus si ca daca o sa iau bacalaureatul voi avea un job bine platit.
Bine platit in entry level?Acolo unde toti angajati aceia sunt viermii societatii sau cum ii numiti si voi pleava societatii.
1. Nu e adevărat că vei avea un job bine plătit, pentru că bac-ul nu-ți oferă nicio calificare. Nu vei ști să faci nimic.
2. E o prejudecată faptul că a ști o meserie înseamnă pe de o parte să fii disprețuit, pe de altă parte să câștigi prost. Eu am tot respectul pentru cei care cunosc bine o meserie și o practică cinstit. Poți fi un bun mecanic auto sau un bun instalator și să câștigi în jur de 1000 de euro. Sigur, nu de la început, ci atunci când chiar vei fi stăpân pe meserie. Sunt tot mai puțini meseriașii buni și cererea e mare.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.08.2016, 00:00:41
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Zici bine, Cristian.
Numai ca baiatu', daca nu e troll si daca nu ma inseala simtul pedagogic, e facut pentru altceva decat pentru o meserie oarecare.
De e real ce scrie, atunci e clar un elev care tre sa ia Bac-ul. Si asta nu e usor, mai ales ca pare unul dintre cei buni, lucizi, responsabili.

Un bou nu ar face o problema din Bac.
Un om viu, in pseudo-invatamantul de masa de la noi, iata ce face: cere ajutor!

Nu crezi ca, in acest caz, e timpul sa raspund: iata-ma-s!....?..:)

P.S. Ai sesizat ca se exprima coerent in limba romana? Asta e deja un avantaj serios pentru Bac.........:)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare