Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 02.01.2010, 16:00:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 11111111 Vezi mesajul
66. Mortii antici nu sînt deloc frumosi. Numai mortii crestini sînt.
Da, da, asa este. Chipul primului mort pe care l-am vazut in viata aceasta mi-a daruit lectia nemuririi. Chip senin, demn si curajos, asa cum a fost o viata intreaga, asa era si in sicriu. am primit multe lectii de la el, dar aceasta din urma a fost magistrala. L-am pretuit foarte mult, am stat cu ochii atintiti pe chipul lui atat de demn din sicriu o ora si mai bine, dar o singura lacrima nu a putut sa imi stoarca din ochi. Simteam asa o stare de pace si de liniste, la capatai i se citea Psaltirea... lumanarea pe piept. M-am intors acasa cu atata bucurie in suflet.... a murit si nu ii simt lipsa, pentru ca stiu ca traieste vesnic. Asa cum si-a trait viata, asa a si murit. Dumnezeu sa-l ierte si sa il odihneasca langa dreptii sai!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #332  
Vechi 02.01.2010, 16:20:41
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ateulcelrau Vezi mesajul
am venit aici pe forum sa lamuresc orice intrebari ati avea in privinta ateilor, nu cred ca am sa ma cert cu voi ca eu nu am nimic de castigat si voi aveti posibil ceva de pierdut, dar daca vreti dezbatere facem si asta. Intrebati orice.

Cateva lucruri care sa va supere dar daca vreti va explic de ce am opinia care o am. Sunt pro avort, pro legalizarea prostitutiei si drogurilor usoare. Deasemenea am sa spun ceva care probabil va va tulbura pe multi, din punctul meu de vedere credinta, patriotismul si religia sunt niste aberatii care ar trebui sa dispara de pe fata pamantului pentru ca noi toti sa traim intr-o lume mai buna si sa fim mai fericiti si uniti cu totii.
noi ,crstinii nu avem ce sa intrebam pe atei ,..caci prin prisma lor ei toate le vad si le percep la modul fals ,mod care deriva din lipsa lor de radacina in creatorul lor ,dumnezeu!
  #333  
Vechi 02.01.2010, 16:23:03
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ateulcelrau Vezi mesajul
am pus cel rau in mod sarcastic, chiar sunt ateu si probabil o sa ne certam pana la urma dar chiar vreau sa vad cum gandesc crestinii de la noi in romania ca daca ma iau dupa aia din sua, vai de planeta asta.

In principal vreau sa lamuresc preconceptii care probabil le aveti in privinta ateilor si sa abordez aspectele negative care probabil credeti ca oamenii le au din cauza necredintei.
cel mai de folos ti+ar fi sa stasi de vorba cu atei deveniti crestini ..ca sa vezi de ce s+au lasat ei de conceptia utopica ateista.
  #334  
Vechi 02.01.2010, 16:25:17
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ateulcelrau Vezi mesajul
nici una nici alta, dar sincer chiar sper ca sunteti pe cale de disparitie, nummai sa nu fiti inlocuiti de altii mai rai gen musulmanii.

Uite un fapt divers stiati ca tarile cu cea mai mare rata de ateism sunt cele mai prospere, cele mai generoase, cele mai putin in razboaie, cele cu cea mai mica rata de criminalitate si saracie, cele mai fericite etc?

Si ca cele mai religioase sunt cele mai sarace, mai violente, mai needucate etc?

In caz ca va intrebati ce tari au rata mare de ateism ma refer la toate tarile din europa de vest si mai ales nord vest si tari gen corea de sud si japonia. Franta de exemplu e 70% atee, iar norvegia si tarile nordice in jur de 90%.
ce intelegi mata prin ..needucat!
  #335  
Vechi 02.01.2010, 17:28:29
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Am venit aici pe forum sa lamuresc orice intrebari ati avea in privinta ateilor, nu cred ca am sa ma cert cu voi ca eu nu am nimic de castigat si voi aveti posibil ceva de pierdut, dar daca vreti dezbatere facem si asta. Intrebati orice.

