Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 02.01.2010, 02:08:23
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Tu realizezi ca unii oameni scriu rapid si nu se obosesc sa corecteze? Daca aici dadeam o lucrare asi fi avut alt limbaj, plus ca ma indoiesc ca tu ai cunostinetele mele in lingvistica, chair am scris la viata mea si in engleza si in romana chestii care probabil te depasesc desi doar speculez in cazul tau, altii deaicea..
Am venit pe forum, din curiozitate, plictiseala, si deasemnea pentru ca eu de multi ani mi-am raspuns toate intrberile in prinvinta religiei si am combatut toate argumentele, din pacate voi nu mi-ati oferit nimic nou. Aceleasi argumente obosite, reciclate la nesfarsit.

Credinta nu trebuie dovedita, n-are nevoie. Este sau nu este , iar pt cine o are si e fericit asa, e foarte bine.
  #282  
Vechi 02.01.2010, 02:08:24
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
3. Risc sa raspund cu o alta intrebare: ai trait tu acum 100 de ani sa vezi ce era? I-ai citit pe Sf. Parinti? Eu am citit ceva si am vazut erau pe vremea aceea mai multi sfinti decat acum, mai multa credinta, mai multa frica de Dumnezeu. Intr-adevar, era altfel. Daca ai fi trait acum 100 de ani, nu ai mai fi avut aceste idei.


