Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #631  
Vechi 12.01.2010, 15:27:45
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
in pargul mortii 80% din ei se roaga lui Dumezeu. n-am sa inteleg niciodata de ce.
In pragul mortii creierul nu mai functioneaza la fel. Faptul ca unii dintre atei devin mistici nu are nici o relevanta.
  #632  
Vechi 12.01.2010, 15:38:00
stereox's Avatar
stereox stereox is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu, ei nu actioneaza de jos in sus ci de sus in jur.
Vezi comunism, UE, scoaterea religie din scoli, a icoanelor, crucifixelor, interdictia de a preda creationismul ci doar evolutionismul, etc.

Ai uitat de Revolutia Franceza?
Ateismul n-a fost niciodata "finutz si tolerant".
La conflicte nu ajung din alte motive: sunt o minoritate si in general traiesc printre oameni prea putini credinciosi ca sa se ajunga la conflicte iar cei cu adevarat credinciosi nu ii baga in seama.
Ce treaba are comunismul si Revolutia Franceza cu ateismul?
Iar scoaterea religiei din scoli e o chestie care tine de separarea bisericii de stat, ar fi un act de normalitate.
Interdictia de a preda creationismul in scoli se datoreaza necesitatii ca scoala sa ofere cunostinte concrete si utile elevilor. Pentru creationism sau orice alte invataminte religioase exista sistem de educatie separat (seminar, facultati de teologie).


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De obicei nu se organizeaza, dar cand o fac distrug biserici, omoara preoti si interzic manifestarea publica a credintei, dand in schimb dreptul homosexualilor sa si-o manifeste pe a lor.
POFTIM??? Ateii se organizeaza si omoara preoti?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

"Nu cred"? Bine zici..uite ca si ateul este om credincios (opinii bazate pe credinta).
Daca e asa sau nu doar el stie, dar sunt sigur ca n-ar recunoaste-o. Poate nici nu o constientizeaza.
Dar in mod clar, framantarea interioara exista, altfel nu si-ar pierde timpul pe aici. Poate nici tu.
E mai usor sa negi realitatea cand aceasta nu-ti convine. Problema e ca daca inchizii ochii, nu e obligatoriu ca realitatea sa si dispara. Un nene de care mie-mi place foarte mult a spus ca "realitatea e lucrul acela care nu dispare atunci cand nu mai crezi in el".

Nu exista atei, nu... ei sunt de fapt credinciosi care au o suferinta personala si acum se revolta impotriva lui Dumnezeu.
Nu exista atei, nu... sunt doar niste pusti rebeli, vor creste ei si vor intelege.
Nu exista atei, nu... de fapt ateismul e tot o religie.
Nu exista atei, nu... etc.
Imi pare rau, dar noi suntem aici si avem opinii. Nu poti sa le minimalizezi repetand de o mie de ori "nu exista atei, nu exista atei, nu exista atei...".
__________________
What can be asserted without proof can be dismissed without proof.
C. Hitchens
  #633  
Vechi 12.01.2010, 15:39:49
stereox's Avatar
stereox stereox is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Pai nu ne simtim amenintat, doar ne este mila cand vedem cum matza isi baga gheara in gat..incercam sa o ajutam cum putem.
Unii mai inspirat, altii mai putin..dar incercam ca ne pasa de bietul matzoi.
Vreti sa ne ajutati? Ok, avem nevoie de ajutorul vostru.
Uite, nu va mai impuneti valorile cu forta in societate. Nu mai impuneti statutul de religie oficiala si nu mai spuneti niciodata ca daca nu esti crestin ortodox atunci nu esti roman. Eu sunt roman, parintii si bunicii mei la fel, dar nu sunt crestin ortodox.

Nu ne mai bateti la cap ca "o sa ardem in iad" daca nu traim asa cum vreti voi.
Nu luati unor oameni dreptul la mostenire sau la credit bancar doar pentru ca familia pe care vor sa o intemeieze nu coincide cu modelul vostru de familie.

Cei care ajungeti parlamentari, nu mai dati declaratii publice la televiziuni ca "ateii sunt oameni periculosi". Pai daca suntem periculosi, luati niste masuri: puneti-ne o insigna in piept ca sa fim recunoscuti pe strada sau construiti niste baraci izolate la marginea oraselor ca sa nu punem in pericol pe nimeni.

Puteti face astea pentru noi (si pentru altii)?
Multumim pentru ajutor!
__________________
What can be asserted without proof can be dismissed without proof.
C. Hitchens
  #634  
Vechi 12.01.2010, 15:43:25
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PacatPacatPacat Vezi mesajul
nu am incalcat nici o regula a forumului. nu am jignit, dimpotriva, mi-am exprimat aprobarea pentru ce se-ntimpla aici, o discutie libera. ma-ndoiesc ca aveti un numar limitat de locuri de atei, iar posturile sint deja ocupate. nu aveti nici un motiv sa ma banati.
in plus, dumnezeu ne iubeste si ne primeste cu bratele deschise pe toti, indiferent cit de diversi sintem, nu?

acum, la subiect, c-am promis sa-i dau o mina de ajutor AteuluiCelRau cind si daca ma nimeresc pe-aici.
bmadalin? ce conteaza ce-as face ca ateu? vrei sa demonstrezi tuturor pe baza asta ca nu am reguli morale pentru ca nu am religie pe care sa le bazez? regulile morale nu sint bazate pe religie/credinta/biblie, ele vin de la un creier echilibrat si educat, si de la o personalitate cultivata, de la intelegere, dragoste si lipsa fricii, a constringerilor.
nu frica de dumnezeu ma impiedica sa nu fur, sa nu insel, si sa nu fac rau. respect aceste reguli pentru ca asa simt, ca fiinta care judeca, pentru ca astfel ma simt linistit si impacat, asa cum oamenii au procedat dintotdeauna, chiar de pina sa se formuleze religii. iar daca tu ai face-o pentru c-asa a zis dumnezeu, si ca sa ajungi in rai, ai fi un ipocrit.

ma opresc aici, ca sa nu adaug ca dogmele prost intelese si aplicate, imbratisate doar din necesitatea unui cod de reguli si neadaptate la realitatea in continua schimbare, pot face chiar mai mult rau decit insasi lipsa de moralitate.
Pai postul este: <<domnu' e ateu si ne raspunde la toate intrebarile>>. Si vad ca mai mult intreaba.
Am si eu niste intrebari.
Daca nu raspunde, de ce se mai numeste asa postul?
Pana faceti altul, respectati numele titlului.

Mai am si alta intrebare, care-mi vina in minte:
Daca lucrezi la o companie unde lucreaza si prietena unui bun tovaras care stii ca e inebunit dupa ea, si impreuna cu alti colegi sunteti trimisi la un training la Paris. Iar intr-o seara si tu si ea vreti sa cumparati cateva cadouri pt cei dragi. Dar din vorba in vorba prin magazine trece timpul, vi se face foame, mai beti si cate un pahar de vin impreuna. Apoi o ajuti sa care sacosele pana la camera ei, unde te invita sa intri.
Daca are 1.80, 52kg, conformatie atletica si te ia cu o mana de gat in timp ce ochii albastrii si zambetul fermecator te ademeneste tu ce faci? O lasi sa te sarute?

Asa ca domnule ateu, daca tot te declari moral, macar respecta prima promisiune pe care o a-ti pus-o la topic. Doar nu sunteti mincinosi, nu?

Si inca alta ca mai am:
Daca a 2 zi la acel training, organizatorul va invita la un restaurant unde mai toti danseaza numai "bunaciunea" de la intrebarea anterioara te fixeaza de la masa alaturata si o alta colega, cu ochelari cat fundurile de sifon sta trista ca pe ea n-a bagat-o nimeni in seama , pe care ai invita-o invita la dans?

Last edited by bmadalin; 12.01.2010 at 15:51:49.
  #635  
Vechi 12.01.2010, 16:01:29
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Pai postul este: <<domnu' e ateu si ne raspunde la toate intrebarile>>. Si vad ca mai mult intreaba.
Am si eu niste intrebari.
Daca nu raspunde, de ce se mai numeste asa postul?
Pana faceti altul, respectati numele titlului.

Mai am si alta intrebare, care-mi vina in minte:
Daca lucrezi la o companie unde lucreaza si prietena unui bun tovaras care stii ca e inebunit dupa ea, si impreuna cu alti colegi sunteti trimisi la un training la Paris. Iar intr-o seara si tu si ea vreti sa cumparati cateva cadouri pt cei dragi. Dar din vorba in vorba prin magazine trece timpul, vi se face foame, mai beti si cate un pahar de vin impreuna. Apoi o ajuti sa care sacosele pana la camera ei, unde te invita sa intri.
Daca are 1.80, 52kg, conformatie atletica si te ia cu o mana de gat in timp ce ochii albastrii si zambetul fermecator te ademeneste tu ce faci? O lasi sa te sarute?

Asa ca domnule ateu, daca tot te declari moral, macar respecta prima promisiune pe care o a-ti pus-o la topic. Doar nu sunteti mincinosi, nu?

Si inca alta ca mai am:
Daca a 2 zi la acel training, organizatorul va invita la un restaurant unde mai toti danseaza numai "bunaciunea" de la intrebarea anterioara te fixeaza de la masa alaturata si o alta colega, cu ochelari cat fundurile de sifon sta trista ca pe ea n-a bagat-o nimeni in seama , pe care ai invita-o invita la dans?
Poate e in imposibilitate obiectiva de a scrie pe forum.
  #636  
Vechi 12.01.2010, 16:02:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Facind abstractie de ratiune, un ateu poate delimita binele de rau exact asa cum o face un animal care, de exemplu, nu isi omoara aproapele in schimb nu are vreo remuscare cu privire la ceilalti.
Ba da, tocmai ca isi omoara aproapele daca simte nevoia care poate fi una fiziologica sau doar un moft.

Dar in orice caz, tu nu vezi nici o problema cu asta?

Citat:
Nici un credincios nu poate stabili ceva CLAR, dovada e ca spune ca numai Dzeu stie anumite chestii.
Ceva clar, ce anume mai exact, tinand cont de contextul discutiei?
  #637  
Vechi 12.01.2010, 16:05:22
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

a, scuze, acuma vad, mai exista si o ateita.
Si ea a raspuns.
Scuze, sunt pe mobil in deplasare, si s-a scris cateva postari.

Deci ideia e asa, ca sa rezum:
Voi ateii sunteti morali ca si cainii, pana la "mancare". Adica pana la sacrificiu. P-ala nu puteti sa-l faceti. Ca si cainii, se joaca, se ling da' cand vine vorba de mancare scot coltii.

Rar vezi un caine mai mare care sta cum mananca altii mai mici.
Rar vezi un ateu care sa sacrifica ca sa-i fie altuia mai bine decat el. Sau macar cat lui. Si atunci il vezi decat pentru ca si ei au chipul Domnului in ei. Dar nu pot face asta decat pana la un punct.
Rar vezi un frate care zice, casa de la mama, ia-o tu, ca eu am muncit mai mult in viata si sunt bogat, tu esti sarac, ai mai mare nevoie de ea.

Fara sacrificiu, e legea junglei, cel mai tare castiga, prin orice mijloace. Ca la caini.
Aia nu e lumea mai buna si mai fericita de care vb in primul post. De fapt cand n-o mai fi credinta o sa fie game over si pt voi cu lumea voastra.

Voi stiti ce faceti? Vorbiti de pace, dragoste si moralitatea dar faceti bombe din ce in ce mai mari.

Last edited by bmadalin; 12.01.2010 at 16:07:44.
  #638  
Vechi 12.01.2010, 16:09:50
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ba da, tocmai ca isi omoara aproapele daca simte nevoia care poate fi una fiziologica sau doar un moft.
Omoritul propriilor pui e o exceptie de la regula si natura regleaza de la sine un asemenea comportament aberant. Gena care face ca un animal sa isi omoare puii nu e "buna", si ea va disparea de la sine.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dar in orice caz, tu nu vezi nici o problema cu asta?
La animale, nu, ea nu este apriori exclusa.
La om, cum am mai spus, unde informatia se transmite si altfel decit genetic, e alta problema.



Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ceva clar, ce anume mai exact, tinand cont de contextul discutiei?
Pai tie ti-e clar daca uciderea e un lucru bun sau rau?
  #639  
Vechi 12.01.2010, 16:14:16
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
a, scuze, acuma vad, mai exista si o ateita.
Si ea a raspuns.
Scuze, sunt pe mobil in deplasare, si s-a scris cateva postari.