Cateva lucruri care sa va supere dar daca vreti va explic de ce am opinia care o am. Sunt Pro avort, pro legalizarea prostitutiei si drogurilor usoare. Deasemenea am sa spun ceva care probabil va va tulbura pe multi, din punctul meu de vedere Credinta, Patriotismul si Religia sunt niste aberatii care ar trebui sa dispara de pe fata pamantului pentru ca noi toti sa traim intr-o lume mai buna si sa fim mai fericiti si uniti cu totii.
Draga frate, m-am gandit... sa-ti atasez o scriere sau descriere a unei "voci"distinse...

Dar Fiul Omului, cand va veni, va gasi, oare, credinta pe pamant?"[Luca, cap.18]

- Cum sa ne raportam la asa-zisa intrare în Europa, mai ales ca acum ni se impune, ca o conditie la aceasta integrare, sa legalizam homosexualitatea?

Parintele Sofian: Da, aceasta este o problema foarte spinoasa pentru mine. Si pentru întreaga Europa. Desigur, de la Europa Occidentala avem de învatat si niste lucruri frumoase cu adevarat, dar nu atunci când este vorba sa acceptam niste pacate. Mai ales când sunt în discutie niste patimi despre care Biblia de la început ne spune ca sunt atât de periculoase încât, pentru a se pedepsi asemenea spurcaciuni, se coboara îngeri din cer ca sa arda, sa desfiinteze niste orase împreuna cu locuitorii lor si sa se aleaga de ele numai fum de pucioasa... Am fost pâna la Marea Moarta, am bagat degetul în apa si l-am pus pe limba; e o apa groasa, amara si pe acolo miroase a sulf. Atât a mai ramas din civilizatia celor doua orase (Sodoma si Gomora), despre care ni se povesteste în Vechiul Testament. Vedem astfel cât dispret arata Dumnezeu pentru asemenea pacate.

Pentru nici o alta patima nu se coboara cineva din cer ca sa aduca pedepse. Si tocmai cu astfel de pacate ne cere Europa ''civilizata'' si mândra ca sa ne spurcam neamul nostru. Au mai facut oamenii asemenea greseli (ca homosexuali au fost si sunt la noi, fara sa fie legiferati de Parlament), dar ele sunt probleme de spovedanie, de canon. Daca însa sunt legalizate aceste patimi, le faci fara grija, sub acoperirea . Politicienii nostri sunt liberi sa faca ce vor; iar ei, netinând seama de credinta si spiritualitatea acestui neam, aproba tot felul de faradelegi, pentru a putea sa fie prieteni cu asa-zisa Europa.

În concluzie, nu sunt de acord ca pentru niste bunuri pamântesti sa primim o pedeapsa dumnezeiasca. Daca atunci s-au coborât îngeri din cer si-au ars Sodoma si Gomora, acum Dumnezeu va trimite din cer niste pedepse asupra tarii noastre, prin care sa fie sanctionate asemenea pacate legiferate. Dar ai nostri nu sunt convinsi; ei spun: ''astea sunt popesti''.

Pe de alta parte, trebuie spus ca crestinul este o personalitate bivalenta, care face parte dintr-un stat pamântean, dar face parte si dintr-un stat ceresc, este si cetateanul lui Dumnezeu. El trebuie sa puna accentul pe esential; trebuie sa stie ca este alcatuit din doua componente: omul material, pe care-l manânca viermii în mormânt si sufletul care merge la judecata dupa ce se termina viata pamânteasca. Daca omul cade în acest pacat calca o porunca veche, de la creatia lumii si va da socoteala în fata lui Dumnezeu. Când îl face pe om, Dumnezeu îi spune: ''Cresteti si va înmultiti>. Cu aprobarea homosexualitatii aceasta porunca fundamentala este încalcata, pentru ca barbatul nu poate naste copii si nu se poate continua neamul omenesc asa cum a hotarât Dumnezeu de la început. Când omul se deprinde cu aceasta patima, ea nu-i da copii, dar îi da probleme.
[extras din "Smerenia si dragostea,însusirile trairii ortodoxe" de Arhimandrit Sofian Boghiu ]

--------------------------------------------------------------------------------
  #336  
Vechi 02.01.2010, 17:48:14
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Vad ca nu mi s-a raspuns la intrebarea asta,de ce evitati unele intrebari?O mai pun odata.

