Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.05.2022, 00:28:30
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit Cum gasesc un duhovnic potrivit sufletului meu?

Stiu ca e o intrebare foarte des intalnita insa chiar am aceasta indoiala:
Cum stiu ca am gasit un duhovnic bun? Prin bun vreau sa zic un duhovnic pentru sufletul meu, nu am asteptari de perfectiune.
Va rog sa nu judecati dar
Ma aflu in situatia in care in ultima vreme am dorinta foarte mare de a ma impartasi. Cred cu tarie in taina impartasaniei, si in ultima vreme cand asist la Taina Impartasaniei la Liturghie ma bucur sincer pentru cei care o primesc. Nu m-am mai spovedit si impartasit de nu mai stiu exact cand, cred ca sunt peste 15 ani. Nu am fost niciodata agnostica, atee, nu m-am "suparat" pe Dumnezeu, nu l-am negat ba chiar de multe ori am simtit ca imi e alaturi dedsi eu am cam uitat de legatura cu EL. dar pur si simplu a trecut timpul si cred ca am avut perioade in care am cazut intr-o oarecare "uitare". Am mers in Biserica desi nu regular dar nu, nu m-am mai Spovedit si Impartasit. Am mentionat ca imi doresc foarte mult in ultima vreme sa ma impartasesc pentru ca, desi gresit, recunosc ca asta a fost prima dorinta si cumva priveam intr-o oarecare masura Spovedia ca ceva ce imi sta in cale. Nu pentru ca nu cred in Taina Spovedaniei ci pentru ca mi-e teama de greutatea de a gasi un duhovnic adevarat. Nevoile sufletului la varsta asta 30+ sunt altele decat cele cand eram copii/adolescenti, eu ca si persoana cred ca m-am apropiat altfel de Dumnezeu acum si ma tem ca nu voi gasi un duhovnic potrivit mie. Si nu as vrea ca mersul la Spovedanie sa il fac doar pentru ca " trebuie". Nu as vrea sa imi bat joc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.05.2022, 04:04:21
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Stiu ca e o intrebare foarte des intalnita insa chiar am aceasta indoiala:
Cum stiu ca am gasit un duhovnic bun? Prin bun vreau sa zic un duhovnic pentru sufletul meu, nu am asteptari de perfectiune.
Va rog sa nu judecati dar
Ma aflu in situatia in care in ultima vreme am dorinta foarte mare de a ma impartasi. Cred cu tarie in taina impartasaniei, si in ultima vreme cand asist la Taina Impartasaniei la Liturghie ma bucur sincer pentru cei care o primesc. Nu m-am mai spovedit si impartasit de nu mai stiu exact cand, cred ca sunt peste 15 ani. Nu am fost niciodata agnostica, atee, nu m-am "suparat" pe Dumnezeu, nu l-am negat ba chiar de multe ori am simtit ca imi e alaturi dedsi eu am cam uitat de legatura cu EL. dar pur si simplu a trecut timpul si cred ca am avut perioade in care am cazut intr-o oarecare "uitare". Am mers in Biserica desi nu regular dar nu, nu m-am mai Spovedit si Impartasit. Am mentionat ca imi doresc foarte mult in ultima vreme sa ma impartasesc pentru ca, desi gresit, recunosc ca asta a fost prima dorinta si cumva priveam intr-o oarecare masura Spovedia ca ceva ce imi sta in cale. Nu pentru ca nu cred in Taina Spovedaniei ci pentru ca mi-e teama de greutatea de a gasi un duhovnic adevarat. Nevoile sufletului la varsta asta 30+ sunt altele decat cele cand eram copii/adolescenti, eu ca si persoana cred ca m-am apropiat altfel de Dumnezeu acum si ma tem ca nu voi gasi un duhovnic potrivit mie. Si nu as vrea ca mersul la Spovedanie sa il fac doar pentru ca " trebuie". Nu as vrea sa imi bat joc.
Foarte buna aceasta din urma hotarare.
Pentru ca de cam 15 ani nu te-ai spovedit si ca ai 30+, se pare ca "te-ai maturizat" fara sa dai atentie suficienta curatiei tale, iar spovedania ta ar semana intr-un fel cu prima spovada (matura). De aceea hotararea ta de a face o spovada serioasa e foarte binevenita, si cred ca vei reusi s-o faci la manastirea Oasa(daca planul tau nu s-a schimbat) mai bine decat la Bucuresti, mai ales daca le vei spune asta inainte de a ajunge acolo, ca au si ei nevoie de pregatire.

Daca insa vrei sa ajungi la Oasa in iulie deja impartasita, eu as recomanda sa cauti un duhovnic la o manastire de prin Bucuresti, pentru ca monahii sunt mai favorizati in a ajuta aproapelui decat preotii de mir(iertare daca supar pe cineva!) mai ales ca dupa ce te intorci de la Oasa vei continua sa traiesti in Bucuresti, cred.

Incearca telefonic la Cernica, spunandu-le exact ce vrei, tot asa cum ne-ai spus noua; cred ca te vor primi cu atentie deosebita.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.05.2022, 13:19:03
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Felicitari pentru decizie.

Daca te cheama Dumnezeu, sa ii multumesti!

Du-te la Radu Voda.

Eu te-as sfatui sa nu complici prea tare problema, fa o cruce, spune Doamne ajuta, nu e o ecuatie atat de grea sa te spovedesti.


Cel mai important e sa nu amani prima spovedanie, ca asta schimba multe in viata.


Deci, du-te la o manastire, vorbeste cu un calugar, spune-i durerea si nadajduieste in Dumnezeu ca totul o sa fie bine.


Nu mai complica o problema, nu e asa de greu, spovedeste-te cu nadejde unde gasesti si apoi o sa cauti in timp un duhovnic bun.

Unul bun pe suflet se cauta in timp, pentru tine ideea e sa nu mai amani spovedania.

Poate de asta esti si aici...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.05.2022, 18:03:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Stiu ca e o intrebare foarte des intalnita insa chiar am aceasta indoiala:
Cum stiu ca am gasit un duhovnic bun? Prin bun vreau sa zic un duhovnic pentru sufletul meu, nu am asteptari de perfectiune.

Nevoile sufletului la varsta asta 30+ sunt altele decat cele cand eram copii/adolescenti, eu ca si persoana cred ca m-am apropiat altfel de Dumnezeu acum si ma tem ca nu voi gasi un duhovnic potrivit mie.
Duhovnic bun poate fi și unul care spovedește studenți sau grupuri de studenți și e obișnuit să lucreze cu tinerii știe nivelul lor spiritual, gen duhovnicul ASCOR, cum e părintele Negreanu la Cluj șamd, în București nu știu cine ar fi.

Unii își aleg duhovnicul în funcție de cât de bine predică, dar nu știu dacă asta e întodeauna o regulă, mai întrebi și tu stânga dreapta la tine în zonă de un duhovnic care să aibă răbdare.
Important e să și poți ajunge la parohia unde spovedește indiferent de vreme, lună a anului, că e iarnă/vară, dacă e prea departe, iarăși nu poți ajunge decât rar.

Oricum ca să vezi abordarea fiecăruia, te spovedești la mai mulți despre care auzi că sunt în regulă, ar trebui să ai și referințe despre unii duhovnici de la oameni care s-au mai spovedit la ei.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Am mentionat ca imi doresc foarte mult in ultima vreme sa ma impartasesc pentru ca, desi gresit, recunosc ca asta a fost prima dorinta si cumva priveam intr-o oarecare masura Spovedia ca ceva ce imi sta in cale. Nu pentru ca nu cred in Taina Spovedaniei ci pentru ca mi-e teama de greutatea de a gasi un duhovnic adevarat. Si nu as vrea ca mersul la Spovedanie sa il fac doar pentru ca " trebuie". Nu as vrea sa imi bat joc.
În Corinteni I - 11 se spune despre cercetare înainte de Împărtășanie.
28. Să se cerceteze însă omul pe sine și așa să mănânce din pâine și să bea din pahar.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.05.2022, 22:56:57
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Foarte buna aceasta din urma hotarare.
Pentru ca de cam 15 ani nu te-ai spovedit si ca ai 30+, se pare ca "te-ai maturizat" fara sa dai atentie suficienta curatiei tale, iar spovedania ta ar semana intr-un fel cu prima spovada (matura). De aceea hotararea ta de a face o spovada serioasa e foarte binevenita, si cred ca vei reusi s-o faci la manastirea Oasa(daca planul tau nu s-a schimbat) mai bine decat la Bucuresti, mai ales daca le vei spune asta inainte de a ajunge acolo, ca au si ei nevoie de pregatire.