Deci ideia e asa, ca sa rezum:
Voi ateii sunteti morali ca si cainii, pana la "mancare". Adica pana la sacrificiu. P-ala nu puteti sa-l faceti. Ca si cainii, se joaca, se ling da' cand vine vorba de mancare scot coltii.

Rar vezi un caine mai mare care sta cum mananca altii mai mici.
Rar vezi un ateu care sa sacrifica ca sa-i fie altuia mai bine decat el. Sau macar cat lui. Si atunci il vezi decat pentru ca si ei au chipul Domnului in ei. Dar nu pot face asta decat pana la un punct.
Rar vezi un frate care zice, casa de la mama, ia-o tu, ca eu am muncit mai mult in viata si sunt bogat, tu esti sarac, ai mai mare nevoie de ea.

Fara sacrificiu, e legea junglei, cel mai tare castiga, prin orice mijloace. Ca la caini.
Aia nu e lumea mai buna si mai fericita de care vb in primul post. De fapt cand n-o mai fi credinta o sa fie game over si pt voi cu lumea voastra.

Voi stiti ce faceti? Vorbiti de pace, dragoste si moralitatea dar faceti bombe din ce in ce mai mari.
Rar vezi si credinciosi care se sacrifica, ar trebui sa vedem multi care se sacrifica, fiind ei cu mult mai multi decit ateii. Ateii nu se sacrifica de dragul sacrificiului, in nici un caz pentru o recompensa dupa moarte.
A face bombe si a le folosi sint doua lucruri diferite.
  #640  
Vechi 12.01.2010, 16:35:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
In pragul mortii creierul nu mai functioneaza la fel. Faptul ca unii dintre atei devin mistici nu are nici o relevanta.
Iarasi un crez ateu :)
Experienta medicala, stiintifica daca vrei demonstreaza altceva..
Vezi "experiente in pragul mortii" este o carte despre asa ceva.

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Omoritul propriilor pui e o exceptie de la regula si natura regleaza de la sine un asemenea comportament aberant. Gena care face ca un animal sa isi omoare puii nu e "buna", si ea va disparea de la sine.
Sa dai vina pe gene pentru un comportament aberant este inca o dovada a caracterului derizoriu pe care il induce credinta atee, ceea ce pune pe individ in imposibilitatea de a primi o educatie morala, singura in stare sa o accepte fiind cea impusa prin constrangere.

Citat:
La animale, nu, ea nu este apriori exclusa.
La om, cum am mai spus, unde informatia se transmite si altfel decit genetic, e alta problema.
La om, ateii pun problema la fel ca la animale. Determinism genetic, relativitatea valorilor morale, bla bla.

Citat:
Pai tie ti-e clar daca uciderea e un lucru bun sau rau?
Da.
Daca Dumnezeu are initiativa/decizia, este un lucru bun pentru ca El are discernamantul necesar pentru a sti cand este nevoie de acest act extrem.

Daca omul are initiativa, poate fi un lucru rau, pentru ca omul are vedere scurta.

Insa cel mai bine este ca fiecare sa judece in dreptul sau, nu situatii abstracte sau in dreptul altora cu atat mai putin de dragul unei discutii sterile.

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Rar vezi si credinciosi care se sacrifica, ar trebui sa vedem multi care se sacrifica, fiind ei cu mult mai multi decit ateii. Ateii nu se sacrifica de dragul sacrificiului, in nici un caz pentru o recompensa dupa moarte.
A face bombe si a le folosi sint doua lucruri diferite.

Aici intervine subiectivismul tau, faptul ca tu nu vezi te face sa zici: "rar vezi", cand de fapt ar trebui sa spui "rar am vazut", daca ti-ar fi draga corectitudinea, dar ma rog, esti ateu n-ar trebui sa-ti cerem asa ceva, cine estie poate ai o gena care te opreste de la asta, nu? :)

Ateii se sacrifica doar din slabiciune, pentru ca procesul rational (daca l-ar avea in acel moment) le-ar spune ca nu trebuie sa faca niciodata asta, propria persoana este cea mai importanta din tot universul.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 22:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 17.08.2010 00:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 17:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 23:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 22:21:58