Deci admiti ca atunci nu exista toata chestia cu D-zeu iubire? Cat despre faptul ca erau mai multi sfinti e cam eronata, canonizarea se poate obtine pentru efectiv oricine, stefan cel mare de exemplu, o fi fost el un mare om, dar numai sfant nu era, cel putin ce inteleg eu prin sfant, si daca nu stiai familia romanov, aia ucisa de comunisti a fsot si ia canonizata, de unde pana unde tarul rusiei un sfant? Iar cat despre fiicele lui nevinovate, apai ar trebuie sa canonizeze toate victimile comunismului, macar ele au murit usor, nu de frig si de faome ca nenumarate milioane.
Dumnezeu este iubire! Nu o zic eu, pentru ca eu nu stiu cu adevarat ce inseamna iubire, o spune Sf. Ioan, care nu a trait acum 100 de ani, ci acum 1000. Sa ne ajute Dumnezeu pe toti sa ajungem la masura iubirii! Eu nu stiu ce intelegi tu prin sfint, sfintii sunt si pustnici cuviosi, si martiri, si marturisitori, si ierarhi binefacatori. multe lacasuri sunt in ceruri. ti se pare putin lucru sa ioti versi sangele pentru patrie si credinta? or fi si victimele comunismului sfinti si nu ii stie nimeni. nu ma refeream la canonizare, ci la viata intru Dumnezeu. pe cand noi ne certam pe forum si ne batem cu pumnii in pipet ca suntem atei, respectiv, crestini, unii, pe care nu ii stie nimeni, se roaga acum sa mai tina Dumnezeu lumea asta...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #283  
Vechi 02.01.2010, 02:09:32
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu stiu cine e ala prost,care nu stie dar stie ce nu stie.De unde nu este nici Dumnezeu nu cere vorba aia.
Bravo, te-ai aburit singur mai bine decat as fi putut vreodata de as fi incercat. Problemele de logica ce le vezi tu sunt in capul tau, eu speram ca pana acuma sa-ti fi dati singur seama, dar cer prea mult, mai bine culcate si raspunde maine poate atuncea vei fi capabil sa dai un raspuns, cand se vor descalci gandcurile la tine in cap. Defapt e simplu, ti-am dat un raspuns logic, dar acest raspuns e impotriva a ceea ce gandesti deci automat ti-ai incalcit gandurile ca sa te autoconvingi ca gresesc si acuma imi vii cu niste remarci care cred ca le-ai scos de undeva intre picioare, sper ca nu din cap.
  #284  
Vechi 02.01.2010, 02:11:15
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Credinta nu trebuie dovedita, n-are nevoie. Este sau nu este , iar pt cine o are si e fericit asa, e foarte bine.
Problema apare cand acea credinta ii spune sa explodeze o bomba in mijlocul unei multimi, sau cum era in trecut sa arda femei batrane sau sa omoare pe oricine care nu era crestin.
  #285  
Vechi 02.01.2010, 02:12:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Tu realizezi ca unii oameni scriu rapid si nu se obosesc sa corecteze? Daca aici dadeam o lucrare asi fi avut alt limbaj, plus ca ma indoiesc ca tu ai cunostinetele mele in lingvistica, chair am scris la viata mea si in engleza si in romana chestii care probabil te depasesc desi doar speculez in cazul tau, altii deaicea..
Am venit pe forum, din curiozitate, plictiseala, si deasemnea pentru ca eu de multi ani mi-am raspuns toate intrberile in prinvinta religiei si am combatut toate argumentele, din pacate voi nu mi-ati oferit nimic nou. Aceleasi argumente obosite, reciclate la nesfarsit.
Te-am mai intrebat candva cati ani ai si ai spus ca ai 23. Eu am numai 21 si jumatate. Felicitari, draga ateule! Nu ma bat cu tine in scoli sau diplome, pentru ca risc sa te intrec la capitolul slava desarta! incearca, totusi, sa iti folosesti cu mai multa acuratete cunostiintele de lingvistica, pentru ca scrisul oglindeste, printre altele, si respectul pe care il ai pentru propria persoana, cat si pentru a altuia.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #286  
Vechi 02.01.2010, 02:13:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Imi cer scuze, am dat click de doua ori si riscam sa imi apara acelasi mesaj.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #287  
Vechi 02.01.2010, 02:13:51
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Problema apare cand acea credinta ii spune sa explodeze o bomba in mijlocul unei multimi, sau cum era in trecut sa arda femei batrane sau sa omoare pe oricine care nu era crestin.
Asta n-are nimic de-a face cu Dumnezeu, sunt doar aberatii ale mintii umane.
  #288  
Vechi 02.01.2010, 02:14:12
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Dumnezeu este iubire! Nu o zic eu, pentru ca eu nu stiu cu adevarat ce inseamna iubire, o spune Sf. Ioan, care nu a trait acum 100 de ani, ci acum 1000. Sa ne ajute Dumnezeu pe toti sa ajungem la masura iubirii! Eu nu stiu ce intelegi tu prin sfint, sfintii sunt si pustnici cuviosi, si martiri, si marturisitori, si ierarhi binefacatori. multe lacasuri sunt in ceruri. ti se pare putin lucru sa ioti versi sangele pentru patrie si credinta? or fi si victimele comunismului sfinti si nu ii stie nimeni. nu ma refeream la canonizare, ci la viata intru Dumnezeu. pe cand noi ne certam pe forum si ne batem cu pumnii in pipet ca suntem atei, respectiv, crestini, unii, pe care nu ii stie nimeni, se roaga acum sa mai tina Dumnezeu lumea asta...
Bravo lui Ioan, dar pana acum vreo 50 de ani nici o biserica crestina (in practica) nu era deacord cu el, si nici Vechiul Testament nu e.
  #289  
Vechi 02.01.2010, 02:15:03
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Noapte buna tuturor!
  #290  
Vechi 02.01.2010, 02:15:16
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Asta n-are nimic de-a face cu Dumnezeu, sunt doar aberatii ale mintii umane.
Zile asta lor, dar tare ma tem ca daca intr-o zi iti va cere vreun preot acelasi lucru si vei face si tu la fel.

Defapt asta e marea problema cu "dumnezeu" el nu "zice" nimic, numai preotii stiu ce "gandeste" el si vin apoi si ne spun noua, si acolo incep problemele.

Last edited by AteulCelRau; 02.01.2010 at 02:17:22.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58