Daca insa vrei sa ajungi la Oasa in iulie deja impartasita, eu as recomanda sa cauti un duhovnic la o manastire de prin Bucuresti, pentru ca monahii sunt mai favorizati in a ajuta aproapelui decat preotii de mir(iertare daca supar pe cineva!) mai ales ca dupa ce te intorci de la Oasa vei continua sa traiesti in Bucuresti, cred.

Incearca telefonic la Cernica, spunandu-le exact ce vrei, tot asa cum ne-ai spus noua; cred ca te vor primi cu atentie deosebita.
Multumesc pentru raspuns si pentru recomandari. Sincer, nu mi-am pus in minte sa fac asta neaparat doar cand merg la Oasa sau neap inainte. Stiu doar ca imi doresc cu adevarat. Nu mi-am pus un termen limita sau vreo restrictie. La Oasa voi merge intr-o tabara pentru tineri. Il ascultam de ceva timp pe staretul de la Oasa pe youtube si imi placea mult felul in care explica, vorbea, felul in care se raporta la multe lucruri. Ascultandu-l la un moment dat vorbea de taberele de la Oasa pentru tineri cu atata caldura. Chiar si asa nu am cautat extra sa citesc mai multe despre ele insa mi-a aparut intr-o zi un link cu " au inceput inscrierile" si m-am inscris foarte spontan si simt ca am luat cea mai buna decizie. Nu stiu sa explic de ce, e doar o intuitie.
Legat de ceea ce ai zis ca monahii sunt mai favorizati in a ajuta aproapelui decat preotii si eu ma gandeam la acelasi lucru sincer desi mi-era jena sa o zic in idea de a nu supara. Nu stiu cum sa ma exprim cat mai clar dar desi nu m-am mai spovedit sau impartasit de mult timp consider si simt ca am o alta apropiere fata de Dumnezeu cel putin in ultimii ani dar nu numai. Dar abia in ultima vreme am inceput sa simt cu adevarat si nevoia de a ma impartasi. Ma uitam spre exemplu la preotii de la parohia unde am crescut ( langa casa parintilor mei) care chiar ma recunosc si ma intreaba ce mai fac, cum imi e atunci cand ma mai vad prin Braila la biserica dar nu am simtit nici o chemare sa merg la ei la Spovedanie. Sau poate era si rusinea, nu zic nu. Acelasi lucru il simt si referitor la cei de la bisericuta de langa mine.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.05.2022, 23:02:01
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Felicitari pentru decizie.

Daca te cheama Dumnezeu, sa ii multumesti!

Du-te la Radu Voda.

Eu te-as sfatui sa nu complici prea tare problema, fa o cruce, spune Doamne ajuta, nu e o ecuatie atat de grea sa te spovedesti.


Cel mai important e sa nu amani prima spovedanie, ca asta schimba multe in viata.


Deci, du-te la o manastire, vorbeste cu un calugar, spune-i durerea si nadajduieste in Dumnezeu ca totul o sa fie bine.


Nu mai complica o problema, nu e asa de greu, spovedeste-te cu nadejde unde gasesti si apoi o sa cauti in timp un duhovnic bun.

Unul bun pe suflet se cauta in timp, pentru tine ideea e sa nu mai amani spovedania.

Poate de asta esti si aici...
M-am gandit si la asta ca se cauta in timp si ca poate important e sa ma spovedesc prima data, sa incep de undeva dar cred ca nevoia si dorinta de a fi o spovedanie reala, profunda si de a gasi un duhovnic pe sufletul meu m-a tot determinat sa ma gandesc, sa aman, sa sa sa.
Mersi mult pentru raspuns!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.05.2022, 23:54:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Legat de ceea ce ai zis ca monahii sunt mai favorizati in a ajuta aproapelui decat preotii si eu ma gandeam la acelasi lucru sincer desi mi-era jena sa o zic in idea de a nu supara.
Nu e vorba de a supăra, monahii din mănăstirile mari au și ei mulți enoriași care-i solicită deci e cam egalitate între monahi și preoții din parohiile mari la nivelul de ocupare, eu mă mir cum pot să țină minte mii de oameni în 20-30 de ani de slujire minim.

