Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 25.05.2020, 19:54:58
rugvlad rugvlad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2009
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Ma intreb ce se intampla cu romanii?

Asa zisa termoscanare. Cum Doamne iarta-ma se inghesuie toti ca oile la termoscanat?

De abia astept sa vad aceste oi ca fac un abces dentar si febra.

La Londra nu exista asa ceva!
Stie cineva ce patesti daca refuzi termoscanarea la aeroport in tara cand ajungi? Eu personal nu doresc a fi termoscanat pe frunte, nicaieri de fapt. Un termometru normal, din cel cu clips pe deget ii ok, dar nu cu laser. Tot caut dar nu gasesc sa fie obligatoriu, si daca ii obligatoriu, ce patesti: amenda, puscarie, te executa pe loc?
Reply With Quote
  #102  
Vechi 26.05.2020, 15:48:16
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rugvlad Vezi mesajul
Eu personal nu doresc a fi termoscanat pe frunte, nicaieri de fapt. Un termometru normal, din cel cu clips pe deget ii ok, dar nu cu laser.
Nu doriți mai bine unul clasic pentru poponet. Vi-l bagă și ați scăpat de griji.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 26.05.2020, 15:50:02
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oare cand o să înțelegeți că liberalismul, legalismul și liberul arbitru al ego-ului nu fac decât să anuleze lucrarea de pe cruce a Domnului și implicit grația divină care a venit prin El plasându-ne în litera legii. Literă a legii și a firii care îndreptățește liberul arbitru, drepturile* omenești dar ne separă de lucrarea Duhului Sfânt și grația Sa. Acolo unde spune că El e Capul anulând "capetele" noastre. Majoritatea cred că vor înțelege asta doar la judecată când va fi prea târziu.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 26.05.2020, 22:38:44
rugvlad rugvlad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2009
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Oare cand o să înțelegeți că liberalismul, legalismul și liberul arbitru al ego-ului nu fac decât să anuleze lucrarea de pe cruce a Domnului și implicit grația divină care a venit prin El plasându-ne în litera legii. Literă a legii și a firii care îndreptățește liberul arbitru, drepturile* omenești dar ne separă de lucrarea Duhului Sfânt și grația Sa. Acolo unde spune că El e Capul anulând "capetele" noastre. Majoritatea cred că vor înțelege asta doar la judecată când va fi prea târziu.
Imi pare rau, sincer nu inteleg al doilea reply. Daca vreti sa simplificati.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 27.05.2020, 03:51:59
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Oare cand o să înțelegeți că liberalismul, legalismul și liberul arbitru al ego-ului nu fac decât să anuleze lucrarea de pe cruce a Domnului și implicit grația divină care a venit prin El plasându-ne în litera legii. Literă a legii și a firii care îndreptățește liberul arbitru, drepturile* omenești dar ne separă de lucrarea Duhului Sfânt și grația Sa. Acolo unde spune că El e Capul anulând "capetele" noastre. Majoritatea cred că vor înțelege asta doar la judecată când va fi prea târziu.
Cam tot atunci o sa intelegi si tu(improbabil mai devreme) ca liberul arbitru nu e vointa/voia ego-ului; din contra.
Totusi, ce legatura are mesajul tau cu termoscanarea(sau cu covid)?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 27.05.2020 at 04:06:57.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 27.05.2020, 16:18:43
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
liberul arbitru nu e vointa/voia ego-ului; din contra.
Din contră? Interesant. Puteți elabora?
Reply With Quote
  #107  
Vechi 14.06.2020, 23:39:05
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 25.10.2020 at 01:41:24.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 11.10.2020, 22:34:02
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit "Noi nu traim o pandemie. Noi traim o psihoza."

Am vazut azi dimineata interviul cu profesorul Florin Colceag pe PROTV(supranumit antrenorul de genii) cu care sunt perfect de acord.

EXCLUSIV. Ce spune Florin Colceag, „antrenorul de genii”, despre efectele cursurilor online: „Vor avea loc depresii, psihoze”
Este esențial ca, mai ales în această perioadă, părinții, copiii și profesorii să facă echipă, astfel încât cei de pe băncile școlii să nu rămână cu goluri de nerecuperat.

Invitatul Știrilor Pro TV, profesorul Florin Colceag, cel cunoscut ca fiind „antrenorul de genii”, a vorbit despre școala în pandemie și soluțiile cele mai bune pentru această perioadă.
„Este extrem de complicată situația, pentru că, în primul rând, ei nu mai au repere fundamentale, căldura sufletească pe care ar trebui să o transmită profesorul, care purtând și mască și fiind și online este o fantomă. Problema mare, uriașă este că noi ieșind din mediul online și intrăm automat în mediul virtual. Vedem și noi foarte bine ce se întâmplă. Când am intrat pe frecvențele 4G, care acum se extind la 5G au început să apară devieri comportamentale, copiii stau cu ochii în telefon și își trimit SMS-uri, nu mai comunică unul cu altul”, a spus Colceag.

Tot el a mai adăugat că lipsa de comunicare se va amplifica și că vor avea loc fenomene profunde și extrem de puternice în timp, precum psihoze masive, depresii, sinucideri și pierderea direcției în viață a copiilor.
„Educația online nu se poate face pe manual, ea se poate face, însă, pe informații și multe exemple care vin de pe internet. Acestea trebuie culese de către părinți. Ele au impact emoțional și cognitiv asupra copiilor, dacă sunt foarte bine alese, ceea ce nu va face niciodată niciun minister, niciun inspectorat sau școală. Dacă nu se implică părinții în filtrarea informațiilor, care trebuie să ajungă la mintea copiilor, atunci nu o face nimeni și ei vor ajunge chiar absolut fără niciun fel de direcție în viață. Este nevoie de apropierea sufletească cu copilul, nu de delegare a creșterii copilului și a evoluției copilului unei instituții care nu mai există.”, a mai spus profesorul.

De asemenea, el a adus în discuție și subiectul pandemiei de coronavirus, care a făcut ravagii în întreaga lume.
Noi nu trăim o pandemie, ci o psihoză. Cifrele sunt false. Ni s-a creat o psihoză, nu o pandemie, care este datorată aceleiași încercări de a ne scoate din mediul real și de a ne arunca într-un mediu virtual. Nu toată lumea minte, există un simdrom Stockholm, în care oamenii s-au prins în joc și ei se joacă de-a ceva în continuare”, a mai adăugat Colceag.

Copiat de la adresa:
https://stirileprotv.ro/educatie/exc...i-psihoze.html
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #109  
Vechi 24.10.2020, 22:29:42
AlinDaniel AlinDaniel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2020
Locație: Bucharest, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Se anunta stare de urgenta dupa 6 decembrie ? Ce credeti ?
__________________
Ulei esential lavanda
Reply With Quote
  #110  
Vechi 25.10.2020, 01:57:33
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinDaniel Vezi mesajul
Se anunta stare de urgenta dupa 6 decembrie ? Ce credeti ?
Târguri de Crăciun deschise în Viena și în decembrie:
În condiții speciale și cu un număr mare de măsuri de securitate coronavirus, anul acesta se vor deschide 18 târguri de Crăciun cu un total de 852 de standuri.

https://ziarulromanesc.at/pandemia-n...2-de-standuri/

Dacă vor lăsa comerțul ca să stimuleze economia pe bază de consum și în magazine va fi forfotă nu văd de ce ne-ar bloca accesul la sărbătoarea Nașterii Domnului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare