Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.02.2012, 13:41:28
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu, niste afirmatii din invatura ortodoxa de genul "Nu exista mantuire in afara Bisericii".
P.S> Pentru ca tot am vazut si primele tale mesaje legate de invatatura ecumenista o sa iti raspund si la acelea pe acel topic.
De acord cu principiul enuntat. Insa nu cred ca asta a afirmat "emitatorul" textului citat, ci surprinderea fata de faptul ca Dumnezeu nu mareste si intinde Biserica (Ortodoxa) pe intreg pamantul, "DESI ARE PUTERE INFINITA SA O FACA". Eu vad aici mai degraba o ispitire a lui Dumnezeu.

"De esti Tu Fiul lui Dumnezeu, zi ca pietrele acestea sa se faca paini" (Matei 4, 3)
Acum compara asta cu un text care suna cam asa: "De esti Tu Dumnezeu, extinde Biserica pe intreg pamantul! Mi se pare incredibil ca nu faci asta!"

(q.e.d.)

P.S.: Da, astept raspunsul cu interes.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.02.2012, 13:43:35
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Ori , nedumerirea ca noi ortodocsii nu utilizam puterea infinita a lui Dumnezeu la care putem accede prin rugaciune ca ortodoxia sa se intinda pe tot pamantul , acum si aici , cand aproapele nostru inca mai moare nebotezat.

Exista un neam de oameni parca din casa lui Veniamin, care in intelegerea mea se mantuiesc toti. Ei l-au primit pe Iisus si sunt acum ortodocsi si traiesc intr-o locatie necunoscuta alaturi de inmgeri. Scrie in una din cartile lui Arsenie Boca despre ei.

Pe vremea lui Isaia cand au postit de pacate, o familie din casa lui Veniamin a zis, sa postim de acum incolo caci s-ar parea ca aceasta este placut lui Dumnezeu. Cum am trait asa in post asceza luni sau cat au postit ei acolo, putem trai toata viata la fel. Auzind regele aceasta s-a maniat si i-a bagat la puscarie dar un inger al lui Dumnezeu a venit si i-a luat si i-a dus intr-o locatie necunoscuta noua dar vizitata de un calugar. Acuma l-au primit pe Hristos si sunt ca ortodocsii.

Last edited by spre_rasarit; 10.02.2012 at 13:51:46.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.02.2012, 13:48:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius D Vezi mesajul
De acord cu principiul enuntat. Insa nu cred ca asta a afirmat "emitatorul" textului citat, ci surprinderea fata de faptul ca Dumnezeu nu mareste si intinde Biserica (Ortodoxa) pe intreg pamantul, "DESI ARE PUTERE INFINITA SA O FACA". Eu vad aici mai degraba o ispitire a lui Dumnezeu.

"De esti Tu Fiul lui Dumnezeu, zi ca pietrele acestea sa se faca paini" (Matei 4, 3)
Acum compara asta cu un text care suna cam asa: "De esti Tu Dumnezeu, extinde Biserica pe intreg pamantul! Mi se pare incredibil ca nu faci asta!"

(q.e.d.)

P.S.: Da, astept raspunsul cu interes.
Da, in sensul aratat de tine e gresit.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.02.2012, 13:49:57
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Cine vrea poate face asta:
Dimineata sa se roage asa:
Doamne du ortodoxia pe tot pamantul si mantuieste cat mai multi oameni. Ia raul de pa pamant si da Pamantului cat mai mult bine si cat mai multa mantuire. Fereste lumea de semnul fiarei, de pacate, de ispite si ajuta cat mai multi sa se mantuiasca
A te ruga pentru mantuirea intregii lumi este o idee minunata. E chiar cel mai bun lucru pe care il poti face. Insa este posibil ca intr-o zi sa auzi vocea lui Dumnezeu care va spune:

"Dar cum vor chema numele Aceluia în Care încă n-au crezut? Și cum vor crede în Acela de Care n-au auzit? Și cum vor auzi, fără propovăduitor? "(Romani 10:14)

Cum poate oare ortodoxia sa fie pe tot pamantul daca nu o duce nimeni? Activitatea de misiune a BO este mult prea slaba pentru nevoile acestei lumi. Si este slaba mai ales pentru ca nu exista prea multi ortodocsi traitori, care dupa ce vor fi trait ortodoxia sa o duca si altora. Iar daca ortodocsii nu traiesc si nu raspandesc ortodoxia, altii in nici un caz nu o vor face. Caci fiecare raspandeste din ce are el.

