Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.02.2012, 17:48:21
calinghe calinghe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2012
Mesaje: 3
Implicit nu am stiut unde sa ma adresez sau cui, va rog...

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
7.Hirotonirea preotilor
In ziua cincizecimii Duhul Sfant a coborat peste capetele Apostolilor sub forma unor limbi de foc. Prin hirotonie apostolii au dat Duhul Sfant preotilor si pana in ziua de astazi, cei ce vad cu duhul spun ca pe capetele preotilor ortodocsi sunt limbi de foc, care inseamna ca respectivii au Duhul Sfant. Am citit o relatare a parintelui Gherontie de la Busteni si dansul spunea ca a vazut pe capul cuiva o limba de foc si l-a intrebat daca este preot hirotonit si el a spus ca da. Preotul hirotonit poate oficia Sfanta Liturghie unde se obtine Sfanta Impartasanie, mancarea pentru viata vesnica. Intrebarea este daca pastorii protestanti sunt preoti ? Mai este o observatie si anume cat de mult sunt in ratacire cei ce zic ca nu au nevoie de preoti. Da Biblia poti s-o citesti si acasa dar mancarea pentru viata vesnica si Sfanta Liturghie, cea mai puternica rugaciune , nu o poti face acasa.

8. Spovedirea
Aici exista minuni in care oamenii spovedindu-se au vazut ingerul aparand cu cartea pacatelor in mana si aceasta carte devenind alba. Un exemplu este cel al sfantului Moise din Egipt , fost talhar la drumul mare si devenit calugar. Astfel el si-a spovedit pacatele si cand s-a intamplat aceasta un inger a aparut si cartea pacatelor i s-a sters. http://www.stabanoub-dallas.org/inde..._cat&Itemid=55
Aici se spune: In timpul spovedirii, Sfantul Macarie cel Mare a vazut o tableta cu scrieri in negru, si in momentul in care Sfantul Moise spovedea un pacat, Ingerul lui Dumnezeu il stergea si cand s-a terminat spovedirea tabla era alba.
Desi Legea cea veche era nemantuitoare si nu avea putere de curatire asupra pacatelor, din cauza ratacirii Protestantismul a renuntat la spovedire mutandu-se spre Legea cea Veche. Din cauza acestui lucru , neputandu-se spovedi, daca fac pacate protestantii sunt blocati cu aceste pacate. Mai exista o carte aici: http://www.pseudepigrapha.com/apocrypha_nt/histjoe.htm si in aceasta carte la punctul 26, Iisus , in cinstea dreptului Iosif, promite stergerea tuturor pacatelor in timpul judecatii finale, pentru cei ce scriu aceasta carte.

9. Sfanta Treime

In acest film in minutul 4:50 este un calugar la care a aparut Sfanta Treime: http://www.youtube.com/watch?v=mcFHVhhwgq8&NR=1
Ca sa iti apara Sfanta Treime probabil trebuie sa te rogi pentru asta insa trebuie sa te rogi si ca intalnirea sa fie cu folos .

10.IIsus Mantuitorul

Iisus apare in Rusia: http://www.youtube.com/watch?v=h4_9m...el_video_title
In urmatorul film, Iisus apare la 0:23 in apa botezului unui copil: http://www.youtube.com/watch?v=CoeDc...eature=related
Iisus i s-a arata si parintelui Arsenie Boca si multora care au cerut acest lucru prin rugaciune. Din nou subliniez, cine se roaga sa-i apara Dumnezeu sau un Sfant, e bine sa se roage si ca aparitia sa fie cu folos.

11. Sfanta Maria

Sfanta Maria este grabnica ajutatoare. Ea se arata calugarilor din Atos si din celelate manastiri. Aici este un film unde Sfanta Maria a aparut in Egipt si a fost filmata si a aparut la televizor: http://www.youtube.com/watch?v=FRNJIF6PdgI In filmul precedent se vede ecranul unui televizor si Sfanta Maria aparand la televizor.

