Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 02.01.2010, 00:03:03
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am revenit oleac uite cateva intrebari pentru voi.

1. Voi ati citit biblia?

2. Ati fi deacord ca biserica sa faca parte din senat? Adica sa fie putere in stat?

3. De ce tot dati cu Dumnezeu iubire, dragoste etc, cand abia recent s-a inventat conceptul de Dzeul iubitor(in ultimele decenii),inainte era pur si simplu stapan, asemanat mai mult cu un domnitor absolut , iar in biblie D-zeu uraste pe toti oamenii iar pe cei care nui omoara se asteapta de la ei supunere totala si cine nu asculta este omorat.

4. Ce parere aveti de faptul ca mai toti sefii bisericii ortodoxe romane au fost securisti?

5. Ce parere aveti depspre faptul ca pana la reforma agrara a lui Cuza biserica ortodoxa romana, detinea peste un sfert din teritoriile arabile ale tarii, avea averi fabuloase dar si datorii masive la stat, iar pamantul le era lucrat de tarani legati de pamant, in alte cuvinte sclavi?

6. Si ca odata am vazut in tramvai un preot care se "lipea" de un tip in inghesuiala si pana n-a tras ala o injuratura preotul nu s-a oprit.

7. Ce parere aveti despre perioda pagana din antichitate?

Last edited by AteulCelRau; 02.01.2010 at 00:12:23.
  #212  
Vechi 02.01.2010, 00:34:35
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cam multe modificari de la o bacterie pana la complexitatea organismului uman de exemplu.
Corect, foarte, foarte multe schimbari. Dar uiti ca sunt miliarde de ani de la aparitia vietii pe pamant, iar formele de viata s-au adaptat multitudinii de medii in care au trait, de la cratere vulcanice si funduri de ocean pana pe varvurite celor mai inalti munti si in inaltimile atmosferei.

Organismul uman nu a aparut dintr-o data. Evolutia e un proces eficient; ochiul uman, de exemplu, ca si alte organe, a fost "imprumutat" de la alte specii, deoarece isi dovedise "fiabilitatea" si nu era nevoie de modificari majore in structura sa.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru ca sa crezi ca totul s-a datorat intamplarii, iti trebuie intr-adevar o mare doza de credinta, oarba dupa umila mea parare.
Te-ai descris cu acuratete, inlocuieste doar "intamplare" cu "Dumnezeu". In afara de Biblie, tu nu ai alte surse care sa-ti spuna ca Dumnezeu a creat lumea si tot ce e in ea. Pe cand eu prefer sa cred in ceea ce dovezile indica. Si marea minunatie este ca ceea ce a postulat Darwin a fost confirmat mai tarziu de genetica si multe alte stiinte.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu s-a demonstrat niciodata stiintific ca intamplarea poate creea lucruri de complexitatea unui organism viu.
Pentru ca genetica si alte stiinte exista de mai putin de un secol ca stiinte, asta e un fir de praf pe scara la care evolueaza viata. Insa au ceea ce este necesar pentru a emite teorii solide, anume metoda stiintifica.

Tot metoda stiintifica este cea care ne spune cu acuratete din ce sunt facute stele indepartate, langa care n-a fost picior de om.

In locul tau nu mi-as face griji ca teoria evolutiei este pe cale sa se prabuseasca precum un castel de nisip, ca nu este asa. Mi-as face griji, in schimb, ca tot mai multi oameni care-si declara credinta in Dumnezeu sustin in acelasi timp ca Geneza e o alegorie. Nu te apuca sa convingi atei de adevarul spuselor tale, "salveaza-i" pe cei din propria credinta mai intai. Sunt curios ce vei face cand BOR va sustine, ca si Vaticanul, ca teoria evolutiei are merite deosebite si ca este foarte posibil sa fie adevarata. N-are rost sa te contrazici, acest lucru se va intampla mai devreme sau mai tarziu, doar ca dureaza mai mult la ortodocsi, ca sunt mai conservatori. Ce-o sa faci atunci? O sa te dezici de BOR?
__________________
User vechi: scrabble.
  #213  
Vechi 02.01.2010, 00:42:14
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Mi se pare titlul topicului absurd.Ti se pare ca avem ceva a te intreba?Daca vii aici,vii ca sa intrebi tu.Daca vroiam noi sa intrebam ceva,va cautam pe voi pe forumurile voastre.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #214  
Vechi 02.01.2010, 00:42:52
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Se naste pentru a se bucura de existenta impreuna u Dumnezeu.
Traieste ca sa-si gaseasca drumul spre aceasta impreuna existenta, intr-o varianta fericita.
Moare (trupeste) pentru ca trupul in care se naste este marcat de pacatul stramosilor sai si nu are darul nemuririi. Acesta se primeste dupa inviere.
Sunt de acord cu dumneata,sunt credincios,dar vroiam raspunsul ateului.
  #215  
Vechi 02.01.2010, 00:47:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Sunt de acord cu dumneata,sunt credincios,dar vroiam raspunsul ateului.
Adică cum ? Sunt credincios , dar vreau răspuns ateist ? Ai dubii ?. . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #216  
Vechi 02.01.2010, 00:51:05
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Mi se pare titlul topicului absurd.Ti se pare ca avem ceva a te intreba?Daca vii aici,vii ca sa intrebi tu.Daca vroiam noi sa intrebam ceva,va cautam pe voi pe forumurile voastre.
De pe forumurile unde vin eu, threadurile gen "Sunt un cutare intrebati-ma orice" sunt foarte populare, plus ca nu e mai usor sa vina cineva la voi? Daca vreti intrebati daca nu, nu. Apropo nu vrei sa raspunzi la vreuna din intrebarile mele?

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Adică cum ? Sunt credincios , dar vreau răspuns ateist ? Ai dubii ?. . .
Lol il tii din scurt vad, sa nu cumva sa auda vreo alta parere, Doamne fereste, apara si pazeste!!!
  #217  
Vechi 02.01.2010, 00:57:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
De pe forumurile unde vin eu, threadurile gen "Sunt un cutare intrebati-ma orice" sunt foarte populare, plus ca nu e mai usor sa vina cineva la voi? Daca vreti intrebati daca nu, nu. Apropo nu vrei sa raspunzi la vreuna din intrebarile mele?



Lol il tii din scurt vad, sa nu cumva sa auda vreo alta parere, Doamne fereste, apara si pazeste!!!
Dacă prostia ar durea , ai avea dureri insuportabile !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #218  
Vechi 02.01.2010, 00:57:23
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
De ce se naste?pentru ce traieste si de ce moare omul?
Fiecare are raspunsul lui nu? Eu am alt motiv decat al tau nu? asta daca vorbim la nivelul metafizic.

daca e sa vorbim la nivelul realist.
Omul nu se naste dintrun motiv, pur si simplu e rezultatul unirii a doi oameni, deasemnea de ce moare e o intrebare stupida ca el n-ar vrea sa moara, iar daca vrea are probleme. Cat despre de ce traieste? traieste ca sa fie fericit si sa faca si pe alti fericiti, cine nu reuseste asta nici macar intr-o masura a trait degeaba. Adevarata intrebare e ce inseamna fericirea? Asta e unic fiecaruia, si trist e ca trebuie sa invatam sa fim fericiti, cine nu stie de fericire in viata asta sa nu se mira ca nu va afla in cealalta. Dar mai direct, e important sa oferim coppilor nostri libertate din toate puntele de vedere si timp sa descopera ce e fericirea, pentru ca daca nu descopera pana la vreo 18-20 de ani, dupaia toate viata o sa o caute si o sa se mire ca toti banii, toate femeile/barbatii, toata puterea etc nu i-o aduc.

Last edited by AteulCelRau; 02.01.2010 at 01:02:55.
  #219  
Vechi 02.01.2010, 00:58:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Am revenit oleac uite cateva intrebari pentru voi.

1. Voi ati citit biblia?

2. Ati fi deacord ca biserica sa faca parte din senat? Adica sa fie putere in stat?

3. De ce tot dati cu Dumnezeu iubire, dragoste etc, cand abia recent s-a inventat conceptul de Dzeul iubitor(in ultimele decenii),inainte era pur si simplu stapan, asemanat mai mult cu un domnitor absolut , iar in biblie D-zeu uraste pe toti oamenii iar pe cei care nui omoara se asteapta de la ei supunere totala si cine nu asculta este omorat.