Deci un preot de mir iscusit, care are obișnuința și pedagogia să lucreze cu generații diferite e cam la același nivel cu un călugăr iscusit și jertfitor față de aproape, diferența e că mănăstirea poate fi în alt județ sau la zeci/sute de km și nu ajungi lunar, că e iarnă, că e frig, că vremea, că prețul combustibilului șamd, nu e bine nici să fie prea departe duhovnicul.

Când au fost restricțiile nu puteai ieși din localitate dacă nu făceai naveta cu locul de muncă că n-aveai ce trece justificativ, deci ajungeai tot pe la bisericile din apropiere.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Nu stiu cum sa ma exprim cat mai clar dar desi nu m-am mai spovedit sau impartasit de mult timp consider si simt ca am o alta apropiere fata de Dumnezeu cel putin in ultimii ani dar nu numai.
Gândește-te că epoca de maximă forță au fost anii 90 când călugări și duhovnici cu autoritate precum părintele Galeriu, Cleopa, Ioanichie Bălan, Sofian Boghiu trăiau, atunci erau pline Bisericile e adevărat că erau mai puține, de acum totul merge în jos.

Acum numărul credincioșilor scade, scade și numărul călugărilor din obște, sunt mănăstiri în care nu mai vine nimeni, din cauza depopulării, emigrării, desacralizării accelerate, nesimțirii, pierderii timpului etc.

În următorii 15 ani va fi și mai rău decât acum, poate sunt ultimii ani în care mai e spiritualitate ortodoxă, din spate tinerii nu prea mai sunt interesanți, din două sute de mii care se nasc într-un an, nu știu dacă sunt 10.000 practicanți asumați într-o generație care din tinerețe să învețe și să aplice spiritualitatea.

Noi nu avem decât azi, mâine nu se știe ce va fi.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Dar abia in ultima vreme am inceput sa simt cu adevarat si nevoia de a ma impartasi. Ma uitam spre exemplu la preotii de la parohia unde am crescut ( langa casa parintilor mei) care chiar ma recunosc si ma intreaba ce mai fac, cum imi e atunci cand ma mai vad prin Braila la biserica dar nu am simtit nici o chemare sa merg la ei la Spovedanie. Sau poate era si rusinea, nu zic nu. Acelasi lucru il simt si referitor la cei de la bisericuta de langa mine.
În București sunt peste 150 de parohii, deci ai de unde să alegi, dar tu poate ai o reținere pt că crezi că ei te judecă fiind în apropiere, dar nu e chiar așa, oricum trebuie să te rogi să întâlnești duhovnici care să ajute spiritual.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.05.2022 at 00:11:02.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.05.2022, 07:24:28
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Il ascultam de ceva timp pe staretul de la Oasa pe youtube si imi placea mult felul in care explica, vorbea, felul in care se raporta la multe lucruri...
...

Legat de ceea ce ai zis ca monahii sunt mai favorizati in a ajuta aproapelui decat preotii si eu ma gandeam la acelasi lucru sincer desi mi-era jena sa o zic in idea de a nu supara...
...

preotii de la parohia unde am crescut ( langa casa parintilor mei) care chiar ma recunosc si ma intreaba ce mai fac, cum imi e atunci cand ma mai vad prin Braila la biserica dar nu am simtit nici o chemare sa merg la ei la Spovedanie. Sau poate era si rusinea, nu zic nu...
Monahii sunt retrasi din societate, n-au raporturi sociale, si isi dedica tot timpul lui Dumnezeu si, la fel de mult, aproapelui daca sunt solicitati; n-au de ce sa se grabeasca, nu-s presati de reguli de societate, au timp de rugaciune si de meditatie.
Da, sunt mai favorizati.

N-am stiut ca staretul de la Oasa te-a convins deja, dar mizand pe cele de mai sus, contam exact pe cele pe care tu le-ai auzit de la el; sunt ca o garantie ca fata de el te poti deschide de tot.