Aici este un film in care se arata urma lasata de Sfanta Maria pe o piatra intr-o manastire din Moldova: http://www.youtube.com/watch?v=uV6eQ...el_video_title
minutul este 1:26.

Aici este o icoana a sfintei Maria care clipeste: http://www.youtube.com/watch?v=CTroj...eature=related si am mai vazut un film cu o icoana a Sfintei Maria care vorbea. Unele minuni sunt incredibile dar de aceea se numesc minuni .

Vindecare la Maica Domnului: http://www.youtube.com/watch?v=wYm31...eature=related

12.Ingeri
Sfantul Nectarie avea evlavie deosebita la Maica Domnului si pe cand se ruga i-a aparut Maica Domnului si un cor de ingeri cantand melodia Agni Parthene. Sfantul Nectarie a scris versurile si asa avem un nou cantec ingeresc. Aici este cantecul: http://www.youtube.com/watch?v=bUWSDN6-cWo
La fel avem si rugaciuni de la ingeri si Parintele Gherontie de la Manastirea busteni, a primit de la un inger rugaciunea: Doamne intoarce la rugaciune si fapte bune pe toti vrajmasii mei. Se spune ca cine zice rugaciunea aceasta de 30 de ori pentru 40 de zile, I se va indeplini orice dorinta. Ca sa ti se arate Dumnezeu sau Sfanta Maria sau un inger sau un sfant trebuie ca tu sau altcineva sa se roage pentru acest lucru si ca intalnirea sa fie cu folos.

13.Sfinti

Este suficient sa citesti acatistele sfintilor sa vezi minunile sfintilor.


.......de aceia vreau sa va intreb pe d-voastra daca cumva stiti cum s-a numit o personalitate romana din perioada interbelica ,care , cred eu ,era preot ortodox si tot odata si...catolic?! Am vazut ,cam demult la tvr la emisiunea "Profesionistii ... cu Eugenia Voda" . A fost descris de catre un profesor preot roman ca un foarte inteligent(cunostea forte multe limbi straine) , era milostiv, ajuta tot timpul pe cei din jurul lui, imbracat tot timpul modest , a trait o vreme in paris , a venit in Romania , si a fost arestat de catre comunisti , intemnitat unde a si murit... As vrea sa stiu cum s-a numit . Va rog...am vazut ca sunteti online :)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.02.2012, 00:46:06
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Nu exista preot si ortodox si romano catolic. Cand devine si preot romano catolic, cazand in greseala , automat devine mirean fie ca e preot fie ca e mitropolit si oricine ar fi , in intelegerea mea.

La fel daca un Patriarh sau episcop semneaza un pact in care recunoaste greseala sau erezia, el devine automat mirean sau laic si semnatura sa nu angajeaza Biserica.

Profetia zice ca in final romano catolicii vor veni la ortodoxie. Rugati-va la Dumnezeu sa va duca la credinta cea mai buna in ochii lui Dumnezeu si sa va dea intelegerea tuturor religiilor din lume. Nu glumesc cand zic lucrul acesta iar Dumnezeu este un invatator desavarsit si cunoaste toate tainele.

Last edited by spre_rasarit; 12.02.2012 at 01:11:21.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.02.2012, 01:02:44
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Odata pe cand eram la un servici aud un glas zicand, daca nu ii vorbesti colegului tau despre ortodoxie mori. El facea qi qong sau ceva estic.

Am zis, bine o sa-i vorbesc dar nu stiu nimic concret, nici o minune ca sa i-o arat sa il conving. M-am rugat sa aflu minuni si am aflat. Asa a aparut http://www.crestinortodox.ro/forum/s...984#post428984 Asta poate ca i-a dat viata colegului meu si cum e principiul actiunii si reactiunii cand a fost sa mor mi s-a mai dat o sansa, o noua viata. Salvezi o viata, primesti o prelungire a vietii .

Apoi am avut un coleg la servici care a avut o experienta interesanta. S-a trezit, s-a imbracat, s-a dus la servici s-a dus acasa si pe drum cu masina, la peste 100 km /hr bang, crash, la spital ...... fata in fata cu Dumnezeu , examenul particular.
Dumnezeu l-a intors la viata. Am aflat de el si m-am rugat in numele lui : Doamne IIsuse Hristoase vin-o si ia-mi sufletul ca pe cel al talharului de pe cruce si du-ma in rai , boteaza-ma, spovedeste-ma si impartaseste-ma daca e nevoie si da-mi ceea ce tu stii ca am nevoie pentru toate eternitatile. Amin.

In fiecare dimineata poti zice rugaciunea aceasta: Doamne azi mor oameni. In numele fiecarui om ce a murit, moare sau va muri azi zic urmatoarea rugaciune: Doamne IIsuse Hristoase vin-o si ia-mi sufletul ca pe cel al talharului de pe cruce si du-ma in rai , boteaza-ma, spovedeste-ma si impartaseste-ma daca e nevoie si da-mi ceea ce tu stii ca am nevoie pentru toate eternitatile. Mantuieste cat mai mult sin creatie si cat mai multi oameni. Amin.

Mi-a zis cand ne-am intalnit ca la un moment dat s-a auzit chemandu-l pe IIsus desi el nu a chemat pe nimeni. probabil ca era rugaciunea zisa de mine. Apoi IIsus cand a venit poevsteste colegul meu ca a simtit cum viata ii intra inauntru. A vorbit cu IIsus si l-a trimis inapoi in viata. Daca stii pe cineva moprt roaga-te in numele lui rugaciunea de mai sus. Momentul mortii e un moment in care inca se mai pot rezolva multe inclusiv obtinerea nemuririi si schimbarea religiei chiar.

La examen colegul meu:
Nu a mai avut timp sa invete teologia sa stie ce trebuie facut in viata ca sa fie bine primit acolo.
Nu a mai avut timp sa faca misiune , sa salveze oameni.

Noi mai avem timp. Sa-l folosim cu intelepciune. Judecata va fi particulara adica tu singur si Dumnezeu, poate preotii sa asiste. Nu te duce nepregatit la cel mai important examen din viata si primii pasi pentru graduare poti sa-i faci de azi. Right here, right now.

O minune e ca acest coleg al meu si-a auzit vocea in timp sau dupa ce eu ziceam o rugaciune in numele lui.

Last edited by spre_rasarit; 12.02.2012 at 04:22:11.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 12.02.2012, 17:01:21
calinghe calinghe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2012
Mesaje: 3
Implicit si totusi ....

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Nu exista preot si ortodox si romano catolic. Cand devine si preot romano catolic, cazand in greseala , automat devine mirean fie ca e preot fie ca e mitropolit si oricine ar fi , in intelegerea mea.

La fel daca un Patriarh sau episcop semneaza un pact in care recunoaste greseala sau erezia, el devine automat mirean sau laic si semnatura sa nu angajeaza Biserica.

Profetia zice ca in final romano catolicii vor veni la ortodoxie. Rugati-va la Dumnezeu sa va duca la credinta cea mai buna in ochii lui Dumnezeu si sa va dea intelegerea tuturor religiilor din lume. Nu glumesc cand zic lucrul acesta iar Dumnezeu este un invatator desavarsit si cunoaste toate tainele.
....acea emisiune am vazuto, si se vorbea despre acest om destul de frumos de catre un reprezentat al bisericii ortodoxe. Imi pare rau ca nu mai retin numele niciunuia.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.02.2012, 18:00:32
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Profetia zice ca in final romano catolicii vor veni la ortodoxie.
Care profetie?

Va rog frumos nu ma postati parerile personale ca fiind adevaruri de credinta. Serios, daca cineva, care a fost departe de Biserica si ar vrea sa se intoarca, dar omul e totusi cu capul pe umeri,citeste postarile dvs si crede ca asta e ortodoxia fuge unde vede cu ochii. Spuneti multe prostii luate de pe site-uri obscure si le prezentati ca dovezi stiintifice: exemplu Trupul si Sangele Domnului de pe la 700 si ceva care au fost analizate si s-a descoperit si grupa sangvina AB4. Cum sa spui o astfel de prostie? Unde e "mostra"? Si corespunde si cu grupa sangvina de pe Giulgiul din Torino. Care sange de pe giulgiu? In primul rand unde se vorbeste despre sange pe giulgiu? In al doilea rand stiti ca BO nu recunoaste Giulgiul din Torino? In al treilea rand stiti ca giulgiu din Torino e contrafacut si ca datarile cu Carbon 14 au demonstrat ca e din mileniul 2? Prostiia aia cu stransformarea apei prin sfintire ce e? Eu nu neg ca se modifica inclusiv structura (nu spun nici ca se modifica, chiar nu ma pot pronunta), dar de cand apa care e lichida are structura de cristal? Minunea scheletelor din Egipt????? Doamne fereste. Cum sa aberati ca daca scrie cineva o carte i se iarta toate pacatele? A aparut Fecioara Maria la televizor? A ajuns o femeie in Rai si era dezbracata? Si ce trup avea ca sa imbrace? Mortii nu au trup pana la Judecata de apoi stiati asta? Cum sa spunti ca e bine sa te rogi sa iti apara Dumnezeu, Fecioara sau alti Sfinti, cand Sfintii din vechime, schinti induhovniciti se rugau sa nu li se arate si sa se indeparteze de ei aratarile ca nu cumva sa cada in ispita? Auziti voci care va spun ce sa faceti? Ar trebui sa faceti un control. Si cum sa aberati spunand ca v-a amenintat Dumenzeu cu moartea daca nu ii spuneti cuiva de ortodoxie? Incetati cu prostiile si cu smintitul altora. Cu astfel de inventii nu reprezentati ortodoxia.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.02.2012, 20:38:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Care profetie?

