Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.03.2010, 18:45:36
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Exclamation Apocalipsa in 2012?

Credeti ca va veni apocalipsa in 2012 asa cum zic ereticii sau se vorbeste despre o eventuala catastrofa la nivel mondial cu cativa "supravietuitori" ?Semnele sfarsitului sunt prezente mai ales antihristul deci putem vorbi despre o posibila apocalipsa ? Despre o pedeapsa de la Dumnezeu sau despre un cataclism la nivel Global?
Ce certitudine avem noi ca acel om care a inventat acest calendar nu a murit mancand o felie de paine si a lasat acest calendar neterminat ? Va spun eu,nici una,numai Dumnezeu stie ce ne asteapta.Deci numai prin credinta adevarata putem infrunta aceste ganduri necurate,aceste incercari!Trebuie sa fim tari si sa ne gandim ca putem muri in urmatoarele minute,ore,zile,saptamani,luni sau in urmatorii ani deci sa incercam sa ne schimbam tocmai pentru acest motiv si sa ne mantuim.
Credeti ca ne putem mantui avand acest gand al apocalipsei din 2012?Multi se arunca sa faca imposibilul sub pretextul "Si ce,daca tot mor in 2012"...
Si preoblema cutremurului de anul acesta,este o sminteala dupa parerea mea dar totusi nu se exclude probabilitatea producerii unui cutremurului devastator in 2010.Oare gandurile noastre ar influenta cu ceva asta?Cred ca adevarata problema este ca nu suntem siguri pe noi si in loc sa tindem spre Dumnezeu,spre pocainta si spre mantuire cautam portite de scapare...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.03.2010, 18:49:19
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
Credeti ca va veni apocalipsa in 2012 asa cum zic ereticii sau se vorbeste despre o eventuala catastrofa la nivel mondial cu cativa "supravietuitori" ?Semnele sfarsitului sunt prezente mai ales antihristul deci putem vorbi despre o posibila apocalipsa ? Despre o pedeapsa de la Dumnezeu sau despre un cataclism la nivel Global?
Ce certitudine avem noi ca acel om care a inventat acest calendar nu a murit mancand o felie de paine si a lasat acest calendar neterminat ? Va spun eu,nici una,numai Dumnezeu stie ce ne asteapta.Deci numai prin credinta adevarata putem infrunta aceste ganduri necurate,aceste incercari!Trebuie sa fim tari si sa ne gandim ca putem muri in urmatoarele minute,ore,zile,saptamani,luni sau in urmatorii ani deci sa incercam sa ne schimbam tocmai pentru acest motiv si sa ne mantuim.
Credeti ca ne putem mantui avand acest gand al apocalipsei din 2012?Multi se arunca sa faca imposibilul sub pretextul "Si ce,daca tot mor in 2012"...
Si preoblema cutremurului de anul acesta,este o sminteala dupa parerea mea dar totusi nu se exclude probabilitatea producerii unui cutremurului devastator in 2010.Oare gandurile noastre ar influenta cu ceva asta?Cred ca adevarata problema este ca nu suntem siguri pe noi si in loc sa tindem spre Dumnezeu,spre pocainta si spre mantuire cautam portite de scapare...
Linisteste-te,nu vine nici o apocalipsa,toata tevatura vine din faptul ca mayasii nu au stiut sa numere mai mult de numarul 2012.s-au blocat.asta e tot!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.03.2010, 18:50:52
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

ma indoiesc ca ai citit tot ce am scris,nu sunt nelinistit ci am dschid acest topic pentru a discuta cele mentionate mai sus
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.03.2010, 18:59:08
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
ma indoiesc ca ai citit tot ce am scris,nu sunt nelinistit ci am dschid acest topic pentru a discuta cele mentionate mai sus
Am citit ce ai scris.integral.si eu cred,ca multi,ca faptul ca la mayasi calendarul se termina in 2012 nu inseamna nimic.s-au oprit la acest an,pur si simplu.nu au vrut sa continue,ce folos,ei traiau in sec 15.daca eu fac un calendar si ma opresc in anul 4000,inseamna ca atunci se gata lumea?deci chestia cu 2012 e o alta sperietoare,de parca nu am avea atatea!multi vorbesc de un final al acestui nivel scazut de spiritualitate!nu de un final total al pamantului!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apocalipsa Gabriel-G Spiritualitatea ortodoxa 1 05.12.2011 21:03:32
Apocalipsa gabrielazamfir Intrebari utilizatori 9 03.03.2010 16:07:36
Apocalipsa gavriil Din Noul Testament 75 23.10.2009 17:05:27
APOCALIPSA elyere Despre Biserica Ortodoxa in general 15 31.05.2008 23:49:27