Simt ca tu vrei sa-l... creditezi pe duhovnic cu incredintarea unor "secrete" de care ti-e greu sa te desparti, dar nu pentru ca ti-s dragi, ci pentru ca-s rusinoase, iar astfel fata de duhovnic tu vei ramane oarecum... "murdarita", pe cand fata de ceilalti din jur iti vei pastra statutul public "nepatat".
In acest caz mi se pare, te rog sa ma ierti, ca pui pret prea mare pe mandria care ti s-o fi semetzit in anii nespovediti.

Am ajuns la concluzia asta din recunoasterea ca spovada e un impediment in calea impartasirii si ca rusinea in fata preotilor copilariei e o alta piedica spre spovada.
De aceasta "mandra"(orgolioasa) alexa creata trebuie sa te debarasezi!
Tu trebuie sa-l convingi pe duhovnic prin smerenie ca esti onorabila, nu mandra si inchipuita; vrei sa te schimbi fiindca nu erai pregatita sa rezisti conditiilor care au favorizat greselile.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 13.05.2022 at 19:28:43.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.05.2022, 17:52:07
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Monahii sunt retrasi din societate, n-au raporturi sociale,
Nu sunt așa retrași din păcate, cel puțin nu în toate mănăstririle, au internet în multe mănăstiri, deci zgomotul-neliniștea din lume intră și peste ei, dacă n-au net sunt căutați pe telefonul mobil.

Mănăstirile din mijlocul orașului sunt ca niște parohii de mir, doar că scapă de obligația de a caza mireni, deci poate au avantajul acesta față de mănăstirile mai retrase.

Au tot felul de obligații care-i pot scoate în afara mănăstirii cel puțin starețul și cei responsabili, au acte de dus la mitropolie gestiuni de tot felul contabile șamd, autorizații să tragă utilități, au de căutat materiale de construcție etc.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
si isi dedica tot timpul lui Dumnezeu
În România se muncește mult fizic în mănăstiri, cel puțin așa am auzit, că au treburi agricole-gospodărești și le rămâne puțin timp pentru pravila personală sau pt un program de slujbe zilnic.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
si, la fel de mult, aproapelui daca sunt solicitati; n-au de ce sa se grabeasca, nu-s presati de reguli de societate, au timp de rugaciune si de meditatie.
Da, sunt mai favorizati.
Vine societatea și peste ei, dacă au 50-100 de mireni / săptămână de vineri până Duminică inclusiv, e ca un aeroport mănăstirea, deci liniște nu mai e.
Iar dacă nu mai vin mireni o duc greu economic și poate se închide.
Câteodată mâncarea la mănăstire chiar și de post, poate fi mai bună decât ce au unii mireni mai săraci pe masa zilnică.

Cei din Patericul Egiptean nu aveau nevoie de aprobări scrise, hârțogăraie să se stabilească la pustie, nu aveau curent electric, acum monahismul e sub un anumit control birocratic cel puțin, doar la pustie poate sunt mai liberi.

Nu mai sunt multe slujbe la candelă cum erau pe vremuri.

Nu văd nicio diferență între duhovnici de mir experimentați și cu pedagogie aplicată pt fiecare vârstă și monahi îmbunătățiți, dovadă că unii duhovnici de mir s-au călugărit pe finalul vieții, ex părintele Sofian Boghiu.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.05.2022, 02:44:30
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
M-am gandit si la asta ca se cauta in timp si ca poate important e sa ma spovedesc prima data, sa incep de undeva dar cred ca nevoia si dorinta de a fi o spovedanie reala, profunda si de a gasi un duhovnic pe sufletul meu m-a tot determinat sa ma gandesc, sa aman, sa sa sa.
Mersi mult pentru raspuns!
Profunzimea nu vine prima data vine in timp dupa ani de spovedit cand incepi sa te schimbi...

Acum nu faci decat sa amani prima spovedanie.

Profunzimea vine dupa ce inveti sa stai in Biserica si te asezi.

Deci fugi la prima Biserica si te spovedeste si intra in randuiala. O sa iti foloseasca de 100 de ori mai mult decat sa stai prinsa in ganduri.

Acum stai pe ganduri si te fierb gandurile astea... lasa-le in pace si mergi mai departe.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare