Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 09.01.2010, 14:37:59
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

uite, iti mai raspund sa nu zici ca sunt pufi. Mai iau cateva:

5. Ce credeti, comunismul e o ideologie atee sau o religie?
Uite ce zice un ortodox:
<<Comunismul e cea mai mare aflare in treaba din istoria omenirii. Au vrut sa ne faca fericiti cu forta: ba, sa fiti fericiti ca va ia mama dracului! >>
P. Tutea

6. Voi sunteti credinciosi de tipul, credinta ma ajuta in viata reala si de asta traiesc mai bine daca sunt credincios sau sunteti de genul, in viata asta nu ma ajuta cu nimic credinta dar dupa ma duc sigur in rai?
Ortodoxu' nu e de nici un tip listat de tine mai sus. Poate asta va si zapaceste pe voi ca nu prea stiti care eticheta sa puneti.

7. Dumnezeu aude mai bine rugaciunile copiilor, fiind nepacatosi si fara ispite?
Cel care a facut urechea oare crezi ca e ceva care sa nu auda?

8. Ce procent din populatie estimati ca se duce in iad? face-ti o cuantificare daca e posibil.
Mantuirea tine de Dumnezeu si judecatile Lui. Nu putem estima si nici cuantifica asa ceva.

9. Daca Dumnezeu azi ar fi exact ca cel din vechiul testament l-ati mai iubi?
Dumnezeu a fost este si ramane la fel. Nu se schimba dupa mode.

10. Credeti ca tarile crestine au avantaj fata de cele necrestine?
Avantaj in ce privinta? Unu' are un cal si stie sa-l calareasca si are astfel un avantaj fata de altul cu o limuzina cand vine vorba de off-road. Pe autostrada lucrurile se inverseaza.

Asadar asteptam nota...

Last edited by bmadalin; 09.01.2010 at 14:48:08.
  #502  
Vechi 09.01.2010, 15:56:23
stereox's Avatar
stereox stereox is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Savantul X observa fenomenul Y pe care nu-l poate explica. Dupa ce il intoarce pe toate partile, formuleaza explicatia Z, bazata pe ceea ce stia deja in domeniul fenomenelor de tip Y.
Dupa care, efectueaza experimentul K care valideaza sau nu explicatia Z.

Tu ai sa spui poate ca din procesul cognitiv teologic lipseste ultima parte.
Ei bine, dragul meu, ultima parte lipseste la tine pentru ca esti prea satisfacut de ipoteza Z care iti da sansa sa petreci o viata linistita, fara procese de constiinta sau dileme morale.
Experimentul K ar presupune schimbari radicale in stilul de viata, ori tocmai refuzul acestor schimbari te-au ds la formularea ipotezei Z si uite asa ne invartim intr-un cerc vicios.

Si binenteles, nu esti capabil sa vezi asta pentru ca deja consideri, aprioric, ipoteza Z mai mult deca satisfactoare si culmea ironiei! ca indeplineste toate criteriile studiului obiectiv, rational.

Care ar fi acel experiment "K" pe care ar trebui sa-l fac? Nu intelegi ca nu exista niciun experiment care sa poata demonstra existenta lui Dumnezeu?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Pai da, la o adica si Darwin putea sa creada in evolutie, nici tu nu esti obligat sa crezi asa ceva, mai ales ca teoria lui n-a fost niciodata demonstrata intr-o maniera stiintifica care sa nu lase loc de indoieli.
Voi chiar aveti o problema cu evolutia / Big-Bangul si nu mai stiu ce... Bun, daca maine toate aceste teorii stiintifice vor fi invalidate, de ce ar fi asta o dovada ca Dumnezeu exista si El a creat lumea?
  #503  
Vechi 09.01.2010, 16:00:52
stereox's Avatar
stereox stereox is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Ceva care sa demonstreze ca procesul cunoasterii tale bazat pe "stiinta" este mai mul decat un act de credinta si inca una destul de gratuita.

Si ca sa-ti raspund totusi la ultima "afirmatie", repet:

orice fenomen al cunoasterii (inclusiv stiinta) presupune o doza de anticipare pozitiva, echivalenta practic cu un act de credinta.

Pe masura ce cunoasterea inainteaza, credinta se transforma in cunoastere.
Daca experimentele nu sunt de acord cu concluzia, atunci "anticiparea pozitiva" si acea "credinta" care, vai, ar fi putut sa se transforme in cunoastere, devin nule! Si daca omul de stiinta respectiv persista in credintele anterioare, este ignorat sau eliminat incet - incet din comunitatea stiintifica.
Asta ar fi diferenta intre cunoasterea rationala si cea nerationala. Si mi se pare o diferenta semnificativa.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Replica ta este jalnica, ca s precedeta de altfel, aveam senzatia ca ai putea fi mai inteligent dar vad ca totusi nu poti sa dai un raspuns de bun simt la obiectiile care le-am ridicat la afirmatiile tale.
bleah
  #504  
Vechi 09.01.2010, 19:32:55
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Nu crezi? Incearca!