Va rog frumos nu ma postati parerile personale ca fiind adevaruri de credinta. Serios, daca cineva, care a fost departe de Biserica si ar vrea sa se intoarca, dar omul e totusi cu capul pe umeri,citeste postarile dvs si crede ca asta e ortodoxia fuge unde vede cu ochii. Spuneti multe prostii luate de pe site-uri obscure si le prezentati ca dovezi stiintifice: exemplu Trupul si Sangele Domnului de pe la 700 si ceva care au fost analizate si s-a descoperit si grupa sangvina AB4. Cum sa spui o astfel de prostie? Unde e "mostra"? Si corespunde si cu grupa sangvina de pe Giulgiul din Torino. Care sange de pe giulgiu? In primul rand unde se vorbeste despre sange pe giulgiu? In al doilea rand stiti ca BO nu recunoaste Giulgiul din Torino? In al treilea rand stiti ca giulgiu din Torino e contrafacut si ca datarile cu Carbon 14 au demonstrat ca e din mileniul 2? Prostiia aia cu stransformarea apei prin sfintire ce e? Eu nu neg ca se modifica inclusiv structura (nu spun nici ca se modifica, chiar nu ma pot pronunta), dar de cand apa care e lichida are structura de cristal? Minunea scheletelor din Egipt????? Doamne fereste. Cum sa aberati ca daca scrie cineva o carte i se iarta toate pacatele? A aparut Fecioara Maria la televizor? A ajuns o femeie in Rai si era dezbracata? Si ce trup avea ca sa imbrace? Mortii nu au trup pana la Judecata de apoi stiati asta? Cum sa spunti ca e bine sa te rogi sa iti apara Dumnezeu, Fecioara sau alti Sfinti, cand Sfintii din vechime, schinti induhovniciti se rugau sa nu li se arate si sa se indeparteze de ei aratarile ca nu cumva sa cada in ispita? Auziti voci care va spun ce sa faceti? Ar trebui sa faceti un control. Si cum sa aberati spunand ca v-a amenintat Dumenzeu cu moartea daca nu ii spuneti cuiva de ortodoxie? Incetati cu prostiile si cu smintitul altora. Cu astfel de inventii nu reprezentati ortodoxia.
De scheletele din Egipt nu stiu, nu am auzit nici eu.
Exista o profetie a Fer. Agathanghel care spune ca la un moment dat catolicii se vor intoarce la ortodoxie si papa va deveni ortodox. Si parintele Cleopa o aminteste. De asemenea, exista o minune cu Sfanta Impartasanie de prin anul 700, painea si vinul s-au transformat in carne si sange si s-a pastrat pana azi. E la catolici pastrata si acestia au lasat oamenii de stiinta sa examineze. Nu stiu ce rezultate au fost.
Giulgiul de la Torino nu se stie daca e autentic, e posibil sa fie. Inainte de venirea cruciatilor exista relatari ale giulgiului la Constantinopol, nu se stie daca e acelasi cu acesta. E posibil sa, din ce am vazut eu in documentare. Multe relicve si chiar sfinte moaste din apus provin din Constantinopol de dupa cruciati.
Imaginile acelea cu apa nu cred ca sunt cu apa sfintita, sunt ale unui japonez. In schimb exista niste experimente in Rusia cu apa sfintita, am amintit de ele.
Da, nu e bine sa ne rugam pentru aparitii si sa cautam minuni.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.02.2012, 20:41:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calinghe Vezi mesajul
....acea emisiune am vazuto, si se vorbea despre acest om destul de frumos de catre un reprezentat al bisericii ortodoxe. Imi pare rau ca nu mai retin numele niciunuia.
Ti-am raspuns la celalalt topic unde ai maii pus intrebarea: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=460
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.02.2012, 22:15:57
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De scheletele din Egipt nu stiu, nu am auzit nici eu.
Exista o profetie a Fer. Agathanghel care spune ca la un moment dat catolicii se vor intoarce la ortodoxie si papa va deveni ortodox. Si parintele Cleopa o aminteste.
Nu comentez. E dreptul meu sa fiu sceptic. Nu neg nici o invatatura a Bisericii. Exista unele asa zise profetii (e clar ca unele sunt false) de care ma pot indoi atat timp cat nu sunt cuprinse in Sf Scriptura. Nu e ca si cum m-as asemana protestantilor, dar uneori exista si in ortodoxie unele exagerari. Exagerarile de manifestare si din toleranta excesiva apar si unele curente nepotrivite cu invatatura Bisericii.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De asemenea, exista o minune cu Sfanta Impartasanie de prin anul 700, painea si vinul s-au transformat in carne si sange si s-a pastrat pana azi. E la catolici pastrata si acestia au lasat oamenii de stiinta sa examineze. Nu stiu ce rezultate au fost.
Ok. Daca era vorba de ortodoxie as fi inteles sa nu fie mediatizata, dar la catolici... Asa ca "rezultatele" respectiva atat timp cat nu apar pe nici un site oficial nu pot fi considerate (de mine unul nu) ca fiind veridice. Ma indoiesc ca Vaticanul nu ar fi mediatizat asa ceva.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Giulgiul de la Torino nu se stie daca e autentic, e posibil sa fie.
Atat timp cat nu e sigur e bine sa nu il prezentam ca dovada. In schimb datarile cu Carbon 14 exista. Si spun altceva.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Imaginile acelea cu apa nu cred ca sunt cu apa sfintita, sunt ale unui japonez. In schimb exista niste experimente in Rusia cu apa sfintita, am amintit de ele.
A fost o vreme cand consideram ca ortodoxia trebuie mediatizata. Ca asa se face propovaduirea evangheliei. Ca trebuie facute documentare si aduse dovezi si argumente stiintifice care sa ateste minunile. In special minunea Luminii Sfinte. Doar ca am inteles ca e gresit. Nu asa se vor intoarte oamenii la credinta. Nu facand experimente pe aghiazama. E simplu sa ne punem intrebarea: Asta ar vrea Dumnezeu? Sa facem experimete pe aghiazma? Sa ajunga Sangele Sau intr-un laborator. Eu nu spun sa nu aveam discernamant si sa nu analizam faptele, sa credem orice (de altfel se vede ca sunt foarte sceptic), dar pana la astfel de abordari "stiintifice" ale credintei e cale lunga.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Da, nu e bine sa ne rugam pentru aparitii si sa cautam minuni.
E evident ca nu e nimic de comentat.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 14.02.2012, 13:11:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Exista unele asa zise profetii (e clar ca unele sunt false) de care ma pot indoi atat timp cat nu sunt cuprinse in Sf Scriptura.

Ok. Daca era vorba de ortodoxie as fi inteles sa nu fie mediatizata, dar la catolici... Asa ca "rezultatele" respectiva atat timp cat nu apar pe nici un site oficial nu pot fi considerate (de mine unul nu) ca fiind veridice.

Atat timp cat nu e sigur e bine sa nu il prezentam ca dovada. In schimb datarile cu Carbon 14 exista. Si spun altceva.

A fost o vreme cand consideram ca ortodoxia trebuie mediatizata. Ca asa se face propovaduirea evangheliei. Ca trebuie facute documentare si aduse dovezi si argumente stiintifice care sa ateste minunile. In special minunea Luminii Sfinte. Doar ca am inteles ca e gresit. Nu asa se vor intoarte oamenii la credinta. Nu facand experimente pe aghiazama.
E o profetie, nu un adevar de credinta. Si nici nu stiu sigur daca e corect interpretata, pentru ca in original suna mai aparte. E scris ceva in Pelerinul roman, parintele Cleopa explica si profetia de acolo. Nu stiu daca se va implini.
Se pare ca minunea exista (si s-a intamplat la un preot sau credincios rasaritean), cercetarea facuta de oameni de stiinta e partea a doua, nu stiu ce au gasit ei.
Datarile cu C14 asupra giulgiului se pare ca nu au fost corecte. Daca ai vazut a aparut un documentar mai nou (la Discovery), care aproape da credit autenticitatii giulgiului, unul din sustinatori fiind un om de stiinta evreu care a participat la datare.
Ai dreptate, nu trebuie mediatizata, dar minunile exista tot pentru adeverirea dreptei credinte. Minunea data de Dumnezeu cu Lumina de la Ierusalim e data pentru toti, orice om are posibilitatea sa auda ceva despre ea. Un om care nu cauta adevarul nu e interesat de asa ceva, dar ii intareste pe drept credinciosi in faptul ca sunt in adevar si ii atrage pe cei ce cauta adevarul. Dar uite ca se intampla in Ierusalim, iar evreii si arabii tot nu au devenit ortodocsi chiar si daca stiu de minunea Luminii de Sfintele Pasti.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 15.02.2012, 15:40:27
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Minune in sens negativ. Atentie la toti sectarii si cei ce cred ca sectarii si romano catolicii au Biserica adevarata. LA fel atentie si la cei ce cred ca pot lua Comuniune de la Catolici, Greco Catolici , ca pot merge la dunari sectare etc.... Cine a facut hgresala, la spovedire si inapoi la Biserica ortodoxa.

Cei ce vor sa se mantuiasca: Scrie si povestea asta ca la punctul 26 scrie , cine va scrie aceasta poveste i se va distruge cartea pacatelor: http://www.pseudepigrapha.com/apocrypha_nt/histjoe.htm



http://graiulortodox.wordpress.com/2...a-athonitilor/
Calugarii de mai jos de pe Athos, fortati de soldati cu sabia au slujit cu romano catolicii si dupa sute de ani corpurile s-au inegrit, put, le cresc unghiile si parul si arata ca in imagine Sa ne ferim de asa ceva si sa nu mergem la adunari sectare sau Biserici ce nu sunt ortodoxe. Cine a facut asa ceva, inapoi la Biserica si spovedire si sa roage pe Dumnezeu sa-l forteze sa moara mantuit cu tot ceea ce ii trebuie in viata viitoare si intr-un loc frumos sa ajunga cu verdeata si multi oameni frumosi, bucurosi si mantuiti.

