Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #851  
Vechi 17.01.2010, 00:20:17
stereox's Avatar
stereox stereox is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
stereox, tu in ce crezi?
Cred in multe lucruri, la ce anume te referi?
__________________
What can be asserted without proof can be dismissed without proof.
C. Hitchens
  #852  
Vechi 17.01.2010, 00:47:51
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stereox Vezi mesajul
Cred in multe lucruri, la ce anume te referi?
asa, in general, care sunt valorile cele mai importante pt tine?
  #853  
Vechi 17.01.2010, 01:17:11
stereox's Avatar
stereox stereox is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
asa, in general, care sunt valorile cele mai importante pt tine?
Cred in libertate, in dreptul la opinie si la gandire libera, dreptul de a-ti trai viata asa cum consideri si nu cum cred altii ca ar trebui. Ma regasesc in cam tot ce inseamna valori umaniste.
__________________
What can be asserted without proof can be dismissed without proof.
C. Hitchens
  #854  
Vechi 17.01.2010, 01:21:29
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

si care crezi ca este libertatea?
  #855  
Vechi 17.01.2010, 01:34:49
stereox's Avatar
stereox stereox is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
si care crezi ca este libertatea?
Libertatea este dreptul meu de a avea o opinie, chiar daca este diferita de opinia majoritatii, si de a o exprima in public fara riscul de a fi pedpsit pentru asta. Inseamna sa pot lua decizii pentru mine insumi fara a suporta constrangeri si sa beneficiez de aceleasi oportunitati si sa am aceleasi responsabilitati ca si ceilalti, indiferent de opiniile / credintele / preferintele sau orice alte atitudini si comportamente care ma deosebesc de ceilalti oameni.
Libertate inseamna sa muncesc, iar de roadele muncii mele sa ma bucur doar eu, sau doar cine decid eu.

Dar, foarte important, libertatea mea se manifesta doar atat timp cat nu incalc libertatea altor persoane :)
__________________
What can be asserted without proof can be dismissed without proof.
C. Hitchens
  #856  
Vechi 17.01.2010, 01:42:47
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stereox Vezi mesajul
Libertatea este dreptul meu de a avea o opinie, chiar daca este diferita de opinia majoritatii, si de a o exprima in public fara riscul de a fi pedpsit pentru asta. Inseamna sa pot lua decizii pentru mine insumi fara a suporta constrangeri si sa beneficiez de aceleasi oportunitati si sa am aceleasi responsabilitati ca si ceilalti, indiferent de opiniile / credintele / preferintele sau orice alte atitudini si comportamente care ma deosebesc de ceilalti oameni.
Libertate inseamna sa muncesc, iar de roadele muncii mele sa ma bucur doar eu, sau doar cine decid eu.

Dar, foarte important, libertatea mea se manifesta doar atat timp cat nu incalc libertatea altor persoane :)
mai pe scurt, opinia mea este ca libertatea este aceea de a fi tu insuti, si daca am fi cu totii cu adevarat noi insine, nu ar mai fi lupte, ura, judecati, ar fi doar pace si dragoste. Am fi fii ai lui Dumnezeu atunci.

ma duc la culcare. mai vorbim. noapte buna! :)

Last edited by maria-luisa; 17.01.2010 at 01:49:22.
  #857  
Vechi 17.01.2010, 12:09:51
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Niste citate geniale de la niste oameni geniali http://i.imgur.com/mk9bl.jpg
  #858  
Vechi 17.01.2010, 12:41:07
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Niste citate geniale de la niste oameni geniali http://i.imgur.com/mk9bl.jpg
niste citate si mai geniale :


Dumnezeu este iubire.
definiție de Sfântul Ioan Evanghelistul

Dumnezeu este punctul de tangență dintre zero și infinit.
definiție de Alfred Jarry

Dumnezeu este începutul, mijlocul și sfârșitul oricărui bine.
definiție de Sfântul Marcu Ascetul

Dumnezeu este sufletul întregii naturi. El nu este afară, ci înăuntrul ei. Natura este, cu alte cuvinte, însuflețita și divină.
definiție de Fechner

Dumnezeu este Rațiune și pricina întregii mișcări neîncetate și toate rațiunile își au în El stabilitatea neclintită și dinamismul fară de sfârșit.
definiție de Nichita Stithatul

Dumnezeu este Cel care ne atinge sufletul cu urme de lumină, pentru ca inchisoarea dăruită să fie mai puțin lut și mai mult templu, iar viața începe a se respira aproape apneic dar pe dinăuntru.
definiție de Gabrielle Pierre

Dumnezeu este energia pe care tu o numești imaginație. Dumnezeu este creație. Dumnezeu este primul gând. Și Dumnezeu este ultima experiență. Și Dumnezeu este totul între ele.
definiție de Neale Donald Walsch

Dumnezeu este un adevăr universal.
definiție de Albert Einstein

Dumnezeu este autorul sufletului.
definiție de John Locke în Al doilea tratat despre cârmuire


Maica Tereza
Mi se pare fascinant sa vad ce cred altii despre Dumnezeu, despre viata. Din seriile de citate anterioare, se poate vedea ca si un necrestin are niste notiuni crestine despre viata, despre Dumnezeu, despre dragoste. Mie unul, imi este clar ca ca Biblia este adevarata, si chiar in ea ni se spune ca Dumnezeu isi face simtita prezenta in viata oamenilor, se descopera lor prin intermediul creatiei, si nu ai nici o scuza sa nu traiesti in dragoste fata de El si fata de semenii tai, chiar daca nu ai deschis in viata ta Biblia.