Citat:
În prealabil postat de stereox Vezi mesajul
... Din pacate, aici se produce ruptura dintre noi: eliminarea (dupa un punct) a ratiunii si interventia experientei personale. De aici incolo avem doua definitii complet diferite si ireconciliabile despre cunoastere.
Cat despre apelul la un duhovnic, am mai spus-o si o repet. Nu am nevoie din acelasi motiv pentru care nu am nevoie de un astrolog. Amandoi mi-ar vorbi in termeni anti-rationali despre fenomene anti-rationale.
Doamne-ajuta!

Este cazul aici sa fac o precizare. Ratiunea este activa pe intreaga traiectorie a pelerinajului nostru prin viata. Insa de la un moment dat ea nu mai este suficienta.

Nu avem doua pareri diferite despre cunoastere. Avem doua atitudini diferite. Eu, dupa ani multi de ateism si alti ani buni de crestinism de duminica am vrut si am incercat sa vad ce este dincolo de cunoasterea doar rationala, iar fratia ta, ca si mine cu ceva vreme in urma, consideri ca nu este necesar sa incerci, fiind - cred eu - mult prea sigur ca datele de care dispui sunt suficiente.

Imi cer iertare ca tot revin la discutia despre duhovnic. Este vina mea pentru ca nu m-am exprimat clar. Duhovnicul este maestrul care te poate duce dincolo de verificarile strict rationale. Ceea ce te rugam nu era sa asculti ce vorbeste duhovnicul, ci sa faci ce iti spune. Si asta se va adauga la inaintarea fratiei tale catre dobandirea Duhului Sfant, singura stare in care poti sa te apropii (la masura la care esti) de Dumnezeu, stare regasita numai dincolo de cunoasterea strict rationala. Dobandirea se refera la eforturile fratiei tale si ale duhovnicului, dar in paralel si in raport cu nevointele celor doi, si la lucrarea lui Dumnezeu in firea fiecaruia prin har.

Pentru ca vorbim despre un restaurator de viata, mentor intre ucenic si Dumnezeu, nu as compara duhovnicul cu astrologul. Este mai frumos decat in regie. Fratia ta, ca si actorul te faci plastelina in mainile regizorului si devi ce vede regizorul in fratia ta ca ai putea sa fii. Pe masura ce te desavarsesti, regizorul (duhovnicul) iti va da spre interpretare roluri mai grele. Iti da rolul care ti se potriveste ca tipologie dar si ca dificultate, la un anume moment al devenirii fratiei tale. Spun ca este mai frumos decat in regie pentru ca duhovnicul, trecandu-te prin portile euharistice, este singurul care iti poate oferi repotentarea fratiei tale ca fiinta, revenirea in fire. Dar si fratia ta, prin ascultare, dragoste si sinceritate il apropii pe duhovnic de Dumnezeu. Iar, relatia duhovnic-ucenic este asistata si indrumata de El. Chiar in cazul in care duhovnicul este mai putin incercat, dar ucenicul este sincer in demersul sau, Dumnezeu il aduce pe duhovnic la nivelul lucrarii. Este o lucrare in trei de o frumusete inefabila. Parintele Rafail Noica spunea ca ortodoxia este firea omului. Este firescul. Dar, pana nu stai in preajama unor sfinti, greu este sa iti inchipui dimensiunile firescului uman.

Chiar inainte sa vad ca mi-ai raspuns, am gasit o notita pe care imi scrisesem un gand al unuia dintre marii nostri duhovnici si marturisitori, parintele Teofil Paraian despre depasirea acestei granite pur rationale: "... important este sa ajungem la cunostinta pe care ne-o da Dumnezeu si nu la cunostinta despre Dumnezeu." Adica trebuie sa ajungem la starea in care sa ii putem iesi in intampinare lui Dumnezeu, capabili sa intelegiem ce are sa ne spuna.

Noi suntem acum in starea in care ochii nu vad bine, urechile nu aud bine, inima nu simte bine, mintea nu discerne bine si, cu aceasta masinarie neadecvata pentru cele de dincolo de zona ratiunii stricte, nu trebuie sa ne mire ca, pentru inceput, in cel mai fericit caz, abia daca intuim subtil voia Lui, iar in cele mai multe cazuri trecem pe langa.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #505  
Vechi 09.01.2010, 20:16:05
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stereox Vezi mesajul
Sunt de acord cu formularea ta, cu o singura mentiune. Daca nu poate fi finalizat in termeni rationali, atunci nu poate fi finalizat deloc. ....
Doamne-ajuta!

Da, nu poate fi finalizat. Dar, la fel ca in toate domeniile deschise cercetarii, insistam empiric si incercam sa vedem ce este dincolo de cele deja intelese. Asa suntem construiti. Si ma bucur sa constat cu propria fiinta ca asa este.