4. Ce parere aveti de faptul ca mai toti sefii bisericii ortodoxe romane au fost securisti?

5. Ce parere aveti depspre faptul ca pana la reforma agrara a lui Cuza biserica ortodoxa romana, detinea peste un sfert din teritoriile arabile ale tarii, avea averi fabuloase dar si datorii masive la stat, iar pamantul le era lucrat de tarani legati de pamant, in alte cuvinte sclavi?

6. Si ca odata am vazut in tramvai un preot care se "lipea" de un tip in inghesuiala si pana n-a tras ala o injuratura preotul nu s-a oprit.

7. Ce parere aveti despre perioda pagana din antichitate?
Am mai intrat putin pe aici si asa ce m-a amuzat ultima postare a ateului celui rau!
1. Ia mai citeste tu Biblia cu mai multa atentie! si nu te opri numai la VT!
2. Sa dam Cezarului ce e al Cezarului! Biserica este, oricum, putere in stat, nu are nevoie sa intre si in senat. Oricum, mi se pare ca BOR interzice preotilor sa aiba functie politica.
3. Aoleu, crestinismul s-o fi inventat in ultimele decenii! Mai citeste, mai citeste... in special Evangheliile.... dar sa stii ca ai dreptate intr-o anumita privinta, noi, cei mai multi dintre credinciosi tot vorbim aiurea in tramvai despre dragoste, cand nu stim ce e aia si cu ce se mananca. nu avem exercitiu. Un exemplu de dragoste l-a dat insa Laurschepsis, daca i-ai citit mesajul de pe acest topic. cum sa urasca Dumnezeu pe toti? ii iubeste pana si pe ateii cei rai!
4. Fiecare cu faptele lui. nu se cade sa ii judecam noi, dar nu merge sa slujim la doi stapani.
5. E cam exagerata afirmatia, dar e ceva rau in bogatia in sine? Sa inteleg ca si din cauza asta esti ateu?
6. Prima mea reactie: ,insa apoi m-am gandit mai bine: uite preot care circula cu tramvaiul! uite preot care nu injura cand e injurat! e in contradictie cu nr. 5! Imi aduc aminte de o pilda: un preot coboara dintr-o limuzina impreuna cu o femeie frumoasa, dupa ei, un om care ii tine servieta preotului. si lume care se gandeste in sinea ei, fiecare potrivit pacatului care il domina: desfranatul zice: aha, ia uite popa, ce femeie si-a gasit! trufasul spune: ia uite popa, are nevoie de sclavi sa ii care geanta! lacomul: ia uite popa, ce masina si-a tras! omul curat: ia uite parintele ce fericit este, caci i-a dat Dumnezeu spor, de a putut sa isi cumpere masina aceea! femeia aceea trebuie sa fie sora lui, ca prea ii seamana, iar barbatul care ii cara geanta, ce fericit trebuie sa fie, ca s-a invrednicit sa il ajute pe preot si sa se atinga de lucrurile sfinte care se pot gasi acolo!
7. eu una sunt o mare iubitoare a antichitatii, chiar de e pagana. dar nu vad rostul intrebarii.

Multumesc, ateule cel bun, ca m-ai scos din starea de "nevorbire"!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #220  
Vechi 02.01.2010, 00:59:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Fiecare are raspunsul lui nu? Eu am alt motiv decat al tau nu? asta daca vorbim la nivelul metafizic.

daca e sa vorbim la nivelul realist.
Omul nu se naste dintrun motiv, pus si simplu e rezultatul unirii a doi oameni, deasemnea de ce moare e o intrebare stupida ca el n-ar vrea sa moara, iar daca vrea are probleme. Cat despre de ce traieste? traieste ca sa fie fericit si sa faca si pe alti fericiti, cine nu reuseste asta nici macar intr-o masura a trait degeaba, singura intrebare e ce inseamna fericire?
Dacă prostia ar durea, ai avea dureri insuportabile ! . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 22:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 17.08.2010 00:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 17:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 23:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 22:21:58