Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.03.2010, 00:10:16
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit nu neaparat 'netul distrage de la rugaciune'...

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
ba chiar ca ne fiebe oala pt ca noi mirenii sintem interesati sa avem calugari buni care sa stie sa ne indrepte in viata cind le cerem sfaturi ,ori acolo in virf de munte ei s+au dus pt izolare ..nu comunicare cu lumea ,adica dc au dus cu ei lumea ,degeaba s+au dus acolo! Ei nu se induhovnicesc decit dc lasa netul pt Dumnezeu !..si se roaga..netul distrage de la rugaciune ..
nu neaparat, Sofia... ei oricum trebuie sa slujeasca aproapelui, iar de rugat, se pot ruga continuu in gand, chiar si cand stau pe net (cu diverse treburi si motive bine intemeiate, bineinteles, nu ca noi toti, ceilalti, cum percepem noi 'acceptiunea' sau 'definitia' noastra de 'stat pe net'... ). Iar de postat pe net cateva chestii, acelea pot dura chiar si numai cateva minute, respectiv, jumatate de ora - o ora, acolo etc. Si nu neaparat ei trebuie sa se roage pt. noi, nu ar avea nici un fel de obligatie sau 'indatoriri' in sensul acesta, ci principalul motiv pt. care se retrag din lume ar fi pt. ca sa se ingrijeasca mai mult de propria lor mantuire... insa faptul ca ei aleg sa se roage si pt. noi, pt. lume in gr-al, este din pura bunavointza si dragoste catre aproapele. A-pro-pos de 'rugatul pt. noi', de pilda, spunea par. Cleopa ca odata venise la dansul o dama bine imbracata, spunand ca avea o pb si ii 'trantise' un pomelnic insotit de o suma de bani considerabila si cerandu-i parintelui sa se roage pt. ea (si cam lasand sa se (sub)inteleaga ca ea ar fi avut 'alta treaba' - lol) etc, iar par. Cleopa i-a zis femeii ceva de genul: 'da, stai dumneata in pat, ca ma rog eu pt. dumneata!' - iar prin aceasta mica istotioara cu talc, par. a vrur sa spuna ca in primul rand, fiecare este dator sa se roage pt. el insusi, sa se ingrijeasca fiecare de mantuirea propriului suflet, adica noi ar trebui sa ne rugam pt. noi insine, fiindca numai rugaciunile pe care le fac altii, calugarii, pt. noi, nu sunt de ajuns, fara participare si din partea noastra (vba ceea: 'calule, mananci ovaz?' lol). Si tot par. Cleopa mai spunea si altceva de genul: 'eu ma tot ingrijesc de gradinile altora, iar la mine cresc buruieni' (sau 'napadesc buruienile'), adica spunea ca se tot ingrijea mai mult de mantuirea sufletelor altora, decat de al sau (evident ca par. facea astfel de afirmatii din smerenie, dar, totusi, are dublu (sau multiplu) sens...)
  #12  
Vechi 22.03.2010, 00:41:39
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
nu neaparat, Sofia... ei oricum trebuie sa slujeasca aproapelui, iar de rugat, se pot ruga continuu in gand, chiar si cand stau pe net (cu diverse treburi si motive bine intemeiate, bineinteles, nu ca noi toti, ceilalti, cum percepem noi 'acceptiunea' sau 'definitia' noastra de 'stat pe net'... ). Iar de postat pe net cateva chestii, acelea pot dura chiar si numai cateva minute, respectiv, jumatate de ora - o ora, acolo etc. Si nu neaparat ei trebuie sa se roage pt. noi, nu ar avea nici un fel de obligatie sau 'indatoriri' in sensul acesta, ci principalul motiv pt. care se retrag din lume ar fi pt. ca sa se ingrijeasca mai mult de propria lor mantuire... insa faptul ca ei aleg sa se roage si pt. noi, pt. lume in gr-al, este din pura bunavointza si dragoste catre aproapele. A-pro-pos de 'rugatul pt. noi', de pilda, spunea par. Cleopa ca odata