Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.01.2010, 12:15:01
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Si intr-adevar, se pare ca dinozauri, poate mai pitici, au trait pana recent. La noi - in Transilvania - au fost descoperiti dinozauri pitici, ceea ce arata ca dinozaurii s-au adaptat pana recent, cand au disparut de tot.
Ne arati si noua poze sau ceva cu acesti pitici.?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.01.2010, 12:29:16
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Ne arati si noua poze sau ceva cu acesti pitici.?
Scuze,unul pitic era Ceausescu.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.01.2010, 13:36:19
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Pai inseamna ca e plauzibil, pentru ca s-a demonstrat ca dimensiunile arcei lui Noe erau suficient de mari pentru ca sa incapa toate perechile (in unele cazuri, cate 7 perechi)
Domnule Laurentiu (sau Lavrentiu), cate specii de animale terestre exista pe Pamant? In Biblie scrie ca in arca au urcat din TOATE cate o parte femeiasca si o parte barbateasca. Asta e o buna dovada ca Biblia a fost scrisa intr-o vreme cand oamenii credeau ca Pamantul e drept si habar n-aveau de imensitatea planetei si de diversitatea speciilor de animale si plante existente. Cel mai probabil potopul descris in Biblie a fost o inundatie la nivel regional, iar in arca au intrat specii de animale din zona respectiva, nici de acolo toate, ca sa nu mai vorbesc de toate speciile de pe Terra.

Mai departe

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Si intr-adevar, se pare ca dinozauri, poate mai pitici, au trait pana recent. La noi - in Transilvania - au fost descoperiti dinozauri pitici, ceea ce arata ca dinozaurii s-au adaptat pana recent, cand au disparut de tot.
Ok, am facut o facultate, te rog sa te documentezi putin inainte de a scoate ineptii. Probabil ai auzit tu ca au fost descoperite ramasite de dinozauri pitici in Transilvania, da, asa e, si anume in Tara Hategului. Ceea tu nu ai retinut este ca ei au trait in teritoriul care AZI reprezinta Hategul, nu in perioada istorica a acelei zone. Am facut facultatea de geografie si cred ca sunt intr-o "oarecare" masura sa spun ca in trecutul geologic (adica in urma cu zeci de milioane de ani), actualul teritoriu al Tarii Hategului avea alta configuratie a reliefului, la un moment dat era inconjurata de ape, ceea ce a dus la o izolare temporara. Eu incerc din rasputeri sa impac stiinta cu religia, mai ales pentru mine insumi, ceea nu cred ca e un lucru condamnabil, iar unii din voi veniti si aruncati chifle de astea de grupa pregatitoare, cel mai rau fiind ca nu glumiti cand o faceti, ci sunteti convinsi ca asa e, ignorand date stiintifice clare. E trist... Nu te intereseaza stiinta, ok, daca vrei totusi sa spui ceva, documenteaza-te macar. Eu cand vorbesc despre religie m-am documentat catusi de putin. Vorbesc despre ceea ce m-am documentat. Despre restul, tac. Numai bine!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.01.2010, 14:37:52
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Talking of

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
La asa o replica, ceea ce-mi vine-n minte e: titulatura de "Junior member" la tine poate fi aplicata la propriu... O astfel de replica frizeaza insultarea inteligentei. O pun pe seama lipsei de informare. Numai bine!
Ok, poate nu am formulat bine: inca se stia de dinozauri, doar ca nu ii chema asa. De unde se trag imagini de genul:
http://4.bp.blogspot.com/_xQwP8MNj0E...0/dragon13.jpg
http://wwwdelivery.superstock.com/WI..._1443-1321.jpg
http://briancarnold.files.wordpress....even_heads.jpg

Daca nu ar fi fost nu s-ar fi povestit, nu?
Oricum ai scos citatul din context. Nu e prea frumos caci lasa liber la interpretari.

La fel si chestia cu timpul. Nu e new-age faptul ca noi habar n-avem, desi pretindem ca le stim pe toate. E chestie de bun simt.
Timpul, la fel ca si dinozaurii e o chestie despre care noi nu vom stii niciodata exact ce si cum a fost.
Biblia ne da niste guide-line-uri, ca vorba aceea sa nu ramanem prosti, si usor de manevrat( nu uita ca a fost scrisa tot de oameni, iar in limbaj omenesc nu poti niciodata sa cuprinzi intregul inteles al chestiunilor omenesti, darmite a celor duhovnicesti).

Tu imi zici ca sunt neinformata pentru ca nu am citat din toate bulshit-urile de la televizor, si din reviste. Crede-ma ca le stiu pe toate, ma pasioneaza domeniul.
Insa ce ni se spune la TV e doar manipulare si spalare de creiere. Cand imi aduci dovezi stiintifice (experinte facute de tine si care mi le poti demonstra si mie) atunci ma voi recunoaste dezinformata.
Pana atunci i-a la comparat ce zic vecheile carti scrise in Evul Mediu(Europa, Asia, Americi), mitologia, Biblia, rapoartele stiintifice mai putin promovate de mass-media si apoi revin-o cu niste chestii complete, s-apoi om discuta.



Pe scurt: Oameni buni: haideti sa recunoastem ca stim prea putin despre cum a facut Dumnezeu lumea, si oricat ne-om chinui tot nu vom stii clar cum a fost facuta lumea, si nici macar cum functioneaza ea.
Toate eforturile noastre de a cunoste stiintific lumea esueaza: azi o teorema e buna, corecta, maine se gasesc atatea exceptii incat pica, si nu mai e valabila.

Un lucru ramane clar: Cel ce vrea sa cunoasca lumea si adancul intelesului ei, sa caute sa-l cunoasca pe Dumnezeu, si atunci le va stii pe toate.

Cunostinta mea si a ta e saraca, si de aceea si ceea ce exprimam in cuvinte e asa de greu de inteles ce vrem fiecare sa exprimam.

Ma bucur ca esti sceptic, dar te rog fi sceptic pana la capat, cu toate, nu doar cu religia.
Si ca sa iti maresc "scepticismul" si mai mult, incearca de vorbeste cu Dumenzeu, vezi daca iti raspunde.
Daca dupa o luna de bazaila nu iti raspunde, desi tu i te adresezi mereu sincer, atunci poti sa zici ca ortodocsii is doar niste fanatici... pana atunci experimenteaza!
Iarta-mi tonul ironic de prin anumite zone.
Tot dragul,
Adriana
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.01.2010, 14:47:56
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Inca o mica remarca legata de timp: Timpul nu e o constanta (cum te invata la scoala), ci e variabil ca expansiune.
O zi de pe vremea lui Petru Apostolul nu e la fel de lunga cu o zi de acum. Nici macar cu una de acum 100 de ani. Motivul? Timpul se contracta! (si asta e demonstrat si stiintific, si prezis de Sfintii Rusiei din secolul trecut).
Asa ca o zi de creatie (adica ciclu zi-noapte) putea sa dureze cat un miliard de zile de acum sau chiar mai mult. Nu stiu formula de contractie a timpului, nici nu vreau sa o aflu.
E nu inteleg cum este timpul variabil ca expansiune?
Daca timpul se contracta, unde este expansiunea?
Daca timpul se contracta, cum era ziua mai scurta in vremea Apostolului Petru?
Tu stii despre ce vorbesti? Ai macar notiunea timpului? Sau definitia?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.01.2010, 15:48:46
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
E nu inteleg cum este timpul variabil ca expansiune?
Daca timpul se contracta, unde este expansiunea?
Daca timpul se contracta, cum era ziua mai scurta in vremea Apostolului Petru?
Tu stii despre ce vorbesti? Ai macar notiunea timpului? Sau definitia?
Asa a fost inventata rugaciunea inimii.Caci omul va lucra atat de mult incat nu va mai avea timp de rugaciune.Am citit asta pe undeva.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.01.2010, 17:55:55
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Domnule Laurentiu (sau Lavrentiu), cate specii de animale terestre exista pe Pamant? In Biblie scrie ca in arca au urcat din TOATE cate o parte femeiasca si o parte barbateasca. Asta e o buna dovada ca Biblia a fost scrisa intr-o vreme cand oamenii credeau ca Pamantul e drept si habar n-aveau de imensitatea planetei si de diversitatea speciilor de animale si plante existente. Cel mai probabil potopul descris in Biblie a fost o inundatie la nivel regional, iar in arca au intrat specii de animale din zona respectiva, nici de acolo toate, ca sa nu mai vorbesc de toate speciile de pe Terra.
Domnule Golbi, imi cer scuze ca deschid gura.

Iata un link: http://www.worldwideflood.com/ark/cargo/cargo.htm

In acelasi site veti gasi gramezi de studii facute nu de mine pacatosul ci de oameni de stiinta.

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Ok, am facut o facultate, te rog sa te documentezi putin inainte de a scoate ineptii. Probabil ai auzit tu ca au fost descoperite ramasite de dinozauri pitici in Transilvania, da, asa e, si anume in Tara Hategului. Ceea tu nu ai retinut este ca ei au trait in teritoriul care AZI reprezinta Hategul, nu in perioada istorica a acelei zone. Am facut facultatea de geografie si cred ca sunt intr-o "oarecare" masura sa spun ca in trecutul geologic (adica in urma cu zeci de milioane de ani), actualul teritoriu al Tarii Hategului avea alta configuratie a reliefului, la un moment dat era inconjurata de ape, ceea ce a dus la o izolare temporara. Eu incerc din rasputeri sa impac stiinta cu religia, mai ales pentru mine insumi, ceea nu cred ca e un lucru condamnabil, iar unii din voi veniti si aruncati chifle de astea de grupa pregatitoare, cel mai rau fiind ca nu glumiti cand o faceti, ci sunteti convinsi ca asa e, ignorand date stiintifice clare. E trist... Nu te intereseaza stiinta, ok, daca vrei totusi sa spui ceva, documenteaza-te macar. Eu cand vorbesc despre religie m-am documentat catusi de putin. Vorbesc despre ceea ce m-am documentat. Despre restul, tac. Numai bine!
Va felicit pentru facultate. Si eu am facut una. Va reamintesc ca sunteti pe un forum crestin. Va cred pe cuvant ca era vorba de Tara Hategului etc., dar credeti-ma si dvs cand va zic ca in ce priveste religia nu v-ati documentat suficient.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.01.2010, 20:07:08
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Va felicit pentru facultate. Si eu am facut una. Va reamintesc ca sunteti pe un forum crestin. Va cred pe cuvant ca era vorba de Tara Hategului etc., dar credeti-ma si dvs cand va zic ca in ce priveste religia nu v-ati documentat suficient.
Am intrat pe linkul specificat de dvs despre arca. Acolo din pacate, la sectiunea animale nu scrie nimic despre numarul acestora din arca. Nu am zis ca neg existenta potopului si a arcei, dar sa facem un mic calcul: presupunand ca Biblia zice adevarul si "toata suflarea" de pe pamant urma sa fie nimicita, cu exceptia unei perechi din fiecare specie, sa luam in considerare urmatoarele: din aproximativ 1 milion de specii de animale existente pe pamant, sa presupunem ca vertebratele, care reprezinta cam 5%, au intrat in arca (1 milion de specii x 2, femela + mascul ar fi insemnat 2 milioane de animale, ceea ce cred ca e logic ca nu ar fi incaput in arca). Cu toate acestea, 5% dintr-un milion reprezinta 50 000 de animale. 50 000 x 2 = 100 000. Asadar, 100 000 de animale ar fi incaput intr-o arca.

Judeca fiecare cum vrea, acest calcul e in mare si dupa cum am spus, nu e posibil ca TOATE animalele de pe pamant pe perechi sa fi intrat in arca. Daca vreti sa sustineti contrariul, puteti sa o faceti. Fizic e imposibil. Ideea mea rezida in faptul ca ceea ce scrie in Biblie nu trebuie luat in multe cazuri ad literam, a fost scrisa acum mii de ani, ce e asa greu de inteles? Nivelul de intelegere al oamenilor de atunci era redus, pentru ei "planeta" era cat cunosteau ei, ca sa nu mai zic de faptul ca nici nu concepeau faptul ca planeta e sferica.

Iar in ceea ce priveste religia, faptele relatate in Biblie unele sunt plauzibile, altele nu, dar ideea e ca nu cred orbeste. A crede orbeste, indiferent de domeniu, e contra firii, vorba aia. Explicatii sunt, dar nu trebuie sa ne plafonam in dogme pentru a ajunge la ele, nu?

Acolo pe link am gasit urmatoarea afirmatie: "If miraculous intervention in Noah's day overruled the laws of physics, then calculations are a waste of time." Adica, in cazul in care interventia miraculoasa (a lui Dumnezeu) ar fi incalcat legile fizicii, atunci calculele sunt de prisos. Atunci multe alte evenimente au fost numai interventii divine. Si gata explicatiile :) Eu insa am analizat doar ce scrie in Biblie. La aia m-am referit. Putea sa scrie bine mersi, Dumnezeu a facut ca toate animalele de pe pamant (inclusiv ursi polari, animale de pe alte continente) au fost teleportate instant in arca si miscorate pentru a avea toate loc. Nu am mai avea aceasta dezbatere.

In final zic atat: cred ca ceea ce relateaza Biblia s-a intamplat, dar nu exact asa cum scrie.

Last edited by Golbi_; 08.01.2010 at 20:13:18.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.01.2010, 21:41:33
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Dar daca....

Dar daca animalele respective erau sub forma de celule? Ma gandesc si eu....

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Am intrat pe linkul specificat de dvs despre arca. Acolo din pacate, la sectiunea animale nu scrie nimic despre numarul acestora din arca. Nu am zis ca neg existenta potopului si a arcei, dar sa facem un mic calcul: presupunand ca Biblia zice adevarul si "toata suflarea" de pe pamant urma sa fie nimicita, cu exceptia unei perechi din fiecare specie, sa luam in considerare urmatoarele: din aproximativ 1 milion de specii de animale existente pe pamant, sa presupunem ca vertebratele, care reprezinta cam 5%, au intrat in arca (1 milion de specii x 2, femela + mascul ar fi insemnat 2 milioane de animale, ceea ce cred ca e logic ca nu ar fi incaput in arca). Cu toate acestea, 5% dintr-un milion reprezinta 50 000 de animale. 50 000 x 2 = 100 000. Asadar, 100 000 de animale ar fi incaput intr-o arca.

Judeca fiecare cum vrea, acest calcul e in mare si dupa cum am spus, nu e posibil ca TOATE animalele de pe pamant pe perechi sa fi intrat in arca. Daca vreti sa sustineti contrariul, puteti sa o faceti. Fizic e imposibil. Ideea mea rezida in faptul ca ceea ce scrie in Biblie nu trebuie luat in multe cazuri ad literam, a fost scrisa acum mii de ani, ce e asa greu de inteles? Nivelul de intelegere al oamenilor de atunci era redus, pentru ei "planeta" era cat cunosteau ei, ca sa nu mai zic de faptul ca nici nu concepeau faptul ca planeta e sferica.

Iar in ceea ce priveste religia, faptele relatate in Biblie unele sunt plauzibile, altele nu, dar ideea e ca nu cred orbeste. A crede orbeste, indiferent de domeniu, e contra firii, vorba aia. Explicatii sunt, dar nu trebuie sa ne plafonam in dogme pentru a ajunge la ele, nu?

Acolo pe link am gasit urmatoarea afirmatie: "If miraculous intervention in Noah's day overruled the laws of physics, then calculations are a waste of time." Adica, in cazul in care interventia miraculoasa (a lui Dumnezeu) ar fi incalcat legile fizicii, atunci calculele sunt de prisos. Atunci multe alte evenimente au fost numai interventii divine. Si gata explicatiile :) Eu insa am analizat doar ce scrie in Biblie. La aia m-am referit. Putea sa scrie bine mersi, Dumnezeu a facut ca toate animalele de pe pamant (inclusiv ursi polari, animale de pe alte continente) au fost teleportate instant in arca si miscorate pentru a avea toate loc. Nu am mai avea aceasta dezbatere.

In final zic atat: cred ca ceea ce relateaza Biblia s-a intamplat, dar nu exact asa cum scrie.
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.01.2010, 22:01:54
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
Dar daca animalele respective erau sub forma de celule? Ma gandesc si eu....
Atunci nu mai era nevoie de o arca asa de mare, nu? :) Iar ca animalele sub forma de celule (embrioni) sa supravietuiasca, e nevoie de conditii speciale, nu o arca in care s-au facut "cuiburi".
Reply With Quote
Răspunde

Tags
adevarata credinta, dragoste



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este de actualitate ? (intrebare pentru bucuresteni in special) rasofor Despre Biserica Ortodoxa in general 1 06.07.2012 13:37:16
Concurs cu premiu special: Un pelerinaj la Athos tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 21 10.02.2009 20:24:33
adresat celor din strainatate C-tin Biserica Ortodoxa Romana 71 13.07.2008 00:33:31