Citat:
În prealabil postat de stereox Vezi mesajul
...Sau, daca insistam s-o facem, atunci trebuie sa fim constienti de probabilitatea foarte ridicata ca orice concluzie sa nu fie de fapt decat autoamagire. ....
De acord. Acest pericol a existat dintotdeauna si este azi mai actual decat oricand. Fiind limitrofi cu macro si microinfinitul, miscandu-ne intr-o lume in care cantitatea de informatie depaseste cu din ce in ce mai mult capacitatea de sinteza a mintii omenesti, intr-un moment in care diafragmele interdisciplinare sunt din ce in ce mai fluide, teoriile integratoare ne pot aduce in fata unor adevaruri care sa naruie multe din cele ce ne sunt acum adevaruri indestructibile.

Dar o privire relativista asupra adevarului nu poate fi motiv de blazare pentru ca, asa cum spuneam mai sus, suntem firi curioase "din constructie".

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #506  
Vechi 09.01.2010, 23:19:46
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan4 Vezi mesajul
Nu stii nimic despre fizica cuantica si cosmologie si ai inteles gresit si entropia si implicatiile ei. Ca si legea conservarii energiei. Presupun ca nu esti la curent cu faptul ca energia totala a Universului este 0.
Iti recomand o conferinta a profesorului Lawrence Krauss despre Univers: http://www.youtube.com/watch?v=7ImvlS8PLIo
Dureaza cam o ora, dar merita. Este o prezentare pentru profani, fara matematici complicate.
Nu stiu la ce te referi cand spui ca energia totala a Universului este 0.Avand in vedere ca Universul este in continua crestere si intr-un proces continuu de dezvoltare m-as indoi ca energia sa totala sa fie 0.
  #507  
Vechi 10.01.2010, 00:14:09
stereox's Avatar
stereox stereox is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu stiu la ce te referi cand spui ca energia totala a Universului este 0.Avand in vedere ca Universul este in continua crestere si intr-un proces continuu de dezvoltare m-as indoi ca energia sa totala sa fie 0.
Este vorba despre definitia energiei. Nu este un lucru real de care sa te lovesti cu capul si sa te doara dupa aceea. Energia este doar un numar.

Fiecare obiect are o serie de proprietati care pot avea anumite valori. De exemplu, proprietatea "viteza - v" poate lua valoarea "7", careia ii poate fi atribuita si o unitate de masura: "metri pe secunda". Proprietatea "masa - m" poate lua valoarea "23".
Pentru un corp care se misca in camp gravitational, mai pot fi atribuite si alte proprietati: "inaltimea - h", care poate lua valoarea "12" in unitatea de masura "metri".

Campul gravitational produce un anumit efect asupra obiectului si numim acel efect "acceleratie - g" ce are o valoare numerica, sa zicem "14" in unitatea de masura "metri pe secunda la patrat".

Se constata ca, in orice moment de timp, daca facem "ceva" cu valorile numerice ale "proprietatilor" unui obiect ce se misca in camp gravitational, obtinem un alt numar care ramane constant. Adica nu se schimba cu timpul si nu depinde de pozitia obiectului pe traiectoria sa.
Acel numar este energia totala a obiectului, si ceea ce trebuie sa facem cu valorile numerice ale "proprietatilor" este sa rezolvam o ecuatie simpla: T+U=energia totala, unde T este 1/2*mv^2, iar U este m*g*h.
Asta e energia, e doar un numar.

In cosmologia moderna exista o ipoteza care castiga din ce in ce mai mult teren (e sustinuta de un numar crescand de observatii si experimente) care afirma ca energia totala a materiei si radiatiei create la momentul Big Bang este egala, dar de semn contrar, cu energia gravitationala totala a universului. In momentul cand le aduni pe cele doua, fiind egale dar de semn opus, se anuleaza si rezultatul final e zero. Suna ciudat doar atat timp cat consideri energia ca pe ceva concret, cand de fapt ea e doar un numar si atat.

E o ipoteza, e supusa verificarilor, dar pana in prezent oricat de ciudat suna a rezistat cu brio si are sanse mari sa devina o teorie cat se poate de solida. Om trai si om vedea :)
  #508  
Vechi 10.01.2010, 00:23:27
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hai nu mai raspunde nimeni la chestionar? ca vreau sa dau explicatiile intrebarilor dar sa mai raspunda lumea.

Si inca on intrebare pentru cei ce vor sa raspunda, ce parere aveti despre razboi?

Last edited by AteulCelRau; 10.01.2010 at 02:02:45.
  #509  
Vechi 10.01.2010, 11:12:49
Brielle's Avatar
Brielle Brielle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Mesaje: 24
Implicit

Ateule cu intrebarile esti la zi dar ai ramas cam in urma cu raspunsurile ...:) Ce facem?
  #510  
Vechi 10.01.2010, 12:05:06
sorin148 sorin148 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.01.2010
Mesaje: 1
Implicit ce zici ,raule?

Fii atent la gandurile tale,pentru ca ele vor deveni cuvinte
Fii atent la vorbele tale,pentru ca ele vor fi fapte
Fii atent la faptele tale,pentru ca ele vor fi obiceiuri
Fii atent la obiceiurile tale,pentru ca ele vor fi caracterul tau
Fii atent la caracterul tau,pentru ca el va fi destinul tau.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 22:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 17.08.2010 00:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 17:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 23:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 22:21:58