Deci..vin si eu cu niste intrebari...domnilor atei..teoria evolutiei care o sustineti asa mult are 3 mari enigme,probleme etc.Ele sunt asa urmatoarele:
* modul în care informația codificată în cadrul ADN-ului se dezvoltă apărând forme de viață din ce în ce mai complicate;
* apariția rapidă a unor schimbări radicale ale caracteristicilor speciilor;
* cum au apărut primele forme de viață.
De ce credeti orbeste in ea ,daca nici 50% credibilitate nu are?Explicati enigmele daca puteti..desigur nu puteti..

O alta problema:cu ajutorul logicii stim bine ca putem demonstra ca exista un Creator.Trebuie sa existe ceva ce este si a fost mereu,totdeauna ,care sa nu fie creat,trebuie sa existe un Creator,totul este creat si trebuie sa fie creat de ceva care nu a fost creat.Cea mai mica particula,atom,vietate ce vreti voi cum a aparut?Nu se poate ca ceva sa existe dintotdeauna inafara de un Creator,o putere superioara.Sunt tot mai multi oameni de stiinta care cred ca exista un Creator.Ateii de obicei nu cred in Dumnezeu fiindca le place sa fie independenti,nu suporta sa fie condusi de cineva,sa fie cineva mai presus de ei si de aceea,vedeti ca toti ateii se cred superiori,super inteligenti,sunt egoisti,si cred orbeste in ceva ce nu e dovedit.
Nu exista DOVEZI ca nu exista Dumnezeu dar exista DOVEZI ca exista Dumnezeu.Ce dovada am sa cred ca nu exista Dumnezeu?O teorie a evolutiei?vai de capul ei care are o gramada de intrebari neelucidate?In plus sunt atatea demonstratii stiintifice care arata existenta unui Creator.

Cum explicati perfectiunea Universului?Complexitatea creierului uman ,Terrei si toate celelalte lucruri?Cum explicati dezvaluirile milioanelor de oameni,spusele milioanelor de oameni despre existenta minunilor,profetiilor,semnelor etc.?
Ce sens are viata?E o prostie sa zici ca am aparut la intamplare.

Va doresc multa sanatate si Dumnezeu sa va lumineze.
  #337  
Vechi 02.01.2010, 18:24:02
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

"Credinta ta te fereste in boala si de boala, in necazuri si de necazuri, in intuneric si de intuneric, in deznadejde si de deznadejde,in singuratate si de singuratate, in moarte si de moarte. Chiar si de moarte te fereste credinta si te va apara. Cu adevarat chiar si de moarte, iar ateii nici nu stiu ca este o aparare impotriva mortii... Orice moarte este moarta, dar ateismul este o moarte vie. De acea moarte vie te apara si te pazeste credinta ta." Sf. Nicolae Velimirovici- Lupta pentru credinta, pp 8-9
  #338  
Vechi 02.01.2010, 18:38:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ateulcelrau,

Nu te voi intreba nimc. Te va intreba pe tine Domnul, daca nu te pocaiesti. Si nu stiu daca atunci vei fi la fel de sigur pe ideile tale ca acum. Nu te grabi sa-i subestimezei pe crestini si valorile in care cred ei.

Au mai incercat si altii sa se grozaveasca in fata lui Dumnezeu, dar Dumnezeu le-a aratat cate parale fac la timpul potrivit.

Dumnezeu sa-i intelepteascaa pe cat mai multi si sa-i ajute sa se roage, caci prin faptele noastre putem atrage pedeapsa divina colectiva, adica inundatii, cutremure si altele asemenea.
  #339  
Vechi 02.01.2010, 19:10:13
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Vad ca nu mi s-a raspuns la intrebarea asta,de ce evitati unele intrebari?O mai pun odata.