La poza asta sa se uite cei ce cred ca romano catolicii sau protestantii sunt Biserica si lupta pentru acceptarea ereziei. Greco catolicii sa se uite cu atentie.

Cei ce au aparat erezia si au facut oameni sa ajunga posibil la starea aceasta sa se reintoarca , sa devina ortodocsi si sa aduca oameni la ortodoxie. Pacatele se pot duce la copii din pacate.

Cine s-a dus la romano catolici in Biserica, sau la protestanti, sau s-a rugat cu ei:
Aici e vorba despre o femeie care a revenit la ortodoxie si s-ar parea ca a fost iertata:
http://www.scribd.com/doc/16409335/Evadarea-Din-Iad

Deci poti face asta:
1.Sa nu te mai duci nici batut la sectari nici la romano-catolici
2.Poti sa spovedesti pacatul la preotul ortodox . Spovedirea sterge pacatele si multi ingeri au zis ca e puternica.
3.Poti zice rugaciunea aceasta: Doamne forteaza-ma cu bucurie la mantuire pe mine si pe cat mai multi oameni .Da-mi intelegerea a toate religiile din lume si raspandeste in toata lumea pentru tot timpul, cea mai buna religie in ochii tai. Forteaza-ma sa mor mantuit si sa am tot ce imi trebuie in viata viitoare si la fel da la toti oamenii.Binecuvanteaza Creatia cu e mai bun. Amin.
4. Poti intoarce eretici la ortodoxie si multe pacate ti se vor ierta. Daca nu poti aduce eretici la credinta adevarata , roaga-te ca ei sa vina la credinta adevarata sau fa amandoua si rugaciune si fapta:

Doamne , mantuieste si intoarce cu bucurie la credinta cea mai buna in ochii tai cati mai multi oameni si da-le ceea ce tu stii ca au nevoie in toate eternitatile, atat pe pamant cat si in viata viitoare . Amin.

La poza de mai sus sa se uite si cei ce fac avorturi, fumeaza, se masturbeaza, fac perversiuni ca sodomis si gomorie sau invata pe altii la rau, etc si nu vor sa se spovedeasca sau sunt in erezie si trag pe cei de dreapta credinta la iad. Nu zic ca aceste pacate sunt egale cu ce au facut calugarii ca nu sunt dar s-ar parea ca sunt grave.

Puterea ta mai omule e mica si de aceea poti ajunge la ananghie fara sa vrei. Acum cheama pe DUmnezeu in ajutorul tau:
Doamne, forteaza-ma cu bucurie si fara durere sa mor mantuit si forteaza-ma cu bucurie sa am tot ce imi trebuie in viata viitoare. La fel fa Doamne cu cat mai multa lume. Biunecuvanteaza Creatia cu tot ce e mai bine acum si in viata viitoare. Amin.

Cei cu evolutia care vor sa traga oameni la iad sa citeasca ce e scris mai sus si sa se uite cu atentie la poza. Elevii pot vedea pozele cu explicatiile de rigoqare, mai ales cei in tari protestante sau romano-catolice care ar fi tentati sa-si schimbe religia.

Last edited by spre_rasarit; 15.02.2012 at 15:47:39.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o intrebare pentru profesorii de religie... sau cunoscatori gheorghie Sectiune dedicata profesorilor de religie 2 17.02.2012 22:55:33
Chemare la rugaciune individuala pentru conversia la credinta a dusmanilor ortodoxiei spre_rasarit Generalitati 45 21.07.2011 01:23:02
Pentru o intelegere corecta a ortodoxiei bogdan268 Despre Biserica Ortodoxa in general 133 30.06.2009 02:40:42
Anunt pentru profesorii de religie!!! fllorina Stiri, actualitati, anunturi 0 06.09.2008 12:19:42