Cu cât avem mai puțin, cu atât dăm mai mult. Pare absurd, dar aceasta este logica dragostei.

Nu contează să faci multe lucruri, important este să le faci cu multă dragoste.

Nu putem face lucruri mari, doar lucruri mici cu iubire mare.

Bucuria este rugăciune. Bucuria este tărie. Bucuria este o plasă a dragostei cu care prinzi suflete.

Dacă judeci oamenii, nu vei mai avea timp să îi iubești.

Ziua de ieri a trecut. Ziua de mâine nu a sosit încă. Nu avem la dispoziție decât ziua de azi. Hai să începem.

Iisus vine să ne întâlnească. Să-i ieșim în întampinare, pentru a-i ura bun venit. El vine la noi prin cel flămând, gol, singur, alcoolic, dependent de droguri, printr-o prostituată sau cerșetor. El poate să vină la mine sau la tine sub forma unui tată singur, sub forma fratelui, mamei, surorii. Dacă îl respingem, dacă nu-i ieșim în întâmpinare, îl respingem chiar pe Christos.

Si o poezie superba:

Oamenii sunt adesea neînțelegători, iraționali și egoiști...
Iartă-i, oricum.

Dacă ești bun, oamenii te pot acuza de egoism și intenții ascunse...
Fii bun, oricum.

Dacă ai succes, poți câștiga prieteni falși și dușmani adevărați...
Caută succesul, oricum.

Dacă ești cinstit și sincer, oamenii te pot înșela...
Fii cinstit și sincer, oricum.

Ceea ce construiești în ani, alții pot dărâma intr-o zi...
Construiește, oricum.

Dacă găsești liniștea și fericirea, oamenii pot fi geloși...
Fii fericit, oricum.

Binele pe care îl faci astăzi, oamenii îl vor uita mâine...
Fă bine, oricum.

Dă-i lumii tot ce ai mai bun și poate nu va fi niciodată de-ajuns...
Dă-i lumii tot ce ai mai bun, oricum.

La urma urmei, este între tine și Dumnezeu...
N-a fost niciodata între tine și ei, oricum.
  #859  
Vechi 17.01.2010, 13:01:12
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Iubirea in Biblie
citate biblice despre iubire


--------------------------------------------------------------------------------

Iubirea nu face rau aproapelui; iubirea este deci implinirea legii. (Romani 13:10)


--------------------------------------------------------------------------------

Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste. (Corinteni 13,4)


--------------------------------------------------------------------------------

Fiti dar urmatori ai lui Dumnezeu, ca niste fii iubiti, si umblati intru iubire, precum si Hristos ne-a iubit pe noi si S-a dat pe Sine pentru noi, prinos si jertfa lui Dumnezeu, intru miros cu buna mireasma. (Galateni 5:1-2)


--------------------------------------------------------------------------------

Iar nadejdea nu rusineaza pentru ca iubirea lui Dumnezeu s-a varsat in inimile noastre, prin Duhul Sfant, Cel daruit noua. (Romani 5:5)


--------------------------------------------------------------------------------

Imbracati-va, dar, ca alesi ai lui Dumnezeu, sfinti si prea iubiti, cu milostivirile indurarii, cu bunatate, cu smerenie, cu blandete, cu indelunga-rabdare,
Ingaduindu-va unii pe altii si iertand unii altora, daca are cineva vreo plangere impotriva cuiva; dupa cum si Hristos v-a iertat voua, asa sa iertati si voi.
Iar peste toate acestea, imbracati-va intru dragoste, care este legatura desavarsirii. (Coloseni 3:12-14)


--------------------------------------------------------------------------------

Porunca noua dau voua: Sa va iubiti unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, asa si voi sa va iubiti unul pe altul.
Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii. (Ioan 13:34-35)


--------------------------------------------------------------------------------

Aceasta este porunca Mea: sa va iubiti unul pe altul, precum v-am iubit Eu.
Mai mare dragoste decat aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui sa si-l puna pentru prietenii sai. (Ioan 15:12-13)


--------------------------------------------------------------------------------

Dragostea sa fie nefatarnica. Urati raul, alipiti-va de bine.
In iubire frateasca, unii pe altii iubiti-va; in cinste, unii altora dati-va intaietate. (Romani 12:9-10)


--------------------------------------------------------------------------------

Nimanui cu nimic nu fiti datori, decat cu iubirea unuia fata de altul; ca cel care iubeste pe aproapele a implinit legea. (Romani 13:8)