venise la dansul o dama bine imbracata, spunand ca avea o pb si ii 'trantise' un pomelnic insotit de o suma de bani considerabila si cerandu-i parintelui sa se roage pt. ea (si cam lasand sa se (sub)inteleaga ca ea ar fi avut 'alta treaba' - lol) etc, iar par. Cleopa i-a zis femeii ceva de genul: 'da, stai dumneata in pat, ca ma rog eu pt. dumneata!' - iar prin aceasta mica istotioara cu talc, par. a vrur sa spuna ca in primul rand, fiecare este dator sa se roage pt. el insusi, sa se ingrijeasca fiecare de mantuirea propriului suflet, adica noi ar trebui sa ne rugam pt. noi insine, fiindca numai rugaciunile pe care le fac altii, calugarii, pt. noi, nu sunt de ajuns, fara participare si din partea noastra (vba ceea: 'calule, mananci ovaz?' lol). Si tot par. Cleopa mai spunea si altceva de genul: 'eu ma tot ingrijesc de gradinile altora, iar la mine cresc buruieni' (sau 'napadesc buruienile'), adica spunea ca se tot ingrijea mai mult de mantuirea sufletelor altora, decat de al sau (evident ca par. facea astfel de afirmatii din smerenie, dar, totusi, are dublu (sau multiplu) sens...)
tocmai ca statul calugarilor ..si al nostru pe internet nu are nici o legatura cu progresele duhovnicesti proprii ale noasre si ale ..calugarilor ..char nu foloseste la mintuirea nimaniu ..dar la distragrea de la rugaciune..oohhoohoooo!!!,caci si calugarii nu sint ei perfecti ci se duc acolo pt a deveni mai duhovnicesti ..dar cu netul nu devenim duhovnicesti nici ei nici noi!
  #13  
Vechi 22.03.2010, 00:46:38
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
tocmai ca statul calugarilor ..si al nostru pe internet nu are nici o legatura cu progresele duhovnicesti proprii ale noasre si ale ..calugarilor ..char nu foloseste la mintuirea nimaniu ..dar la distragrea de la rugaciune..oohhoohoooo!!!,caci si calugarii nu sint ei perfecti ci se duc acolo pt a deveni mai duhovnicesti ..dar cu netul nu devenim duhovnicesti nici ei nici noi!
In ce ne priveste pe noi iti dau dreptate ca netul mai mult ne distrage de la rugaciune.La fel cred ca e si pt calugari,daca fac exces de el,si nu il folosesc efectiv ca un mijloc de comunicare ,ca telefonul de ex.
Si eu simt ca netul asta e o ispita.Dar apoi recunosc cu uimire ca a avut si parti bune,ca,vazand oameni asemenea mie,si cunoscand multe de la ei,efectiv m-am trezit dintr-o amorteala si izolare care ma stapanea.
Deci caile Domnului sunt nebanuite,si macar pentru inceput,sau in doze mici,netul e ok.
Problema este cand pune stapanire pe sufletul tau,si devine patima.
  #14  
Vechi 22.03.2010, 12:49:45
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
ba chiar ca ne fiebe oala pt ca noi mirenii sintem interesati sa avem calugari buni care sa stie sa ne indrepte in viata cind le cerem sfaturi ,ori acolo in virf de munte ei s+au dus pt izolare ..nu comunicare cu lumea ,adica dc au dus cu ei lumea ,degeaba s+au dus acolo! Ei nu se induhovnicesc decit dc lasa netul pt Dumnezeu !..si se roaga..netul distrage de la rugaciune ..
Stimata doamna ,d-voastra care ati fost in atatea locuri si ati vizitat atatea manastiri ,nu stiti un lucru elementar
un calugar atunci cand baga mana in buzunarul lui,nu gaseste nimic..nici telefon mobil ,nici laptop ...nici voia proprie
  #15  
Vechi 22.03.2010, 16:52:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cei care au binecuvantare de a desfasura activitate misionara, e bine pentru ei, daca se implica cu real folos desi sigur au de pierdut pe latura duhovniceasca la un moment dat.