Vei dori tu sa fii unul dintre cei care lumineaza lumea, sau ramanem doar la rugaciune?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.02.2012, 13:51:34
Marius D
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Ori , nedumerirea ca noi ortodocsii nu utilizam puterea infinita a lui Dumnezeu la care putem accede prin rugaciune ca ortodoxia sa se intinda pe tot pamantul , acum si aici , cand aproapele nostru inca mai moare nebotezat.
Depinde de optica fiecaruia.

Dupa voia lui Dumnezeu, spune psalmistul: "„Cât de minunate sunt lucrurile Tale, Doamne, toate cu înțelepciune le-ai făcut” (Ps. 103, 24). Asadar exista un motiv, in infinita intelepciune a Lui, pentru care Dumnezeu nu face ca "ortodoxia sa se intinda pe tot pamantul", iar "aproapele nostru inca mai moare nebotezat". Datoria noastra, ca reactie la aceste fenomene, este sa ajutam si sa ne rugam cat putem, nu sa-L ispitim pe Dumnezeu intrebandu-L de ce face asa si nu altfel, caci voia Lui este in veac!

Har si intelepciune!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.02.2012, 13:55:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Ori , nedumerirea ca noi ortodocsii nu utilizam puterea infinita a lui Dumnezeu la care putem accede prin rugaciune ca ortodoxia sa se intinda pe tot pamantul , acum si aici , cand aproapele nostru inca mai moare nebotezat.
Biserica Ortodoxa face rugaciuni tot timpul pentru cei din afara ei sa ajunga la credinta si mantuire, uite aici anna a recomandat o carte, rugaciunea ortodocsilor pentru neortodocsi si cum e facuta: http://ortodoxiesaumoarte1.files.wor...eortodocsi.pdf
Biserici ortodoxe sunt aproape in toate tarile, gandeste-te ca nici Iisus nu a putut sa-i convinga pe evrei, deci tine mai ales de omul respectiv, iar cine cauta adevarul cu siguranta il va gasi. Am dat cazul unui budist convins (din SUA, ca aceia sunt mai convinsi decat cei din tara lor) care s-a convertit la ortodoxie cautand adevarul. Dumnezeu are grija de fiecare om in parte si care e vrednic i se da sansa sa afle adevarul. Citeste in viata sfantului Mina (altul ecat cel mai cunoscut) unde Dumnezeu ii zice sfantului ca judecatorul pagan va vedea adevarul din cauza inimii sale bune.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.02.2012, 13:55:59
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Numai ca eu nu am vorbit in sensul arata de el. Eu am aratat ca daca ne rugam putem schimba multe. Si nu trebuie ca un milion sa se roage. Unul e suficient si daca rugaciunile lui vor fi ascultate ortodoxia se va raspandi daca vrea Dumnezeu pe tot pamantul.

La judecata cred ca o sa fim intr-o buna pozitie daca ne-am rugat dar nu s-a inatmplat decat daca nu ne-am rugat si nu s-a inatamplat. Dar eu am intelegerea ca daca ne rugam se intampla.

Prin aceste rugaciuni putem dovedi ca ne-am iubit aproapele. Poate ar trebui sa incep si eu sa fac asta. Insa unde sunt multi poate va fi si cel ce va reusi, ce va avea inima zdrobita si se va crede nevrednic sau cine stie cine are rugaciune puternica.


Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Cine vrea poate face asta:
Dimineata sa se roage asa:
Doamne du ortodoxia pe tot pamantul si mantuieste cat mai multi oameni. Ia raul de pa pamant si da Pamantului cat mai mult bine si cat mai multa mantuire. Fereste lumea de semnul fiarei, de pacate, de ispite si ajuta cat mai multi sa se mantuiasca. Astazi vor muri oameni. In numele fiecarui om cu data mortii aiz zic rugaciunea aceasta: Bunule Dumnezeu , vin-o si iam-a ca pe talharul de pe cruce caci mi-am irosit viata. Da-mi botez, Sfanta Impartasanie si spovedire daca e necesar si tot ceea ce tu stii cam nevoie pentru toate eternitatile. Amin.

Cand te intalnesti cu oameni noi zi asa: Doamne mantuieste pe omul acesta.

Cand vezi omul in necaz ca si cersetor, bolnav in chinuri roaga-te atunci pentru el, IN NUMELE LUI, asa cum stii cu cuvintele tale, gandindu-te ce rugaciune ai zice daca ai fi in locul lui.

Daca auzi stiri ce te darama roaga-te si tu ca Biserica ortodoxa sa ramana curata si in adevar, ca tara sa devina prospera, ca sa existe servicii, ca relele sa fie indreptate, ca cei ce se pretind ortodocsi sa devina ortodocsi adevarati, pe cei ce se cred crestini, sa devina crestini adevarati ca sa se raspandeasca pe tot pamantul Biserica Ortodoxa si sa mantuiasca cat mai multi oameni.

Daca te supara ca lumea cade in erori zi asa: Doamne fa ca toti cei ce se cred crestini sa devina crestini adevarati si sa ajunga la cea mai buna denominatiune posibila, sa aiva viata vesnica, intrare in rai si toate tainele aduse de tine. Amin.

Last edited by spre_rasarit; 10.02.2012 at 13:58:49.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.02.2012, 14:08:22
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Biserici ortodoxe sunt aproape in toate tarile,
Or fi, dar cu ce ajuta acest lucru pe un om nascut intr-o tara pagana sau neoprotestanta, de exemplu, care cauta mantuirea si adevarul? El nu stie ca acestea s-ar putea gasi in BO. Merge in fiecare zi la munca, acasa, la cumpaaraturi...si tanjeste dupa adevar, caci nu stie unde ar putea sa il gaseasca. O fi vazut pe strada lui o biserica frumoasa cu turle care cica s-ar chema ortodoxa, dar asta nu a rezolvat framantarile lui...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.02.2012, 14:14:18
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Pai ideea e , trecem pe langa strainul cazut in gresala, paganism si il lasam la voia lui Dumnezeu sau zicem cel putin o rugaciune pentru el. Sa zicem rugaciuni pentru noi sau sa zicem lasa ca Dumnezeu ma are in planul sau si are grija de mine? Dumnezeu intervine daca este chemat deci sa chemam pe Dumnezeu pentru aproapele ca acesta dupa ce se naste, se casatoreste, face casa, familie sa nu ajunga la necaz, la intuneric, foamete si altele.

Sa chemam pe Dumnezeu pentru Romania, Grecia, pentru bisericile ortodoxe pentru oamenii necrestini pentru ce avem nevoie, aici si acum, chiar daca nu suntem perfecti.

Last edited by spre_rasarit; 10.02.2012 at 14:23:40.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.02.2012, 14:29:50
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Exact , Ceea ce zice Doriana ziceam si eu. Ideea ca un om poate trece intreaga viata fara sa stie de ortodoxie si apoi sa se trezeasca la necaz e infioratoare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reflexiune.Ce e pamantul? cristian67 Generalitati 12 28.10.2010 16:10:23
Ceva incredibil goldfinger17 Intamplari adevarate 8 27.09.2008 17:12:05
incredibil gbagape Botezul 15 11.06.2007 21:39:26