--------------------------------------------------------------------------------

Domnul sa va inmulteasca si sa prisositi in dragoste unul catre altul si catre toti. (1 Tesaloniceni 3:12)


--------------------------------------------------------------------------------

Curatindu-va sufletele prin ascultarea de adevar, spre nefatarnica iubire de frati, iubiti-va unul pe altul, din toata inima, cu toata staruinta. (1 Petru 1:22)


--------------------------------------------------------------------------------

Si aceasta este porunca Lui, ca sa credem intru numele lui Iisus Hristos, Fiul Sau, si sa ne iubim unul pe altul, precum ne-a dat porunca. (1 Ioan 3:23)


--------------------------------------------------------------------------------

Iubitilor, sa ne iubim unul pe altul, pentru ca dragostea este de la Dumnezeu si oricine iubeste este nascut din Dumnezeu si cunoaste pe Dumnezeu.
Cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire.
Intru aceasta s-a aratat dragostea lui Dumnezeu catre noi, ca pe Fiul Sau cel Unul Nascut L-a trimis Dumnezeu in lume, ca prin El viata sa avem.
In aceasta este dragostea, nu fiindca noi am iubit pe Dumnezeu, ci fiindca El ne-a iubit pe noi si a trimis pe Fiul Sau jertfa de ispasire pentru pacatele noastre.
Iubitilor, daca Dumnezeu astfel ne-a iubit pe noi, si noi datori suntem sa ne iubim unul pe altul.
Pe Dumnezeu nimeni nu L-a vazut vreodata, dar de ne iubim unul pe altul, Dumnezeu ramane intru noi si dragostea Lui in noi este desavarsita.
Din aceasta cunoastem ca ramanem in El si El intru noi, fiindca ne-a dat din Duhul Sau.
Si noi am vazut si marturisim ca Tatal a trimis pe Fiul, Mantuitor al lumii.
Cine marturiseste ca Iisus este fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu ramane intru el si el in Dumnezeu.
Si noi am cunoscut si am crezut iubirea, pe care Dumnezeu o are catre noi. Dumnezeu este iubire si cel ce ramane in iubire ramane in Dumnezeu si Dumnezeu ramane intru el.
Intru aceasta a fost desavarsita iubirea Lui fata de noi, ca sa avem indraznire in ziua judecatii, fiindca precum este Acela, asa suntem si noi, in lumea aceasta.
In iubire nu este frica, ci iubirea desavarsita alunga frica, pentru ca frica are cu sine pedeapsa, iar cel ce se teme nu este desavarsit in iubire.
Noi iubim pe Dumnezeu, fiindca El ne-a iubit cel dintai.
Daca zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele sau il uraste, mincinos este! Pentru ca cel ce nu iubeste pe fratele sau, pe care l-a vazut, pe Dumnezeu, pe Care nu L-a vazut, nu poate sa-L iubeasca.
Si aceasta porunca avem de la El: cine iubeste pe Dumnezeu sa iubeasca si pe fratele sau. (1 Ioan 4:7-21)
  #860  
Vechi 17.01.2010, 13:24:38
cora43's Avatar
cora43 cora43 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Si iata cum s-a ajuns la sute de postari fara nici un rezultat. Ce poti sa faci unor oameni care au sufletul invartosat? Ar putea spune ca in schimb au mintea deschisa, insa acesta nu e un argument solid tinand cont de faptul ca o multime de sfinti au fost niste eruditi ai vremurilor lor.
Un singur exemplu imi vine momentan in minte: Sfantul Nicolae Velimirovici, sfant sarb care a trait la inceputul secolului 20, asta ca sa dau un exemplu contemporan.
Dragi mei, discutiile astea nu duc absolut nicaieri. Se stie foarte bine ca diavolul ca sa ne indeparteze de la lucrarea cea buna incearca sa ne distraga atentia cu tot felul de lucruri. Si discutiile acestea lumesti absolut sterile, sunt unele dintre ele.
Cei care-L cauta pe Dumnezeu cu mintea, nu-L vor gasi... iscoditorii sunt necredinciosi si mandri. Cum crezi ca-L poti cuprinde cu mintea ta ingusta, omule, pe Cel De Necuprins??!!
Crede si nu cerceta!... Credinta vine din suflet, iar cel ce Il cauta pe Dumnezeu cu sufletul, acela Il va descoperi.
Abia cand incetezi a-ti mai pune intrebari, abia atunci vei primi toate raspunsurile, pentru ca vei avea mai mult timp pentru rugaciune... si ceea ce este minunat, este ca vei primi fiecare raspuns atunci cand ai nevoie sa stii, sa vezi, sa auzi, ca sa te luminezi, sa te intaresti, sa te inalti!
Draga Corneliu,
Vreau sa stii ca sunt de acord intru totul cu felul in care vezi lucrurile... Bunul Dumnezeu sa-ti dea sanatate, pace si lumina!
Pentru noi toti, mila sa aiba Bunul Dumnezeu!
Doamne, ajuta!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58