In manastirile unde exista un soi de democratie si Internet la discretie si scapa calugarul pe Internet, indiferent ca se vede prin cyber-prezenta sau nu..nu e bine.

Imi aduc aminte de un calugar foarte cunoscut si destul de bine vazut chiar si acum, care rareori il vedeai afara din manastire, ce sa mai zic de prezenta pe Internet, care a scris carti f. bune si am asistat o data si la o conferinta a lui care a fost o binecuvantare - cuvinte bine cantarite, cu greutate duhovniceasca, folos, etc.

Acum are in schimb si Internet si blog, si cate curg acolo, vrute si nevrute, atat din partea lui cat si din partea altora pe care ii lasa sa comenteze in fel si chip la articolele lui.

Gasesti si politica acum, dar daca cauti duhovnicie - mai putin, oricum vorbarie multa si fara rost destula.
  #16  
Vechi 22.03.2010, 18:15:10
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

:) Cred ca a dat peste Cuviosul Ilarie si s-a speriat :))
__________________
User vechi: scrabble.
  #17  
Vechi 22.03.2010, 20:55:58
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Da m-am speriat cu siguranta.

Am o intrebare pentru toti.Daca laptopul se inventa pe vremea Sfantului Vasile Cel Mare sau pe vremea lui Ioan BOtezatorul si a lui IIsus credeti ca ar fi avut toti blog?Ca si-ar expune pozele?Ca ar chatui cu maicutele si le-ar tine companie ?
Ce parere aveti voi sincer:

Iisus intra in Biserica,il vede pe Sf. Ioan Botezatorul cu laptopul scriind pe blog si vorbind cu alti calugari,dandu-le sfaturi si pe de alta parte si pe un site de matrimoniale...Cum ar reactiona?Credeti ca mai are aceeiasi intelepciune?Credeti ca ispita nu ii duce sa acceseze siteuri spurcate?Eu la asta ma refer...
  #18  
Vechi 22.03.2010, 20:56:22
stachie stachie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
Sigur ca NU este sminteala, pentru ca ei il utilizeaza pentru a ne fi noua de folos prin articole, sfaturi...
buna florina.....
nu cred k e o ideie buna a avea laptop u calugar,,,,,,,,la cei foloseste?
dak ar fi "rivnitori.....pt rugaciune..nu ar avea timp si de "discutii on line"simplitatea vorbeste mai mult ,,, decit stiinta avansata..."litera ucide dar duhul da viata"!
__________________
vrabie
  #19  
Vechi 22.03.2010, 21:02:29
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Mirenii ar trebui sa isi vada de treburile lor si sa ii mai lase pe calugari sa isi poarte singuri de grija. Decand dau mirenii lectii de cum trebuie sa se poarte calugarii? Altceva mai constructiv chiar nu ati gasit sa discutati?
Nu trebuie sa ne bagam nasul unde nu ne fierbe oala!

Bine spus! Daca i-am cinsti pe calugarii din varful muntelui poate ne-ar fi mai usoara calea spre mantuire, ca pentru rugaciunile nevoitorilor sai mai suntem acu sa stam de vorba daca se cuvine sau nu sa aiba laptop un calugar.
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
  #20  
Vechi 22.03.2010, 21:25:29
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
Stimata doamna ,d-voastra care ati fost in atatea locuri si ati vizitat atatea manastiri ,nu stiti un lucru elementar
un calugar atunci cand baga mana in buzunarul lui,nu gaseste nimic..nici telefon mobil ,nici laptop ...nici voia proprie
apoi tocmai de aceea m+as mira sa aiba ei laptopuri in virf de munte..dc nu au bani!!..dar faptul ca au laptopuri dc au..denota ca au bani si nu putini!!,..si atunci insemna ca sint calugari doar cu numele!!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre mireni, si calugarii! alecsandru Calugarul 11 06.04.2016 10:48:36
"Calugarii liberi" - Free Monks Marius22 Generalitati 37 13.10.2009 18:19:25