Deci..vin si eu cu niste intrebari...domnilor atei..teoria evolutiei care o sustineti asa mult are 3 mari enigme,probleme etc.Ele sunt asa urmatoarele:
* modul în care informația codificată în cadrul ADN-ului se dezvoltă apărând forme de viață din ce în ce mai complicate;
* apariția rapidă a unor schimbări radicale ale caracteristicilor speciilor;
* cum au apărut primele forme de viață.
De ce credeti orbeste in ea ,daca nici 50% credibilitate nu are?Explicati enigmele daca puteti..desigur nu puteti..

O alta problema:cu ajutorul logicii stim bine ca putem demonstra ca exista un Creator.Trebuie sa existe ceva ce este si a fost mereu,totdeauna ,care sa nu fie creat,trebuie sa existe un Creator,totul este creat si trebuie sa fie creat de ceva care nu a fost creat.Cea mai mica particula,atom,vietate ce vreti voi cum a aparut?Nu se poate ca ceva sa existe dintotdeauna inafara de un Creator,o putere superioara.Sunt tot mai multi oameni de stiinta care cred ca exista un Creator.Ateii de obicei nu cred in Dumnezeu fiindca le place sa fie independenti,nu suporta sa fie condusi de cineva,sa fie cineva mai presus de ei si de aceea,vedeti ca toti ateii se cred superiori,super inteligenti,sunt egoisti,si cred orbeste in ceva ce nu e dovedit.
Nu exista DOVEZI ca nu exista Dumnezeu dar exista DOVEZI ca exista Dumnezeu.Ce dovada am sa cred ca nu exista Dumnezeu?O teorie a evolutiei?vai de capul ei care are o gramada de intrebari neelucidate?In plus sunt atatea demonstratii stiintifice care arata existenta unui Creator.

Cum explicati perfectiunea Universului?Complexitatea creierului uman ,Terrei si toate celelalte lucruri?Cum explicati dezvaluirile milioanelor de oameni,spusele milioanelor de oameni despre existenta minunilor,profetiilor,semnelor etc.?
Ce sens are viata?E o prostie sa zici ca am aparut la intamplare.

Va doresc multa sanatate si Dumnezeu sa va lumineze.
Dragul meu...eu iti spun ca...tu ai propiul raspuns,care iti este cimentat in suflet.
Daca aici n-ai gasit raspunsul,cauta-l in continuu...oriunde...si cand ai sa-l gasesti...fa-l public.
pana atunci...
n-are sens sa te intrebi...cine a aparut:oul sau gaina.
nu crezi,n-ai gasit raspunsul..asta este ,fiecare crede in ce vrea,ia raspunsul care crede si cu Dumnezeu inainte.
Nu trebuie sa suparam un forum intreg pentru nelamurirea ta.
Caut-o mai departe unde crezi ca poti gasii raspunsul,de ce te cramponezi in acelas loc?...
  #340  
Vechi 02.01.2010, 19:28:19
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 11111111 Vezi mesajul
Dragul meu...eu iti spun ca...tu ai propiul raspuns,care iti este cimentat in suflet.
Daca aici n-ai gasit raspunsul,cauta-l in continuu...oriunde...si cand ai sa-l gasesti...fa-l public.
pana atunci...
n-are sens sa te intrebi...cine a aparut:oul sau gaina.
nu crezi,n-ai gasit raspunsul..asta este ,fiecare crede in ce vrea,ia raspunsul care crede si cu Dumnezeu inainte.
Nu trebuie sa suparam un forum intreg pentru nelamurirea ta.
Caut-o mai departe unde crezi ca poti gasii raspunsul,de ce te cramponezi in acelas loc?...


Eu stiu raspunsul,uite-te la profilul meu,sunt vechi,stiu cum si ce si unde,stiu ceva lucruri despre ortodoxie dar am vrut sa-i dau o provocare acestui ateu ,ca doar el le cere.
In ceea ce ma priveste pe mine:Nihil sine Deo (nimic fara Dumnezeu)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58